Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Соціологічні науки / Методологія та методи соціологічних досліджень


Жулькевська Олена Володимирівна. Специфіка застосування мережевого аналізу в соціології: дисертація канд. соціол. наук: 22.00.02 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Жулькевська О.В. Специфіка застосування мережевого аналізу в соціології. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата соціологічних наук за спеціальністю 22.00.02 – методологія та методи соціологічних досліджень. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

Дисертація присвячена розробці комплексного системного підходу до визначення пізнавального потенціалу, теоретико-методологічних засад та методико-інструментальної специфіки застосування мережевого аналізу в соціології. На основі виділення п’яти базових теоретичних концептів мережевого аналізу (помітності, згуртованості, еквівалентності, діапазону та посередництва) та трьох ключових об’єктів аналізу (окремого актора, зв’язків та структури мережі в цілому) розроблено класифікацію дослідницьких завдань, на вирішення яких спрямоване застосуванням методів мережевого аналізу в соціологічних дослідженнях. Визначено пізнавальні можливості використання методів аналізу мереж в обробці даних соціометричних досліджень. У відповідності до визначених класів дослідницьких завдань та з врахуванням методичного специфіки аналізу мережевих даних розроблено глосарій основних понять мережевого аналізу в соціології.

В дисертаційній роботі розроблено комплексний системний підхід до визначення пізнавального потенціалу, теоретико-методологічних засад та методико-інструментальної специфіки застосування мережевого аналізу в соціології. На сучасному етапі розвитку соціологічної науки мережевий аналіз розглядається як комплекс дослідницьких засобів, що дозволяють вивчати різні типи соціальних структур, які на операціональному рівні фіксуються у вигляді сталих мережевих моделей.

Базовими теоретичними концептами, що визначають основні мережеві характеристики, є “помітність”, “згуртованість”, “еквівалентність”, “діапазон” та “посередництво”. В процесі аналізу соціальної мережі увага дослідника може бути зосереджена на трьох об’єктах: окремому акторі, зв’язках між акторами та структурі мережі в цілому.

Вивчення соціальних мереж відбувається в рамках двох загальних дослідницьких стратегій: досліджень егоцентричних мереж та досліджень загальних мереж. Означені стратегії є визначальними щодо окреслення меж вибіркової сукупності, вибору методів збирання інформації та обґрунтування вибору методів аналізу здобутих даних. Застосування різних стратегій також обумовлює відмінності в підходах до оцінки репрезентативності мережевих даних. Однією з визначальних особливостей збирання даних в дослідженнях мереж є застосування спеціальних запитань в опитувальному інструменті, що мають назву генераторів імен. Розглянуто методичні аспекти складання опитувального інструментарію в дослідженнях егоцентричних соціальних мереж та здійснено порівняння стандартизованих опитувальників, що були застосовані в практиці мережевих досліджень.

В роботі проаналізовано різні класифікації методів мережевого аналізу. В емпіричних дослідженнях соціальних мереж запропоновано використання трьох груп методів аналізу: 1) формальних методів, що ґрунтуються на математичній теорії графів і спрямовані на отримання описової інформації про соціальну мережу; 2) методів дескриптивної статистики, що застосовуються для вивчення розподілів мережевих характеристик; 3) методів статистики виведень, метою застосування яких є перевірка статистичних гіпотез про структуру мережі та ймовірність невипадковості отриманої мережевої характеристики чи конфігурації зв’язків. В якості критеріїв обґрунтування вибору методів мережевого аналізу в конкретних дослідженнях розглядаються: а) рівень аналізу, б) аналітичний підхід, в) характер дослідницьких завдань, г) дослідницька стратегія.

В процесі проведення дисертаційного дослідження було здійснено серію методичних експериментів, в ході яких виявлено пізнавальний потенціал застосування методів аналізу помітності, діапазону, посередництва, згуртованості та еквівалентності в обробці соціометричних даних. Зважаючи на новизну наукової термінології, що залучається до вітчизняної соціології, автором було підготовлено глосарій основних понять мережевого аналізу, що, як вбачається, сприятиме підвищенню інтересу українських соціологів до мережевих досліджень та матиме наслідком збільшення кількості емпіричних досліджень соціальних мереж.

Публікації автора:

Основні положення дисертації викладені у десяти публікаціях (з них 9 – у фахових виданнях, 1 – тези доповіді). Публікації у фахових виданнях:

  1. Горбачик А.П., Жулькевська О.В. Сіткові методи в аналізі соціальних явищ // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія: Соціологія. Психологія. Педагогіка. – 1995. – Вип.1. – С. 80-87.

  2. Горбачик А.П., Жулькевська О.В. Сітковий аналіз в соціології: методичні аспекти застосування // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія: Соціологія. Психологія. Педагогіка. – 1997. – Вип.3. – С. 64-71.

  3. Жулькевська О.В. До питання методології та методики застосування сіткового аналізу в дослідженні соціальної структури //Вісник Харківського державного університету. Серія "Соціологічні дослідження сучасного суспільства: методологія, теорія, методи". – 1997. - № 393. – С. 122-127.

  4. Жулькевська О.В. Вплив макросоціальних трансформацій на функції та структуру персональних мереж (програма дослідження) // Вісник Харківського державного університету. Серія "Соціологічні дослідження сучасного суспільства: методологія, теорія, методи". – 1997. - № 416. – С. 146-149.

  5. Жулькевська О.В. Дослідницькі традиції та методологічні проблеми застосування сіткового аналізу в соціології // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія: Соціологія. Психологія. Педагогіка. – 1997. – Вип.6. – С. 13-15.

  6. Жулькевська О.В. Мережі соціальної підтримки: нові можливості у вивченні сучасного українського суспільства //Харьковские социологические чтения – 98: Сборник научных работ. – Харьков: ЦЭПП «Радар», 1998. – С.199-203.

  7. Жулькевська О.В. Репрезентативність даних у дослідженнях соціальних мереж // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія: Соціологія. Психологія. Педагогіка. – 2000. – Вип.. 8. – С. 14-17.

  8. Жулькевська О.В. Формальні моделі соціальних мереж у системі методів мережного аналізу // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія: Соціологія. Психологія. Педагогіка. – 2002. – Вип. 14. – С. 16-21.

  9. Жулькевська О.В. Методичні аспекти аналізу центральності та престижності актора в соціальній мережі // Методологія, теорія та практика соціологічного аналізу сучасного суспільства: Збірник наукових праць. – Харків: Видавничий центр Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна, 2002. - С. 157-161.

Публікації у інших наукових збірках:

  1. Жулькевська О.В. Методологічні принципи мережного підходу до аналізу соціальної структури // Проблема личности в науке: результаты и перспективы исследований (Тезисы докладов Пятой международной конференции молодых ученых). – К.:Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2002 - С. 32-34.