Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


545. Новак Олена Євгенівна. Спадковий фактор і біологічні особливості пухлинного росту у хворих на рак яєчника: дис... канд. мед. наук: 14.01.07 / НАН України; Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є.Кавецького. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Новак О.Є. Спадковий фактор і біологічні особливості пухлинного росту у хворих на рак яєчника. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім.Р.Є.Кавецького НАН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню ролі спадкових факторів у схильності до розвитку РЯ, показників проліферації (PCNA, мітотичного режиму) та неоангіогенезу (VEGF) як показників біологічних особливостей злоякісних пухлин і прогнозу хвороби.

На основі результатів клініко-генеалогічного дослідження показана роль спадкового фактору у загальній схильності до розвитку РЯ. Визначені характерні асоціації злоякісних пухлин у родоводах хворих на РЯ, конкретизовано внесок спадкових факторів у схильність до розвитку раку у жінок київської популяції і розраховано індивідуальний генетичний ризик розвитку пухлинної патології у родинах пробандів. Показано достовірне збільшення рівня VEGF у хворих на РЯ та його залежність від розповсюдженості пухлинного процесу. Підвищений його рівень після ПХТ є показником несприятливого прогнозу. Визначена діагностична і прогностична значимість експресії біомолекулярного маркера проліферації (PCNA) у серозних цистаденомах і злоякісних серозних пухлинах яєчника, яка залежить від атипії клітин у цистаденомах і гістологічної будови РЯ. Показано, що виживаність хворих на РЯ із обтяжених на рак родин менша, ніж у хворих без онкологічної патології у родоводах.

Одержані результати комплексного обстеження можуть бути впроваджені в онкологічних клініках для оцінки проліферації і прогнозу злоякісних епітеліальних пухлин яєчника.

У дисертації на підставі результатів клінічного, клініко-генеалогічного, імуноферментного та імуногістохімічного досліджень обґрунтовано і вирішено актуальну задачу онкології – значення спадкової схильності, проліферації і неоангіогенезу як факторів гетерогенності біологічних особливостей злоякісних епітеліальних пухлин яєчника, які впливають на прогноз пухлинного процесу.

1. Встановлена роль спадкового фактору у схильності до розвитку РЯ, що підтверджується збільшенням у родинах хворих сегрегаційної частоти злоякісних пухлин яєчника і органів жіночої репродуктивної системи, прямою кореляцією між злоякісними пухлинами у батьків і дітей (r=0,705±0,052), первинно-множинними синхронними і метахронними пухлинами у пробандів.

2. Визначено і конкретизовано внесок спадкового фактору у загальну схильність до розвитку раку у родинах пробандів київської популяції, який складає 66,8%. Визначено підваріанти РЯ – спадковий (органоспецифічний) і у складі сімейного ракового синдрому Лінч-II з найбільш частими типами асоціацій РЯ і раку органів жіночої репродуктивної системи (39,8%) та шлунково-кишкового тракту (31,5% родин).

3. Встановлено достовірне збільшення рівня VEGF у сироватці крові хворих на РЯ порівняно з таким у здорових жінок та його залежність від розповсюдженості пухлинного процесу. Збільшення або стабільність рівня VEGF у сироватці крові хворих на РЯ після ПХТ є індивідуальним показником несприятливого прогнозу хвороби.

4. Показано, що експресія біомолекулярного маркеру проліферації PCNA і зміни мітотичного режиму є свідченням гетерогенності злоякісних епітеліальних пухлинах яєчника за проліферативним потенціалом, який залежить від гістологічної будови пухлин і має значення для оцінки ступеня злоякісності пухлинного процесу. Найбільший рівень експресії PCNA характерний для папілярних аденокарцином (59,3±3,7%), дещо менший – для цистаденокарцином (41,5 ± 2,9%) і найменший - для псевдомуцинозного раку ( 32,2 ± 3,5%). У серозних цистаденомах яєчника більший проліферативний потенціал характерний для пухлин з атипією клітин.

5. Встановлено зменшення медіани виживаності хворих на РЯ із обтяжених на рак родин до 18,2 міс. проти 24,6 міс. у хворих із родин без онкологічної патології. Виживаність хворих на РЯ Ш стадії із обтяжених на рак родин має тенденцію до зменшення порівняно з такою у хворих без онкологічних хвороб у родинах з найбільшою різницею показників 6- і 24-місячної виживаності (на 8 і 8,9%), що вказує на необхідність корекції тактики ПХТ у вказані часові інтервали.

6. Показниками несприятливого прогнозу у хворих на РЯ поряд із стадією пухлинного процесу є високі рівні VEGF у сироватці крові і експресії PCNA у пухлинах, порушення мітотичного режиму, папілярна будова пухлин, асоціації у родинах пробандів злоякісних пухлин по типу сімейного ракового синдрому, Одержані результати пропонується використовувати в онкологічній клініці при плануванні і проведенні ад’ювантної ПХТ хворим на РЯ з метою її оптимізації, а також для оцінки прогнозу хвороби.

Публікації автора:

1. Полищук Л.З., Несина И.П., Новак Е.Е. Рак яичника: генетические изменения и их связь с клиническими особенностями опухолевого процесса // Онкология.- 2002.- 4,№1.- С.9-14 (Особистий внесок дисертанта: здійснено підбір літератури та її аналіз, теоретичне узагальнення, підготовлена стаття до друку).

2. Налєскіна Л.А., Забарко Л.Б., Поліщук Л.З., Новак О.Є., Клеветенко М.П.,Захарцева Л.М., Романенко А.М. Комплексне визначення проліферативного потенціалу серозних новоутворень яєчника з урахуванням рівня експресії PCNA // Онкология.- 2002.-4, №3.- С.184-187. (Особистий внесок дисертанта: підбір клінічних спостережень, аналіз клінічних даних щодо віку, стадії пухлинного процесу, морфологічної будови, співставлення клінічних даних з експресією PCNA у пухлинних клітинах, формулювання висновків).

3. Новак О.Є., Лісняк О.Є., Чехун В.Ф. Ангіогенез у розвитку злоякісних пухлин: теоретичні і практичні аспекти // Онкология.- 2002.- 4, №4.- С. 244-251(Особистий внесок дисертанта: здійснено підбір літератури та її аналіз, клінічні і теоретичні узагальнення, підготовлена стаття до друку).

4. Новак О.Є., Глущенко Н.М. Визначення внеску спадкового фактору та інших чинників у загальну схильність до виникнення раку яєчника у жінок київської популяції // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології.- 2002.-вип.5(44).- С.214-219. (Особистий внесок дисертанта: здійснено клініко-генеалогічне дослідження у хворих на рак яєчника, проаналізовано характер асоціацій злоякісних пухлин у родинах, підготовлено дані для генетико-математичного аналізу, підготовлена стаття до друку).

5. Налєскіна Л.А., Новак О.Є., Забарко Л.Б., Романенко А.М. Проліферативна активність клітин злоякісних епітеліальних новоутворень яєчника після неоад’ювантної поліхіміотерапії // Онкология.-2003.- 5,№3.- С. 197- 199. (Особистий внесок дисертанта – підбір клінічних спостережень, аналіз клінічних особливостей раку яєчника і співставлення їх з експресією PCNA після курсу поліхіміотерапії, узагальнення результатів роботи).

6. Новак О.Є., Лісняк І.О., Чехун В.Ф. Фактор росту ендотелію судин у сироватці крові хворих на рак яєчника // Онкология.- 2003.- 5, №4.- С. 288-292. (Особистий внесок дисертанта – підбір клінічних спостережень, підготовка сироватки крові для імуноферментного дослідження, співставлення одержаних результатів з клінічною характеристикою пухлинного процесу, узагальнення результатів роботи, підготовлена стаття до друку).

7. Полищук Л.З., Налескина Л.А., Несина И.П., Новак Е.Е., Собко Н.В., Клеветенко М.П., Свинцицкий В.С. Изучение генетических особенностей рака яичника // Матер. Х з’їзду онкологів України.- Крим, 2001р.- К., 2001.- С. 70.

8. Новак Е.Е. Особенности агрегации злокачественных опухолей в родословных больных раком яичника //. Матеріали IX Всероссийской конф. онкологов “Гормонозависимые опухоли”. - С.-Петербург, 2002.- С.256-257.

9. Налєскина Л.А., Забарко Л.Б., Новак Е.Е. Пролиферативный потенциал злокачественных эпителиальных опухолей яичника // Матеріали IX Всероссийской конф. онкологов “Гормонозависимые опухоли”. - С.-Петербург, 2002.- С.250-251.

10. Новак О.Є. Ангіогенний фактор у хворих на рак яєчника // Тези V конференції молодих онкологів України “Сучасні аспекти експериментальної та клінічної онкології”. - Київ, 2002р.- С.9.

11. Новак О.Є., Чехун В.Ф. Ангіогенез у злоякісних пухлинах і принципи антиангіогенної терапії // Злоякісні новоутворення,вип.3. Збірка наукових робіт. Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні принципи діагностики та лікування візуальних форм геніального раку у жінок. Якість життя”. - Львів, 2002р.- К., 2002.- С.49-50.

12. Налєскіна Л.А., Новак О.Є., Клеветенко М.П., Мишкіна Л.М., Манжура О.П., Міцкевич В.Є., Колесник Я.Ф., Поліщук Л.З. Аналіз агрегації злоякісних пухлин у родоводах хворих на рак яєчника як перший етап клініко-генеалогічного дослідження // Матеріали III науково-практичної конф. “Проблеми онкогенетики: наукові та прикладні аспекти”. - Київ, 2002.- Онкология.- 2002.- 4, suppl.- С.31.

13. Налєскіна Л.А., Забарко Л.Б., Поліщук Л.З., Новак О.Є., Клеветенко М.П., Захарцева Л.М. Комплексне вивчення проліферативного потенціалу новоутворень яєчника з урахуванням рівня експресії PCNA // Матеріали III науково-практичної конф. “Проблеми онкогенетики: наукові та прикладні аспекти”. - Київ, 2002р.- Онкология.- 2002.- 4, suppl.- С.31.

14. Налєскіна Л.А., Забарко Л.Б., Новак О.Є., Клеветенко М.П., Захарцева Л.М., Романенко А.М. Проліферативна активність новоутворень товстої кишки та яєчника як відображення функціонування генів, що контролюють клітинну проліферацію // Матеріали Ш з’їзду медичних генетиків України. - Львів, 2002.- С.47-48.

15. Чехун В.Ф., Поліщук Л.З., Налєскіна Л.А., Олійніченко Г.П., Новак О.Є., Колесник Я.Ф. Значення клініко-генеалогічного дослідження для оцінки внеску спадкового фактору у загальну схильність до виникнення онкопатології // Матеріали Ш з’їзду медичних генетиків України. - Львів, 2002.- С.99-100.

16. М’ясоєдов Д.В., Поліщук Л.З., Налєскіна Л.А., Олійниченко Г.П.,Бучинська Л.Г., Новак О.Є., Колесник Я.Ф., Несіна І.П. Сімейний раковий синдром як підстава для індивідуалізації лікування хворих на рак молочної залози // Збірка наукових робіт “Злоякісні новоутворення”.- Київ, 2002. – С.102-103.

17. Поліщук Л.З., Налєскіна Л.А., Олійніченко Г.П., Новак О.Є., Клеветенко М.П., Манжура О.П. Злоякісні лімфопроліферативні захворювання як складова сімейного ракового синдрому // Матеріали науково-практичної конф. “Сучасні підходи до діагностики та лікування хворих на злоякісні лімфоми. Якість життя”.- Київ, 2002.- С.46-47.

18. Налєскіна Л.А., Поліщук Л.З., Новак О.Є., Забарко Л.Б., Романенко А.М. Біомолекулярні маркери проліферації у злоякісних епітеліальних пухлинах яєчника до лікування і після неоад’ювантної поліхіміотерапії // Галицький лікарський вісник- 2003.-10, №4.- С.136 (Матеріали VII конгресу патологів України, Івано-Франківськ, 2003).

19. Новак О.Є., Глущенко Н.М., Лісняк І.О. Рак яєчника у жінок київської популяції (генетико-популяційне і клінічне дослідження) // Тези доповідей науково-практичній конференції з міжнародною участю “Онкологія-ХХI”. - Київ, 2003.- С.58-59.

20. Налєскіна Л.А., Новак О.Є., Чехун В.Ф. Гетерогенність злоякісних епітеліальних пухлин яєчника за бімолекулярними маркерами проліферації // Тези доповідей науково-практичної конференції з міжнародною участю “Онкологія-ХХI”. - Київ, 2003.- С.160-161.