Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Трудове право, право соціального забезпечення


Сердюк Юлія Олександрівна. Соціальний захист членів сімей працівників органів внутрішніх справ України : дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Сердюк Ю.О. Соціальний захист членів сімей працівників органів внутрішніх справ України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.05 – трудове право; право соціального забезпечення. – Національний університет внутрішніх справ. – Харків, 2005.

Дисертація присвячена комплексному аналізу, розкриттю сутності та з'ясуванню особливостей системи соціального захисту сімей працівників органів внутрішніх справ України. В дисертації обґрунтовується висновок, що соціальний захист явище не стабільне, якому притаманні риси видозмінювання в залежності від державного та суспільного устрою, політичної обстановки, економічного та соціального розвитку кожної конкретної країни на певному етапі її існування. У роботі розглядаються поняття соціального захисту взагалі та соціального захисту членів сімей працівників органів внутрішніх справ зокрема; проводиться аналіз законодавчих і підзаконних нормативно-правових актів, що регламентують різні аспекти соціального захисту як громадян України взагалі, так і безпосередньо членів сімей працівників органів внутрішніх справ зокрема. Автором обґрунтовуються конкретні рекомендації щодо вдосконалення правового регулювання соціального захисту працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей.

У результаті дисертаційного дослідження, виконаного на основі аналізу чинного законодавства України і практики його реалізації, теоретичного осмислення численних наукових праць у різних галузях юриспруденції, автором сформульовано висновки, пропозиції і рекомендації, спрямовані на удосконалення соціального захисту членів сімей працівників органів внутрішніх справ. Основні з них такі:

1. Під соціальним захистом членів сімей працівників органів внутрішніх справ слід розуміти систему матеріальних і нематеріальних заходів (державне обов’язкове особисте страхування; державне пенсійне забезпечення; медичне обслуговування; державна соціальна допомога; пільги та компенсації, соціальні послуги), які вживаються державою щодо забезпечення сімей працівників органів внутрішніх справ, і спрямовані на задоволення соціально-економічних, побутових, культурно-освітніх потреб та створення умов для гідного їх існування.

2. Для подальшого розвитку та становлення системи соціального захисту в нашій країні необхідно прийняти комплексний закон про соціальний захист населення України, який: по-перше, повинен містити поняття соціального захисту та основних юридичних категорій, що використовуються у цій сфері, принципи, мету та завдання соціального захисту; по-друге, має визначити та юридично закріпити порядок реалізації соціального захисту різних категорій населення, зокрема працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей; по-третє, передбачати чітке фінансування всіх норм даного закону та відповідальність в разі недотримання останніх. А також внести зміни у частину 1 статті 23 Закону України «Про міліцію», виклавши її у такій редакції: «працівник міліції підлягає державному обов’язковому особистому страхуванню».

3. Під державним обов’язковим особистим страхуванням працівників органів внутрішніх справ слід розуміти спеціальний вид страхування, об’єктом якого є фінансова допомога, пов’язана з життям, здоров’ям та працездатністю осіб рядового, начальницького та вільнонайманого складу органів і підрозділів внутрішніх справ, що спрямована на забезпечення захисту їх або членів їх сімей від матеріальних труднощів, які можуть виникнути у разі настання інвалідності або загибелі (смерті) годувальника.

4. Найбільш глобальним є поділ допомог в залежності від джерел фінансування на страхові допомоги та державні соціальні допомоги. В першому випадку виплати допомог здійснюють страхові фонди в другому державний та інші бюджети. Також допомоги можна розділити на групи за такими підставами: за тривалістю – на одноразові, періодичні, та щомісячні допомоги; за спрямованістю – на ті, що спрямовані на відшкодування втраченого заробітку та ті, що спрямовані на надання додаткової матеріальної допомоги; за колом осіб на які поширюються; за силою нормативного акту, якими вони встановлені. Тому основними ознаками допомог є: 1) грошова форма; 2) спрямованість на відшкодування втраченого заробітку або надання додаткової матеріальної допомоги; 3) законодавча визначеність випадків, з настанням яких у громадянина виникає право на отримання допомоги; 4) певна різноманітність джерел фінансування допомог.

5. Під страховими допомогами розуміються грошові виплати, які виплачуються одноразово або періодично з страхових фондів при настанні певних життєвих обставин. Залежно від виду страхування страхові допомоги можна розділити на: 1) допомоги, зумовлені народженням дитини; 2) допомоги в разі тимчасової непрацездатності; 3) допомоги у зв’язку з безробіттям; 4) страхові виплати у зв’язку з нещасним випадком і професійним захворюванням; 5) допомога на поховання.

6. Державні соціальні допомоги виплачуються особам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового соціального страхування. Виплати таким особам здійснюються з коштів Державного бюджету України та інших бюджетів. Залежно від соціального ризику можна виділити наступні види державних допомог: а) допомоги сім’ям з дітьми; б) допомоги малозабезпеченим сім’ям; в) допомоги дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства; г) допомоги на поховання.

7. Під пенсією у разі втрати годувальника слід розуміти щомісячні виплати з Пенсійного фонду, які призначаються у разі смерті годувальника або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім непрацездатним членам сім’ї, які знаходилися на його утриманні, у розмірах, порівняних до його минулого заробітку.

8. В законодавстві про пенсійне забезпечення варто передбачити можливість виплати недоодержаних з причини смерті сум пенсії не тільки членам родини померлого, але і будь-якій особі, яка утримувала пенсіонера.

Публікації автора:

1) Сердюк Ю.О. Деякі аспекти історичного та наукового розвитку соціального захисту людини // Право і безпека. – 2004. – № 2,Т. 3. – С. 170-173;

2) Сердюк Ю.О. Вдосконалення правового регулювання призначення та отримання пенсії у разі втрати годувальника членами сімей працівників органів внутрішніх справ, які загинули при виконанні службових обов’язків // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2004. – № 1. – С.183-189;

3) Сердюк Ю.О. Соціальний захист – історичний аспект еволюції // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2004. – № 27. – С.379-383;

4) Сердюк Ю.О. Деякі напрямки вдосконалення соціальної роботи в органах внутрішніх справ України (на матеріалах Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній республіці Крим) // Право і безпека. – 2004. – № 3’4. – С. 164–166;

5) Сердюк Ю.О. До проблеми державного забезпечення інвалідів ОВС та членів сімей працівників органів внутрішніх справ, загиблих при виконанні службових обов’язків // Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні проблеми науки трудового права в сучасних умовах ринкової економіки». – Сімферополь. – 2003. – С. 229-236;

6) Сердюк Ю.О. Проблеми державного забезпечення інвалідів органів внутрішніх справ та членів сімей працівників, загиблих при виконанні службових обов’язків // Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні проблеми сучасної науки в дослідженнях молодих вчених». – Харків. – 2003. – С. 147-149;

7) Сердюк Ю.О. Вдосконалення нормативного забезпечення соціального захисту членів сімей працівників органів внутрішніх справ // Матеріали науково-практичної конференції «Нормативно-правове забезпечення проходження служби працівниками органів внутрішніх справ». – Харків. – 2004. – С. 176-180;

8) Сердюк Ю.О. Суб’єкти державного обов’язкового особистого страхування працівників органів внутрішніх справ // Матеріали науково-практичної конференції «Актуальні проблеми в дослідженнях молодих вчених». – Харків. – 2004. – С. 211-214.

9) Сердюк Ю.О. посилення соціального захисту сімей працівників органів внутрішніх справ – актуальна потреба часу // VI звітна науково-практична конференція науково-педагогічного персоналу, курсантів і студентів Кримського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ. – Сімферополь. – 2004. – С. 18-19.

10) Сердюк Ю.О. Деякі напрямки вдосконалення законодавства про соціальний захист працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей // Матеріали науково-практичної конференції «Кодифікація трудового законодавства України: стан та перспективи». – Запоріжжя. – 2004. – С. 316-318.