Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


55. Тробюк Віктор Іванович. Соціально-психологічні умови профілактики нестатутних взаємовідносин у первинних військових колективах: дис... канд. психол. наук: 19.00.09 / Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. - Хмельницький, 2005.



Анотація до роботи:

Тробюк В. І. Соціально-психологічні умови профілактики нестатутних взаємовідносин у первинних військових колективах. Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09 - психологія діяльності в особливих умовах. - Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Хмельницький, 2005.

У дисертаційній роботі проаналізовано та узагальнено теоретико-методологічні підходи до вивчення військової дисципліни у психологічній науці та на підставі цього розкрито сучасну системно-психологічну концепцію колективно-групової дисциплінованої поведінки. Виявлені та досліджені соціально-психологічні детермінанти виникнення нестатутних взаємовідносин у первинному військовому колективі. На підставі експериментального вивчення конфліктності, недисциплінованості у підрозділі, що зумовлені типом групи, полярністю взаємин, колективної думки та колективного настрою, психічної рівноваги обґрунтовані психологічні умови підвищення ефективності управління військовослужбовцями первинних підрозділів.

Автором розроблено методичні засади, принципи роботи та практичні рекомендації керівникам різних рівнів щодо попередження нестатутних взаємовідносин, адекватного використання сучасних індивідуально-групових методів психологічної корекції недисциплінованості.

Результати теоретичного та емпіричного дослідження дають можливість сформувати такі теоретичні висновки і практичні рекомендації:

1. Як свідчать результати аналізу військово-психологічної літератури та сучасних документів військового управління поки ще немає чіткого визначення поняття нестатутних взаємовідносин. До них належать глум й знущання серед особового складу строкової служби по відношенню до товаришів по службі або конфлікти між ними, до яких тісно приєднуються викривлення дисциплінарної практики посадовими особами щодо підлеглих.

Нестатутні взаємовідносини – це цілісне негативне соціально-психологічне явище, яке слід розглядати як в широкому, так і у вузькому розумінні слова. У першому випадку до них належать будь-які взаємовідносини, що загострюються, за умов безкарності щодо протиправних дій, посягання військовослужбовців будь-яких категорій чи груп на особистість і права товаришів по службі. У другому – до нестатутних взаємовідносин належать будь-які посягання серед особового складу військовослужбовців незалежно від субординації.

Соціально-психологічний зміст нестатутних взаємовідносин включає поодинокі, індивідуальні або групові викривлені способи самоствердження, поведінки, взаємодії, негативні звички, хибні традиції груп, підрозділів, нервові зриви і реактивні стани військовослужбовців, що призводять до приниження ними особистої гідності товаришів по службі.

2. Основними чинниками, які створюють соціально-психологічні умови нестатутних взаємовідносин, є:

недоліки в організації діяльності конкретного військового колективу;

недостатній рівень морально-психологічної зрілості членів військового колективу й самого колективу в цілому;

безпосередньо нестатутні взаємовідносини як основна негативна традиція;

недоліки управлінської діяльності офіцерів, спрямованої на організацію життєдіяльності військовослужбовців.

3. За результатами проведеного дослідження виявлено такі ознаки нестатутних взаємовідносин:

усталена система поглядів, які поділяються практично всіма військовослужбовцями, що сприяє живучості казармених хибних традицій;

детальна регламентація прав і обов'язків кожного;

вираження характерного щоденного паразитування одних військовослужбовців за рахунок інших;

приховування низки фактів нестатутних взаємовідносин практично на всіх рівнях, кругова порука у підрозділах;

зацікавленість деяких офіцерів, прапорщиків у підтриманні нестатутних взаємовідносин у підрозділі;

швидкість їх відновлення та легкість видозміни.

Найбільш поширеними формами прояву нестатутних взаємовідносин є:

моральне або фізичне пригнічення більш слабких у групі новачків;

відверте паразитування безсовісних за рахунок покірних — примушування до виконання різних примх, перекладання на них обов’язків як у службі, так і в побуті, вимагання грошей, речей, продуктів, предметів обмундирування;

випинання регіональних, національних або інших особливостей, забобонів та пов’язані з цим сутички, бійки;

надмірна вимогливість старших по службі і молодих командирів, що принижує особисту гідність військовослужбовців, спричиняє нервові зриви;

перенесення на товаришів по службі негативних емоцій, викликаних нестерпною для себе ситуацією;

розправи над кривдниками.

4. Найбільш доцільними у структурі попередження нестатутних взаємовідносин у військовому колективі в рамках системного підходу до вирішення цієї проблеми є:

психологічні механізми індивідуальної дисципліни кожного члену колективу;

колективний самокерований механізм нормативної регуляції і взаємодисциплінування;

психологічний механізм владних дисциплінарних функцій, що виконуються керівником та органами управління у ставленні до окремих військовослужбовців і підрозділу в цілому.

5. Основними шляхами удосконалення роботи з профілактики нестатутних взаємовідносин є: удосконалення соціально-психологічного впливу на військовослужбовців з метою формування чіткої мотивації до недопущення нестатутних взаємовідносин; впровадження методичних рекомендацій щодо проведення психодіагностики дисциплінарного проступку, пов’язаного з нестатутними взаємовідносинами; впровадження системи роботи посадових осіб частини з профілактики нестатутних взаємовідносин.

6. Сукупність теоретичних та емпіричних методів дослідження, постійний аналіз і порівняння отриманих результатів дали можливість вирішити завдання щодо впровадження та перевірки ефективності профілактики нестатутних взаємовідносин у первинних військових колективах.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів розглянутої проблеми. Перспективами подальших досліджень можуть бути:

вплив характеру неформальної структури на рівень порушення нестатутних взаємовідносин у військових підрозділах;

порушення нестатутних взаємовідносин в підрозділах як наслідок неузгодженості взаємовідносин формальних і неформальних структур військового колективу;

управління соціально-психологічними процесами у первинних військових колективах.

Публікації автора:

  1. Тробюк В. І. До питання виникнення нестатутних взаємовідносин у військових колективах // Збірник наукових праць № 25, ч. ІІ. - Хмельницький: Видавництво НАПВУ, 2003. - С. 182-190.

  2. Тробюк В. І. Про функціональну роль, зміст і структуру психологічних станів // Збірник наукових праць № 16, ч. ІІ. - Хмельницький: Видавництво НАПВУ, 2001. - С. 159-162.

  3. Тробюк В. І. Психологічний стан особового складу як проблема військової психології // Збірник наукових праць № 5, ч. І. - Івано-Франківськ: Видавництво «Плай» Прикарпатського університету, 2002. - С. 35-40.

  4. Тробюк В. І. Науково-практичні підходи до створення системи психологічного забезпечення військової служби у ВВ МВС України // Збірник наукових праць № 18, ч. ІІ. - Хмельницький: Видавництво НАПВУ, 2001. - С 314-321.

  5. Тробюк В. І. Динаміка психологічного стану військовослужбовців // Збірник наукових праць № 16. - Київ: Видавництво національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова, 2001. - С. 219-223.

6. Тробюк В. І. Основні напрямки формування позитивного психологічного стану особового складу підрозділів // Матеріали науково-практичної конференції «Психолого-педагогічні основи формування готовності майбутніх офіцерів-прикордонників до професійної діяльності у військах згідно з вимогами колегії Держкомкордону від 9.07.98 р.». - Хмельницький: Видавництво НАПВУ, 1998. - С. 62-64.

7. Тробюк В. І. До питань про психологічні стани в умовах службово-бойової діяльності // Матеріали міжнародної конференції "Актуальні проблеми роботи з персоналом в органах внутрішніх справ". - Харків: УВС, 1999. – С. 189-192.