Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Соціальна психологія; психологія соціальної роботи


Савчук Олена Миколаївна. Соціально-психологічна корекція стану співзалежних жінок, які зазнали насильства в сім'ї : дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Інститут соціальної та політичної психології АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Савчук О. М. Соціально-психологічна корекція стану співзалежних жінок, які зазнали насильства в сім’ї. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.05 – соціальна психологія; психологія соціальної роботи. Інститут соціальної та політичної психології АПН України. Київ, 2005.

Дисертаційне дослідження присвячено визначенню шляхів оптимізації та виявленню засобами соціально-психологічної корекції детермінант змін психічного стану співзалежних жінок, які зазнали насильства в сім’ї. Модифіковано тренінг асертивності; розроблено модель комплексного втручання; здійснено відбір тестових методик для оцінювання динаміки стану жінок. Проаналізовано динаміку показників впевненості в собі, тривожності, самоактуалізації, самооцінки у жінок під час використання методів корекції. Показано вплив комплексної корекційної програми, яка ґрунтується на поєднанні індивідуальної та групової взаємодії, на афективну, когнітивну й поведінкову сторони “Я-концепції” жінок. Виділено індивідуально-психологічні та методичні детермінанти змін психічного стану жінок. Поглиблено розуміння феномена співзалежності в контексті дисфункціональної моделі сім’ї та деструктивних насильницьких форм міжособистісної взаємодії. Описано персонологічні типи жінок (рятівний, апатичний, контролюючий, мученицький), які визначають вибір оптимальних шляхів психологічної корекції.

У висновках узагальнено результати проведеного дослідження, а також окреслено перспективи подальшої розробки проблеми.

1. Процес оптимізації психічного стану жінок детермінується індивідуально-психологічними та методичними характеристиками. До індивідуально-психологічних детермінант змін психічного стану слід віднести вік та пов’язаний із ним рівень розвитку рис самоактуалізації жінок, суб’єктивну оцінку стану фізичного здоров’я, персонологічний тип жінки - закріплений життєвий сценарій особистості, який формує її позиції щодо власної активності. Методичні детермінанти включають психокорекційні методи та прийоми, тривалість перебування учасниці у програмі.

2. Домінантною індивідуально-психологічною детермінантою змін особистісних якостей є вік жінки: молодший вік є предикатом позитивної динаміки показників впевненості, самоактуалізованості та суб’єктивних оцінок себе за категоріями “щастя” та “успіх”. При цьому до втручання самосприйняття себе за категорією “любові” є низьким у жінок молодшого віку, що зумовлено більшою актуальністю для них потреби в любові порівняно з жінками старшого віку .

3. Високий рівень розвитку рис самоактуалізації детермінує позитивні зміни рівня впевненості в собі та поваги до себе, а суб’єктивна оцінка фізичного стану здоров’я виступає детермінантою рівня самооцінки як складової “Я-концепції” особистості за шкалами “щастя”, “повага”, “успіх”, “впевненість у собі” та “любов”. Неадекватно завищений рівень самооцінки за шкалою “здоров’я” та низький рівень самоактуалізації до проведення втручання пов’язані зі станом співзалежності.

4. Диференціація змін психічного стану визначається певним персонологічним типом жінки (рятівний, мученицький, апатичний, контролюючий), який детермінує вибір оптимальних шляхів корекції: індивідуальної, в більшій мірі спрямованої на зміни в когнітивно-емоційній сфері особистості, для рятівного та апатичного типів і групових методів, що діють через специфічні терапевтичні фактори групової взаємодії, для контролюючого і мученицького типів.

5. Оптимальною моделлю втручання, що зумовлює найбільш позитивну динаміку психічного стану співзалежних жінок, які зазнали насильства в сім’ї, зокрема з огляду на показники самооцінки, впевненості, самоактуалізації, тривожності, є комплексна програма психокорекції: індивідуальна короткострокова психотерапія з наступною участю жінок у тренінгу асертивності порівняно з результатами впливу окремих названих видів втручання - складових програми.

6. Проведення індивідуальної роботи перед участю в тренінгу асертивності дає змогу не лише зменшити прояви певних характеристик стану жінок (підвищену тривожність, невпевненість, пасивність), але й активізувати жінок до роздумів про зміни та підвищити їхню мотивацію до участі в груповій роботі, що особливо актуально для жінок більш старшого віку. Індивідуальна психокорекція сприяє зменшенню опору та агресивності в жінок, створює умови для ідентифікації їхніх власних проблем, аналізу їх причин, що сприяє розвиткові самоактуалізації.

7. Модифікований тренінг асертивності дає змогу досягати позитивної динаміки змін такої інтегральної характеристики особистості жінки, як асертивність у зовнішньому, поведінковому аспекті (поведінка, яка характеризується впевненими висловлюваннями про свої права та цінності), у внутрішніх процесах, зокрема когнітивному (сукупності уявлень про себе) і афективному (емоційного ставлення до себе), що сприяє виробленню позитивної “Я-концепції”, адекватної самооцінки.

8. Поряд із поведінковими техніками тренінгу асертивності (моделювання, тренування), дієвими є процедури, що грунтуються на методичних прийомах релаксації, активізації ресурсів організму та когнітивного реструктурування, що сприяє корекції когнітивних ірраціональних стереотипів і настанов щодо ролі та місця жінки в ієрархічній системі гендерних стосунків, традиційної жіночої самоідентифікації, а також щодо зміни ставлення до проблеми психологічного насильства, стану співзалежності.

9. Найбільш сталою характеристикою співзалежних жінок, що зазнають насильства в сім’ї, є тривожність: подвійна їх травматизація зумовлює афективне та поведінкове закріплення тривожності, яка, в свою чергу, знижує успішність корекційного процесу. Однак за індивідуальної психокорекції та за більших значень рівня поваги до себе, щастя і успіху спостерігається краща динаміка змін показника тривожності. Ефективними стратегіями зменшення значень останнього є вплив на рівень впевненості в собі, з яким вони перебувають у кореляційних зв’язках.

Перспективним напрямом досліджень є вивчення інших шляхів оптимізації психічного стану, які ґрунтуються на сімейній взаємодії та принципах роботи груп самодопомоги.

Публікації автора:

  1. Стратегії роботи зі співзалежними жінками, які зазнають насильства в сім’ї // Практична психологія та соціальна робота.– 2003.- № 4.- С.51-60.

  2. Об’єктивізація впливу тренінгу асертивності на психологічний стан жінок, які зазнали насильства // Практична психологія та соціальна робота.– 2003.- № 6.- С. 74-76.

  3. Динаміка психологічного стану жінок, що зазнають домашнього насильства з боку залежного від алкоголю чоловіка, внаслідок індивідуальної та групової роботи // Актуальні проблеми психології.– К., 2003.- Т.1.- Ч.10. Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія.– С. 107-111.

  4. Соціальна робота з людьми, які зазнали насильства в сім’ї. Соціальна робота: Навч. посібник: У 3-х ч. / За ред. Т. Семигіної.- Р.7.- К., 2004.- Ч.3. Робота з конкретними групами клієнтів.- С. 139-159.

  5. Тренінг асертивності для жінок, які зазнали насильства // Соціальна політика і соціальна робота.- 2000.- № 2.- С. 48-64.

  6. Феномен співзалежності в контексті терапевтичного втручання // Соціальна політика і соціальна робота.- 2001.- № 4.- С. 81-95.

  7. Наслідки подружнього насильства: індивідуально-психологічна перспектива // Наукові записки (спецвипуск).– К., 2002.- Т. 20.– С. 118-125.

  8. Етимологія насильства над жінкою в сім’ї // Соціальна робота в Україні на початку XXI століття: проблеми теорії і практики. Матеріали доповідей на Міжнар. наук.-практ. конф.– К., 2002.- С. 119-130.

  9. Гендерні стереотипи і установки щодо домашнього насилля // Формування гендерного паритету в контексті сучасних соціально-економічних перетворень. Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф.– К., 2002.- С. 167-169.

  10. Підходи до подолання наслідків насильства над жінками у сім’ях, де чоловіки зловживають алкоголем // Магістеріум.- К.: КМ Академія, 2004.– С. 11-17.- Вип.15. Соціальна робота і охорона здоров’я.