Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Соціальна педагогіка


Лякішева Анна Володимирівна. Соціально-педагогічні умови розвитку обдарованих дітей у центрах науково- технічної творчості : дис... канд. пед. наук: 13.00.05 / Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки. — Луцьк, 2007. — 209, [4]арк. — Бібліогр.: арк. 173-193.



Анотація до роботи:

Лякішева А.В. Соціально-педагогічні умови розвитку обдарованих дітей у центрах науково-технічної творчості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.05 – соціальна педагогіка. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню соціально-педагогічних умов розвитку обдарованих учнів у дитячих центрах науково-технічної творчості.

Здійснено аналіз філософських, психолого-педагогічних та соціально-педагогічних праць з проблеми дослідження, обґрунтовано сутність понять “творча обдарованість”, “творча технічна обдарованість”. “дитяча технічна творчість”.

Дисертаційна робота містить визначені та експериментально перевірені форми і методи виховної діяльності з учнями у центрах науково-технічної творчості та соціально-педагогічні умови їх реалізації. Розроблено і експериментально перевірено ефективність сукупності соціально-педагогічних умов, запровадження яких у навчально-виховних процес позашкільних навчальних закладів технічного профілю дозволило отримати позитивну динаміку збільшення кількості учнів експериментальної групи з високим рівнем творчого розвитку.

Розроблено та науково обґрунтовано методику розвитку обдарованих дітей у центрах науково-технічної творчості учнів, яка спрямована на проведення навчально-виховної роботи у певній системі, наступності і логічній єдності навчання, виховання і творчого розвитку.

Результати дослідження можуть бути використані педагогами позашкільних навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл, інших навчально-виховних закладів, а також з метою вирішення теоретичних і практичних завдань у вихованні дітей на сучасному етапі розвитку України.

Здійснення найближчих і віддалених перспектив вирішення досліджуваної проблеми вимагає подальшого детального і багатоаспектного дослідження особливостей цього процесу відповідно до мінливих умов життя.

За результатами проведеного дослідження сформульовано такі висновки:

  1. Ретроспективний аналіз розробки проблеми обдарованості в наукових джерелах показує, що проблема обдарованості знаходить відображення як в науково-теоретичних джерелах стародавніх часів, так і в роботах сучасних філософів, психологів, педагогів; надбання українських учених у розв'язанні досліджуваної проблеми створюють необхідні наукові передумови для визначення чітких орієнтирів щодо створення системи виховання обдарованих особистостей, ґрунтовного вивчення обдарованості.

  2. У процесі теоретичного вивчення проблеми з’ясовано, що обдарованість є комплексом інтелектуальних, творчих та мотиваційних факторів. Переважною більшістю вчених вона розглядається як загальна передумова розвитку і становлення творчої особистості.

  3. Встановлено, що обдарованість пов'язується з особливостями власне творчої діяльності, проявом творчості, функціонуванням творчої людини. При цьому особливою є роль творчості в розвитку обдарованості, оскільки саме вона є специфічною якістю діяльності обдарованої особистості. Творча діяльність передбачає наявність комплексу складних особистісних якостей, які зумовлюють прояви активності обдарованих дітей, їхньої ініціативи.

  4. Визначено, що обдарованість передбачає високий рівень розвитку творчих здібностей. Творчі здібності у своєму дослідженні ми розглядали як синтез властивостей та особливостей особистості, які характеризують ступінь їх відповідності вимогам певного виду навчально-творчої діяльності та обумовлюють рівень її результативності.

  5. У структурі обдарованості ми виділили наступні п'ять компонентів: домінуюча роль пізнавальної мотивації; дослідницька, творча активність, яка виявляється у пошуках нового, у постановці й вирішенні проблем; можливість досягнення оригінальних рішень; можливість прогнозування і передбачення; здатність до створення ідеальних еталонів, які забезпечують високі естетичні, моральні, інтелектуальні оцінки.

  6. Діагностування технічної обдарованості школярів набуває достовірності за умови використання наступних критеріїв: наявність потреби в діяльності, яка пов’язана зокрема з певними характеристиками темпераменту та внутрішньою мотивацією; когнітивна та емоційна чутливість; достатньо високі загальні інтелектуальні здібності з домінуванням просторового наочного мислення та комбінаторних здібностей; індивідуальна своєрідність внутрішнього світу, яка виявляється в особливостях сприйняття зовнішнього світу та власного образу; високий рівень розуміння науково-технічних проблем і готовності до пошуку їх науково-технічних вирішень.

  7. У ході констатувального етапу педагогічного експерименту встановлено залежність розвитку обдарованих дітей у центрах науково-технічної творчості від соціальних зовнішніх та внутрішніх факторів впливу на творчий розвиток особистості.

  8. У ході дослідження нами з’ясовані найсуттєвіші причини, що гальмують процес розвитку обдарованих дітей у центрах науково-технічної творчості, більшу частину з яких можна усунути за допомогою розробки та створення відповідних соціально-педагогічних умов.

  9. Аналіз результатів формувального етапу педагогічного експерименту засвідчив, що процес розвитку обдарованих дітей у центрах науково-технічної творчості стає високо результативним за певних соціально-педагогічних умов, до яких ми відносимо: кореляцію розвивально-перетворювального потенціалу з внутрішньою мотивацією, потребами, прагненнями учнів; застосування педагогічних форм і методів розвитку обдарованості узгоджених з індивідуально-психологічними особливостями школяра; включення учнів у різноманітні види творчої науково-технічної діяльності з урахуванням їхнього предметно-перетворювального досвіду;

  10. Порівняння експериментальних даних засвідчило, що в результаті реалізації програми дослідження в експериментальних групах відбулися позитивні зміни у рівнях розвитку обдарованих дітей. У контрольних групах ця тенденція виражена меншою мірою, суттєвих кількісних і якісних змін тут не відбулося.

  11. Розроблено методичні рекомендації для педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів науково-технічного профілю, використання яких сприяло підвищенню рівня їхньої професійної підготовки до роботи з обдарованими учнями.

  12. Апробована у процесі експериментальної роботи сукупність педагогічних засобів, методів, прийомів розвитку творчої обдарованості учнів може бути використана практичними психологами та іншими педагогічними працівниками позашкільних та загальноосвітніх навчальних закладів при організації роботи з обдарованими школярами, а також у системі післядипломної освіти педагогічних працівників та підготовки студентів вищих педагогічних навчальних закладів.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів досліджуваної проблеми. Подальшого вивчення потребують теоретико-методичні основи співпраці педагогів загальноосвітньої школи та позашкільних навчальних закладів у вирішенні проблеми розвитку обдарованих дітей та підлітків, подальше вдосконалення творчої спрямованості змісту науково-технічної діяльності учнів у позашкільних навчальних закладах технічного профілю.

Публікації автора:

  1. Лякішева А.В. Обдарована дитина в загальноосвітній школі // Педагогічний пошук: Науково-методичний вісник. – Луцьк: Волинський обласний навчально-методичний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів – 2001. – № 4. – С. 60-62.

  2. Лякішева А.В. Активізація розвитку творчої обдарованості дитини в позашкільній установі // Проблеми педагогічних технологій: Збірник наукових праць. – Луцьк: Волинський Академічний Дім, 2002. – Вип. 2. – С. 165-168.

  3. Лякішева А.В. Проблеми підготовки педагогів позашкільних закладів до роботи з обдарованими дітьми // Проблеми педагогічних технологій: Збірник наукових праць. – Луцьк: Волинський Академічний Дім, 2004. – Вип. 3. –
    С. 217-226.

  4. Лякішева А.В. Психолого-педагогічні умови розвитку творчості дитини в соціальному середовищі // Наукові записки Інституту психології імені
    Г.С. Костюка АПН України / За ред. академіка С.Д. Максименка, – К.: Главник, 2005. – Вип. 26, в 4-х томах, том 3. – С. 37-40.

  5. Гуманистически-личностный подход в развитии образования в Украине // Сравнительная педагогика в условиях международного сотрудничества и европейской интеграции: сб. материалов II междунар. науч. конф., Брест,
    10-11 нояб. 2005 г./ М-во образования Респ. Беларусь, Брест, гос. ун-т
    им. А.С. Пушкина; под общ. Ред. А.Н. Сендер. – Брест: Изд-во БрГУ, 2006. -
    С. 198-201.

  6. Соціально-педагогічна робота з обдарованими дітьми в позашкільній установі // Матеріали першої міжнародної соціально-педагогічної конференції. 26-27 квітня 2006 року. – Луцьк, 2006. – С. 254-257.