Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Соціальна педагогіка


Чайковський Михайло Євгенович. Соціально-педагогічні умови реабілітації студентів з особливими потребами : дис... канд. пед. наук: 13.00.05 / Вінницький держ. педагогічний ун-т ім. Михайла Коцюбинського. — Вінниця, 2006. — 210арк. : рис., табл.



Анотація до роботи:

Чайковський М.Є. Соціально-педагогічні умови реабілітації студентів з особливими потребами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.05 – соціальна педагогіка. Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячене вивченню процесу соціально-педагогічної реабілітації студентів з особливими потребами у вищому навчальному закладі, зокрема обґрунтуванню, створенню та апробації соціально-педагогічних умов реабілітації.

У роботі здійснюється теоретичний аналіз сучасних підходів до вирішення проблем реабілітації. В ній проаналізовано вітчизняний і зарубіжний досвід реабілітації студентів з особливими потребами, виявлено існуючі проблеми в практичній реалізації права інвалідів на отримання вищої освіти та вивчено готовність ВНЗ до впровадження інтегрованого навчання.

Проведено комплексне соціологічне, психологічне, фізичне та педагогічне дослідження, на основі чого створено модель і соціально-педагогічні умови реабілітації, уточнено структуру індивідуальної програми та оптимізовано методи реабілітації студентів з особливими потребами.

З урахуванням рівня розвитку студентів у сферах потенційної реабілітації розроблено критерії, показники і рівні соціально-педагогічної реабілітації та перевірено ефективність створених соціально-педагогічних умов. При цьому враховувався комплексний і міждисциплінарний характер критеріїв, єдність процесуальних і результативних підходів як відображення динаміки реабілітаційного процесу. Досягнуті позитивні зміни реабілітованості засвідчили ефективність запропонованих соціально-педагогічних умов реабілітації студентів з особливими потребами.

Результати дослідження дозволяють зробити такі висновки:

  1. На основі аналізу і узагальнення соціологічної, психологічної і педагогічної літератури з’ясовано, що соціально-педагогічна реабілітація є процесом і результатом, який відображає інтегрованість людини з особливими потребами в соціальне середовище за умови спрямованого педагогічного впливу. Під процесом соціально-педагогічної реабілітації розуміють послідовність фахових дій, спрямованих на досягнення певного соціально-педагогічного ефекту.

  2. Встановлено, що сучасна практика обмежується здебільшого медичними та психологічними аспектами реабілітації, використанням спеціальних технічних засобів навчання, забезпеченням архітектурної безбар’єрності. Проте майже невизначеними залишаються соціально-педагогічні умови реабілітації студентів з особливими потребами. Дослідження виявило цілий ряд невирішених проблем соціально-педагогічної реабілітації молоді з особливими потребами, а саме: не налагоджено їх облік після закінчення навчання в загальноосвітній середній школі; відсутні профорієнтація і підготовка до вступу у ВНЗ; не реалізуються індивідуальні програми реабілітації; відсутня належна готовність ВНЗ до впровадження інтегрованого навчання.

  3. У процесі дослідження встановлено, що у студентів з особливими потребами, крім основного захворювання, мають місце порушення адаптивних характеристик, особливо за показниками „самосприйняття” та „емоційна комфортність”. Серед особистісних психологічних характеристик відзначено низький рівень таких показників, як „настороженість”, „інтелект”, „комунікабельність”, „емоційність”. Мають місце порушення функцій життєво важливих органів, опорно-рухового апарату та зниження рівня фізичного стану. У переважної більшості цих осіб виявлено низький рівень сформованості умінь навчальної діяльності. Виявлені порушення потребують застосування відповідних реабілітаційних заходів.

  4. Аналіз результатів експериментального дослідження дає підстави стверджувати, що модель соціально-педагогічної реабілітації має передбачати технології її реалізації за такими напрямами: соціологічний, психологічний, фізичний та педагогічний. Ефективною є розроблена нами методика адаптації до навчання студентів з особливими потребами.

  5. Реабілітація студентів з особливими потребами здійснюється ефективно за таких соціально-педагогічних умов:

створення „рівних можливостей” для навчання студентів з порушеннями сенсорних функцій та користувачів інвалідних візків;

підготовка викладацького і допоміжного персоналу та здорових студентів до співпраці в інтегрованому навчальному середовищі;

створення оптимального психологічного мікросередовища в інтегрованих академічних групах реабілітаційного спрямування;

створення навчально-реабілітаційного центру для поєднання професійної підготовки і реабілітаційних заходів у процесі навчання.

6. Визначено критерії та показники ефективності соціально-педагогічної реабілітації: соціологічний, який включав показники самооцінки соціальної сфери життєдіяльності, соціально-економічного аспекту якості життя, адаптивних характеристик; психологічний, до якого входили показники самооцінки психологічної сфери життєдіяльності, психологічного аспекту якості життя, особистісних психологічних характеристик; фізичний, до якого входили показники самооцінки фізичної сфери життєдіяльності, фізичного аспекту якості життя, адаптованості системи дихання, адаптивного потенціалу системи кровообігу, рівня фізичного стану; педагогічний характеризувався показниками самооцінки інтелектуальної сфери життєдіяльності, уміннями навчальної діяльності, успішністю навчання.

За величинами відсоткових коефіцієнтів визначено три рівні сформованості показників зазначених критеріїв: низький, середній та високий.

7. Аналіз результатів формувального етапу експерименту засвідчив, що реалізація обґрунтованих моделі і соціально-педагогічних умов реабілітації сприяла суттєвому покращанню рівнів розвитку показників реабілітованості студентів з особливими потребами. В основній групі в порівнянні з контрольною на статистично значущому рівні зросли показники реабілітованості за соціологічним, психологічним, фізичним та педагогічним критеріями.

Результати дослідження підтвердили висунуті у гіпотезі основні припущення та дали змогу зробити висновки про ефективність розроблених та запроваджених в навчальний процес ВНЗ моделі та соціально-педагогічних умов реабілітації студентів з особливими потребами.

Дисертаційне дослідження не вичерпує всіх проблем соціально-педагогічної реабілітації молоді з особливими потребами. Перспективним напрямом подальшого дослідження може стати обґрунтування та впровадження програми „Наскрізний супровід навчання дітей та молоді на етапах: дитячий садок – школа – ВНЗ – працевлаштування”.

Публікації автора:

  1. Чайковський М.Є. Теоретична модель соціально-педагогічної реабілітації студентів з особливими потребами // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія. – Випуск 10. – Вінниця, 2004. – С. 83-87.

  2. Чайковський М.Є. Обґрунтування комплексної програми соціально-педагогічної реабілітації студентів з особливими потребами // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія. – Випуск 15. – Вінниця, 2005. – С. 98-101.

  3. Чайковський М.Є. Особливості навчального процесу в інтегрованих академічних групах // Проблеми педагогічних технологій. Збірник наукових праць Волинського державного університету імені Лесі Українки. – Випуск 1(30). – Луцьк, 2005. – С. 179-186.

  4. Чайковський М.Є. Напрямки створення та оцінка ефективності соціально-педагогічних умов реабілітації студентів з особливими потребами // Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами. Зб. наук. праць 2 (4). – К., 2005. – С. 232-236.

  5. Чайковський М.Є. Цільова модель соціально-педагогічної реабілітації студентів з особливими потребами // Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія. – Випуск 18. – Вінниця, 2006. – С.92-95

  6. (51) 7 А61В5/05 Україна. (19) UA (11) 6464 (13) U. Деклараційний патент на корисну модель. Спосіб профілактики і відновлення порушень адаптації людей до навчання / М.Є. Чайковський. Заявлено 18.08.2004; Опубл. 16.05.2005. Бюл. №5. – с. 5.23-5.24.

  7. Чайковський М.Є. Досвід розробки критеріїв оцінки ефективності соціально-педагогічної і фізичної реабілітації студентів з особливими потребами // Методологія, теорія та практика соціологічного аналізу сучасного суспільства. Збірник наукових праць. – Харків: Видавничий центр Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, 2005. – С. 565-567.

  8. Чайковський М.Є., Тритько Л.Г., Фесенко В.П. Концепція розвитку центру реабілітації в Хмельницькій філії вищого навчального закладу Відкритого міжнародного університету розвитку людини „Україна” // Актуальні проблеми підготовки фахівців з фізичної реабілітації в ХХІ столітті. Матеріали ІІ міжнародної науково-методичної конференції. – Суми, 2003 р. –С. 76-77.

  9. Чайковський М.Є., Фесенко В.П. Напрямки діяльності центру реабілітації Хмельницької філії Університету „Україна” // Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами. Тези доповідей. – К., 2003. – С. 308-309.

  10. Чайковський М.Є., Фесенко В.П. Соціально-педагогічні умови реабілітації студентів з особливими потребами // Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами. Тези доповідей. – К., 2004. – С. 315-317.

  11. Чайковський М.Є., Фесенко В.П. Перспективні напрямки вдосконалення соціально-педагогічної реабілітації студентів з особливими потребами // Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами. Тези доповідей. – К., 2005. – С. 156-158.