Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


Тимощук Наталія Степанівна. Соціально-педагогічні умови особистісно орієнтованого виховання старшокласників у процесі позакласної роботи : дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Інститут проблем виховання АПН України. - Рівне, 2005.



Анотація до роботи:

Тимощук Н. С. Соціально-педагогічні умови особистісно орієнтованого виховання старшокласників у процесі позакласної роботи. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2005.

У дисертації проаналізовано сутність понять „особистісно орієнтований підхід”, „особистісно орієнтоване виховання”, „особистісно орієнтована виховна технологія”, розглянуто різні підходи до їх тлумачення. З’ясовано провідні особливості організації процесу особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі. Визначено критерії та показники вихованості старшокласників, рівні сформованості у них позитивних цінностей-ставлень; охарактеризовано модель вихованості особистості старшокласника в умовах особистісно орієнтованого виховання.

У роботі проаналізовано стан досліджуваної проблеми у педагогічній теорії та виховній практиці. Спрогнозовано та апробовано соціально-педагогічні умови підвищення ефективності особистісно орієнтованого виховання старшокласників у процесі позакласної роботи. Уперше обґрунтовано та експериментально перевірено структурно-логічну модель та організаційно-функціональну структуру процесу особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі; розроблено цільову творчу програму становлення особистості старшокласника та методичні рекомендації щодо її впровадження в практику загальноосвітніх навчальних закладів.

Доведено, що ефективність особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі підвищується за умови оновлення парадигми змісту та організації процесу особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі, упровадження активних форм практичної реалізації виховних інваріантів.

За результатами проведеного дослідження сформульовано такі загальні висновки:

1. Особистісно орієнтоване виховання – це цілеспрямований і свідомо здійснюваний процес особистісної, суб’єкт-суб’єктної взаємодії вихователя і вихованця, спрямований на створення соціокультурного середовища для саморозвитку і самостановлення особистості як суб’єкта активної діяльності та суспільних відносин, здатного до самовизначення, самореалізації і самовдосконалення. Ефективність особистісно орієнтованого виховання старшокласників у процесі позакласної роботи оцінювалась нами за рівнем вихованості кожного учня. Під нею ми розуміли комплексну властивість особистості, яка характеризується наявністю та рівнем сформованості суспільно значущих цінностей-ставлень.

На основі високого рівня сформованості суспільно значущих особистісних цінностей-ставлень нами розроблено модель вихованості особистості старшокласника. Співставлення її з реальними показниками вихованості учнів дозволяє оцінити ефективність процесу позакласної роботи з ними.

2. Аналіз результатів, одержаних в ході констатуючого етапу експерименту засвідчив наявність серйозних проблем та прорахунків у організації особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі; невідповідність змісту, форм та методів позакласної роботи інваріантам особистісно орієнтованого підходу до виховання учнівської молоді.

3. За результатами дослідно-експериментальної роботи ми теоретично обґрунтували та експериментально апробували соціально-педагогічні умови підвищення ефективності особистісно орієнтованого виховання старшокласників у процесі позакласної роботи. Серед них оновлення парадигми змісту та організації процесу особистісно орієнтованого виховання старшокласників; упровадження активних форм практичної реалізації виховних інваріантів.

4. Оновлений зміст особистісно орієнтованого виховання старшокласників у процесі позакласної роботи визначається системою загальнолюдських та національних цінностей-ставлень, що включають знання, погляди і переконання, мотиваційні установки особистості та характеризують позитивне ставлення її до себе та соціальної дійсності, лежать в основі „Я – концепції”.

Результати дослідження засвідчили, що розроблена і апробована нами цільова творча програма становлення особистості старшокласника забезпечує цілісний системний підхід до організації процесу особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі. Вона включає такі розділи: „Я”, „Я та інші люди”, „Я і моя Батьківщина”, „Я і довкілля”, „Я і моє майбутнє”.

5. У ході дослідно-експериментальної роботи визначено сутність і апробовано структурно-логічну модель особистісно орієнтованого виховання старшокласників, яка забезпечує взаємозв’язок цільового, стимуляційно-мотиваційного (ціннісного), змістового, операційно-діяльнісного (процесуального) та оціночно-результативного компонентів. У ній чітко визначено мету, завдання, конкретизовані цілі, психолого-педагогічні та конкретно-технологічні принципи, зміст, форми, методи, види діяльності та результати процесу особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі.

6. Ефективною в процесі особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі є розробка його організаційно-функціональної структури, яка сприяє організації у загальноосвітньому навчальному закладі виховного процесу, в якому чітко розставлені суб’єкти виховної взаємодії, забезпечуються суб’єкт-суб’єктні особистісні стосунки, створюються умови для інтимно-особистісного спілкування й активної творчої діяльності старшокласників шляхом залучення їх до планування та організації діяльності „Школи особистісного самостановлення”, на заняттях спецкурсів „Я пізнаю себе”, „Я–ХІД (хочу і дію)”, „Створи себе сам”, факультативу „Я – особистість”.

7. Однією з соціально-педагогічних умов підвищення ефективності особистісно орієнтованого виховання старшокласників у процесі позакласної роботи є упровадження активних форм практичної реалізації виховних інваріантів. Серед них: інтерактивні (тренінги, аутотренінги, соціально-психологічні вправи, ділові та особистісно-рольові ігри тощо); комунікативні (проблемні діалоги, відверті розмови, проблемні „круглі столи”, „відкриті трибуни”, „сократівські бесіди”, уроки моральності та інші); творчі (створення моделі власного „Я”, складання творів-роздумів, „аукціони творчих ідей”, творчі портрети, „банки думок і пропозицій” тощо). Впровадження у практику загальноосвітніх навчальних закладів особистісно орієнтованої технології, яка включає активні форми практичної реалізації виховних інваріантів, забезпечило помітне зростання ефективності процесу особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі.

8. Завдяки практичній реалізації соціально-педагогічних умов особистісно орієнтованого виховання старшокласників у процесі позакласної роботи кількість учнів з високим рівнем вихованості значно зростає, що доводить припущення: ефективність особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі підвищується шляхом оновлення змісту та організації процесу особистісно орієнтованого виховання старшокласників у позакласній роботі, упровадження активних форм практичної реалізації виховних інваріантів.

Дисертаційне дослідження не вичерпує всіх питань, пов’язаних із складною проблемою особистісно орієнтованого виховання у процесі позакласної діяльності. Вона залишається актуальною і вимагає подальшої розробки ряду важливих аспектів, до яких належить удосконалення системи методів, форм і засобів практичного впровадження інваріантів особистісно орієнтованого підходу до виховання учнівської молоді; дослідження проблеми особистісно орієнтованого виховання учнів інших вікових груп у процесі позакласної роботи, підвищення ефективності післядипломної освіти педагогічних кадрів з цієї проблеми.

Публікації автора:

  1. Тимощук Н. С. Вихователь і вихованець в умовах особистісно орієнтованих виховних технологій //Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Збірник наукових праць. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 17. – Рівне: РДГУ, 2001.– С. 19 – 26.

  2. Тимощук Н. С. Впровадження активних форм і видів діяльності в умовах особистісно орієнтованого виховання //Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Збірник наукових праць. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 24. – Рівне: РДГУ, 2002.– С.20 – 26.

  3. Тимощук Н. С. Соціальні та педагогічні аспекти особистісно орієнтованого виховання //Нова педагогічна думка: Науково-методичний журнал. Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти – 2003.– №5.– С. 14 – 17.

  4. Тимощук Н. С. Удосконалення науково-теоретичної та методичної підготовки класних керівників до здійснення особистісно орієнтованого виховання //Нова педагогічна думка: Науково-методичний журнал. Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти. – 2003. – № 3. – С. 27 – 29.

  5. Тимощук Н. С. Формування самосвідомості старшокласників у процесі особистісно орієнтованого виховання //Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Збірник наукових праць. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 30. – Рівне: РДГУ, 2004.– С.209 – 212.

  6. Тимощук Н. С. Особистісно орієнтоване виховання старшокласників у процесі позакласної роботи. Навчально-методичний посібник. Науково-методичний центр середньої освіти Міністерства освіти і науки України. – Рівне: Волинські обереги, 2004 – 281 с.

  7. Експериментальні загальноосвітні навчальні заклади Рівненщини (анотований каталог): Інформаційний бюлетень. Вип.1 /Авт. кол.: Т.Д.Дем’янюк, С.В.Кириленко, А.Л.Черній, О.Б.Петренко, Н.С.Тимощук та ін. – Рівне: РДГУ, 2003. – 42 с.

  8. Дем’янюк Т. Д., Кириленко С. В., Тимощук Н. С. Аналітичний матеріал регіонального семінару-тренінгу із впровадження Комплексної програми щодо формування навичок здорового способу життя у дітей та підлітків (за проектом „ Діалог” ) – Рівне: РДГУ, – 2002.–16 с.

  1. Тимощук Н. С. Діагностичне забезпечення дослідно-експериментальної роботи з особистісно орієнтованого виховання старшокласників. Посібник для педагогів експериментальних навчальних закладів. – Рівне: РДГУ, 2004. – 61с.

  2. Тимощук Н. С. Особистісно орієнтоване виховання. Програма навчального курсу (за вимогами кредитно-модульної системи) – Рівне: РДГУ, 2004 – 24с.

  3. Тимощук Н. С. Особистісно орієнтовані технології у виховному процесі сучасної школи //Перші кроки на ниві наукових досліджень. – Рівне, 2000.– С. 50-51.

  4. Тимощук Н. С. Програма „Школи особистісного самостановлення”. Посібник для педагогів експериментальних навчальних закладів. – Рівне: РДГУ, 2004. –32с.