Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Соціальна педагогіка


Діуліна Віра В'ячеславівна. Соціально-педагогічні умови формування морально-етичної культури майбутнього керівника у сфері управлінської діяльності: дисертація канд. пед. наук: 13.00.05 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2003. - 24c.



Анотація до роботи:

Діуліна В.В. Соціально-педагогічні умови формування морально-етичної культури майбутнього керівника у сфері управлінської діяльності. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.05 - соціальна педагогіка. -Харківський національний університет імені В.Н.Каразіна, Харків,2002.

Дисертація присвячена проблемі морально-етичної культури майбутнього керівника у сфері управлінської діяльності і містить дослідження соціально-педагогічних умов її формування у вищих навчальних закладах І рівня акредитації. Виявлено, розроблено і впроваджено комплекс соціально-педагогічних умов, що забезпечують необхідний рівень морально-етичної культури у формуванні особистості майбутнього керівника. Оскільки праця керівників має свої особливості, в дослідженні подана методика формування морально-етичної культури студента як майбутнього керівника шляхом створення в навчальному закладі і поза ним відповідного соціокультурного середовища, яке складається з багатьох чинників: самостійної науково-дослідницької роботи студентів, гуманізації і гуманітаризації навчально-виховного процесу, творчої діяльності, трудової суспільно корисної практики тощо.

З позицій сучасних вимог і прогресивних тенденцій у дисертаційній праці визначаються засоби активізації процесу формування загальнокультурного світогляду, моральних почуттів та етичних переконань, принципів і прийомів моральної поведінки, культури самовиховання, саморозвитку, самовдосконалення.

Результати дослідження підтвердили достатню ефективність розробленої моделі формування морально-етичної культури майбутнього керівника і соціально-педагогічних умов її реалізації.

1. У дисертації подано теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в дослідженні й обґрунтуванні соціально-педагогічних умов формування морально-етичної культури майбутнього керівника початкового і середнього кола управління, а також в розробці й впровадженні методики формування морально-етичної культури майбутнього керівника шляхом створення у вищому навчальному закладі і поза ним сприятливого соціокультурного середовища для всебічного розвитку освіченої, інтелігентної, високоморальної особистості, здатної до ефективного соціального управління.

2. Перебудова українського суспільства на принципово нових соціально-економічних засадах зумовлює необхідність реформування системи вищої освіти, підвищення культурного та фахового рівня спеціалістів залізничної галузі, орієнтацію їхньої підготовки на ефективність майбутньої управлінської діяльності. Вищі навчальні заклади І рівня акредитації мають реальні можливості для підготовки кваліфікованих молодших спеціалістів, здатних до ефективного управління підрозділами залізничних підприємств на посадах керівників початкового і середнього кола. Розв'язання сучасних завдань підготовки студентів вищих навчальних закладів І рівня акредитації як майбутніх керівників зумовлюють потребу пошуку нових форм і засобів організації навчально-виховної та позааудиторної роботи, підвищення рівня морально-етичної культури, необхідного для майбутньої управлінської діяльності, родинного та приватного життя.

3. Під час аналізу професійної та управлінської діяльності залізничників, досвіду роботи залізниць, наукових джерел з цієї проблеми з'ясовані особливості: а) щодо ролі залізниці як соціокультурного явища, яке не тільки змінює навколишній світ, але й впливає на світосприйняття та світогляд кожної людини - працівника або пасажира залізниці; б) щодо діяльності керівника залізничника, яка зумовлюється тим, що кожний залізничник, навіть не займаючи керівної посади, є керівником стосовно тих людей, які користуються для своїх потреб залізничним транспортом. Визначено, що від рівня моральності кожного залізничника залежить безпека, спокій, економія часу, комфортність умов кожного, хто користується залізничним тарнспортом.

4. Побудовано, теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено модель формування морально-етичної культури майбутнього керівника, основною умовою якої виступає соціокультурне середовище студента. Доведено, що моральна поведінка керівника формується у процесі набуття і накопичення соціального досвіду та його інтеріоризації. Такий досвід можна набути тільки за умови включення студента вищого навчального закладу в різноманітні види навчальної, пошукової, творчої і трудової життєдіяльності.

5. На основі теоретичного аналізу проблеми дослідження та результатів констатуючого експерименту з'ясовані дієві соціально-педагогічні умови формування морально-етичної культури майбутнього керівника: особистість педагога, гуманізація відноин між викладачем і студентами, особистісна орієнтація у вивченні гуманітарних дисциплін, факультативні спецкурси, поєднання творчої діяльності з суспільно корисною працею. Цілісність педагогічного процесу сприяє створенню позитивного соціокультурного середовища як загальної соціально-педагогічної умови формування морально-етичної культури майбутнього керівника.

6. У ході дослідження теоретично і методично обґрунтовані й упроваджені засоби педагогічного впливу на соціокультурне середовище студентів з метою активізації формування морально-етичної культури майбутнього керівника: включення студентів у різноманітні види навчально-виховної, пошукової, творчої, трудової життєдіяльності, вироблення кодексу честі студентської групи та її знакової символіки, побудова ритуалів та слідування груповим традиціям, естетичне оздоблення приміщень та ін.

7. Теоретично та методично обґрунтовані педагогічні позиції щодо самостійної роботи, навичок спілкування, ділової суперечки, іміджу майбутнього управлінця було покладено в основу розроблених навчального плану і програми спецкурсу "Морально-етичні основи діяльності керівника" та методичних рекомендацій щодо формування морально-етичної культури майбутнього керівника у сфері управлінської діяльності у вищих навчальних закладах І рівня акредитації.

Результати дослідження дають підстави вважати, що вихідна методологія є правильною, визначені завдання реалізовані, мету досягнуто, гіпотеза підтвердилась. Сукупність одержаних наукових висновків та практичних рекомендацій має важливе значення для професійної підготовки фахівців у вищих навчальних закладах І рівня акредитації.

Проведене дослідження дозволяє висловити такі рекомендації:

- сприяти створенню підручників і посібників з курсу "Морально-етичні основи управлінської діяльності" для студентів вищих навчальних закладів усіх рівнів акредитації;

- розробити плани і програми до навчальної дисципліни з педагогіки управління і запропонувати їх до вивчення у вищих технічних навчальних закладах усіх рівнів акредитації.

Подальшими напрямками дослідження цієї проблеми вважаємо: наступність в організації формування морально-етичної культури в загальній системі підготовки студентів до управлінської діяльності на різних ступенях професійної освіти; розкриття закономірностей формування морально-етичної культури студентів як майбутніх керівників у вищих навчальних закладах усіх рівнів акредитації; здійснення порівняльно-педагогічного аналізу системи формування морально-етичної культури майбутніх керівників у зарубіжних країнах.

Публікації автора:

1. Диулина В.В. Проблемы культуры управления в условиях трансформации современного общества// Збірник наукових праць: Науковi записки кафедри педагогiки. - Вип.У.- Харкiв: Константа, 2000. — с.47-53.

2. Дiулiна В.В. Педагогiка в управлiннi// Збірник наукових праць: Науковi записки кафедри педагогiки. -Вип.УI. — Харкiв: Константа,2001. -с.67-74.

3. Діуліна В.В. Формування морально-етичної культури майбутнього керівника// Педагогіка і психологія: Збірник наукових праць / За заг.ред. акад. І.Ф.Прокопенка, чл.-кор.В.І.Лозової. -Харків: ОВС, 2002.-Вип.20. -с.75-79.

4. Діуліна В.В. Створення культурного середовища як умова формування особистості майбутнього керівника// Зб. наук. праць “Науковi записки кафедри педагогiки”. -Вип.VІІІ. — Харкiв:”Основа”,2002. -с.71-77.

5. Діуліна В.В. Морально-етичні основи діяльності керівника/ тематичний план та програма спецкурсу. -Харків:”Антіква”,2002. -24с.

6.Диулина В.В. Обучение как ключевой элемент управленческой деятельности: аспекты оптимизации //Управлiння пiдприсмством: дiагностика, стратегiя, ефективнiсть. Матерiали УII Мiжнародної науково-практичної конференцiї. - Київ — Днiпропетровськ, 2000. —с.36-37.

7. Дiулiна В.В Науково-дослiдницька дiяльнiсть студентiв як одна з можливих умов входження у культурний простiр//Сучаснi проблеми науки та освiти. Матерiали 3-ї Мiжнародної мiждисциплiнарної науково-практичної конференцiї 1-9 травня 2002 р., м. Ужгород./ Харкiв: Українська Асоцiацiя “Жiнки в науцi та освiтi”, Харкiвський нацiональний унiверситет iм. В.Н.Каразiна, Ужгородський нацiональний унiверситет, 2002 . — с.234.

8. Дiулiна В.В. Управлiння процесом пiдготовки спецiалiстiв за допомогою засобiв особистiсно орiєнтованої педагогiки// Якiсний контроль та оцiнка навчальних досягнень студентiв - один з дидактичних засобiв управлiння процесом пiдготовки висококвалiфiкованих фахiвцiв. Збiрник матерiалiв Харкiвської обласної науково-методичної конференцiї педагогiчних працiвникiв вищих навчальних закладiв I-II рiвнiв акредитацiї (26-27 лютого 2ОО2р). —Харкiв: Константа, 2002.- с.39-41.

Анотації