Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія та методика виховання (з напрямків та сфер діяльності)


157. Кириленко Світлана Володимирівна. Соціально-педагогічні умови формування культури здоров'я старшокласників: дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Інститут проблем виховання АПН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Кириленко С.В. Соціально-педагогічні умови формування культури здоров’я старшокласників. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.07 – теорія і методика виховання. – Інститут проблем виховання АПН України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена актуальній проблемі формування культури здоров’я старшокласників. У роботі на основі вивчення та аналізу стану розробленості цієї проблеми в теорії і практиці вперше з’ясовано зміст та соціально-педагогічну сутність культури здоров’я; теоретично обґрунтовано і експериментально перевірено структурно-функціональну та структурно-логічну моделі формування культури здоров’я, критерії та показники культури здоров’я, рівні їх сформованості у старшокласників; науково обґрунтовані та експериментально перевірені соціально-педагогічні умови ефективного формування культури здоров’я учнів старших класів.

1. Вивчення філософської, соціологічної, психологічної, педагогічної, медико-біологічної літератури з проблеми дослідження дали змогу уточнити зміст поняття “культура здоров’я”. З метою переосмислення його в сучасній педагогічній науці наголошено, що культура здоров’я є одним із важливих компонентів загальної культури людини, обумовленим матеріальним і духовним середовищем у системі цінностей, знань, потреб, умінь і навичок з формування, збереження, зміцнення здоров’я.

2. Розроблена в ході дослідження структурно-логічна модель формування культури здоров’я старшокласників дозволила розкрити сутність та соціально-педагогічні умови ефективного здійснення цього процесу і підтвердила, що формування культури здоров’я старшокласників є цілісною дієвою педагогічною системою, яка характеризується конкретною метою, завданнями, змістом, оптимальними формами і методами її організації, а також визначенням критеріїв, показників і рівнів сформованості культури здоров’я.

3. Результати констатуючого етапу дослідження засвідчили, що лише 4,7% старшокласників мають високий рівень фізичного здоров’я; 10,2% - вище середнього; 36,9% - середній; 29,8% - нижче середнього та 18,4% - низький рівень фізичної розвиненості. 12,3% учнів мають завищену самооцінку, 47,7% - адекватну, у 40% респондентів самооцінка занижена, що підтверджує висновки про наявність у значної кількості старшокласників почуття неповноцінності (15,3%) і невпевненості у собі (25, 7%), а це, в свою чергу, заважає особистісній саморегуляції, пригнічує психічний стан, робить беззахисними перед агресивно налаштованими людьми, спонукає до вживання наркотиків, тютюну, алкоголю. Значна частина учнів старших класів (28,1%) ставиться до своїх однолітків байдуже, проявляє недоброзичливість, зневагу, що свідчить про недостатній рівень їх духовного і соціального здоров’я.

4. Аналіз результатів формуючого етапу експерименту засвідчив, що ефективність процесу формування культури здоров’я старшокласників у системі здоров’язберігаючого виховання дає високу результативність за певних соціально-педагогічних умов: поліпшення виховання культури здоров’я у старшокласників з урахуванням їх індивідуальних здібностей і потреб; створення належних умов для соціальної адаптації та захисту інтересів і прав учнів; цілеспрямоване науково-методичне забезпечення, удосконалення теоретичної і методичної підготовки педагогічних кадрів до здійснення діяльності з формування культури здоров’я старшокласників шляхом організованого навчання на курсах в обласних інститутах післядипломної педагогічної освіти, проведення проблемних семінарів, семінарів-практикумів з використанням інтерактивних форм та методів навчання, а також шляхом самоосвіти; формуванням у старшокласників стійкої мотивації на здоровий спосіб життя та культуру здоров’я.

5. Проведена експериментальна робота підтвердила висунуту гіпотезу про те, що ефективність процесу формування культури здоров’я старшокласників зростає, якщо:

- удосконалюється виховний процес з формування культури здоров’я, що передбачає гуманістичний та особистісно зорієнтований підходи, посилення уваги до особистості старшокласника з урахуванням його можливостей і потреб, допомогу у захисті прав підлітка;

- здійснюється комплексний підхід до педагогічної діагностики; використовуються відповідні матеріали для прогностичних висновків;

- розширюється соціальний досвід старшокласників, формуються життєві звички культури здоров’я на основі позитивної мотивації на ведення здорового способу життя;

- створюються шкільні традиції здорового способу життя, проводиться відповідна оздоровча робота серед учнівської молоді, вчителів, батьківської громадськості;

- посилюються соціальний і педагогічний контроль за поведінкою учнів старших класів.

6. Експериментальна робота дозволила визначити місце і роль сучасних інтерактивних виховних технологій у формуванні культури здоров’я старшокласників. У процесі формуючого етапу експерименту були апробовані такі взаємопов’язані та взаємодоповнюючі технології навчання, як диспути, соціально-комунікативні тренінги, тренінги особистісного зростання, ситуаційні вправи, рольові ігри, дебати, а також технології впровадження, до яких ми віднесли Школи сприяння здоров’ю та превентивну діяльність загальноосвітніх навчальних закладів за проектом “Діалог”. Аналіз результатів експерименту дозволяє зробити висновок, що дані технології, спонукаючи розвиток певних особистісних якостей старшокласників, в цілому забезпечували широкомасштабний вплив, необхідний для формування у старших підлітків культури здоров’я; здійснення внутрішньої саморегуляції ставлення до культури здоров’я; удосконалення комунікативних, організаторських, когнітивних знань і умінь учнів.

7. Дослідницька робота підтвердила передбачене гіпотезою припущення, що однією з педагогічних умов підвищення ефективності процесу формування культури здоров’я старшокласників є цілеспрямоване науково-методичне забезпечення, теоретична та методична підготовка педагогічних кадрів. Здійснення її на трьох рівнях - в області, районі, школі сприяє оперативному і глибокому засвоєнню вчителями методологічних основ формування культури здоров’я; підвищенню ефективності цього процесу у позакласній та позашкільній виховній роботі.

8. Порівняння експериментальних даних засвідчило, що в результаті реалізації програми дослідження в експериментальних класах відбулися позитивні зміни у рівнях сформованості культури здоров’я. Так, на кінець експерименту кількість учнів із високим та вище середнім рівнем сформованості фізичного здоров’я збільшилася з 38,5% до 41%; психологічного здоров’я - відповідно з 16% до 25%; духовного здоров’я - з 6% до 12%; соціального здоров’я - з 3% до 10%. У контрольних класах ця тенденція виражена меншою мірою, суттєвих кількісних і якісних змін тут не відбулося.

9. Апробовані у процесі експериментальної роботи педагогічні технології, форми і методи формування культури здоров’я можуть бути використані вчителями, класними керівниками, директорами загальноосвітніх навчальних закладів та їх заступниками з виховної роботи у навчальній та позанавчальній діяльності.

Дисертаційне дослідження не претендує на повноту та завершеність розв’язання проблеми формування культури здоров’я старшокласників у процесі виховної діяльності загальноосвітніх навчальних закладів. Перспективи подальших досліджень проблеми вбачаються нами у таких напрямках:

- удосконалення діагностико-прогностичних методик, методик диференційованої профілактики наркогенних звичок на основі міждисциплінарного підходу для всіх вікових груп;

- проведення досліджень з проблем психологічної корекції і педагогічної психотерапії щодо формування здорового способу життя, культури здоров’я;

- розробка моделі сучасного загальноосвітнього навчального закладу як Школи сприяння здоров’ю;

- впровадження інноваційних інтерактивних технологій і методик профілактики шкідливих звичок, статевого виховання тощо та здійснення на цій основі підготовки майбутніх вчителів до організації процесу формування культури здоров’я учнів загальноосвітніх навчальних закладів.

Публікації автора:

1. Кириленко С.В. Система валеологічних знань як засіб превентивного виховання учнів. – С.161-167. // В кн.: Збірник наукових праць. Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти: Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Випуск 9. – 2000. – 245с.

2. Кириленко С.В. Розвиток педагогічних технологій формування культури здоров’я старшокласників// Рідна школа. – 2003. - №11(886). – С.50-55.

3. Кириленко С.В. Проблема формування культури здоров’я в історії теоретичної думки та в сучасній практиці // Педагогіка і психологія. Вісник АПН України. - №1 (42) 2004. – С. 48 – 56.

4. Валеологічна культура. Користування комп’ютером: Науково-методичний посібник /Укладачі: Гончаренко М.С., Коновалова О.О., Васильєва Л.В., Карачинська Е.Т., Березіна Н.О., Кириленко С.В., Макєєв М.В., Кравцова Т.Д., Камнєва Т.П., Довгопол Т.Л., Чикало Т.М. – Харків: Харківський національний університет ім.. В.Н.Каразіна, 2002. – 82 с.

5. Запрошуємо до діалогу: За проектом “Діалог”: Навч. посіб./ Н.О.Березіна, О.В.Bінда, М.М.Галябарник, Т.Д.Дем’янюк, С.В.Кириленко, Н.І.Косарєва, О.П.Коструб, Н.І.Новікова, І.Г.Сомова, В.А.Шаповалова. – К.: Богдана, 2003. – 128 с.

6. Класний керівник у сучасній школі: метод. посібник/ В.М.Оржеховська, О.І.Пилипенко, Л.А.Греков, С.В.Кириленко, Т.В.Хілько. – К.: Інститут змісту і методів навчання, 1996. – 156 с.

7. Оржеховська В.М., Хілько Т.В., Кириленко С.В. Посібник із самовиховання. – К.: ІЗМН, 1996. – 192 с.

8. Уроки здоров’я. Методичний посібник для вчителів. /Автор-упорядник С.В.Кириленко. – Харків: “Скорпіон”, 2004. – 88 с.

9. Формування здорового способу життя в умовах гуманітарної школи художньо-естетичного спрямування: Науково-методичний посібник // Редакційна колегія: Кириленко С.В., Сібіль О.І., Овдієнко Л.К. – Запоріжжя, 2002. – 180 с.

10. Формування навичок здорового способу життя в дітей і підлітків./ Н.Ю.Максимова, А.Й.Капська, О.Г.Карпенко, Н.Л.Лук’янова, Н.Б.Підлісна, О.П.Коструб, О.В.Вінда, І.Г.Сомова, М.М.Галябарник, С.В.Кириленко, І.І.Цушко, В.М.Ніколаєвський, В.Г.Панок. – К.: Ніка-Центр, 2002. – 280 с.

11. Формування навичок здорового способу життя у дітей і підлітків: За проектом “Діалог”: Навч.-метод. посібник/ О.В.Вінда, О.П.Коструб, І.Г.Сомова, Н.О.Березіна. М.М.Галябарник, С.В.Кириленко. - 2-е видання, перероблене і доповнене. – К., 2003. – 284 с.

12. Валеологічна освіта в середній школі. Зміна парадигми в освіті: Методичні рекомендації.// Укладачі: Гончаренко М.С., Іванова Г.М., Кириленко С.В. – Харків, 2000. – 64 с.

13. Вчителю про СНІД: Методичні матеріали на допомогу вчителю валеології: Навчальне видання //Автор.- укл. С.В.Кириленко, В.В.Морозова, В.Я.Чаплинський. – К.: ІЗМН, 1997. – 44с.

14. Дем’янюк Т.Д., Кириленко С.В., Тимощук Н.С. Аналітичний матеріал регіонального семінару-тренінгу із впровадження Комплексної програми щодо формування навичок здорового способу життя у дітей і підлітків (за проектом “Діалог”). – Рівне: РДГУ, 2002. – 16 с.

15. Кириленко С.В. Деякі аспекти статевого виховання дітей. – С.7-19 // В кн..: Вихователю про психологію і педагогіку сексуального розвитку дитини: Науково-методичний збірник / За ред. Т.В.Говорун. – К.: ІЗМН, 1996. – 168 с.

16. Кириленко С.В. Формування, збереження і зміцнення здоров’я підростаючого покоління як обов’язковий компонент системи національної освіти.// В кн.: Формування, збереження і зміцнення здоров’я підростаючого покоління як обов’язковий компонент системи національної освіти: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції з валеології: 22-24 жовтня 1996р, м. Дніпропетровськ. - С.6-13. – К., 1997. – 295с.

17. Кириленко С.В., Манюк Л.В. Навчально-методичне забезпечення валеологічної освіти та виховання // В кн.: Валеологічна освіта та виховання: сучасні підходи, доступність і шляхи їх розвитку в Україні: Збірник науково-практичних статей: За матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Червень 1999р., м. Київ. – С.34-35. /За заг. ред. В.М.Оржеховської. – К.: Магістр – S. – 120с.

18. Кириленко С.В. Новітня медико-педагогічна технологія збереження здоров’я дитини // Гармонія інтелекту та здоров’я. – К., 2003. – 32с.

19. Гончаренко М.С., Михилев А.Д., Кириленко С.В. Пути развития валеологии на Украине // ІІІ Национальный конгресс по профилактической медицине и валеологии. – 28 мая - 31 мая 1996г., г. Санкт-Петербург: Тезисы докладов, с.47-48. – Санкт-Петербург, 1996. – 259с.

20. Гончаренко М.С., Кириленко С.В. Валеологічний аспект гуманітаризації освіти// В кн.: Формування, збереження і зміцнення здоров’я підростаючого покоління як обов’язковий компонент системи національної освіти: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції з валеології: 22-24 жовтня 1996р, м. Дніпропетровськ. – С.60-65. – К., 1997. – 295с.

21. Гончаренко М.С., Кириленко С.В., Команева Е.А., Макеев М.В. Состояние и перспективы развития валеологии на Украине. – С. 60-62.// В кн.: Здоровье и образование: Материалы Международного конгресса валеологов (30 марта 1999 года, г.Санкт-Петербург) и Третьей Всероссийской научно-практической конференции “Педагогические проблемы валеологии” (31 марта- 1 апреля 1999 года, г. Санкт-Петербург)/ Под редакцией В.В.Колбанова. – СПб., 1999. – 250 с.