Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Соціальна педагогіка


Братусь Іванна Володимирівна. Соціально-педагогічна робота з юними матерями у США та Великій Британії : Дис... канд. наук: 13.00.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Братусь І.В. Соціально-педагогічна робота з юними матерями у США
та Великій Британії.
– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.05 – соціальна педагогіка. – Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка, Луганськ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей соціально-педагогічної роботи з юними матерями у США та Великій Британії. У роботі визначено причини, негативні наслідки юного материнства, представлено соціально-психологічні характеристики юних матерів. На основі аналізу соціально-педагогічної роботи з матерями-підлітками у США та Великій Британії, визначено спільне та відмінне у її змісті, методах та формах. Розроблено структурно-функціональну модель соціально-педагогічної роботи з юними матерями, яка базується на рівневому технологічному підході та структурній профілактиці, представлено авторські технології соціально-педагогічної роботи з юними матерями.

Проведене дослідження дозволило сформулювати загальні висновки:

  1. У дисертації наведено результати теоретичного узагальнення та практичного розв’язання наукової проблеми соціально-педагогічної роботи з юними матерями у США та Великій Британії, що виявилися у визначенні змісту, форм та методів такої роботи, обґрунтуванні можливості використання описаного досвіду у вітчизняній соціально-педагогічній практиці.

  2. Аналіз проблеми юного материнства засвідчує, що вона має комплексний характер. Її особливість полягає в тому, що вона стосується одночасно як юних матерів, так і їхніх дітей. Юне материнство – це соціально-культурний феномен, сутність якого полягає у виношуванні, народженні, догляді та вихованні дитини матерями юного віку (до 21 року). Воно має свої соціокультурні та економічні причини й супроводжується ризиками для здоров’я та соціального становлення юної матері, а також її дитини.

  3. У дослідженні визначено соціально-психологічні характеристики юних матерів. Серед них: конфліктні стосунки з батьками; низький рівень освіти; бідність; правова незахищеність; ранній початок статевого життя; адиктивна поведінка; незрілість емоційно-вольової сфери; тривожність, несформована материнська прихильність; інфантильність; яскраво виражена орієнтація на допомогу старших; низька самооцінка; емоційна нестабільність; соціальна відчуженість; комплекс жертви сексуального насильства; байдуже ставлення до свого здоров’я та здоров’я дитини.

  4. На підставі аналізу документів провідних міжнародних організацій – ООН, Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), матеріалів всесвітніх форумів та конференцій визначено основні міжнародні підходи щодо вирішення проблеми юного материнства: комплексний підхід, що передбачає визнання та дослідження проблеми юного материнства на міжнаціональному та національному рівнях; розробка науково-обгрунтованих стратегій та впровадження ефективних технологій вирішення проблеми юного материнства; міжсекторна взаємодія з метою об’єднання ресурсів державних та громадських організацій, сім’ї, бізнесу, засобів масової інформації, церкви задля вирішення проблем юних матерів та їхніх дітей; міждисциплінарний підхід, що полягає у взаємодії представників різних професій: соціальних педагогів, соціальних працівників, психологів, юристів, вчителів, медиків для здійснення соціально-педагогічної роботи з юними матерями; дружній підхід, що полягає у дотриманні прав людини, реалізації положень Конвенції ООН про права дитини, наданні соціально-педагогічної допомоги з урахуванням індивідуальних особливостей юної матері.

5. У дослідженні визначено спільне в соціально-педагогічній роботі з юними матерями у США та Великій Британії. Це – визнання проблем юного материнства і вагітності серед підлітків на національному рівні; створення національних рад із залученням представників як державних, так і громадських структур, що розробляють стратегії подолання проблеми та здійснюють моніторинг виконання намічених рішень; існування спеціальних соціальних служб (сервісні центри, притулки для юних матерів та їхніх дітей), у яких працюють міждисциплінарні команди спеціалістів (соціальні працівники, психологи, медики, юристи, педагоги); використання можливостей фостерних сімей, які беруть на певний час опіку над юною мамою та її дитиною; проведення спеціальних навчальних програм щодо формування необхідних юним мамам життєвих навичок із залученням партнерів-чоловіків; здійснення профілактичної роботи щодо попередження ранньої вагітності та материнства серед підлітків та молоді; застосування сучасних інформаційних технологій. Соціально-педагогічна робота з юними матерями забезпечується відповідними технологіями, що реалізуються на макро-, мезо- та мікрорівнях.

6. Доведено, що особливості соціально-педагогічної роботи з юними матерями у США та Великій Британії зумовлені моделями соціальної політики, що існують в цих країнах.

У США проблеми юних матерів вирішуються, переважно, громадськими та релігійними організаціями. Ця робота орієнтована на попередження ранньої вагітності та влаштування дитини, яка народжена юною матір’ю, до сім’ї усиновителів.

У Великій Британії соціально-педагогічна робота з юними матерями має системний характер. За державної підтримки функціонують соціальні служби, в яких надаються різні види соціальної допомоги та підтримки юним матерям. Соціально-педагогічна робота з юними матерями, в першу чергу, спрямована на збереження діади “мати – дитина” та забезпечення необхідних умов для життєдіяльності юної матері разом з дитиною.

7. У роботі визначено можливі шляхи використання позитивного досвіду надання комплексної соціальної допомоги юним матерям у США та Великій Британії при умові його адаптації до культурних особливостей України.

Запропоновано структурно-функціональну модель соціально-педагогічної роботи з юними матерями в Україні, яка базується на рівневому технологічному підході та структурній профілактиці. На макрорівні соціально-педагогічна робота з юними матерями забезпечується діяльністю національної координаційної ради, що розробляє відповідні стратегії, програми для вирішення проблеми. На мезорівні соціально-педагогічна робота з юними матерями здійснюється шляхом реалізації відповідних технологій у соціальних інституціях територіальної громади (загальноосвітні заклади, центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, центри матері та дитини, неурядові організації). Соціально-педагогічна робота з юними матерями на мікрорівні забезпечується через консультування, індивідуальну допомогу, соціальний супровід.

Перспективними напрямами соціально-педагогічної роботи є створення мережі центрів матері та дитини, використання потенціалу прийомної сім’ї; організація тренінгових програм для юних вагітних та матерів з підготовки до пологів та відповідального батьківства, розвитку дитини раннього віку; проведення соціальних рекламних кампаній щодо популяризації здоров’я, а також навчання підлітків навичкам збереження репродуктивного здоров’я, створення умов для продовження ними освіти, отримання професії.

Проведене дослідження не висвітлює вирішення всіх аспектів проблеми юного материнства. Перспективи подальшої роботи нами вбачаються у розробці теоретико-методичних основ соціально-педагогічної роботи з юними матерями в Україні, превентивних програм щодо попередження ранньої вагітності, розробці інноваційних технологій соціально-педагогічної роботи з не тільки з юними матерями, але й з їх батьками, юнаками, у яких має бути сформовано почуття відповідальності за свою сексуальну поведінку.

Публікації автора:

  1. Братусь І.В. Юне материнство як соціально-педагогічна проблема // Проблеми педагогічних технологій: Зб. наук. праць. – Луцьк: Волинський державний університет. Волинський Академічний дім, 2002. – Вип. 2. – С. 5-15.

  2. Братусь І. В. Соціально-педагогічна робота з юними матерями: досвід Великої Британії // Соціалізація особистості: Зб. наук. праць. – К.: Логос, 2002. – Т. ХVІІ. – Вип. 1. – С. 168-178.

  3. Братусь І.В. Соціальна робота з жіночою молоддю // Проблеми педагогічних технологій: Зб. наук. праць. – Луцьк: Волинський державний університет: Волинський Академічний дім, 2003. – Вип. 1. – С. 122-131.

  4. Братусь І.В. Соціально-педагогічна робота з юними матерями в громаді // Проблеми педагогічних технологій: Зб. наук праць. – Луцьк: Волинський державний університет. Волинський Академічний дім, 2004.– Вип. 1.– С. 72-77.

  5. Братусь І., Лактіонова Г. Жіноча освіта у Великобританії // Шлях освіти. – 1997. – № 4. – С. 25-29.

  6. Братусь І.В. Форми і методи соціально-педагогічної роботи з юними матерями // Соціальна педагогіка: теорія та технологія: Підручник / За заг. ред.
    І.Д. Звєрєвої. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – С. 225-236.

  7. Братусь І.В. Соціальні причини виникнення раннього материнства // Матеріали міської конференція „Проблеми раннього материнства”. – К.: Молодіжна громадська організація „ЮНЕКО”, 2004. – С. 3-10.

  8. Братусь І.В. Технології соціальної роботи з неповнолітніми матерями в США // Практична психологія та соціальна робота. – 2001.– № 10 (35). – С. 42-46.

  9. Братусь І.В. Постнатальна депресія: характеристики, причини, профілактика // Практична психологія та соціальна робота. – 2001. – № 4 (41). – С. 34-40.

  10. Братусь І.В. Програма „Школа батьківства” // Практична психологія та соціальна робота. – 2002. – № 6 (43). – С. 48-49.

  11. Братусь І.В. Проект „Здоров’я дівчини // Практична психологія та соціальна робота. – 2002. – № 6 (43). – С. 49-50.

  12. Братусь І.В. Малюк і телевізор // Діти – батьки – сім’я (Додаток до журналу „Практична психологія та соціальна робота”). – К.: Наук світ. – 2004. – Вип. 2. – С. 19-24.

  13. Братусь І.В. З досвіду впровадження проекту Християнського дитячого фонду „Сприяння першим крокам” // Діти – батьки – сім’я (Додаток до журналу „Практична психологія та соціальна робота”). – К.: Наук світ. – 2004. – Вип. 3. – С. 22-28.

  14. Братусь І.В. Іграшка в житті дитини // Діти – батьки – сім’я (Додаток до журналу „Практична психологія та соціальна робота”). – К.: Наук світ, 2006. – Вип. 5. – С. 36-38.

  15. Братусь І.В. Українські дитячі ігри як засіб виховання // Діти – батьки – сім’я (Додаток до журналу „Практична психологія та соціальна робота”). – К.: Наук світ, 2006.– Вип. 6. – С. 59-67.

  16. Братусь И.В. Грудное вскармливание – залог физического и психического здоровья ребенка // Журнал для будущих мам. – 2004. – № 1. – С. 54-62.

  17. Братусь И.В. Искусство рождать // Журнал для будущих мам. – 2004. –№ 12. – С. 40-46.

  18. Братусь И.В. Беременность и роды в Великой Британии // Журнал для будущих мам. – 2003. – № 7. – С. 20-26.

  19. Братусь І. В., Гулевська-Черниш Г.В. Тренінг „Репродуктивне здоров’я дівчини” // Діти – батьки – сім’я (Додаток до журналу „Практична психологія та соціальна робота”). – К.: Наук світ, 2004. – Вип. 1. – С. 57-96.

  20. Братусь І., Гулевська-Черниш А., Лях Т. Формування навичок усвідомленого батьківства та ранній розвиток дитини (методичні матеріали для тренера) // Практична психологія та соціальна робота. – 2002. – № 5 (42). – С. 36-49.

  21. Братусь І.В., Гулевська-Черниш А.В., Клінська Т. Здоров’я жіночої молоді: свідомий вибір: Наук.-метод. посіб. – К.: Наук. світ, 2006. – 211с.

  22. Усвідомлене батьківство як умова повноцінного розвитку дитини та підвищення виховного потенціалу громади: Методичні матеріали до тренінгу / Упоряд.: І.В. Братусь та ін.; За заг. ред. Г.М. Лактіонової. – К.: Наук. світ, 2004. – 86 с.

  23. Розвиток дитини раннього віку: разом до гармонії: Метод. посіб./ Автори-упоряд.: Братусь І., Кошечко Н., Нагула О.; За заг. ред. Звєрєвої І.Д. – К.: Кобза, 2004. – 160 с.

  24. Інформаційно-консультативні послуги з питань здоров’я матері та дитини: аналіз проблем. Погляд клієнтів, медичних працівників і фахівців установ соціальної сфери Івано-Франківського, Волинського та Донецького регіонів /
    І.В. Братусь, О.В. Єфименко, В.П. Лютий, О.Г. Карагодіна, В.В. Лях; За заг. ред. О.Г. Карагодіної. – К.: Наук. світ, 2006. – 111 с.