Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Соціальна педагогіка


Щербак Наталя Дмитрівна. Соціально-педагогічна профілактика жорстокого ставлення до дітей у сім'ї : Дис... канд. пед. наук: 13.00.05 / Харківська держ. академія культури. — Х., 2004. — 233арк. — Бібліогр.: арк. 174-196.



Анотація до роботи:

Щербак Н.Д. Соціально-педагогічна профілактика жорстокого ставлення до дітей у сім’ї. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.05 – соціальна педагогіка. Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка, Луганськ, 2004.

У дисертації на основі літератури з філософії, соціології, педагогіки, психології, юриспруденції проаналізовано явище жорстокого ставлення до дітей у сім’ї, наведено його характеристику. Розроблено теоретико-методологічні основи соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей. Застосовано системний підхід до розгляду соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї, в результаті якого досліджено генезис превентивного процесу, уперше визначено етапний характер його розвитку, наведено прогностичні основи, структурні компоненти і показано їх функціонування. Розроблено програму соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї, науково-технологічне забезпечення її дії, в якому розкриті концептуальні основи, технологічні аспекти, підготовчий етап реалізації програми, визначення ефективності.

Експериментальна перевірка програми соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї дала можливість стверджувати, що розглянутий підхід сприяє гуманізації стосунків на рівні “батько – дитина” й ефективній профілактиці жорстокого ставлення до дітей у сім’ї.

1. Теоретично узагальнено наукову проблему і запропоновано її нове вирішення, що виявляється в дослідженні й обґрунтуванні соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї, розробці і впровадженні програми соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї.

2. Сучасні соціально-економічні і соціокультурні умови розвитку суспільства зумовлюють необхідність затвердження гуманних відносин між людьми. Вирішенню означеної проблеми перешкоджають прояви жорстокого ставлення до дітей у сім’ї, про що свідчать статистичні дані про рівень дитячої смертності і бродяжництва, кількість покинутих, побитих, ображених дітей, конфліктів у родині між батьками і дітьми. У таких умовах серйозна увага приділяється соціально-педагогічній профілактиці жорстокого ставлення до дітей у сім’ї. Проте нині цей аспект не має досить розробленої наукової основи.

3. У процесі аналізу літератури з філософії, соціології, юриспруденції, психології, педагогіки уточнено визначення поняття “жорстоке ставлення до дітей у сім’ї”; виділено специфічні особливості, що дозволяють диференціювати його від понять “насильство” і “агресія”; висвітлено характеристику явища жорстокого ставлення до дітей у сім’ї: його форми, причини і умови прояву на різних етапах суспільного розвитку, масштаб поширення в Україні, роль у суспільстві.

4. Аналіз наукової літератури з досліджуваної проблеми, порівняння й узагальнення передового зарубіжного і вітчизняного досвіду, результати експерименту дали змогу визначити соціально-педагогічний аспект профілактики, який розкриває становлення і формування соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у процесі історичного розвитку суспільства, прогностичні основи профілактичної діяльності, структурні компоненти соціально-педагогічної профілактики та їх функції, особливості сучасної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї.

5. Розроблено програму соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї, запропоновано науково-технологічне забезпечення її дії, яке розкриває концептуальні основи, технологічні аспекти, підготовчий етап реалізації програми і визначення ефективності.

6. За допомогою методів опитування, спостереження, бесід з батьками і дітьми встановлено, що робота за програмою соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї сприяє збагаченню знань батьків і дітей з проблеми жорстокого поводження в соціумі, підвищенню їхньої компетентності в питаннях моральності, оволодінню вміннями і навичками, що зумовлюють реалізацію гуманних принципів у процесі соціальної взаємодії, здобуттю досвіду ефективного подолання проявів жорстокості і морально-ціннісному ставленню до навколишнього світу, розвиткові соціальних якостей особистості, стимулюванню до глибшого пізнання духовного світу людини і навколишньої дійсності.

7. На основі методу семантичного диференціалу (СД) в експериментальних групах визначено динаміку зниження жорстоких і розвитку гуманних проявів батьків і дітей один до одного, що виявляється в результаті реалізації програми соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї. Для визначення суттєвості змін оцінок проявів жорстокості і гуманності застосовувалася методика А. Хальда. Згідно з цією методикою зміни показників у контрольних групах дітей і батьків визнані несуттєвими. Положення про суттєвість зміни результатів в експериментальних групах і несуттєвість в контрольних пояснюється впливом експерименту. Вірогідність результатів дослідження, здобутих при використанні семантичного диференціалу, підтверджується порівнянням оцінок дисперсій двох вибірок, яке засвідчило, що групи дітей і батьків сформовані досить однорідно, і вплив на об'єкт будь-яких непередбачених факторів, що змінили результати експерименту, не спостерігався.

8. Доведено, що використання розробленої програми ефективно сприяє профілактиці жорстокого ставлення до дітей у сім’ї завдяки гуманізації взаємин у системі “батько – дитина”.

9. Розроблено спецкурс “Соціально-педагогічна профілактика жорстокого ставлення батьків до дітей”, в основу якого покладені теоретично і методично обґрунтовані підходи щодо інтеграції соціальної педагогіки з іншими науками, розвитку духовної культури людини, стимулювання інтересу до вивчення соціально-педагогічних процесів

Результати проведеного дослідження дозволяють стверджувати, що вихідна теоретико-методологічна основа є правильною, поставлені завдання реалізовано, мети досягнуто.

Перспективними напрямами дослідження є інтеграція зусиль різних соціальних інститутів для вдосконалення соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї, вивчення особливостей соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей від немовлят до старших школярів.

Публікації автора:

  1. Щербак Н.Д. Соціально-педагогічний аспект профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї / Н.Д. Щербак // Соціальна педагогіка: теорія та практика. – 2004. – №1. – С. 68-73.

  2. Szczerbak N. Zagraniczne dowiadczenia w zapobieganiu okrutnemu traktowaniu dzieci / N.Szczerbak // Mlodziez w lokalnym systemie pomocy spolecznej / Рod red. S.Czarneckiej. – Czestochowa: Wyzsza Szkola Pedagogiczna w Czestochowie, 2003. – S. 199-203.

  3. Щербак Н.Д. Соціально-педагогічна профілактика жорстокого ставлення до дітей у сім’ї / Н.Д. Щербак // Рідна школа. – 2002. – № 10. – С. 26-29.

  4. Щербак Н.Д. Основи соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї / Н.Д. Щербак // Szczegуlne problemy czіowieka i edukacji u progu XXI wieku. Ksiкga jubileuszowa ofiarowana Profesorowi Bogdanowi Snochowi / Рod red. S. Podobiski, U. Ordon, E. Skoczylas-Krofla, A. Siedlaczek, pt. – WSP w Czкstochowie, Czкstochowa 2002. – S. 265-271.

  5. Щербак Н.Д. Експериментальне дослідження соціально-педагогічної програми профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї / Н.Д. Щербак // Вісник Харківської державної академії культури: Зб. наук. праць. Вип. 11 / Харк. держ. акад. культури; Відп. ред. Н. М. Кушнаренко, проф., д-р пед. наук. – Х: ХДАК, 2002. – С. 262-269.

  6. Щербак Н.Д. Аспектний аналіз поняття “жорстокість” / Н.Д. Щербак // Проблеми педагогічних технологій: Зб. наук. праць. Вип. 2. / Волин. держ. унів. ім. Лесі Українки, Волин. академ. дім; Гол. ред. О. Н. Дем’янчук, проф., д-р пед. наук. – Луцьк, 2001. – С. 34-38.

  7. Щербак Н.Д. Історичний підхід до аналізу явища жорстокості/ Н.Д. Щербак // Гуманістично спрямований виховний процес і становлення особистості (Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді): Зб. наук. праць. – К.: ВІРА Інсайт, 2001. – Кн. ІІ. – С. 235-239.

  8. Щербак Н.Д. Профілактика жорстокого ставлення до дітей у сім’ї: теоретико-методичний аспект / Н.Д. Щербак // Вісник Харківської державної академії культури: Зб. наук. праць. Вип. 5. / Харк. держ. акад. культури; Відп. ред. Н. М. Кушнаренко, проф., д-р пед. наук. – Х: ХДАК, 2001. – С. 251-258.

  9. Щербак Н.Д. Профілактика жорстокого ставлення до дітей як важлива проблема організації життєдіяльності загальноосвітньої школи / Н.Д. Щербак // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С. С. – Х.: ХХПІ, 2001. – № 23. – С. 33-40.

  10. Щербак Н.Д. Методологічні основи соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей / Н.Д. Щербак // Культура та інформаційне суспільство ХХІ століття: Матеріали наук. конф. молодих учених, 16-18 квіт. 2003 р., Харків. – Х.: ХДАК, 2003. – С. 53.

  11. Щербак Н.Д. Технологія соціально-педагогічної профілактики жорстокого ставлення до дітей у сім’ї / Н.Д. Щербак // Культура та інформаційне суспільство ХХІ століття: Матеріали конф. молодих науковців, 17-19 квіт. 2002 р. / Відп. ред. І.В.Щербіна. – Х.: ХДАК, 2002. – С. 41-42.

  12. Щербак Н.Д. Аналіз засобів профілактики жорстокого ставлення до дітей / Н.Д. Щербак // Сучасні проблеми науки та освіти. Матеріали 3-ї міжнар. міждисципл. наук.-практ. конф. 1-9 трав. 2002 р., м. Ужгород. – Х.: Українська Асоціація “Жінки в науці та освіті”, Харків. націон. ун. ім. В. Н. Каразіна, Ужгород. націон. ун., 2002. – С. 260.

  13. Щербак Н.Д. Гуманизация образования как основа профилактики жестокого отношения к детям в семье / Н.Д. Щербак // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління: Матеріали 3-ї Міжнар. міждисципл. наук.-практ. конф., 4-9 листопада, 2002, Харків. – Х.: Укр. Асоціація “Жінки в науці та освіті”, Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна, 2002. – С. 197-198.

  14. Щербак Н.Д. Культурологічний аспект профілактики явища жорстокості / Н.Д. Щербак // Духовна культура в інформаційному суспільстві: Матеріали міжнар. наук.-теорет. конф. – Х.: ХДАК, 2002. – С. 36-37.

  15. Щербак Н.Д. Соціальний захист дітей від жорстокості дорослих як об’єкт державного управління / Н.Д. Щербак // Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми управління” / Уклад.: Б. В. Новиков, В. А. Гайченко та ін. – К.: ІВЦ “Політехніка”, 2001 – С. 209-210.

  16. Щербак Н.Д. Соціально-педагогічна програма профілактики жорстокості в сім’ї / Н.Д. Щербак // Культура та інформаційне суспільство на зламі тисячоліть: Матеріали наук.-творч. студент. конф., 13-14 квіт., 2000 р., Харків. – Х.: ХДАК, 2000. – С. 31-32.

  1. Щербак Н.Д. Профілактика і корекція жорстокості в сім’ї як проблема соціального виховання / Н.Д. Щербак // Культура та інформаційне суспільство на зламі тисячоліть: Матеріали підсумкової наук.-практ. студент. конф., 15-16 квіт., 1999. – Х.: ХДАК, 1999. – С. 56.

  2. Щербак Н.Д. Соціально-педагогічна профілактика жорстокого ставлення батьків до дітей: Навч-метод. матеріали до курсу / Харк. держ. акад. культури; Укладач Н.Д. Щербак. – Х.: ХДАК, 2004. – 26 с.

  3. Щербак Н.Д. Соціально-педагогічна профілактика жорстокого ставлення батьків до дітей: Прогр. курсу / Харк. держ. акад. культури; Укладач Н.Д. Щербак. – Х.: ХДАК, 2004. – 17 с.