Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


7. Васильєва Людмила Анатоліївна. Соціально-філософська концептуалізація реклами: дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / Харківський ун-т повітряних сил. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Васильєва Л.А. Соціально-філософська концептуалізація реклами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук за спеціальністю 09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії. - Харківський університет Повітряних Сил, Харків, 2005.

Дисертація присвячена соціально-філософському аналізу загальних, фундаментальних характеристик реклами як феномена суспільної діяльності людей. Дослідження охоплює значне коло проблем, які пов’язані з логіко-лінгвістичним розглядом терміна і поняття “реклама”, осмисленням природи, сутності та сенсу реклами як стійкої системи соціальної взаємодії людей.

На основі порівняльного аналізу праць провідних вітчизняних та зарубіжних філософів, соціологів та психологів автор відокремлює та аналізує особливості сучасної реклами (зокрема, соціальні, інформаційні, прагматичні), її вплив (позитивного та негативного характеру) на суспільство та свідомість людини. Суть дисертаційного дослідження полягає у концептуально-аналітичному осягненні реклами як багатовимірного соціального явища. У роботі розкриваються структурні складові реклами, її функціональна заданість в організації й упорядкуванні соціальних зв’язків, уточнюється зміст понять “рекламна творчість”, “рекламна комунікація”, “ рекламний продукт” та їх значення в осмисленні феномену реклами в цілому.

У висновках сформульовано основні теоретичні результати дослідження, визначено можливі напрямки подальшого вивчення проблеми. Основні результати дослідження конкретизовано в таких положеннях:

1. Специфікою соціально-філософського підходу до реклами є розробка онтологічного, гносеологічного, аксіологічного аспектів її проблематики. Онтологічні параметри фіксують рекламу як об’єкт, що історично розвивається і являє собою динамічну й складну соціально-комунікативну систему соціуму. Гносеологічні параметри містять дослідження головних тенденцій створення та існування рекламних продуктів. Аксіологічний вектор аналізу розкриває ціннісні характеристики функціонування реклами у діалогічному й толерантному просторі соціуму.

2. Стрижнем соціально-філософського осмислення інтегративного рекламного процесу є його розгляд як різновиду предметно-практичної діяльності людей. За допомогою філософської рефлексії уточнено поняття реклами. У широкому розумінні рекламний феномен може інтерпретуватися як особливий тип соціальної взаємодії, який припускає створення лінгво-семіотичного поля і візуально організованого простору з метою інформування соціуму про наявний стан результатів промислово-виробничого комплексу, зв'язаних з ним послуг та комунікативних прийомів. У вузькому розумінні, реклама - це конгломерат знаків і позначень, які властиві їй й транслюються у системі вербальних і невербальних зв'язків.

3. Найважливішими формами репрезентації сучасної реклами у духовно-практичному освоєнні соціальної дійсності виступає система «рекламна творчість – рекламна комунікація – рекламний продукт». Рекламна творчість включається в потенціал соціальної діяльності та у своїй визначеності виступає, як оригінальна креативно-продуктивна діяльність, що може інтегруватися у самостійну підсистему та здатна координувати не тільки сам процес рекламної творчості, але і формувати приоритетно-ексклюзивний рекламний продукт.

4. Рекламна комунікація залежить від змін, що відбуваються на макрорівні культурної системи, де створюються передумови для формування нового інформаційного простору, спостерігається прагнення до креативного освоєння світу, культурних цінностей і социокультурных змістів. На мікрорівні рекламна комунікація також підвладна видозмінам, її інформаційно-комунікативна складова стає усе більш адекватною стану культурної системи й формує зовсім унікальний комунікаційний простір, що відрізняється етико-нормативними, художньо-естетичними, культурно-ціннісними складовими.

Рекламні практики в соціумі визначають не тільки ставлення суспільства до реклами та її вплив на становлення глобальної культури, але й здатні висувати на авансцену форми поведінки, які дозволяють розв’язувати протиріччя між належним і сущим та демонструвати моделі моральних вчинків через інтерпретацію готових життєвих ситуацій, у яких акумулюються уявлення про добрі вчинки й наміри.

5. Реклама наполегливо претендує на роль синтетичного мистецтва. Рекламний продукт, створений на високому творчому рівні, здатний інтерпретувати і втілювати рекламну ідею в багатомірний діапазон соціальних практик та формувати позитивний потенціал його сприйняття. З урахуванням духовно-ціннісних і художньо-естетичних реалій, авторської позиції та унікальності він претендує на роль істинного рекламного продукту і завдяки цьому стає здобутком культури, втілюючи в собі емоційність і раціональність, красу і користь. Рекламний продукт, що переходить границі пристойного і дозволеного, негативно позначається на сприйнятті людини, викликаючи відторгнення і навіть протест.

6. У широкому контексті цивілізаційного процесу правомірно вести мову про рекламні бізнес-технології, що стають важливою ознакою рівня розвитку інформаційного суспільства. В теперішній час однією з головних особливостей інформаційної революції є створення передових рекламних інтернет-технологій. Значущість такої заміни для розвитку системи рекламних технологій стала очевидна з упровадженням нових, перспективних технологічних удосконалень.

7. Рекламі притаманні риси, які властиві масовій культурі: повторення і простота, гіперболічність і перебільшення. Реклама активно залучає масову свідомість до процесу креативного перерозподілу культурних змістів, продукування своїх артефактів у гранично можливе поле варіацій. Реклама пронизує різноманітні зрізи повсякденного життя, координуючись в остаточному підсумку в багатомірне і багатогранне функціональне дійство. Останнє відрізняється тим, що, повсякденне життя і формує стереотипи, які дозволяють людині безболісно адаптуватися до динамічної сучасності, щогодинних технологічних модернізацій і культурних трансформацій. Завдяки рекламі до тривіальної щоденності додається елемент святковості, який налаштовує людину на оптимістичний лад, а через задану рекламну образність, ідеалізованність розвивається уява, формуються соціальні пріоритети.

Публікації автора:

1. Мантула Л.A. Характерні ознаки реклами: минуле і сучасність // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. - Х.: ХВУ. - 2002. - Вип. XV. - С.109-115.

2. Проценко О.П., Мантула Л.А. Этика рекламного индикатива // Вісник ХНУ ім. В.Н. Каразіна, №579/2. Наука. Культура. Постмодерн. Серія: “Теорія культури і філософія науки”. - Харків: ХНУ. - 2003. - С.55-59.

3. Мантула Л.А. Реклама как предмет философской рефлексии ХХ века // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. - Харків: ХВУ. - 2003. - Вип. 1(16) - С.121-128.

4. Васильева Л.А. Реклама и пропаганда в социальной системе информационно-коммуникативного пространства // Вістник ХНУ ім. В.Н. Каразіна. Наука. Культура. Постмодерн. - Харків: ХНУ. - 2004. - № 618. - С.77-81.

5. Васильєва Л.А. Реклама і масова культура як модуси культурологічного потенціалу // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, психологія. - Харків: ХВУ. - 2004. - Вип. 3(21). - С.200-204.

6. Мантула Л.А. Человек и реклама: Социально психологический аспект // Регіональна студентська науково-теоретична конференція “Україна на шляху оновлення і незалежності”. - Харків: НТУУ “ХПІ”. - 2001. - С.190-192.

7. Селевко В.Б., Мантула Л.А. Канон и свобода творчества в христианской культовой архитектуре // Матеріали 6-ї Міжнародної науково-практичної конференції “Творчість свободи як свобода творчості”. - К.: НТУУ “КПІ”. - 2001. - С.131-132.

8. Мантула Л.А. Реклама і пропаганда: до змісту понять //Міжнародний науково-практичний семінар “Политическая наука в XXI веке”. - Харків: ХАІ. - 2002. - С.88-91.

9. Мантула Л.А. Реклама как предмет философской рефлексии ХХ века // IV Міжнародна науково-практична конференція студентів, аспірантів та молодих учених “Людина, культура, техніка в новому тисячолітті”. - Харків: Національний аерокосмічний ун-т ім. М.Є.Жуковського “ХАІ”. - 2003. - С.32-34.

10. Проценко А.Ф., Мантула Л.А. Проблема рекламы в системе гуманитарного знания // Міжнародна наукова конференція “Соціальні комунікації в інформаційному суспільстві”. - Х.: ХДАК. - 2003. - С. 118-119.

11. Оленина Е.Ю., Мантула Л.А. Национальная культура в современном рекламном проекте // Міжнародна науково-практична конференція “Софіївські читання-2: Сакральні споруди у житті суспільства, історія і сьогодення”. Збірник наукових праць. - К.: Інститут філософії НАН України. - 2003. - Випуск 7. – С. 97-98.

12. Васильева Л.А. Реклама и массовая культура в социокультурной перспективе // V Міжнародна науково-практична конференція студентів і молодих вчених “Людина, культура, техніка в новому тисячолітті”. - Харків: Національний аерокосмічний ун-т ім. М.Є.Жуковського “ХАІ”. - 2004. - С.16-17.

13. Васильева Л.А. Креативность в рекламе // Міжнародна наукова конференція “Інформаційно-культурологічна та мистецька освіта: стан і перспективи”. - Х.: ХДАК. - 2004. - С.105-106.

14. Проценко О.П., Васильева Л.А. Философская интерпретация рекламы в литературных произведениях // XI Харківська Міжнародна конференція - Сковородинівські читання “Філософія і література”. - Х.: Прометей-Пресс. - 2004. - С.197-199.

15. Васильева Л.А. Рекламный продукт в транслировании ценностно-нормативных моделей поведения // Міжнародна науково-технічна конференція “Інтегровані комп’ютерні технології в машинобудуванні”. - Х.: Національний аерокосмічний ун-т ім. М.Є.Жуковського “ХАІ”. - 2004. - С. 430.