787. Семикіна Марина Валентинівна. Соціально-економічна мотивація конкурентоспроможності у сфері праці: дис... д-ра екон. наук: 08.09.01 / НАН України; Інститут демографії та соціальних досліджень. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Семикіна М.В. Соціально-економічна мотивація конкурентоспроможності у сфері праці. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут демографії та соціальних досліджень НАН України, Київ, 2004.
Дисертацію присвячено дослідженню теоретико-методологічної та прикладної проблеми формування соціально-економічної мотивації конкурентоспроможності у сфері праці. Запропоновано новий науковий напрямок, який ґрунтується на концепції соціально-економічної мотивації конкурентоспроможної праці. Виявлено закономірності становлення мотивації конкурентоспроможності у сфері праці. Розроблено систему показників економічної та соціальної ефективності мотивації праці. Запропоновано методологічні підходи до оцінки та регулювання конкурентоспроможності праці на засадах соціально-економічної мотивації. Обґрунтовано основні напрями вдосконалення мотиваційного механізму підвищення конкурентоспроможності у сфері праці в перехідній економіці.
В дисертації здійснено перше комплексне дослідження і розв’язання важливої проблеми науково-прикладного значення – теоретико-методологічне обґрунтування засад соціально-економічної мотивації конкурентоспроможності у сфері праці та визначення шляхів її практичної реалізації в умовах становлення конкурентного середовища в Україні.
За результатами дослідження сформульовано наступні висновки.
Кардинальні зміни, яких зазнала світова економіка на початку ХХІ ст., переконливо свідчать, що набуття конкурентних переваг як окремим підприємством, так і країною в цілому, стає все більшою мірою залежним від запровадження систем мотивації, спрямованих на досягнення ефективності праці і зміцнення конкурентних позицій на основі задоволення та розвитку людських потреб. Реалії ринкових перетворень в Україні, пов’язані з глибокими деформаціями в оплаті праці і доходах, зниженням трудової активності, поширенням зубожіння навіть серед працюючих, суперечать прогресивним світовим тенденціям, досягненню цілей людського розвитку, що виявляє істотні прорахунки в розробці економічних реформ, свідчить про недосконалість існуючого теоретико-методологічного обґрунтування процесів формування мотивації праці на етапі побудови ринкової економіки.
Сучасна трансформація мотиваційних теорій відбувається у тісному зв’язку з чинниками перетворення індустріального суспільства в інформаційне, що обумовлює поступовий перехід від мотиваційних теорій класичного типу до мотиваційних теорій інноваційного типу, від методів економічної мотивації до методів постекономічної мотивації, які мають соціально-економічне наповнення. Виходячи з критичного аналізу наукової думки та цільових орієнтирів людського розвитку, обґрунтовано, що перспективи становлення соціально орієнтованої ринкової економіки в Україні потребують посилення ролі соціально-економічної мотивації праці, яка по мірі формування конкурентного середовища трансформується в соціально-економічну мотивацію конкурентоспроможності у сфері праці.
У зв’язку з недослідженістю проблеми формування мотивації конкурентоспроможності праці в Україні та за її межами доробком автора є започаткування нового наукового напрямку, який ґрунтується на створенні теоретико-методологічних засад соціально-економічної мотивації конкурентоспроможної праці, прикладних основ оцінювання її ефективності, вимірювання й регулювання конкурентоспроможності праці, розробці шляхів вдосконалення мотиваційного механізму за умов становлення конкурентних відносин.
При формуванні соціально-економічної мотивації конкурентоспроможності у сфері праці України слід враховувати виявлені закономірності в еволюції методів мотивації праці в країнах розвиненої ринкової економіки: підпорядкованість цілям інноваційного розвитку, визнання надзвичайної ролі людського фактора і знань, гнучке вдосконалення стимулів у відповідності зі зміною життєвого рівня, соціалізацією трудового процесу. Дієвість матеріального стимулювання підвищення конкурентоспроможності визначається тісною залежністю оплати праці від конкретних трудових заслуг працівника з урахуванням кваліфікації, знань, рівня компетенції.
В умовах формування конкурентного середовища в Україні вітчизняна економічна наука стоїть перед необхідністю зміни парадигми мотивації праці: на зміну мотивації продуктивної праці має прийти соціально-економічна мотивація конкурентоспроможності у сфері праці. У дисертації визначено двоякий характер мотивації конкурентоспроможності у сфері праці: з одного боку, вона економічно і соціально має впливати на працівника для підвищення його конкурентоспроможності, з іншого, – має сприяти створенню мотивів до праці, продукт якої користується попитом і має конкурентні переваги на ринку. Обґрунтовано, що конкурентоспроможною слід вважати працю, яка задовольняє наступним умовам: 1) конкурентоспроможності робочої сили; 2) конкурентоспроможності результатів праці, які виносяться на ринок; 3) конкурентоспроможності мотиваційного забезпечення праці.
Методологія становлення соціально-економічної мотивації конкурентоспроможності у сфері праці України має враховувати особливості трансформаційного періоду, специфіку національного трудового менталітету, об’єктивні світові тенденції інноваційного розвитку. При цьому доцільно використовувати розроблені в дисертації: стратегію та методологічні принципи формування мотиваційного механізму конкурентоспроможної праці; методологічну схему комплексного дослідження та регулювання ефективності мотивації конкурентоспроможної праці; класифікацію чинників впливу на мотивацію конкурентоспроможності у сфері праці; схему загального процесу мотивації праці в конкурентних умовах; методичні основи оцінки трансформацій трудового менталітету; системний підхід до оцінювання конкурентоспроможності праці, методичні підходи до вимірювання соціального, економічного та інноваційного ефекту мотивації конкурентоспроможності у сфері праці.
Поява стійких мотивів до зростання конкурентоспроможності у сфері праці України вимагає наявності певних передумов: розвинутого конкурентного середовища; створення середнього класу; формування ефективних власників, зацікавлених у продуктивному використанні як основних та оборотних фондів, так і людського капіталу; налагодження ефективного соціального діалогу роботодавців і найманих працівників у сфері праці. В інтересах зростання конкурентоспроможності працівників в методах соціально-економічної мотивації праці особлива роль має відводитися заохоченню мотиву досягнень, соціальним інвестиціям в розвиток людського капіталу (особливо його інноваційної компоненти), від яких залежить рівень компетенції, готовність до засвоєння нових знань та розробки інновацій.
Мотивація конкурентоспроможності за характером і змістом має наближуватись до завдань інноваційної мотивації соціальних партнерів. Успішність розв’язання проблеми досягнення конкурентних переваг на макро-, мезо- та мікрорівні залежить від узгодження інтересів найманих працівників і роботодавців, застосування запропонованих в дисертації мотиваційних важелів, спрямованих на формування у них довготривалих орієнтацій на працю інноваційного змісту.
З огляду на цілковиту недослідженість питань ефективності мотивації праці, обґрунтовано доцільність її розуміння: 1) як характеристики результативності процесу спонукання до праці на основі врахування міри реалізації економічних та соціальних цілей суспільства (підприємства) та його окремих індивідів (працівників підприємства); 2) як співвідношення результатів трудової діяльності і витрат, пов’язаних із соціально-економічною мотивацією. Розроблено й апробовано систему індикаторів, критеріїв та показників оцінки соціальної та економічної ефективності мотивації праці на мікро-, мезо- та макроекономічному рівні, яка створює методологічні засади аналізу ефективності мотивації праці у тісному зв’язку з показниками якості життя, дозволяє оцінювати соціальний, економічний та інноваційний ефекти мотивації конкурентоспроможності праці.
Результати комплексної оцінки економічної та соціальної ефективності мотивації праці в умовах формування конкурентного середовища засвідчили: по-перше, низьку ефективність мотивації праці в Україні на сучасному етапі, зумовлену як економічними чинниками, так і наслідками криз демографічного та соціального розвитку, які призвели до погіршення якості людського капіталу; по-друге, суперечливий та деформований характер регулювання оплати праці і доходів; по-третє, слабкий зв’язок економічних зрушень в Україні на початку нового сторіччя з поліпшенням чинників людського розвитку і станом мотивації праці; по-четверте, обмеженість застосування цивілізованого діалогу між роботодавцями і найманими працівниками в питаннях мотивації конкурентоспроможності праці, зростання інноваційної активності персоналу; по-п’яте, неадаптованість трудового менталітету населення й методів мотивації праці до конкурентних умов та завдань інноваційного розвитку.
Вирішальним чинником демотивації конкурентоспроможності у сфері праці є низька ціна робочої сили в Україні, яка стала причиною руйнування трудових цінностей, гальмом інноваційної активності персоналу, обумовила повільне формування середнього класу. Без забезпечення прискореного зростання заробітної плати, подолання бідності працюючих, українське суспільство приречене на "мотивацію виживання", а не на "мотивацію конкурентоспроможної праці".
Регулювання конкурентоспроможності у сфері праці слід розглядати як одну з найважливіших функцій мотиваційного механізму, яку доцільно здійснювати на основі запропонованого системного підходу, що передбачає економічну оцінку конкурентоспроможності праці на всіх економічних рівнях на основі комплексного врахування конкурентоспроможності робочої сили, конкурентоспроможності продукту праці й конкурентоспроможності мотиваційного забезпечення праці.
Інтегральна оцінка конкурентоспроможності трудового потенціалу регіонів України, виконана за авторською методикою, довела можливість визначення пріоритетів соціально-економічної мотивації праці на мезоекономічному рівні, необхідність практичного застосування розроблених методологічних підходів для корегування регіональної соціально-економічної політики з урахуванням чинників конкурентоспроможності.
Ефективність мотивації конкурентоспроможності у сфері праці невід’ємно пов’язана з інвестуванням у підготовку конкурентоспроможних кадрів, у зв’язку з чим пропонується комплекс заходів, спрямованих на практичне розв’язання цієї задачі на основі вдосконалення кадрової політики, матеріального стимулювання праці з урахуванням рівня конкурентоспроможності персоналу, а також використання нових методологічних й методичних підходів до оцінювання ризику неконкурентоспроможності персоналу та його соціально-економічних наслідків, оцінки економічної доцільності та ефективності інвестування у підготовку кадрів на підприємстві.
Запропоновано концепцію мотиваційного забезпечення зростання конкурентоспроможності праці, яка у відповідності зі стратегічними орієнтирами інноваційного розвитку суспільства визначає структуру і напрями вдосконалення мотиваційного механізму, зокрема, соціально-економічні, організаційно-правові умови та важелі, що мають забезпечувати формування мотивів досягнення конкурентних переваг із дотриманням принципів пріоритетності соціальних потреб, заохочення чесної конкуренції, системності, комплексності на основі використання потенціалу соціального партнерства.
Сформовані у дисертації концептуальні положення і запропоновані заходи передбачають злам виявлених негативних тенденцій у сфері праці, становлення соціально-економічної мотивації конкурентоспроможності праці, яка дає вагомі конкурентні переваги підприємствам, поштовх до зростання сукупного корисного ефекту праці, від якого виграє економіка країни, суспільство в цілому.
Публікації автора:
Монографії
Семикіна М.В. Мотивація конкурентоспроможної праці: теорія і практика регулювання. – Кіровоград: ПіК, 2003. – 426 с.
(Рецензії: Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 2. – С. 190 – 192; Україна: аспекти праці. – 2004. – № 2. – С. 49)
Семикіна М.В. Соціально-економічна мотивація праці: методологія оцінки ефективності та принципи регулювання / Відп. ред. В.В. Онікієнко. – Кіровоград: ПВЦ "Мавік", 2004. – 124 с.
Семикіна М.В. Регулювання конкурентоспроможності у сфері праці / Відп. ред. В.В. Онікієнко. – Кіровоград: ПВЦ "Мавік", 2004. – 146 с.
Мотивація праці в ринковій економіці: проблеми теорії і практики / Богиня Д.П., Долгова Л.І., Куліков Г.Т., Лисогор Л.С., Мандибура В.О., Матієшина О.Д., Семикіна М.В., Шамота В.М.– К.: Ін-т економіки НАН України, 1997. –182 с. – (Автору належать підрозділи 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.3, 3.1, 3.2).
Соціально-економічний механізм регулювання ринку праці та заробітної плати / Богиня Д.П., Куліков Г.Т., Шамота В.М., Лісогор Л.С., Долгова Л.І., Тимофеєв В.О., Костриця В.І., Мандибура В.О., Грішнова О.А., Семикіна М.В., Левченко О.М., Дудіна Н.В. – К.: Ін-т економіки НАНУ, 2001. – 300 с. (Автору належить підрозділ 5.2).
Богиня Д.П., Семикіна М.В. Трудовий менталітет в системі мотивації праці –– Кіровоград: “Поліграф-Терція, 2002. – 226 с. (Автору належать розділи 2 і 3, термінологічний довідник).
(Рецензія:Социальная экономика, 2002. – № 3. – С. 109 – 110; Україна: аспекти праці, 2003. – № 2. – С.51)
Семикіна М.В., Коваль Л.А. Інноваційна праця в конкурентному середовищі: загальна методологія, мотиваційні основи регулювання. – Кіровоград: “Степ”, 2002. – 212 с. (Автору належать переднє слово, розділи 1, 2, 3, підрозділи 4.2, 5.1, 5.4, 5.5, заключення, тлумачний словни).
Ментальний чинник у сфері праці: проблеми теорії та практики / Д.П. Богиня, М.В. Семикіна; Передмова І.Ф. Курас. – Київ: «Шторм», 2003. – 382 с. (Автору належать розділи 2 і 4, тлумачний словник; підрозділи 1.2, 1.4 підготовлені у співавторстві. Особистий внесок: визначені соціально-економічна сутність категорії «трудовий менталітет», місце трудового менталітету у структурі мотиваційного механізму, умови його трансформації на етапі становлення конкурентного середовища, вплив на менталітет процесу відчуження від праці).
(Рецензія: Актуальні проблеми економіки, 2003. – № 11. – С. 198 – 205)
Конкурентоспроможність робочої сили в системі соціально-трудових відносин: монографія / Богиня Д.П., Лісогор Л.С., Семикіна М.В., Куліков Г.Т., Павловська О.В., Шамота В.М., Тимофеєв В.О., Ільченко Н.Б. – К.: Ін-т економіки НАНУ, 2003 р. – 214 с. (Автору належить розділ 3, С. 72 – 114).
Статті у наукових фахових виданнях
Семикіна М.В. О пределах мотивационных возможностей заработной платы // Управління трудовими ресурсами: проблеми і перспективи розвитку: Зб. наук. пр. – Хмельницький: Технологічний університет Поділля, 1997. – Ч.1. – С. 144 – 147.
Семикіна М.В. Конкурентоспроможність працівника та ціна робочої сили на ринку праці // Україна: аспекти праці. – 1999. – № 6. – С. 8 –11.
Семикіна М.В. Оцінка фінансового забезпечення мотивації конкурентоспроможної праці // Вісник Технологічного університету Поділля. – 1999. – № 5. – Ч. 2. – С.108 – 110.
Семикіна М.В. Нетрадиційні підходи до оплати праці в умовах прогнозних зрушень у структурі зайнятості // Регулювання зайнятості та оплати праці в перехідній економіці: Зб. наук. пр. – Київ: Ін-т економіки НАН України, 1999. – С. 65 – 70.
Семикіна М.В., Паладій М.В. Стимулювання регламентованої й творчої праці // Україна: аспекти праці. – 1999. – № 1. – С. 21 – 23. (Особистий внесок: обґрунтовано методологію оцінки зв’язку стимулювання регламентованої й творчої праці та ефективності діяльності організації).
Семикіна М.В. Парадокс “відчуження праці” та його вплив на трудову ментальність // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2000. – № 6. – Ч. 2. – С. 87 – 91.
Семикіна М.В. Трудовий менталітет та його місце у системі внутрішніх взаємозв’язків мотиваційного механізму // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський нац. ун-т, 2000. – Вип. 56. – С. 90 – 97.
Семикіна М.В. Мотивація конкурентоспроможної праці в системі управління заробітною платою // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2001. – № 2. – Ч. 3. – С. 83 – 85.
Семикіна М.В. Управління конкурентоспроможністю персоналу з позицій страхування ризиків підприємства // Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб. / Спец. вип. “Управління людськими ресурсами: проблеми теорії і практики”. – К: Київський нац. економ. ун-т, 2001. – С. 524 – 528.
Семикіна М.В. Аспекти перебудови ментальності працівників в системі мотиваційного менеджменту // Україна: аспекти праці. – 2001. – № 4. – С. 40 – 46.
Семикіна М.В. Конкурентоспроможність персоналу в умовах ринку: концептуальні підходи до визначення та розвитку // Социально-экономические аспекты промышленной политики: Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях: Сб. науч. тр. – Донецьк: ИЭП НАН Украины, 2001. – Т.1. – С. 267 – 272.
Семикіна М.В. Трансформація трудового менталітету персоналу у ракурсі економічної інтеграції України до Європейського Союзу // Вісник Тернопільської академії народного господарства, 2001. – Ч. 2. – С. 191 – 197.
Семикіна М.В. Конкуренція на ринку праці: ключова термінологія, оцінка та методи управління конкурентоспроможністю // Конкурентоспроможність у сфері праці: Зб. наук. пр. – К.: Ін-т економіки НАН України, 2001. – С. 40 – 51.
Семикіна М.В. Потреби, інтереси і ціннісні орієнтації як найважливіші елементи мотиваційного механізму // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – К.: Київський нац. економ. ун-т, 2001. – Вип. 7 – С. 93 – 99.
Семикіна М.В. Формування конкурентного середовища на ринку праці як передумова трансформації трудових мотивів // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2001. – № 6. – С. 102 – 104.
Семикіна М.В. Мотиваційні основи розвитку інноваційної праці в умовах формування конкурентного середовища // Мотивація ефективної праці в ринковій економіці: Регіональні перспективи. – 2002. – № 3 – 4. – С. 234 – 236.
Семикіна М.В. Проблеми активізації інноваційної праці на промислових підприємствах України в контексті глобальних трансформацій // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2002. – Вип. № 8. – Т. 2. – С. 129 – 135.
Семикіна М.В. Проблеми ринкової адаптації трудового менталітету в контексті постіндустріального розвитку // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету: Зб. наук. пр. Економічні науки. – Кіровоград: КДТУ, 2002. – Вип. 3. – С. 21 – 25.
Семикіна М.В. Діагностика деформації трудових мотивів у сфері інновацій в умовах нестабільності та соціального ризику // Социально-экономические аспекты промышленной политики: теоретические аспекты регионального развития и модели инновационного развития территорий: Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2002.– Т. 1. – С. 383 – 390.
Семикіна М.В. Проблеми мотивації конкурентоспроможної праці на тлі глобалізації економічного розвитку // Мотиваційний механізм формування конкурентоспроможності робочої сили: Зб. наук. пр. – К.: Ін-т економіки НАН України, 2002. – Вип. ІІ. – С. 61 – 76.
Семикіна М.В. Формування конкурентного ринку праці в Україні: генезіс понять, моделювання механізму дії // Социально-экономические аспекты промышленной политики: рынок труда и занятость: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 2003. – Т. 3. – С. 138 – 145.
Семикіна М.В. Мотивація розвитку інтелектуального капіталу в конкурентних умовах // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2003. – № 5/1. – С. 200 – 206.
Семикіна М.В. Інноваційна мотивація як стратегія забезпечення конкурентоспроможності праці // Вісник Технологічного університету Поділля. Серія: екон. науки. – 2003. – № 4. – Ч.1. – Т.1. – С. 127 – 132.
Семикіна М.В. Розвиток інтелектуального потенціалу як передумова зростання конкурентоспроможності робочої сили // Формування конкурентоспроможності робочої сили: Зб. наук. пр. – К.: Ін-т економіки НАН України, 2003. – С. 39 – 48.
Семикіна М.В. Становлення ринку конкурентоспроможної праці: прогноз, концепція, методологія // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2004. – № 1. – Ч. 2. – С. 170 – 173.
Семикіна М.В. Соціальні перешкоди у формуванні конкурентоспроможної робочої сили та шляхи їх подолання // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету: Економічні науки. – Кіровоград: КДТУ, 2004. – Вип. 5.– Ч.1. – С. 33 – 41.
Семикіна М.В. Конкурентоспроможність як стратегічний напрямок розвитку трудового потенціалу в ринкових умовах// Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Вип. 186. – Том IV. – С. 990 – 997.
Семикіна М.В., Петров Ю.Д. Методичні підходи до визначення моделі оптимізації соціально-трудових відносин // Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут". – Харків: НТУ «ХПІ», 2003. – № 22. – Т. 2. – С. 63 – 66. (Особистий внесок: обґрунтування моделі оптимізації).
Семикіна М.В. Нова парадигма мотивації в системі соціально-трудових відносин // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 188. – Т. 2. – С. 496 – 505.
Семикіна М.В. Економічна мотивація інвестування в розвиток людського капіталу підприємства // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 5. – С. 178 – 185.
Семикіна М.В. Конкурентоспроможність підприємств України і проблема інвестицій у людський розвиток // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 189. – Том IV.– С. 990 – 996.
Семикіна М.В. Філософія мотивації праці в умовах формування конкурентних відносин // Україна: аспекти праці. – 2004. – № 2. – С. 31 – 38.
Семикіна М.В. Людський капітал та інвестиційне регулювання його мобільності в конкурентних умовах // Вісник Тернопільської академії народного господарства, 2004. – Вип. 5 – 1. – С. 107 – 114.
Семикіна М.В. Індикатори економічної та соціальної ефективності мотивації праці // Актуальні проблеми економіки, 2004. – № 10. – С. 181 – 189.
Статті в інших наукових виданнях
Семикіна М.В. Реформування власності та стан мотивації праці // Демографія, економіка праці та соціальна політика: Зб. наук. статей. – Кіровоград: ін-т сільськогосподарського машинобуд., 1996. – Вип. ІІІ. – С. 53 – 55.
Семикіна М.В. Трансформация отношений собственности и ее воздействие на трудовую мотивацию наемных работников. – Кировоград: Кировоградський межотрасл. ЦНТИ, 1996. – С. 1 – 19.
Семикіна М.В. О регулировании трудовой мотивации на микроуровне // Праця та зайнятість населення в умовах формування ринкових відносин: Зб. наук. пр. – Кіровоград: Управління праці та зайнятості населення Кіровогр. облдержадміністрації, Кіровогр. інститут сільгоспмашинобудування, 1997. – С. 9 – 15.
Семикіна М.В. Проблеми мотивації праці в аграрному секторі економіки // Україна: аспекти праці. – 1997. – № 2. – С. 15 – 17.
Семикіна М.В., Паладий Н.В. Мотивационный механизм: функционирование, качественный анализ // Соціально-економічні питання праці, демографії та зайнятості населення: Зб. наук. пр. – Кіровоград: Кіровогр. інститут сільгоспмашинобудування, 1997. – С. 22 – 27. (Особистий внесок: обґрунтування методичних основ аналізу та регулювання мотивації праці на промисловому підприємстві).
Семикіна М.В. Прожиточный минимум и мотивационный эффект заработной платы // Соціально-економічні питання праці, демографії та зайнятості населення: Зб. наук. пр. – Кіровоград: Кіровогр. інститут сільгоспмашинобудування. – 1997. – С. 47 – 49.
Семикина М.В., Ляшко В.И. Мотивация трудовой деятельности и конкурентоспособность работника в условиях формирования рыночных отношений // Научные труды Академии: сборн. докладов. – Кировоград: Государств. летная академия Украины, 1997. – Вып. II. – Ч. I. – С. 240 – 247. (Особистий внесок: аналіз та обґрунтування зв’язку динаміки рівня конкурентоспроможності працівника та інвестицій в робочу силу).
Семикіна М.В., Паладий М.В. Мотивація праці в системі управління банківським персоналом // Демографія, економіка праці та соціальна політика: Зб. наук. пр. – Кіровоград: Кіровоградський державний технічний університет, 1999. – Вип. 6. – С. 115 – 119. (Особистий внесок: обґрунтування методичних підходів до регулювання мотивації праці персоналу).
Семикіна М.В. Ризикологія в управлінні конкурентоспроможною працею персоналу на інноваційних підприємствах // Ризикологія в економіці і підприємництві: Зб. наук. пр. за матеріалами наук.-практ. конф. – К.: Київський національний економічний університет, 2001.– С. 361 – 362.
Семикіна М.В. Інвестиції в розвиток людського капіталу підприємства: стан, тенденції, методологія оцінювання ефективності // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків і залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект: Зб. наук. пр. – Донецьк: Донецький нац. ун-т, 2003. – Ч. ІІ. – С. 407 – 410.
Матеріали наукових конференцій
Семикіна М.В., Віноградова Н.В., Коваль Л.А.. Прийняття оптимальних рішень в управлінні соціальними ризиками // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі: Проблеми науки, практики і освіти: Зб. матеріалів V міжнародної науково-практичної конф. – Київ: Європейський ун-т фінансів, інформаційних систем, менеджменту і бізнесу, 1999. – С. 42 – 44. (Особистий внесок: обґрунтовано методологічні аспекти вимірювання та регулювання соціальних ризиків населення).
Семикіна М.В., Паладій М.В. Мотивація праці в сучасній моделі управління організацією // Матеріали V-ої міжнар. конф. “Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність”. – Київ-Трускавець: КНЕУ, НТУ “КПІ”, ДДПУ. – 1999. – С. 29 – 30. (Особистий внесок: обґрунтовано методичні підходи щодо формування структури та дії мотиваційного механізму).
Семикіна М.В. Конфлікт інтересів та експлуатація праці: проблеми подолання // ХХІ століття: альтернативні моделі розвитку суспільства. Матеріали другої міжнародної науково-теоретичної конференції – Київ: Фенікс, 2003. – С. 211 – 214.
Семикіна М.В., Петров Ю.Д. Моделювання як методична основа формування трудової угоди між суб’єктами соціально-трудових відносин // Труды IV международной научно-практической конференции "Исследование и оптимизация экономических процессов. Оптимум – 2003". – Харьков: НТУ «ХПИ». – 2003. – Ч.1 – С. 103 – 105. (Особистий внесок:обґрунтовано методичні підходи до моделювання процесу укладання трудової угоди).
Семикіна М.В. Інвестиції в людський розвиток як чинник конкурентоспроможності // Інвестиційні стратегії сталого розвитку. – Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том 1. – С. 101 – 102.
Семикіна М.В. Оцінювання конкурентоспроможності трудового потенціалу регіону // Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці. – Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Тернопіль: ТАНГ. – 2004. – С. 75 – 76.
Семикіна М.В., Василенко Н.Ф. Соціодемографічні умови формування національного ринку праці: аналіз та прогнозні очікування // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Динаміка наукових досліджень – 2004". Управління трудовими ресурсами. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том 39. – С. 62 – 64. (Особистий внесок: проаналізовано вплив соціальних та демографічних умов в Україні на ефективність використання трудового потенціалу населення).