Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Говорун Тамара Василівна. Соціалізація статі як фактор розвитку Я-концепції: Дис... д-ра психол. наук: 19.00.07 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2002. - 409арк. - Бібліогр.: арк. 376-409.



Анотація до роботи:

Говорун Тамара Василівна. Соціалізація статі як фактор розвитку Я-концепції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна і вікова психологія. – Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, Київ, 2002.

Досліджено психологічні закономірності становлення особистості як статевої істоти, особливості її гендерного та психосексуального розвитку під впливом факторів соціалізації. На основі теоретичних засад генетичної психології розглянуто процес засвоєння дитиною статевих ролей та їхню диференціацію, взаємозв’язок соціостатевих та сексуальних настановлень у формуванні образу Я, вплив статевих стереотипів на розвиток статево- типізованої поведінки. Розкрито соціально-психологічні чинники, які детермінують процес набуття індивідом статевої ідентичності в нормі та патології, і орієнтацію на традиційний чи паритетний розподіл сімейних та соціальних ролей. Обґрунтовано необхідність спрямування змісту виховного процесу на розвиток андрогінних властивостей особистості, переборення статевих упереджень, усунення гендерної комплементарності та підлеглості. Визначено роль вчителів, батьків та ЗМІ у попередженні дисгармонійних міжстатевих стосунків, профілактиці проявів сексизму щодо жіночої та чоловічої статі та у звуженні діапазону гендерних ролей.

Висвітлено теоретичні та практичні положення щодо інтеграції сексуальної сфери в ціннісно-смислову структуру свідомості людини, прослідковано роль статевого виховання у варіативності сексуальної поведінки, у здатності дітей та юнацтва до самовизначення у сфері збереження сексуального та репродуктивного здоров’я. Поглиблено існуючі уявлення про розвиток концепції Я у людей з порушенням сексуальних орієнтацій та досвідом сексуальної віктимізації. Запропоновано концептуальну модель надання практичної психологічної допомоги дітям та учнівській молоді у вирішенні проблем сексологічного характеру, попередженні сексуальних зловживань.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми соціалізації статі, що виявляється в розробці її функціональної моделі. В ній знайшли своє відображення такі блоки психологічних знань, як суб’єкт та об’єкт виховання, провідні чинники соціалізуючого впливу, виховні технології. Аналіз процесу набуття гендерної ідентичності через призму Я-концепції дає змогу проаналізувати динаміку оволодіння дітьми статевими ролями, інтеграцію суспільно-очікуваного та особистісно-значущого в ціннісно-смислову сферу особистості.

  1. Гендерна ідентичність як онтогенетичне утворення формується в процесі взаємодії з соціумом. Гендерна соціалізація особистості як багатоаспектне явище є процесом, який реалізується в свідомості та образі Я на основі інтеріоризації статевовідповідних приписів. Розвиток Я-концепції відбиває характер освоєння особистістю певного діапазону гендерних ролей та набуття відповідних смисло-життєвих цінностей, характерних для етнокультурної звичаєвості народу.

  2. Провідними чинниками гендерної соціалізації дітей та юнацтва виступають сім’я, школа та засоби масової інформації, які сповідують переважно гіпергендерну ідеологію, орієнтуючи підростаюче покоління на засвоєння статевотипізованих моделей поведінки, сімейних та соціальних ролей, диференціюючи психологію статей та розвиток Я-концепцій. До цього часу сексистські настановлення та гендерні стереотипи залишаються поширеними в змісті навчального матеріалу, педагогічних вимогах, в організації виховного процесу.

  3. Соціальні конструкти гендеру, а саме – превалююча орієнтація на традиційний розподіл статевих ролей в сім’ї та суспільстві та відповідні їм особистісні властивості з одного боку та тенденція до андрогінності з іншого, знаходять своє відображення в ціннісних диспозиціях юнацтва – учнівської та студентської молоді стосовно власного Я. Змістовні компоненти образу Я-ідеального мають суперечливий характер і тісно пов’язані як з андроцентричними гендерними експектаціями, представленими в стереотипах масової свідомості, так і з егалітарними, що базуються на ідеї рівності та взаємозамінності соціальних ролей чоловіків та жінок.

  4. Сексуальність у розвитку образу Я дитини на будь-якому віковому етапі онтогенезу є важливим засобом пізнання і самоусвідомлення себе. Психосексуальний розвиток відбувається в системі дитина – соціум, покликаній олюднити людське. Брак статевого виховання та примітивізація “основного інстинкту” не сприяють оволодінню дитиною сексуальністю як власною суб’єктністю, самоцінністю, а навпаки – породжують та поглиблюють дихотомію тілесного і духовного.

  5. Виходячи з того, що найбільшої стійкості той чи інший норматив поведінки набуває тоді, коли оволодіння ним входить в систему цінностей суб’єкта діяльності, опосередковується найвищими мотивами, для розробки концептуальних засад статевого виховання запропоновано опору на базисні складові образу Я дитини на тому чи іншому віковому щаблі її розвитку. Статеве виховання, зорієнтоване на біологію та фізіологію статевого розвитку, гігієну та профілактику і тому подібні питання, дає формальний ефект на рівні розширення знань та поінформованості, закріплення вмінь та навичок. Засвоєння сексолого-психологічних знань в контексті вікових новоутворень та активізації потреб дитини в самовизначенні у значущих для її віку питаннях та проблемах є більш продуктивними чинником формування у вихованців індивідуальної системи цінностей, в тому числі сексуального і репродуктивного здоров’я. По мірі дорослішання учнів подальша виховна робота з ними пов’язується з розвитком здатності рефлексувати цінності та вимоги, повагою до індивідуального вибору.

  6. Змістовні характеристики самоставлень транссексуальних особистостей засвідчують вплив гендерних нормативів соціуму на диференціацію розвитку психічної статі (хлопчиків та дівчаток, чоловіків та жінок), підкреслюють значущість в становленні особистості переживання тотожності своїй біологічній статі. Прояви розладів статевої ідентичності в дитячі, підліткові та юнацькі роки переконливо демонструють, що розвиток Я-образу відбувається в доволі розлогому соціальному контексті, який зумовлює його ціннісно-смислове наповнення – від оцінки свого фізичного Я до виконання сімейних та соціальних ролей.

  7. Нетрадиційні сексуальні орієнтації мають значний вплив на позитивний чи негативний розвиток Я-концепції в залежності від ступеня інтеграції в її структурі нової складової образу Я. Ступінь самоідентифікації спрямованості сексуальних інтересів на тотожну стать значною мірою визначає стабільність гендерної поведінки та розвитку емоційно-референтних стосунків. Цілісність та позитивність Я-концепції на етапі “виходу із сутінок” та подальшої життєдіяльності, виступає запорукою успішної соціальної адаптації та самореалізації у виконанні гендерних ролей. Зміна статево-рольової поведінки відбувається, як правило, під дією зниження самоцінності Я та посилення внутрішнього конфлікту.

  8. Агресивні тенденції в сексуальній поведінці, яка завжди має індивідуальні, глибинні причини, значною мірою культивуються та поширюються самим середовищем дітей. Сексуально-образлива поведінка більш поширена в тих дитячих спільнотах, де є нижчим рівень освіти та виховання. Психокорекція поведінки традиційно фокусується на жертві та винуватцеві сексуальної віктимізації, в той час як культура міжстатевого спілкування дітей залишається без змін. Тому головні зусилля мають покладатися як на те, щоб навчити дітей знаходити необразливі форми для вияву своїх емоцій, так і на розвиток здатності кожного вихованця мінімізувати підпадання під ризик сексуального насилля, вміти його розпізнавати у зловживаннях з боку однолітків та дорослих та запобігати їм.

Висновки не охоплюють проблему соціалізації статі у всій її багатовимірності. Серед перспективних напрямків подальших досліджень – особливості психосексуального та гендерного розвитку депривованих дітей, дітей з вадами психічного розвитку і особливими потребами, а також вивчення психологічних відмінностей дівчаток та хлопчиків в процесі соціалізації та деякі інші.

Публікації автора:

  1. Монографії:

    1. Психологические особенности самосознания подростка / Под ред. М.И.Боришевского. – К.: Вища шк., 1980. – 168 с. (Доробок здобувача – 13 %).

    2. Боришевський М.И., Дригус М.Т., Пилипенко Л.И., Хоружий С.Н., Сапожникова Л.С., Иванова З.В., Говорун Т.В. Развитие нравственных убеждений школьников / Под. ред. М.И.Боришевского. – К.: Рад. шк., 1986. – 181с. (Доробок здобувача – 8%).

    3. Говорун Т.В. Час нашого дозвілля (серія “Сім’я і суспільство”). – К.: Політвидав України, 1986. – 88 с.

    4. Говорун Т.В., Шарган О.М. Батькам про статеве виховання дитини. – К.: Рад. шк.., 1990. – 160с. (Доробок здобувача – 60%).

    5. Govorun T., Vornik B. The International Encyclopedia of Sexuality. Vol. 3. Spain to the United States. – New York: Continuum, 1997. – Р. 1267-1308 (Доробок здобувача – 60 %).

    6. Говорун Т.В. Соціалізація статі та сексуальності. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2001. – 240с.

    1. Посібники та підручники:

      1. Білоусова В.О., Говорун Т.В., Кисельова Н.Й. Виховання культури поведінки учнів. – К.: Рад. шк., 1986. - 160с. (Доробок здобувача - 40%).

      2. Арцишевський Р.А, Говорун Т.В., Журавльов А.А., Кондратик Л.Й., Лагутін В.Д., Півницький М.Д. Людина і суспільство : Експерим. підручн. для 11 кл. Т.1. - Розділ I. Людина; - Розділ ІІ. Суспільство. – К.: Компас, 1992. – 256с. (Доробок здобувача – 13%).

      3. Безпалько О.В., Трухін І.О., Говорун Т.В. та ін. / Відп. ред. А.Й.Капська. Зміст і методика позакласної виховної роботи за інтересами. Методичний посібник. – К.: КДПІ, 1993. – 120с. (Доробок здобувача – 10%).

      4. Сексопатология и андрология. Методическое пособие для врачей. Вып. 1. / Под ред. Б.М.Ворника. – К.: Городской научн. и организ. – метод. центр сексологии и андрологии, 1994. – 124с. (Доробок здобувача – 5%).

      5. Сексопатология и андрология: Лекции для врачей. Вып.2. - К.: Нац. комитет борьбы с заболеванием СПИД при Президенте Украины, 1995. – 124с. (Доробок здобувача - 5%).

      6. Говорун Т.В., Кікінежді О.М. Стать та сексуальність: психологічний ракурс. Навчальний посібник. –Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 1999. – 384 с. ( Доробок здобувача – 60%).

      7. Волинець Л.С., Говорун Т.В., Пєша І.В., Бевз Т.М., Юрченко В.І., Яременко О.О. Як навчитися поважати себе й інших. Поради психолога (Випускникові школи-інтернату для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування). Сер. “На порозі самостійного життя”: У 4 кн. ; Кн.3. - К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2000. – 79с. (Доробок здобувача – 25%).

      8. Волинець Л.С., Говорун Т.В., Пєша І.В., Берліна Л.І., Карпенко О.І., Афендулова М.Т., Філіпішина А.А., Яременко О.О. Законодавство, яке тебе захищає (Випускникові школи-інтернату для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування). Сер. “На порозі самостійного життя”: У 4кн.; Кн.2. – К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2000. – 78с. (Доробок здобувача – 10%).

      9. Волинець Л.С., Балим Л.В., Глущенко В.М., Говорун Т.В., Голік Л.П., Шерибор Т.В., Іванова І.Б., Капська А.Й., Комарова Н.В. Державна доповідь “Про становище дітей в Україні за підсумками 1998 року”. – К.: Український ін-т соціальних досліджень. – 120с. (Доробок здобувача – 8%).

      1. Навчальні програми:

        1. Білоусова В.О., Говорун Т.В. Програма виховання моральних основ культури поведінки учнів 4 – 6 класів. – К.: Рад. шк., 1981. - 71с. (Доробок здобувача – 50%).

        2. Білоусова В.О., Говорун Т.В. Програма виховання моральних основ культури поведінки учнів 5 – 6 класів. – К.: Рад. шк., 1986. – 81 с. (Доробок здобувача – 50%).

        3. Говорун Т., Куєвда В., Мацейків М. Програма курсу “Етнопсихологія” (для спеціальності “Народознавство”). – К.: ІСДОУ, 1994. – 28с. (Доробок здобувача – 33%).

        4. Говорун Т.В., Кікінежді О.М., Кравець В.П. Навчальна програма курсу “Психологія статі” для спеціальностей “Психологія” та “Соціальна педагогіка” освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра та спеціаліста. – Тернопіль: ТДПУ ім. В.Гнатюка, 2001. – 36с. (Доробок здобувача – 50%).

        1. Статті у наукових виданнях:

          1. Боришевский М.И., Говорун Т.В. Социально-психологические ожидания как фактор взаимодействия личности и коллектива // Взаимодействие коллектива и личности в коммунистическом воспитании. – Таллин: Таллинский пединститут им. Вильде, 1979. – С.142 – 148. (Доробок здобувача – 50%).

          2. Говорун Т.В. Психологічні аспекти морального виховання школярів у піонерському таборі // Рад. шк. - 1980. - №5. - С.46 – 50.

          3. Кулініч В.О., Говорун Т.В., Шарган О.М. Якими бути урокам етики і психології сімейного життя // Рад. шк. - 1988. - №6. - С.47-53. (Доробок здобувача – 33%).

          4. Говорун Т.В., Шарган О.М. Особливості статевого виховання школярів // Актуальні проблеми виховання учнівської молоді. Науково-методичний збірник. Вип. I – Тернополь: ТГПИ, 1989. – С. 376-381. (Доробок здобувача – 50%).

          5. Говорун Т.В. И нужно, и интересно // Профессионально-техническое образование. - 1984. - №8. - С.63.

          6. Говорун Т.В., Кисельова Н.Й. Психологічна характеристика дозвілля учнівської молоді // Зб.: Психологія. Вип. 24 – К.: Рад. шк., 1985. – С.51-58. (Доробок здобувача – 50%).

          7. Говорун Т.В. Виховання громадянської свідомості в концепції національної школи // Куди йдемо? Матеріали науково-практичної конференції: – К.: Укр.-фінськ. ін-т менеджменту і бізнесу, 1993. – С. 137-139.

          8. Говорун Т.В., Ворник Б.М. Социально-психологические аспекты развития украинской семьи // Сексология и андрология. Вып.2. – К.: Ин-т урологии и нефрологии АМН Украины, 1994. – С. 7-12. (Доробок здобувача – 50%).

          9. Говорун Т.В. Соціально-психологічне самовизначення жіноцтва як умова подолання сексизму // Жінка і демократія: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції – К.: Жіноча громада, 1995. – С. 78-82.

          10. Говорун Т.В. Проблеми людської сексуальності у полі уваги родинного лікаря // Сімейна медицина. Вип.1. - К.: Конгрес укр. інтелігенції, 1996. – С.37-57.

          11. Govorun T., Vornik B., Korol’ N. The assessment of cross-gender identification // Civilization, sexuality and social life in historical context . The hidden face of Urban life. International conference. Budapest, 1995.- Budapest: Semmelweis University of medicine, 1996. – Р.200-204. (Доробок здобувача – 45%).

          12. Ворник Б.М., Говорун Т.В., Король Н.С. Особенности полоролевого и сексуального поведения транссексуалов // Сексология и андрология. Вып. 3.-К.: НИИ урологии и нефрологии АМН Украины, 1996. - С. 67-72. (Доробок здобувача-45%).

          13. Govorun T., Vornyk B. Challenges in the Ukraine // Choises: Sexual health and family planning in Europe.-Sexual health today, vol.25, N1, 1996. - Р.13-15. (Доробок здобувача-50%).

          14. Говорун Т.В. Сексуальність у фокусі проблем статевої соціалізації особистості // Вихователю про психологію та педагогіку сексуального розвитку дитини: Науково-методичний збірник. / За ред. Т.В.Говорун. - К.: Інститут змісту і методів навчання, 1996. -С.27-35.

          15. Говорун Т.В., Шарган О.М. Сексуальна просвіта у розвитку статевої свідомості юнацтва // Вихователю про психологію та педагогіку сексуального розвитку дитини: Науково-методичний збірник. / За ред. Т.В.Говорун. - К.: Інститут змісту і методів навчання, 1996.-С.110-124. (Доробок здобувача-50%).

          16. Govorun T., Vornik B. Sexuality victimized teenagers in the focus of sociological study // Child Sexual Violence. Supplement from the East-West Conference. Prague 1996 – Prague, 1997. - Р. 47-51. (Доробок здобувача - 50%).

          17. Говорун Т.В. Мета-аналіз у прикладних психологічних дослідженнях // Практична психологія: теорія, методи, технології: Матеріали наукового семінару. – К.: Інститут психології ім. Г.Костюка АПН України, 1997. – С. 168 –175 .

          18. Говорун Т.В., Кікінежді О.М. Психологічні аспекти гендерної дискримінації // Психологія. Збірник наукових праць. Вип.3.-К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 1999. - С.3-8. (Доробок здобувача-50%).

          19. Говорун Т.В. Сучасне юнацтво і проблеми статевої самоідентифікації // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка: Соціологія. Психологія. Педагогіка. Вип. 5. – К.: РВЦ “Київський Університет”, 1998. - С.68-72.

          20. Говорун Т.В. Психологія статі: жіночий аспект проблеми // Психологія на перетині тисячоліть: Збірник наукових праць учасників П’ятих Костюківських читань: В 3 т. – К.: Гнозис, 1998. – Т. 1. - С. 289-296.

          21. Говорун Т.В. Психологія статі у вихованні дитини // Духовність як основа консолідації суспільства. Аналітичні розробки, пропозиції наукових та практичних працівників. Том 16. - К.: НДІ “Проблеми людини”, 1999. - С.248-251.

          22. Говорун Т.В. Стать та сексуальність у розвитку психологічних знань // Психологія. Збірник наукових праць. Вип.3 (10). - К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2000. – С.77-82.

          23. Говорун Т.В., Кікінежді О.М. До проблеми статевої соціаліалізації дітей // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: педагогіка, №4. – Тернопіль: ТПУ ім. В.Гнатюка, 2000. – С. 16-22. (Доробок здобувача-50%).

          24. Говорун Т.В. Проблеми ресоціалізації прийомних дітей з досвідом сексуальної травматизації // Психологія. Збірник наукових праць. Вип.11.- К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2000. - С.121-128.

          25. Говорун Т.В., Кікінежді О.М. Гомосексуальність: міфи та реальність // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. Т.2, Ч.3.- Рівне: Волинські обереги, 2000. – С.62-80. (Доробок здобувача-50%).

          26. Говорун Т.В. Еротика та порнографія у ставленні до людини // Психологія. Збірник наукових праць. Вип.13. - К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2001. - С.437-444.

          27. Говорун Т.В. Соціалізація статі як психологічна проблема // Педагогіка і психологія. Інформаційний бюлетень АПН України. Вип.2.- К., 2001. - С. 5-13.

          28. Говорун Т.В. Статева соціалізація: концептуальні підходи // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – К.: “НЕВТЕС”, 2001. - Т.III, Ч.6. - С. 121-128.

          29. Говорун Т.В. Гендерний розвиток дитини // Психологія. Збірник наукових праць. Вип. 14. - К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2001. - С. 132-138.

          30. Говорун Т.В. Шлюбно-сімейна звичаєвість українців // Вісник прикарпатського університету ім. В.Стефаника. Серія “Педагогіка”, вип.6.- Івано-Франківськ: Плай, 2001. - С.92-100.

            1. Говорун Т.В. “Межова” особистість: особливості гендерної поведінки // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. – К.: “НЕВТЕС”, 2001. - Т. IІI, Ч. 7. – С. 51-59.

            2. Говорун Т.В. Соціум і гендерна культура // Психологія. Збірник наукових праць. Вип. 15. - К.: НПІ ім. М. П. Драгоманова, 2002. – С. 124-131.

            3. Говорун Т.В. Фемінність-маскулінність в особистісному та соціальному вимірі // Проблеми загальної та педагогічної психології ім. Г.С.Костюка АПН України. – К.: “Гнозис”, 2002. - Т.IV, Ч.1. – С. 30-39.

            1. Брошури:

              1. Говорун Т.В., Кленевская Л.К., Рыбинский Е.М. Подросток в пионерском лагере (Организация и формы воспитательной работы в пионерлагере «Артек»). – К.: «Знание» УССР, 1980. – 48 с. (Серия «Педагогическая»). (Доробок здобувача – 40%).

              2. Говорун Т.В., Ворник Б.М. Сексуальність та статева поведінка в Україні (Проблеми сьогодення та перспективи). – К.: Нац. комітет боротьби з захворюванням на СНІД при Президенті України, 1995. – 51с. (Доробок здобувача – 60%).

              1. Методичні рекомендації:

                1. Боришевський М.Й., Говорун Т.В., Шарган О.М. Методичні рекомендації до курсу “Етика і психологія сімейного життя” (9-10 класи загальноосвітньої школи). – К.: Рад. шк., 1985. – 48с. (Доробок здобувача – 33%).

                2. Говорун Т.В., Киселёва Н.И. Педагогические основы формирования культуры поведения подростков. (Методические рекомендации в помощь классным руководителям 4-6 классов). – К.: ГИУУ, 1985. – 52с. (Доробок здобувача – 50%).

                3. Алексеева М.И., Говорун Т.В. Усиление роли семьи в воспитании детей. – К.: Об-во “Знание” УССР, 1987. – 15с. (Доробок здобувача – 50%).

                4. Говорун Т.В., Шарган О.М. Методичні рекомендації з питань практичної психології міжособистісного спілкування (на допомогу керівникам курсу “Етика і психологія сімейного життя”). – Тернопіль: ТОУУВ, 1990. – 47с. (Доробок здобувача – 50%).

                5. Кравець В.П., Говорун Т.В., Кікінежді О.М. Він та вона: різні від природи чи від виховання? – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2000. – 27с. (Доробок здобувача – 40%).

                6. Кравець В.П., Говорун Т.В., Кікінежді О.М. Стратегія статевого виховання школярів. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2000. – 31с. (Доробок здобувача – 40%).

                7. Говорун Т.В., Кікінежді О.М., Кухаренко С.П. Українсько-російсько-англійський термінологічний словник. Психологія статі та сексуальності. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2000. – 40с. (Доробок здобувача – 33%).

                1. Тези доповідей:

                  1. Говорун Т.В., Чепелева Н.В. Свободное время как фактор социализации юношества // Личность в системе общественных отношений. Ч.2. Тезисы научных сообщений к VІ Всесоюзному съезду общества психологов СССР. – М., 1983. – С. 418-420. (Доробок здобувача – 50%).

                  2. Govorun T. Sex education in Ukraine // Sexual Science, 1994. – Miami: The Sociеty for the Scientifie Study of Sex, 1994. – P. 21.

                  3. Vornik B., Govorun T. Differential diagnostic criterion of gender identity disorders // Civilization, sexuality and social life in historical context-hidden face of urban life. SOTE international conference, Budapest, 1995. – P. 26. (Доробок здобувача – 50 %).

                  4. Говорун Т.В., Ворник Б.М., Король Н.С. Теоретические предпосылки оказания помощи лицам с гомосексуальной ориентацией // Актуальные вопросы сексологии и андрологии. – К., 1995. – С. 20-22. (Доробок здобувача – 45%).

                  5. Ворник Б.М., Говорун Т.В. Характеристика партнёрских отношений в семьях транссексуалов // ХІІ съезд психиатров России (материалы съезда). – М., 1995. – С. 581-582. (Доробок здобувача – 50%).

                  6. Ворник Б.М., Говорун Т.В., Король Н.С. Полоролевое и сексуальное поведение транссексуалов // Проблемы современной сексологи и сексопатологи. – М., 1996. – С. 28-30. (Доробок здобувача – 33%).

                  7. Ворник Б.М., Говорун Т.В. Роль стереотипов полоролевого поведения в возникновении сексуально-психологических дисгармоний // Проблемы современной сексологи и сексопатологи. – М., 1996. – С. 32-33. (Доробок здобувача – 50%).

                  8. Ворник Б.М., Говорун Т.В., Король Н.С. Медико-психологические критерии коррекции пола при транссексуализме // Сексология и андрология. Вып. 3. - 1996. – С. 59-61. (Доробок здобувача – 33 %).

                  9. Govorun T., Vornik B. The self-concept development of transsexual persons. Counseling service for person with gender dysphoria // XV Harry Benjamin International Gender Dysphoria Association Symposium: The State of Our Art and the State of Our Science. - Vancouver B.C. – Canada, 1997. – P. 73.

                  10. Vornik B., Govorun T. Counseling service for persons with gender dysphoria // XV Harry Benjamin Symposium: The State of Our Art and the State of Our Science. – Vancouver В.С. – Canada, 1997. – P. 122.

                  11. Govorun T., Vornik B. The self-concept development of transsexual persons // 13th World Congress of Sexology: Sexuality and Human Rights. – Valencia, Spain, 1997. – P. 152.

                  12. Vornik B., Govorun T. Factors contributing to teenagers sexual abuse // 13 World Congress of Sexology: Sexuality and Human Rights. - Valencia, Spain, 1997. – P. 101.

                  13. Govorun T. Sexuality in the concept of the self // 14th world Congress of Sexology. – Hong Kong, 1999. – P. 13.

                  14. Говорун Т.В. Феміністична проблематика у психології статевої свідомості // Психологія самосвідомості: історія, сучасний стан та перспективи дослідження. – К.: Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України, 1999. – С. 32-33.

                  15. Kukharenko S., Govorun T. The resocialization of sexually abused children in foster families // 15th world Congress of Sexology. – Paris, 2001. – Р.126. (Доробок здобувача 60 %).

                  16. Govorun T. Sexual values in Ukrainian ethnicity // 15th world Congress of Sexology. – Paris, 2001. – Р. 91.