Сонник Євген Григорович. Сімейна реабілітація хворих на шизофренію чоловіків з сексуальною дисгармонією подружньої пари: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.16 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Сонник Є.Г. Сімейна реабілітація хворих на шизофренію чоловіків з сексуальною дисгармонією подружньої пари. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.16 - Психіатрія. - Харківська медична академія післядипломної освіти, Харків, 2003.
Дисертацію присвячено проблемі порушення сексуального здоров’я у чоловіків, які страждають на шизофренію, впливу цих порушень на стан сімейної гармонії подружньої пари і питанням її корекції та реабілітації. Особлива увага в дисертації надається стану циркануальних та циркадіанних ритмів чоловіка і дружини, а також корекції біоритмологічної дезадаптації подружжя.
На підставі системного підходу при вивченні сексуального здоров’я з урахуванням біоритмологічних, соматичних, соціальних, психологічних, соціогенних, психогенних і негативних соціально-психологічних факторів вперше вивчено закономірності розвитку сексуальної дисгармонії подружньої пари при шизофренії у чоловіка, встановлено залежність проявів шизофренії і сексуальної дисгармонії від стану біологічних ритмів кожного з подружжя, описано клінічні варіанти сімейної дисгармонії подружньої пари, розкриті їх причини, механізми і розроблені диференціально-діагностичні критерії.
Запропоновано комплексну систему патогенетичної корекції порушень сексуального здоров’я подружжя з урахуванням циркадних ритмів, що сприяє більш високій якості лікування і реабілітації основного захворювання чоловіка і відновлення сімейної гармонії подружньої пари.
1. Наведено теоретичне обгрунтування і нове рішення проблеми системної діагностики та психотерапевтичної корекції та реабілітації подружньої дезадаптації при шизофренії у чоловіків як складового феномену, зумовленого соціогенними, психогенними, соматогенними та біоритмологічними чинниками, що призводить до порушення загальної та сексуальної комунікації подружжя. Проблему вирішено з позиції системного підходу до розробки методологічних принципів оцінки корекції та реабілітації дезадаптацій подружньої пари.
2. При шизофренії організм, як система, комплексно реагує на вплив зовнішніх факторів середовища загальною адаптивною реакцією, що проявляється виникненням або загостренням клінічної симптоматики психозу у визначені сезони року. Це відображає вплив циркануальних або навколорічних ритмів, які зумовлюють чіткі піки прояву захворювання.
3. В усіх хворих на шизофренію та у більшості їх дружин (78,90%) має місце десинхронізація циркадіанних ритмів у вигляді зрушення акрофази, батифази та інверсії ритму або поєднання цих показників. Суб'єктивна оцінка власного біоритмологічного статусу обстеженими не завжди співпадає з об'єктивними даними, отриманими при дослідженні циркадіанних ритмів організму. Найбільша розбіжність у визначенні біологічних ритмів відзначається у осіб вечірнього типу працездатності, найменша - у осіб ранкового типу. Недиференційований тип займає проміжне положення, наближаючись за своїми показниками до ранкового типу.
4. У 47,83% випадків у сім’ях з шизофренією у чоловіків простежувалась сексуальна дисгармонія. Має місце патоморфоз клініки шизофренії і сексуальних перверсій. У вісімдесяті роки частіше зустрічалися (за МКХ-9) гебефренічна і кататонічна форми шизофренії, у дев’яності - параноїдна, шизоафективна і шизофренія з млявим перебігом. Проста форма приблизно на одному рівні. Сексуальні перверсії частіше відзначалися у хворих простою та параноїдною формами шизофренії. Патоморфоз перверсій спрямований в бік жорсткості форм.
5. Розвиток сексуальної дисгармонії подружньої пари при шизофренії в чоловіка залежить від комплексу соматогенних, соціогенних, психогенних, соціально-психологічних, біоритмологічних та геліогеофізичних факторів.
6. Хворі в більшій частині випадків за власною ініціативою ніколи не звертаються до лікаря зі скаргами на розлад статевих функцій. Скарги на сексуальну дисфункцію в одних випадках витікають із самої сутності шизофренічного процесу і вони типові для хворих шизофренією, в інших - в основі лежить первинне порушення інстинктивної сфери і не пов'язане з порушенням психіки, що потребує спільних зусиль психіатра і сексопатолога для вирішення питання, що в патогенезі дисфункції «первинне» і що «вторинне», що психічне і що біологічне.
7. Сексуальна дисгармонія хворих на шизофренію розвивається при слабкому типі статевої конституції і порушенні міжособистісних стосунків подружжя. Вона може бути також результатом недостатньої обізнаності з психогігієною статевого життя, біоритмологічними особливостями організму і пов'язаної з цим неправильної оцінки подружжям своїх сексуальних проявів, що призводить до їх сексуально-еротичної дезадаптації і психосексуальної невдоволеності.
8. При шизофренії у чоловіка можливе виникнення трьох варіантів сексуальної дисгармонії. Причиною першого з них є сексуальна дисгармонія внаслідок шизофренії, причиною другого варіанту служить дезінформація в галузі психогігієни статевого життя, причиною третього - психологічна і соціально-психологічна дезадаптація подружжя.
Перший варіант сексуальної дисгармонії розвивається незабаром після захворювання чоловіків на шизофренію, і перебіг його залежить від характеру перебігу цього захворювання. Другий варіант розвивається із самого початку подружнього життя, виникнення третього варіанту, як правило, пов'язане у часі із порушенням міжособистісних стосунків партнерів; у перебігу того чи іншого варіанту немає прямої залежності від виникнення і перебігу шизофренії у чоловіка.
9. Психологічній і соціально-психологічній дезадаптації чоловіка і дружини сприяють: розбіжність у спрямованості особистостей і ціннісних орієнтацій, несприятливе поєднання в подружжі психосексуальних типів чоловіка і жінки, невідповідність сексуальної мотивації, дезадаптивні форми поведінки, які, незалежно від шизофренії у чоловіка, можуть стати причиною сексуальної дисгармонії, з одного боку, і дисгармоній у сімейному житті - з іншого. Встановлено, що в цих сім’ях має місце порушення соматичного і психічного здоров’я у дружин хворих та їх дітей. Всі діти в таких сім’ях, внаслідок хронічних, нерідко множинних психотравм, страждають на психоневрологічні захворювання різного ступеня вираженості.
10. Комплексна терапія шизофренії, яка призначається з урахуванням стану циркадіанних ритмів, дає більш виразний терапевтичний ефект, порівняно з традиційними методами лікування поза зв'язком із добовими ритмами. Комплексна корекція та реабілітація сексуальної дисгармонії подружньої пари, у якій чоловік страждає на шизофренію, повинна представляти собою систему заходів, спрямованих, з одного боку, на лікування і попередження загострень основного захворювання чоловіка з урахуванням сезонних факторів і стану циркадіанних ритмів, з іншого боку - на психотерапевтичну корекцію сексуальної дисгармонії, проведену з урахуванням стану усіх компонентів і складових сексуального здоров'я, що дає більш високий, стійкий, у порівнянніі з традиційним лікуванням, терапевтичний ефект у переважній більшості хворих (відповідно 73,82% та 69,50%) з цією патологією. В усіх сім'ях невід'ємною частиною в лікуванні повинна бути сімейна психотерапевтична корекція. Диспансерним хворим лікувально-профілактичні заходи з застосуванням нейролептиків доцільно проводити протягом березня-травня з урахуванням особливості перебігу ендогенного процесу і попереднього стереотипу його розвитку.
Публікації автора:
Сонник Є.Г. Сексуальна дисгармонія подружніх пар та внутрішньосімейна дезадаптація при шизофренії у чоловіка (клініко-соціальний аналіз). – Харків: Основа, 2001. – 292 с.
Сонник Е.Г. Особенности адаптивности и функционирования семьи, где муж болеет шизофренией // Український вісник психоневрології. – 1999. – Том 7. – Вип. 4(22). – С. 26-28.
Сонник Є.Г. Деякі епідеміологічні показники захворюваності на шизофренію у чоловіків і оцінка сексуальної злочинності серед них залежно від сезону року // Журнал психиатрии и медицинской психологии. – Донецк, 2000. - №1(7). – С. 65-68.
Сонник Є.Г. Особливості окремих параметрів циркадних ритмів у представників різних біоритмологічних груп в подружніх парах з сексуальною дисгармонією і шизофренією у чоловіка // Український медичний альманах. – Луганськ, 2000. - №5. – Том. 3. – С. 164-166.
Сонник Є.Г. Психопатологія і сексуальні прояви у чоловіків при шизофренії з млявим перебігом (клініко-статистичний аналіз за МКХ-9)
// Проблеми екології та медицини. – Полтава, 2000.- № 4-6.– Том 4.– С.60-62.
Сонник Є.Г. Критерії сексуального здоров’я подружньої пари, в якій чоловік хворіє на просту форму шизофренії, і в сім’ї має місце сексуальна дисгармонія // Український вісник психоневрології. – Харків, 2001. – Том 9. – Вип. 1(26). – С. 67-68.
Сонник Є.Г. Соматичний стан та преморбідні риси характеру у подружніх пар з сексуальною дисгармонією в сім'ях, де чоловік хворіє на шизофренію // Український вісник психоневрології. – Харків, 2001. – Том 9. - Вип. 2(27). – С. 77-79.
Сонник Є.Г. Показники сексуального здоров’я сімейної пари, в якій чоловік хворіє на шизотиповий неврозоподібний розлад, і в сім’ї має місце сексуальна дисгармонія // Український вісник психоневрології. – Харків, 2001. – Том 9. - Вип. 3(28). – С. 102-104.
Сонник Є.Г. Характерологічні особливості подружніх пар, де має місце сексуальна дисгармонія і чоловік страждає на шизофренію та співвідношеня їх з біоритмологічним типом // Український вісник психоневрології. – Харків, 2001. – Том 9. - Вип. 4(29). – С. 34-35.
Сонник Є.Г. Характеристика соматосексуального і психосексуального розвитку подружжя в сім’ях, де чоловік хворіє на шизофренію і має місце сексуальна дисгармонія // Архів психіатрії. – Київ, 2001. – 1-2 (24-25). – С. 100-103.
Сонник Є.Г. Порівняльна характеристика соматостатевого розвитку подружніх пар, де чоловік хворіє на шизофренію та має місце сексуальна дисгармонія різного генезу // Архів психіатрії. – Київ, 2001. – 3 (26). – С. 147-149.
Сонник Є.Г. Клініко-статистичний аналіз психопатологічних та сексуальних проявів у чоловіків при кататонічній і параноїдній формах шизофренії // Архів психіатрії. – Київ, 2001. – 4 (27). – С. 211-214.
Сонник Е.Г. Соматическое и психическое состояние детей в семьях, в которых отец болеет шизофренией // Журнал психиатрии и медицинской психологии. – Донецк, 2001. - № 1(8). – С. 99-101.
Сонник Є.Г. Клінічні прояви сексуальних порушень у подружжя в сім’ях, де чоловік хворіє на шизофренію і має місце сексуальна дисгармонія // Таврический журнал психиатрии. – Симферополь, 2001. – V.5. - № 1(16). – С. 44-45.
Сонник Є.Г. Причини розвитку сексуальної дисгармонії подружньої пари при шизофренії у чоловіка та роль при цьому біоритмологічного статусу подружжя // Таврический журнал психиатрии. – Симферополь, 2001. – V.5. - № 2(17). – С. 71-72.
Сонник Є.Г. Експериментально-психологічні і біоритмологічні дослідження подружніх пар, де має місце сексуальна дисгармонія і чоловік страждає на шизофренію // Вісник Вінницького державного медичного університету. – Вінниця, 2001. – 5(2). – С. 577-580.
Сонник Є.Г. Роль циркадіанних ритмів у патогенезі сексуальної дисгармонії подружньої пари, в якій чоловік хворіє на шизофренію // Медичні перспективи. – Дніпропетровськ, 2001. – Т. VІ. – В. 3. – С. 75-78.
Сонник Є.Г. Показники сексуального здоров’я подружніх пар, де чоловік страждає на шизофренію і сексуальна дисгармонія зумовлена низьким рівнем психологічної та соціально-психологічної адаптації подружжя // Вісник наукових досліджень.– Тернопіль, 2001.- № 3.– С. 89-90.
Сонник Є.Г. Оцінка фізичного і психічного розвитку подружжя і роль цих показників у формуванні сексуальної дисгармонії сім’ї, де чоловік хворіє на шизофренію // Галицький лікарський вісник. – Івано-Франківськ, 2001. – Том 8. – № 2. – С. 63-66.
Сонник Є.Г. Характеристика клініки і сексуальних проявів у чоловіків при рекурентній шизофренії (клініко-статистичний аналіз за МКХ-9) // Буковинський медичний вісник. – Чернівці, 2001. – Том 5. – № 2. – С. 137-140.
Сонник Є.Г. Клініка і сексуальні прояви у чоловіків при простій і гебефренічній формах шизофренії (клініко-статистичний аналіз за МКХ-9) // Вісник проблем біології і медицини. – Полтава, 2001. - № 1. – С. 62-65.
Сонник Є.Г. Психотерапевтична корекція сексуальної дисгармонії подружньої пари, що зумовлена сексуальною дисфункцією у чоловіка, який страждає на шизофренію // Актуальні питання неврології, психіатрії та наркології у світлі концепції розвитку охорони здоров’я населення України / Матеріали пленуму науково-практичного товариства неврологів, психіатрів та наркологів України, присвяченого Року здоров’я. – Тернопіль, 2001. – С. 136-137.
Сонник Є.Г. Психотерапевтична корекція сексуальної дисгармонії подружньої пари, в якій чоловік страждає на шизофренію
// Актуальні проблеми сучасної медицини. – Полтава, 2001. – Т. 1. – В. 1-2. – С. 71-73.
Сонник Є.Г. Лікування шизофренії у чоловіків з сексуальною дисфункцією та її профілактика в залежності від сезону року // Медицинские исследования. – Харьков, 2001. – Том. 1. – Вып. 1 (тематический). – С. 51-53.
Сонник Є.Г. Про сексуальне здоров’я сімейної пари, в якій чоловік хворіє на шизотиповий психопатоподібний розлад і в сім’ї має місце сексуальна дисгармонія // Медицинские исследования. – Харьков, 2001. – Том 1. – Вып. 1 (тематический). – С. 132-133.
Сонник Є.Г. Аналіз даних про сексуальне здоров’я сімейної пари, в якій чоловік хворіє на шизотиповий іпохондричний розлад і в сім’ї має місце сексуальна дисгармонія // Вісник психічного здоров’я. – Одеса, 2001. - № 3. – С. 34-36.
Сонник Є.Г. Показники соціологічного обстеження подружніх пар, в яких має місце сексуальна дисгармонія і чоловік страждає на шизофренію // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. Збірник наукових праць. – Київ-Луганськ-Харків, 2001. – Випуск 5(37). – С. 256-261.
Сонник Є.Г. Результати психотерапевтичної корекції здоров’я, де чоловік страждає на шизофренію і в сім’ї має місце сексуальна дисгармонія // Український вісник психоневрології. – Харків, 2002. – Том 10. – Вип. 1(30). – С. 230-231.
Сонник Є.Г. Клініко-психологічне обстеження подружніх пар, де має місце сексуальна дисгармонія і чоловік страждає на шизофренію // Український вісник психоневрології. – Харків, 2002. – Том 10. – Вип. 2(31). – С. 146-148.
Сонник Є.Г. Дані про сексуальне здоров’я сімейної пари, в якій чоловік хворіє на шизоафективний розлад з переважанням манії і в сім’ї має місце сексуальна дисгармонія // Архів психіатрії. – Київ, 2002. – 1 (28). – С. 160-162.
Сонник Є.Г. Психотерапевтична корекція сексуальної дисгармонії, зумовленої психологічною і соціально-психологічною дезадаптацією подружньої пари // Актуальные проблемы сексологии и медицинской психологии / Матер. науч.-практ. конф. – Харьков, 2002. – С. 190-191.
Сонник Є.Г. Про особистість та біоритмологічний статус подружжя в сім’ях, де чоловік хворіє на шизофренію і має місце сексуальна дисгармонія // Сексология и андрология. - Вып. 6 (Под. ред. проф. И.И. Горпинченко. - Киев: Институт урологии АМН Украины, 2002. - С. 14-16.
Сонник Є.Г., Сонник Г.Т. Особливості сексуального здоров’я сімейної пари, в якій чоловік хворіє на шизоафективний розлад з переважанням депресії і в сім’ї має місце сексуальна дисгармонія \\ Архів психіатрії. - Київ, 2002. - 1 (29). - С. 117-119. (Здобувач особисто збирав матеріал, проводив обробку і інтерпретацію та брав участь у теоретичному узагальненні отриманих даних).
Сонник Є.Г Особливості сексуального здоров’я подружньої пари, в якій чоловік хворіє на кататонічну форму шизофренії і в сім’ї має місце сексуальна дисгармонія // Архів психіатрії. - Київ, 2002. - 4 (31). - С. 175-177.