Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.03.03 – геліофізика і фізика Сонячної системи. – Головна астрономічна обсерваторія НАН України, Київ, 2001.
В роботі проведено повний аналіз швидких варіацій інтенсивностей основних кометних спектральних ліній на основі більш як 500 спектрів. Проведено повну обробку спектрів та досліджено варіації в лініях шляхом застосування кореляційного аналізу та аналізу Фур’є. Як показують результати, швидкі варіації інтенсивності знаходяться в діапазоні від 15-20 хв до 1.5-2 год, а за даними АКА "Вега-2", що проводив спостереження з більшим часовим розділенням виявлено варіації близько 5-10 хвилин. За поведінкою варіацій можна розрізнити спокійний та збурений стани кометної активності. Спокійний стан кометної активності характерний короткочасними варіаціями з малою амплітудою і досить низьким коефіцієнтом взаємної кореляції K = 0.1-0.4, збурений – довготривалими та високоамплітудними варіаціями з високим коефіцієнтом взаємної кореляції K = 0.6-0.95.
Проведено роботу по врахуванню та дослідженню кометного люмінесцентного континууму з метою отримання окремих модельних характеристик кометної атмосфери, таких як газопродуктивність та кількість молекул основних радикалів.
Розроблено алгоритми спектрального та кореляційного аналізу, що враховують специфіку спостережуваного матеріалу (змінність експозицій та наявність проміжків між ними). Кореляційний та спектральний аналіз показав, що ядро комети було макроскопічно однорідним. Цей висновок підтверджений також аналізом спектрів, отриманих за допомогою КА "Вега-2".
Вивчення розташування активних утворень на Сонці у періоди спостережень дозволило зробити висновок, що найсильніші варіації спектрів відбувалися тоді, коли комета проектувалася на активну область атмосфери Сонця і, навпаки, коли комета проектувалася на спокійну фотосферу, помітні варіації були практично відсутні. Також виявлено зв’язок між спектральними варіаціями і потоками сонячних протонів з енергіями 1 - 4 МеВ. Оскільки така енергія занадто велика для збудження молекул, то висувається гіпотеза, що збудження відбувалось за рахунок вторинних процесів взаємодії сонячних протонів з пиловою компонентою кометної атмосфери.
Досліджено просторовий та частотний розподіл люмінесцентного континууму в кометних спектрах, а також підтверджено його наявність в спектрах комети Галлея. Лише подібні спостереження з високою роздільною здатністю дають змогу реєструвати та досліджувати таке явище.
Розроблено метод енергетичної калібровки спектрограм у відносних одиницях шляхом комп’ютерного синтезу фотометричних відліків і порівняння цих відліків з результатами абсолютної фотометрії комети Галлея, які є в архіві IHW.
Публікації автора:
Реферовані видання:
Борисенко С. А., Назарчук Г. К., Шульман Л.М. Варіації в окремих спектральних лініях комети Галлея та дослідження їхніх кореляцій // Кинем. и физика неб. тел. - 2000. - №1. - С. 32 - 39.
Борисенко С.А., Шульман Л.М. Сонячна активність в листопаді-грудні 1985 року та її вплив на швидкі варіації інтенсивності в спектральних лініях комети Галлея // Кинем. и физика неб. тел. - 2001.- №5. - с.389 - 402.
Borysenko S.A. Variations of lines selected in the comet Halley spectrum // Kinematics and Physics of Celestial Bodies, Suppl.Ser, 2000, №3, "Astronomy in Ukraine - 2000 and Beyond (Impact of International Cooperation)", Ed. Ya.S.Yatskiv.-p.256-258.
Тези конференцій:
Borysenko S.A. First results of dynamical spectroscopy of comet Halley. Abstracts YSC 6 Conference. - Kyiv (Ukraine). - 1999. - p.25.
Borysenko S.A. Some results of dynamical spectroscopy of comet Halley. Internat. Conference CAMMAC-99. Book of abstracts. Ed. by Prof. K.I. Churyumov. - Vinnytsia (Ukraine). - 1999. - p.8.
Борисенко С.А. Деякі результати динамічної спектроскопії комети Галлея. Int. Conf. Fourth Vsekhsvyatsky Readings. Modern problems of physics and dynamics of the Solar System. - Kyiv (Ukraine). - 2000. - p.13.
Borysenko S.A. Crosscorrelations of lines in spectrum of comet Halley. Abstracts YSC 7 Conference.-Kyiv (Ukraine). - 2000. - p.20.
Borysenko S.A. Solar Proton fluxes and variations of some spectral lines of comet Halley.Abstracts YSC 8 Conference. - Kyiv (Ukraine). - 2000. - p.25.
6. Борисенко С.А., Шульман Л.М. Применение методов динамической спектроскопии в
исследованиях комет. Труды Всероссийской астрономической конференции. - Санкт-