Савелій Т.М. Сфера товарного обігу в трансформаційних економіках. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2004.
В дисертації досліджено еволюцію поглядів на сферу товарного обігу, сутність цього поняття та його співвіднесення з поняттями торгівлі і бартеру. Виділено критерії структурної класифікації та функції товарного обігу. Узагальнено та систематизовано механізм взаємодії товарного обігу з іншими елементами національної економіки. Доведена позиція відносно сфери товарного обігу як такої, що в значній мірі забезпечує перехід економіки на прогресивний щабель розвитку під час економічних трансформацій. На основі вивчення зарубіжного досвіду внесено низку пропозицій щодо покращення функціонування товарного обігу в Україні. Досліджено можливості і перспективи включення вітчизняної сфери товарного обігу до світової системи циркуляції товарної маси. Запропоновано розподіл ролей формальних і неформальних обмежень в процесі функціонування товарного обігу. Доведено необхідність державного впливу на функціонування товарного обігу під час економічних трансформацій з метою вчасного корегування напрямків його розвитку. Об‘єктом державного регулювання в сфері товарного обігу визначено рівень трансакційних витрат, на цій основі запропоновано відповідну концепцію державного регулювання.
Дослідження функціонування сфери товарного обігу в трансформаційних економіках поглибило наявні теоретичні, методологічні та методичні підходи щодо вирішення проблем функціонування товарного обігу в цілому. Обґрунтовані наукові положення щодо визначення сутності товарного обігу, взаємозв’язків між поняттями “товарний обмін” – “товарний обіг” – “торгівля” – “бартер”, критеріїв структурної класифікації товарного обігу, окреслення зовнішнього середовища сфери товарного обігу та його впливу на товарообіг в трансформаційній економіці, ролі держави в процесі функціонування системи товарного обігу та її здатності до самоорганізації мають істотне значення для подальшого розвитку методологічних підходів в економічній теорії, а також для впровадження практичних заходів на мікро- та макрорівнях. Основними науковими і практичними результатами дослідження є:
Сфера товарного обігу є невід’ємною складовою економічної системи будь-якої країни. Її соціально-економічне призначення полягає в поєднанні виробництва і споживання з метою якнайповнішого задоволення зростаючих економічних потреб споживачів, які визначають характер руху товарів, його якісний та кількісний склад.
Товарний обіг визначається як рух товарів в системі кругообігу ресурсів, що здійснюється за допомогою грошей та на основі еквівалентного відшкодування витрат кожного з його учасників. Його ключовий елемент – товар є продуктом, що здатний за посередництвом його обміну на ринку задовольняти суспільні економічні потреби. Відтак, функціональне значення товарного обігу полягає в налагодженні ефективного механізму руху товарів як в їх натурально-речовій, так і вартісній формі. Необхідною передумовою оптимізації цього процесу є існування в економіці країни вільної конкуренції та достатнього рівня економічної мотивації учасників товарного обігу.
Із переходом до нових механізмів функціонування економіки формується якісно нова структура сфери товарного обігу, яка полягає в майже повному охопленні товарного обігу механізмом торгівлі. Єдиним винятком є бартерні операції, що за своєю сутністю не належать до торгівлі, але є складовою поняття товарного обігу через те, що в даному випадку рух товарів опосередковується рухом грошей “ідеально” – в уяві учасників бартерної угоди. Принципове відокремлення торгівлі з бартером від товарного обігу полягає в тому, що товарний обіг є структурною ланкою суспільного відтворення, процесом нескінченного кругообігу товарної маси, а торгівля і бартер – функціональними формами цього процесу, способами його реалізації на практиці в реальних умовах, які разом із транспортуванням забезпечують безперервність товароруху. При цьому торгівля визначається як історично сформований відокремлений вид людської діяльності, що в умовах відкритості економічної системи і її відносно стабільного стану забезпечує здійснення товарного обігу з мінімальними трансакційними витратами.
Оцінка функціонування роздрібної та оптової торговельної мережі в Україні дає змогу засвідчити значно вищий рівень розвитку першої, хоча характер їх розвитку має спільну тенденцію до вузлової територіальної акумуляції в великих містах і промислово розвинених регіонах, що свідчить про недостатній рівень виконання вітчизняною сферою товарного обігу регулюючої функції. Така ситуація є характерною тенденцією для країн з трансформаційними економіками і відображує недостатнє виконання роздрібною торгівлею функції повного забезпечення платоспроможного попиту споживачів, а оптовою торгівлею – сприяння активізації випуску та реалізації на внутрішньому споживчому ринку товарів вітчизняного виробництва і синхронізації функціонування сфер виробництва і товарного обігу. Функціонування ресторанного господарства в Україні характеризується поступовим зменшенням його соціально значимих секторів, збільшенням кількості суб’єктів господарювання і нарощуванням обсягів діяльності. Це свідчить про високий рівень тінізації галузі і формування структурних зрушень регресивного характеру. Рівень розвитку зовнішньої торгівлі України визначається як недостатній для забезпечення гармонійного розвитку сфери товарного обігу в країні в цілому. Це пояснюється недостатнім рівнем використання геоекономічного розташування країни, необґрунтованою, з суто економічної точки зору, втратою ринків збуту та недостатньою інтеграцією в світову систему торговельних відносин. Істотною причиною такого становища є першочерговість політичних інтересів в налагодженні зовнішньоторговель-них зв’язків з країнами світу.
В трансформаційних економіках за умов постійно наростаючих процесів глобалізації та міжнародної інтеграції, сфера товарного обігу відіграє роль фактора, що забезпечує перехід економічної системи на виграшний атрактор, який полягає у використанні переваг вітчизняної системи товарного обігу, інтенсифікації та розширенні меж зовнішньоторговельної діяльності, інтеграції у світове господарство.
В процесі товарообігу функціональна роль належить інформації, а інституційним структурам, здібностям та цілям ринкових агентів – формуюча. Тому, з одного боку процес оптимізації розвитку товарообігу необхідно забезпечити належним рівнем розвитку інформаційних та телекомунікаційних мереж, а з іншого – важливо реструктурувати інституційне середовище в бік підвищення значимості інституту приватної власності, професійних об’єднань підприємств сфери товарного обігу, держави та права. Проте, існує нагальна проблема неузгодженості інтересів держави і безпосередньо агентів товарного обігу, тому необхідно запровадити механізм максимально повного інформаційного забезпечення законотворчого процесу, що спрямований на регулювання відносин в сфері товарного обігу.
Однією з основних негативних умов розвитку сфери товарного обігу в країні з перехідною економікою є тінізація ринкових відносин. Такий стан речей є наслідком неврегульованості багатьох правових питань в фінансово-кредитній сфері та в торгівлі. Але найнебезпечнішим фактом є глибоке проникнення нелегального бізнесу в систему товарного обігу і одночасно – пасивність держави в боротьбі з цим процесом. Це формує у населення стійке уявлення про природність існування значного тіньового сектору в економіці, утворюється інерційне середовище в системі суспільно-економічних відносин, що в майбутньому, навіть за умов максимальної оптимізації податкової системи і законодавства в цілому, значно ускладнить процес переходу до цивілізованого характеру ведення економічної діяльності.
Аналіз досвіду розвитку товарного обігу в Росії, Білорусі, Молдові, країнах Балтії та Польщі, а також країн ЄС дає змогу не копіюючи, а враховуючи його, і спираючись на власні передумови, створити і запровадити в Україні концепцію державного впливу на функціонування товарного обігу таким чином щоб за допомогою розробки та впровадження програм розвитку регіональної і місцевої оптової та роздрібної торгівлі в межах комплексних програм розвитку економіки регіонів та областей країни здійснювалась підтримка розвитку малого та середнього бізнесу в сфері товарного обігу, відбувалося сприяння формуванню конкурентного середовища в цій сфері та створення передумов розвитку вітчизняного конкурентноздатного виробництва товарів народного споживання.
Публікації автора:
В фахових виданнях:
Шведчикова Т.М. Оплата праці та доходи в ринковій економіці: проблеми, досягнення та перспективи розвитку // Вісник Технологічного університету “Поділля”. – 2001. – №1. – С. 72–77.
Шведчикова Т.М. Досвід становлення та розвитку внутрішнього ринку в перехідних економіках (на прикладі Росії, Білорусі та Молдови) // Схід. – 2003. – №4 (54). – С. 21–28.
Шведчикова Т.М. Тіньова економіка як елемент інституційного середовища сфери товарного обігу // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. Вип. 6 (25) – К.: Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2003. – С. 49–53.
Шведчикова Т.М. Оцінка правового поля функціонування сфери товарного обігу в Україні // Підприємництво, господарство, право. – 2003. – №7. – С. 145– 148.
Шведчикова Т.М. Проблеми та значимість періодизації сфери товарного обігу // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. пр. Вип. 7-8 (26-27) – К.: Науково-дослідний економічний інститут Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, 2003. – С. 39–44.
Шведчикова Т.М. Роль інформації в сфері товарного обігу // Підприємництво, господарство, право. – 2003. – №8. – С. 15–18.
Шведчикова Т.М. Проблеми регулювання товарного обігу в Україні // Актуальні проблеми економіки. 2003. – №11. – С. 34–45.
Шведчикова Т.М. Проблеми оптимізації функціонування товарного обігу в трансформаційних економіках // Теоретичні та прикладні питання економіки. 2003. – №3. – С. 289–298.
Савелій Т.М. Торгівля і бартер як форми товарного обігу: проблеми співвіднесення та визначення порівняльних переваг // Теоретичні та прикладні питання економіки. 2004. – Випуск 5 – С. 202–206.
В інших виданнях:
Шведчикова Т.М. Економічні важелі державного регулювання товарних потоків в оптовій торгівлі // Державне регулювання торгівлі у ринкових умовах: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 24-26 жовтня 2001 р. – К., 2001. – С. 438–440.
Шведчикова Т.М. Еквівалентність відносин в сфері товарного обігу як головна ознака його функціонування // Економічна теорія: сучасні проблеми розвитку сфери товарного обігу: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. Тези доповідей, 24-25 жовтня 2002 р. – К., 2002. – Ч. 1. – С. 48–50.