Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Порівняльно-історичне і типологічне мовознавство


Мирончук Марина Володимирівна. Семантика дієслів розташування в англійській, німецькій та українській мовах : Дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Донецький національний ун-т. — Донецьк, 2006. — 186арк. — Бібліогр.: арк. 162-186.



Анотація до роботи:

Мирончук М.В. Семантика дієслів розташування в англійській, німецькій та українській мовах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.17 – порівняльно-історичне і типологічне мовознавство. Донецький національний університет. – Донецьк, 2006.

Реферована робота присвячена вивченню і зіставному аналізу дієслів розташування в англійській, німецькій та українській мовах. Семантика дієслів на позначення ситуації розташування узагальнює у собі ряд конкретних дій, де мета діючого суб`єкта – змінити фізичне положення об`єкта/суб`єкта, розмістивши його у певному місці.

У роботі подано системний зіставний аналіз дієслів розташування в англійській, німецькій та українській мовах, який включає розгляд процесу взаємодії їх семантичної та словотвірної структур. Шляхом встановлення компонентів значення ситуації розташування було здійснено добір відповідних дієслів. Подальше виокремлення сем у структурі значення дієслів розташування за допомогою компонентного аналізу уможливило виділення різних видів семантичної інформації, що містилися в глибинній структурі зазначених дієслів і слугувало підставою їхньої класифікації за трьома лексико-семантичними парадигмами. Структурно-морфологічний аналіз дієслів розташування дозволив проаналізувати їх словотвірні особливості та визначити взаємозв’язок семантичних і морфологічних елементів, що беруть участь у дієслівному словотворенні в англійській, німецькій та українській мовах.

Розглянуте поняття синтагматичної валентності умотивувало необхідність здійснення дослідження особливостей реалізації компонентів структури значення розташування на синтагматичному рівні і сприяло поясненню природи утворення відповідних синтаксичних об’єднань. Результати дослідження функціонування дієслів розташування у художніх текстах надали змогу виявити спільні й відмінні риси в конституюванні значення розташування в семантичних структурах досліджуваних мов. Залучення статистичних методів обумовило здійснення адекватного аналізу ДР на синтагматичному рівні.