Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


138. Ковбасюк Лариса Анатоліївна. Семантичний та функціональний аспекти одиниць вторинної номінації з компонентом "кольороназва" в сучасній німецькій мові: дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Київський національний лінгвістичний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Ковбасюк Л.А. Семантичний та функціональний аспекти одиниць вторинної номінації з компонентомкольороназвау сучасній німецькій мові. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню формування й функціонування одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва” в сучасній німецькій мові.

Аналіз проведено на матеріалі тлумачних, етимологічних, двомовних і фразеологічних словників німецької мови, а також на матеріалі сучасної німецької художньої літератури, преси та публіцистики. В роботі запропоновано комплексний аналіз шляхів і механізмів утворення одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва”. У дисертації встановлено основу семантичного трансформування кольороназв, подано структурну і семантичну класифікацію та виявлено культурно-національну специфіку досліджуваних одиниць.

Визначено й розкрито номінативні, синтаксичні й прагматичні функції одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва” у висловленнях та текстах сучасної німецької мови. З’ясовано номінативну функцію оказіональних одиниць з компонентом “кольороназва”. Проведено аналіз синтаксичних функцій, виявлено вплив синтаксичної функції й позиції в структурі висловлення на актуалізацію значень полісемантичних одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва”. Досліджено прагматичні функції одиниць вторинної номінації у текстах, висвітлено їх взаємозв’язок.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в установленні семантичних та функціональних властивостей одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва” в сучасній німецькій мові, у визначенні шляхів і механізмів їхнього утворення, а також у висвітленні структурної, семантичної та культурно-національної специфіки досліджуваних одиниць і виявленні їхніх функцій у висловленнях та текстах сучасної німецької мови.

Дослідження одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва” в сучасній німецькій мові з позиції комплексного вивчення мовних одиниць, яке поєднує ономасіологічний і семасіологічний підходи, а також елементи концептуального аналізу, показало, що формування досліджуваних одиниць відбувається шляхом семантичного трансформування внаслідок метафоричного та/чи метонімічного переосмислення: 1) кольороназв; 2) вільних словосполучень та речень з компонентом “кольороназва”; 3) словосполучень термінологічного характеру з компонентом “кольороназва”; 4) крилатих висловів з компонентом “кольороназва”; 5) усталених порівнянь з компонентом “кольороназва” й 6) дериватів з компонентом “кольороназва”. Продуктивними шляхами створення досліджуваних одиниць є: 1) семантичне трансформування вільних словосполучень та речень і 2) семантичне трансформування дериватів з компонентом “кольороназва”.

Розкриттю механізмів переосмислення лексичних одиниць, словосполучень та речень сприяє реконструкція концептуальних схем (метафоричних і/чи метонімічних), які лежать у підґрунті досліджуваних одиниць. Основою переосмислення кольороназви, як самостійної номінативної одиниці, так і складової частини словосполучень та речень, стають: 1) денотативне значення кольороназви, 2) конотативний компонент значення кольороназви й 3) символіка кольору.

Аналіз структурних і семантичних особливостей одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва” дозволив поділити їх на лексеми, які класифікуються за частинами мови й характером образності, та фразеологічні одиниці, яким властивий розподіл на: 1) фразеологічні єдності, 2) фразеологічні сполучення та 3) фразеологічні вирази.

Дослідження культурно-національної специфіки аналізованих одиниць з урахуванням їхнього джерела походження сприяло виокремленню двох груп одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва” в сучасній німецькій мові: 1) побутова лексика та 2) неофіційні географічні назви.

Одиниці вторинної номінації з компонентом “кольороназва” вживаються у висловленнях і текстах сучасної німецької мови для виконання номінативної, синтаксичних та прагматичних функцій. Визначено, що номінативну функцію в сучасній німецькій мові виконують як узуальні, так і оказіонально створені досліджувані одиниці. Різні за планом вираження одиниці вторинної номінації беруть безпосередню участь у формуванні синтаксичної структури висловлення, виконуючи будь-які синтаксичні функції. Узуальне або оказіональне значення полісемантичних одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва” актуалізується завдяки їх позиції у висловленні й виконанню певної синтаксичної функції.

Встановлено, що вирішальну роль у виконанні прагматичних функцій одиниць вторинної номінації відіграє інтенсивне вживання аналізованих одиниць у сучасний культурно-історичний період існування німецької спільноти. Висвітлення прагматичних функцій досліджуваних одиниць уможливлює лінгвокультурологічну інтерпретацію текстів сучасної німецької мови, оскільки одиниці вторинної номінації з компонентом “кольороназва” пов’язані з культурним, економічним, соціальним і політичним життям німецького суспільства.

Подальшою перспективою наукового пошуку може бути зіставне дослідження одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва” в різних мовах германської групи, оскільки таке дослідження дозволить виявити спільні й відмінні тенденції у розвитку мов, сприятиме визначенню культурологічних особливостей вторинної номінації, окресленню культурно-ціннісної картини світу, відображеної в різних культурних спільнотах. До важливих напрямів досліджень у вирішенні проаналізованої проблеми слід віднести: вивчення інтонаційної характеристики висловлень, в яких вживаються одиниці вторинної номінації з компонентом “кольороназва”; уточнення стратегій і тактик лінгвокультурологічної інтерпретації німецькомовних текстів, де використовуються аналізовані одиниці. Перспективним вбачається також укладання спеціального словника одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва”.

Основні положення дисертації висвітлені в таких публікаціях і тезах доповіді автора:

1. Ковбасюк Л.А. Колір та його відображення в мові (на матеріалі сучасної німецької мови) // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. пр. – Вип. Х: За матеріалами конференції “Семантика мовних одиниць: теоретичний і прагматичний аспекти”. – Херсон: Айлант, 2001. – С. 22-27.

2. Ковбасюк Л.А. Культурно-національна специфіка одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва” (на матеріалі сучасної німецької мови) // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. пр. – Вип. Х-ХІ: За підсумками Всеукраїнської конференції “Культурологічні аспекти вивчення мов”. – Херсон: Айлант, 2000. – С. 55-66.

3. Ковбасюк Л.А. Номінативні функції одиниць вторинної номінації у публіцистичних творах сучасної німецької мови (на матеріалі лексики та фразеології з компонентом “кольороназва”) // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. пр. – Вип. ХV: За матеріалами конференції “Функціонування мовних одиниць у художньому і публіцистичному мовленні”. – Херсон: ХДПУ, 2002. – С. 84-87.

4. Ковбасюк Л.А. Семантичне трансформування вільних словосполучень та речень з компонентом “кольороназва” в сучасній німецькій мові // Філологічні науки. Зб. наук. пр. – Суми: СумДПУ, 2002. – С. 98-105.

5. Ковбасюк Л.А. Синтаксична функція додатка одиниць вторинної номінації в сучасній німецькій мові // Гуманітарний вісник. Серія: Іноземна філологія. Проблеми сучасної світової літератури. Проблеми сучасної лінгвістики: Всеукр. зб. наук. пр. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – Число 6. – С. 137-139.

6. Ковбасюк Л.А. Синтаксична функція підмета одиниць вторинної номінації в сучасній німецькій мові // Матеріали міжвузівської наукової конференції молодих учених “Актуальні дослідження іноземних мов і літератур”. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С. 138-140.

7. Ковбасюк Л.А. Функціонування одиниць вторинної номінації з компонентом “кольороназва” (на матеріалі сучасної німецької мови) // Південний архів. Філологічні науки: Зб. наук. пр. – Херсон: Айлант, 1999. – Вип. V-VІ. – С. 104-113.