Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Франко Оксана Богданівна. Семантичні та прагматичні параметри спонукального дискурсу (на матеріалі німецькомовних художніх творів ХХ ст.) : Дис... канд. наук: 10.02.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Франко О.Б. Семантичні та прагматичні параметри спонукального дискурсу (на матеріалі німецькомовних художніх творів ХХ ст.). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук
за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Київський національний лінгвістичний університет, Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню неінституційного спонукального діалогічного дискурсу. Здійснено комплексний аналіз семантичних та прагматичних засобів, охарактеризовані умови комунікативної ситуації, встановлені лінгвальні та нелінгвальні чинники успішності спонукання.

У роботі визначено параметри німецькомовного неінституційного спонукального дискурсу. Виявлені особливості його семантичної та прагматичної організації, розкрито спонукальний потенціал й прагматичну маркованість семантичних засобів. Представлена семантична сітка та її семантичні вузли відображають смислові зв’язки та предметні відношення у дискурсі.
Це дозволило встановити, що спонукальний дискурс є цілісним комунікативним утворенням, а спонукальність – наслідком комплексної взаємодії всіх мовних засобів та ефективного застосування механізму пріоритетних стратегій.

Проведене дослідження дозволило встановити основні семантичні
та прагматичні параметри німецькомовного спонукального діалогічного дискурсу неінституційного типу, розкрити спонукальний потенціал мовних засобів
та вплив як лінгвальних, так і нелінвальних чинників на його успішність.

Спонукальний дискурс – це діалогічна мовленнєва взаємодія комунікантів, яка відбувається під впливом спонукальної інтенції ініціатора і спрямована
на здійснення непрямого директивного впливу на адресата в конкретній комунікативній ситуації. Комунікативна мета адресанта полягає у тому,
щоб спонукати адресата до мовленнєвих чи немовленнєвих дій.

Інтегративний підхід до встановлення семантичних та прагматичних параметрів спонукального дискурсу дозволив з’ясувати, що його зміст формується як результат впливу на адресата відповідних мовних засобів, що містять оцінні, аргументативні та дейктичні значення. Особливу роль у контексті спонукання відіграють номінаційні процеси та інтенційно зумовлене актуальне членування дискурсу. Способи організації спонукального дискурсу зумовлюються логікою предметних відношень, що поєднують денотати. Комплекс цих відношень
у структурі спонукального дискурсу відображається у вигляді семантичної сітки
з обов’язковою наявністю трьох семантичних вузлів: 1) вузла сфери адресанта,
2) вузла сфери адресата та 3) вузла сфери предмета. Їх вершини формуються іменами основних денотатів.

Соціолінгвальна діяльність адресанта відображена у мовленні двома типами номінативних одиниць: 1) ініціальні номінативні одиниці та 2) неініціальні номінації (специфічні форми звертання, що містять прагматично марковану семантику). Лексико-семантичні засоби (номінативні одиниці, що вносять прагматично марковане чи зберігають референтне значення відповідно до нових комунікативних умов, а також лексеми з оцінно-стилістичним наповненням) вплітаються адресантом у тематично-денотативну канву дискурсу, утворюючи певну тематичну модель цілісного неімперативного спонукання.

Успішність такого спілкування залежить від адресанта, комунікативної мети, умов спілкування та адресата. Істотним для успішності спонукання
є чинник адресата, з ним безпосередньо узгоджуються способи досягнення адресантом комунікативної мети. Ситуація мовлення є гнучкою стратегічною процедурою, вона зазнає значного трансформування під впливом таких обставин, як бажання чи небажання адресата виконувати ті чи інші дії. Прагматичними засобами реалізації комунікативної мети адресанта є комунікативні стратегії, ключовими серед яких є стратегії подання та отримання інформації, стратегії ввічливості (негативна/позитивна), стратегія компромісу, стратегія завуальованості та стратегія поради. Механізм пріоритетних стратегій формується ініціатором переважно через доцільне поєднання в одній ситуації мовлення кількох стратегій з метою інтенсифікації спонукального впливу.

Спонукальний дискурс є повнозначним цілісним комунікативним утворенням, а не послідовністю окремих мовленнєвих ходів адресанта, структура яких містить компоненти спонукальних сем. Спонукальна інтенція адресанта виявляється вже на початку спілкування та закладається ним у всю семантичну
та прагматичну дискурсну організацію. Як окремий тип дискурсу спонукальний дискурс виділений нами з німецькомовних художніх творів за такими параметрами: характер відносин між учасниками; тип іллокуції; прагматична спрямованість мовлення окремого дискурсу; спосіб мовного кодування референтної ситуації. Специфічними ознаками цього типу дискурсу є спонтанність у розвитку спонукальної інтенції адресанта та непрогнозованість досягнення ним результату.

Результати, отримані в процесі виконаного дослідження, можуть бути використані для виявлення семантичних та комунікативно-прагматичних особливостей текстів різних типів. Здійснений у роботі аналіз спонукального дискурсу неінституційного типу відкриває перспективи подальшого вивчення міжособистісного спілкування у когнітивному, психолінгвістичному та ґендерному аспектах у різних мовленнєвих ситуаціях.

Публікації автора:

  1. Денотативна основа спонукального дискурсу (на матеріалі німецькомовного художнього тексту) // Вісник Луганськ. нац. ун-ту імені Тараса Шевченка. Філологічні науки. – Луганськ: Вид-во Альма-матер, 2005. – № 9 (89). – С. 50-56.

  2. Оцінка як засіб психологічного впливу на адресата в спонукальному дискурсі (на матеріалі німецькомовного художнього тексту) // Східнослов’янська філологія: Зб. наук. пр. Серія Мовознавство. – Горлівка: Вид-во ГЛПІІМ, 2006. – Вип. 8. – С. 212-223.

  3. Стратегії мовця-ініціатора у німецькомовному спонукальному дискурсі // Вісник КНЛУ. Серія Філологія. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2006. – Т. 9, №1. –
    С. 115-121.

  4. Про особливості спонукального дискурсу (на матеріалі німецької мови) // 60 років ЮНЕСКО: погляд у майбутнє / Тези доп. наук. конф. ЮНЕСКО КНЛУ, 22-23 лютого 2006 р. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2006. – С. 171-173.

  5. Спонукання як цілісний комунікативний процес (на матеріалі німецькомовних художніх творів): Тези доп. наук. конф. КНЛУ, 4-5 квітня
    2007 р. – К.: Вид. центр КНЛУ, 2007. – С. 293-296.