Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Пустова Наталія Володимирівна. Селекційно-генетичні та біологічні особливості курей різної селекції : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут розведення і генетики тварин. - Чубинське (Київ. обл.), 2006.



Анотація до роботи:

Пустова Н.В. Селекційно-генетичні та біологічні особливості курей різної селекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення та генетики тварин УААН, с. Чубинське Київської області, 2006.

Дисертаційна робота присвячена вивченню особливостей прояву генетичного потенціалу продуктивності курей різних кросів зарубіжної селекції (Tetra X, Tetra SL – Угорщина, Shaver 579 – Канада, Bovans GL – Голландія) в умовах типових для більшості господарств України.

М’ясо-яєчна птиця переважала яєчну за ваговими та лінійними показниками. Птиця кросу Shaver 579 на початку несучості характеризувалась високими м’ясними якостями та розвитком репродуктивних органів. В курей 49-тижневого віку кросу Tetra SL виявлено найкращий розвиток м’язової тканини, а птиця кросу Shaver 579 зберегла найвищі показники маси яєчника та яйцеводу. У віці 77 тижнів у курей кросу Tetra SL виявлено високі м’ясні якості тушки та масу їстівних частин. Птиця м’ясо-яєчного кросу Tetra X переважала яєчних ровесниць за більшістю анатомічних показників (за винятком репродуктивних органів). Найвищий відсоток несучості та високі показники морфологічного складу яєць були у курей з добре розвиненими репродуктивними органами.

Завдяки високій яєчній продуктивності, ранній і тривалій несучості курей кросів Bovans GL і Shaver 579 економічний ефект від їх утримання вищий порівняно з птицею кросів Tetra SL і Tetra Х.

1. Вперше в умовах України проведено комплексну оцінку росту й розвитку, екстер’єрних, інтер’єрних показників та продуктивних особливостей курей різних кросів зарубіжної селекції: Tetra SL, Shaver 579, Bovans GL і Tetra Х. Виявлено взаємозалежність між вище наведеними показниками.

2. Відносна швидкість росту курей різної селекції у різні вікові періоди проходить з різною інтенсивністю. Результати досліджень приросту живої маси курей чотирьох кросів свідчать про найвищий відносний приріст у віковий період 21-49 тижнів у курей кросу Tetra Х (34 %) і найменший – у птиці кросу Shaver 579 (20 %). У віковий період 49-77 тижнів зазначений показник найменшим був у птиці кросу Tetra Х (5 %) і Shaver 579 (5,3 %), а найвищим – у курей кросу Tetra SL (12 %).

3. М’ясо-яєчна птиця переважає яєчних курей за живою масою та лінійними показниками. За промірами будови тіла курей інтенсивний ріст птиці кросу Shaver 579 відбувався у ранньому віці (до 49 тижнів), а кросів Tetra SL і Bovans GL – в більш старшому віці (від 49 до 77 тижнів). Виявлено позитивні зв’язки живої маси з лінійними показниками у курей досліджуваних кросів, посилення їх з віком у яєчної та послаблення в м’ясо-яєчної птиці.

4. Анатомічні показники будови тіла свідчать про ступінь розвитку, стан та функціонування внутрішніх органів курей. У різні вікові періоди інтенсивність росту й розвитку анатомічних частин птиці проходила нерівномірно. Серед яєчної птиці на початку несучості виявлено високі м’ясні якості та розвиток репродуктивних органів у курей кросу Shaver 579, а найменші – у птиці кросу Tetra SL. Кури 49-тижневого віку кросу Tetra SL характеризувались найкращим розвитком м’язової тканини, а кросу Shaver 579 – розвитком яєчника та яйцеводу. Досліджувана птиця 77-тижневого віку кросу Tetra SL мала добре розвинені м’язи тушки та більшу масу їстівних частин порівняно з ровесницями кросів Shaver 579 та Bovans GL. Кури м’ясо-яєчного кросу Tetra X переважали яєчну птицю за більшістю анатомічних показників (за винятком репродуктивних органів). Показники відношення їстівних до неїстівних частин найбільшими були у курей кросу Tetra X (1,34-0,98:1), а у яєчних курей – у кросу Tetra SL (0,83-0,85:1). Найбільше міститься м’язів по відношенню до кісток в тушці курей кросу Tetra X (0,25-0,34:1) і Tetra SL (0,42-0,48:1), а найменше – у птиці кросу Shaver 579 (0,44-0,53:1).

5. У піддослідних курей різної селекції впродовж їх індивідуального розвитку встановлено різний хімічний склад грудних м’язів та м’язів ніг. За період досліджень (21-77 тижнів) у курей відзначали різнонаправлений характер зв’язків між показниками хімічного складу грудних м’язів і м’язів ніг та анатомічними частинами тушки і передзабійною масою.

6. Морфологічні показники яйця і маса його складових у піддослідних курей збільшувались з віком птиці. Інтенсивність зростання цих показників у птиці кожного кросу різна. Співвідношення складових частин яйця курей залежить від рівня їх несучості та віку. У більш крупніших яйцях майже завжди міститься дещо більше білка та дещо менше жовтка, і, навпаки, в більш дрібніших яйцях – дещо більше жовтка. Зв’язок між морфологічним складом яєць і живою масою курей з їх віком змінюється – із зворотного (21-49 тижнів) на прямий (49-77 тижнів) низький і середній.

7. Хімічні показники їстівної та неїстівної частини яйця були високими у птиці з інтенсивною яєчною продуктивністю. Найвищі показники мали кури кросу Shaver 579 у 21- та 49-тижневому віці у білку з жовтком яйця, а в шкаралупі з підшкаралупною оболонкою – кури кросу Bovans GL. У віці 77 тижнів піддослідна птиця кросів Bovans GL і Tetra X в їстівній частині яйця, а кросів Tetra SL і Shaver 579 в неїстівній мала найвищі хімічні показники. Рівень каротиноїдів та вітамінів А і В2 в харчових яйцях курей кросів Tetra SL, Shaver 579, Bovans GL і Tetra X у різні вікові періоди мав тенденцію до збільшення з віком птиці. У піддослідних курей зарубіжної селекції спостерігалась різна несучість у різні вікові періоди, проте в 49-тижневому віці у птиці яєчних кросів значних відмінностей не відзначали (83-85 %).

8. Морфологічні та біохімічні показники крові у курей зарубіжної селекції різнились. Високі показники формених елементів крові відзначали у курей з інтенсивними процесами обміну речовин, пов’язаних з рівнем продуктивності. Результати біохімічних показників крові свідчать, що організму високопродуктивних курей-несучок властивий високий рівень обміну білків, жирів, частково вуглеводів та мінеральних речовин.

9. Найбільшим загальний прибуток за дослідний період отримано від птиці кросу Shaver 579 (16,77 грн./гол.), який незначно переважає курей-несучок кросів Bovans GL, Tetra SL (на 0,16 та 0,34 грн./гол. відповідно) і майже на чотири гривні – курей кросу Tetra Х (3,66 грн./гол.). Загальний показник рентабельності продуктивності (яєчної і м’ясної) птиці яєчних кросів вищий порівняно з м’ясо-яєчною, майже на 4 %. Середній показник рентабельності курей яєчних кросів становив 24,55 %, найвищим він був у птиці кросу Shaver 579 – 24,8 %.

Пропозиції виробництву

  1. Відбір птиці за скороспілістю у 21-тижневому віці сприятиме подальшому підвищенню несучості курей, а досягнення оптимальної живої маси для птиці кожного кросу у цьому віці – покращенню якісних показників морфологічного складу яєць.

  2. Хімічні показники крові (на початку несучості) доцільно використовувати для раннього прогнозування продуктивності. Морфологічний склад крові свідчить про інтенсивні окисно-відновні процеси в організмі курей з високою продуктивністю. Оцінка біологічних і господарсько-цінних властивостей птиці сприятиме прискоренню селекції курей та зменшенню витрат на утримання низькопродуктивних особин.

Публікації автора:

  1. Пустова Н.В. Зв’язок живої маси курей з показниками продуктивності // Науково-технічний бюлетень Інституту тваринництва. – Харків, 2004. – № 87. – С.112-115.

  2. Пустова Н.В. Особливості зв’язків маси та лінійних показників будови тіла курей // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Ґжицького. – Львів, 2004. – Т.6, Ч.4. – С. 81-85.

  3. Пустова Н.В. Продуктивність птиці різної селекції // Збірник наукових праць / За ред. М.І.Бахмата. – Кам’янець-Подільський, 2004. – Вип.12. – С.178-180.

  4. Пустова Н.В. Ріст і розвиток курей різної селекції // Вісник Сумського національного аграрного університету. – Науково-методичний журнал. – Суми, 2004. – Вип.5(8). – С.81-83.

  5. Пустова Н.В. Порівняльна характеристика кросів птиці зарубіжної селекції // Матеріали молодих вчених та аспірантів Інституту розведення та генетики тварин УААН. – Чубинське, 2004. – С. 37-38

  6. Пустова Н.В. Екстер’єрні та інтер’єрні показники курей різної селекції // Птахівництво. – Бірки, Харків: ІП УААН, 2005. – Вип. 57. – С. 81-84.

  7. Пустова Н.В. Кількісні та якісні показники яєчної продуктивності курей різної селекції // Збірник наукових праць / За ред. М.І.Бахмата. – Кам’янець-Подільський, 2005. – Вип.13. – С. 187-190.

  8. Пустова Н.В. Кореляція показників продуктивності курей різних генотипів // Вісник аграрної науки. – 2005. – №3. – С. 71-72.

  9. Пустова Н.В. Морфологічні та хімічні показники яєць курей різної селекції // Сучасне птахівництво. – 2005. – № 1. – С. 9-10.

  10. Пустова Н.В. Особливості яєчної продуктивності та інтер’єрних ознак курей // Вісник аграрної науки. – 2005. – №11. – С. 80-81.

  11. Пустова Н.В. Порівняльна характеристика кросів птиці зарубіжної селекції // Розведення і генетика тварин. – Міжвідомчий тематичний науковий збірник Інституту розведення та генетики тварин УААН. – Київ: Аграрна наука, 2005. – Вип. 38. – С. 294 - 297.

  12. Пустова Н.В. Показники яєчної продуктивності курей різної селекції // Матеріали міжнародної науково практичної конференції „Актуальні проблеми сучасного тваринництва” ПДАТУ. – Кам’янець-Подільський, 2005. – С. 27-28.

  13. Пустова Н.В. Продуктивність курей зарубіжної селекції в умовах зони Поділля // За матеріалами конференції молодих вчених та аспірантів Інституту розведення та генетики тварин УААН. – К.: Аграрна наука, 2005. – С. 52-53.

  14. Пустова Н.В. Показники яєчної продуктивності курей різної селекції // Сучасне птахівництво. – 2006. – № 2. – С. 7-9.