Федько Микола Миколайович. Селекційна цінність самозапилених ліній кукурудзи різних зародкових плазм при створенні гібридів адаптованих до умов Степу України. : Дис... канд. наук: 06.01.05 - 2009.
Анотація до роботи:
Федько М. М. Селекційна цінність самозапилених ліній кукурудзи різних зародкових плазм при створенні гібридів адаптованих до умов Степу України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин. – Інститут зернового господарства УААН, Дніпропетровськ, 2009.
Проведено комплексну оцінку самозапилених ліній кукурудзи різних зародкових плазм (BSSS, Lancaster C103, Lancaster Oh43, Iodent) на адаптивну здатність та екологічну стабільність за продуктивністю і морфо-біологічними показниками в різних умовах вирощування (густота стояння рослин 40 і 60 тис./га). Визначена реакція інбредних ліній кукурудзи та їх тесткросів на загущення посіву залежно від їх генетичного походження. Представлено варіювання ефектів комбінаційної здатності ліній та простих гібридів за урожайністю зерна та морфо-біологічними показниками залежно від року вивчення та густоти стояння рослин. Доведено ефективність використання підвищених густот стояння рослин для оцінки селекційного матеріалу за стійкістю до стресових умов вирощування. Виявлені гетерозисні моделі кращих гібридних комбінацій з широким адаптивним потенціалом та екологічною стабільністю.
У дисертаційній роботі проведено теоретичне узагальнення і вирішення практичних задач по встановленню селекційної та господарської цінності базових самозапилених ліній кукурудзи різних зародкових плазм при створенні середньостиглих та середньопізніх гібридів, адаптованих до умов Степу України, на основі оцінки основних морфо-біологічних та господарсько-цінних ознак.
Вивчення інбредних ліній різних зародкових плазм за продуктивністю та збиральною вологістю зерна дозволило виділити інбредні лінії генетичних плазм Iodent і Lancaster С103 як досить стабільні та адаптовані до посушливих умов вирощування.
Серед досліджуваних гібридів різних типів найбільш високоврожайними та вирівняними за морфо-біологічними ознаками виявилися прості гетерозисні гібриди. Виявлено значний вплив загущення посіву на продуктивність всіх типів гібридів. У сприятливі роки загущення сприяє збільшенню урожайності, а в стресові його дія протилежна. Серед гібридів з позитивною реакцією на загущення посівів домінували комбінації, 50 % геному яких складають лінії генетичної плазми Iodent.
Відмічено вищу екологічну стабільність та буферність гібридів з більш складною генетичною структурою. Мінімальні коливання середньо-популяційних показників урожайності та інших морфо-біологічних показників були у трилінійних гібридів.
Випробування різних за гетерозисним складом зразків дало змогу виявити найкращі гетерозисні моделі простих та простих модифікованих гібридів: С103BSSS і IodentС103, а також трилінійних – (IodentBSSS)С103 і (Oh43BSSS)С103. Для них характерна наявність у геномі 50 % ліній зарод-кової плазми Lancaster С103, що свідчить про їхню надзвичайну здатність синтезувати високопродуктивні гібриди, адаптовані до умов Степу України.
Виявлено, що присутність ліній зародкової плазми Iodent та Lancaster Oh43 сприяє отриманню гібридних комбінацій з низькою середньою збиральною вологістю зерна на рівні 17,5-17,9 %. Лінії цих груп слід використовувати для створення гібридів з інтенсивною вологовіддачею зерном при дозріванні.
Отримані тотожні оцінки ефектів ЗКЗ за урожайністю зерна та морфо-біологічними ознаками як окремих самозапилених ліній, так і генетичних груп в цілому при використанні різних за гетерогенністю тестерів. У стресових умовах вирощування виділено лінії, які мають високі оцінки ефектів ЗКЗ за рядом ознак, такі як: ДК146/527 (BSSS), ДК633, ДК633/503, AS3070 (Lancaster С103), ДК416 (Lancaster Oh43), ДК411 (Iodent).
Визначено гібридні комбінації з високими оцінками ефектів ЗКЗ за урожайністю зерна, які не погіршують їх і у стресових умовах вирощування. До них відносяться споріднені гібриди генетичної групи Lancaster С103 та прості гібриди гетерозисної моделі IodentС103. Найкращими материнськими формами для трилінійних гібридів виявились ДК411ДК633/503, AS3070ДК633/503, ДК416ДК633/503. Встановлена важлива роль фактору загущення посіву у диференціації ефектів ЗКЗ генотипів за урожайністю зерна.
Виявлена висока генетична зумовленість в успадкуванні у гібридних комбінаціях будь-якої складності таких ознак, як вологість зерна, висота прикріплення качана, діаметр качана, натура зерна та кількість зерен в ряду.
Умови року та щільність посіву негативно впливають на такі елементи структури врожаю як „маса качана”, „маса 1000 зерен”, „довжина качана”, „діаметр качана”. Тому при створенні гібридів, адаптованих до умов Степу, необхідно вести добір вихідного матеріалу зі стабільним проявом даних ознак.
Оцінка адаптивної здатності та екологічної стабільності дозволила виділити кращі гетерозисні моделі і гібридні комбінації та віднести більшість генотипів до стабільних. Виділено гібриди, які стійкі до стресових умов, толерантні до загущення посівів та характеризуються кращою загальною адаптивною здатністю і вищою (на 7,4-11,1 %) урожайністю зерна за районований гібрид-стандарт з нижчою його вологістю (на 1,3-2,6 %). За участю вивчених ліній створено занесені до Державного реєстру сортів гібриди Орільський 357СВ і Бистриця 400МВ, а також передані на Державне сортовипробування гібриди Красилів 327МВ, Ніжин, Ружн та Ірша.
Публікації автора:
Селекційна оцінка самозапилених ліній кукурудзи різних генетичних плазм в умовах південно-східного Степу України / С. П. Антонюк, І. Д. Галечко, В. І. Мотренко, М. М. Федько // Бюл. Ін-ту зерн. госп-ва. – Дніпропетровськ, 2007. – № 30. – С. 104-109. (Особистий внесок: проведення досліджень, статистична обробка даних).
Федько М. М. Оцінка per se інбредних ліній кукурудзи різних зародкових плазм / М. М. Федько // Бюл. Ін-ту зерн. госп-ва. – Дніпропетровськ, 2007. – № 31-32. – С. 66-71.
Антонюк С. П. Сучасна гетерозисна модель простого гібрида / С. П. Антонюк, М. М. Федько // Бюл. Ін-ту зерн. госп-ва. – Дніпропетровськ, 2008. – № 33-34. – С. 127-131. (Особистий внесок: проведення досліджень, статистична обробка даних, написання статті).
Комбінаційна здатність та адаптаційний потенціал ліній кукурудзи / Б. В. Дзюбецький, С. П. Антонюк, І. Д. Галечко, М. М. Федько // Таврійський науковий вісник : Науковий журнал. – Херсон : Айлант, 2008. – Вип. 58.– С. 7-16. (Особистий внесок: проведення досліджень, статистична обробка даних, написання статті).
Дзюбецький Б. В. Сучасний тип трьохлінійного гібрида кукурудзи / Б. В. Дзюбецький, С. П. Антонюк, М. М. Федько // Селекція і насінництво : Міжвідомчий тематичний науковий збірник. – Харків, 2008. – Вип. 96. – С. 121-128. (Особистий внесок: проведення досліджень, статистична обробка даних, написання статті).
Федько М. М. Цінність ліній кукурудзи різних зародкових плазм у селекції посухо- та жаростійких гібридів / М. М. Федько // Матеріали наук.-практ. конф. молодих вчених „Новітні технології вирощування сільськогосподарських культур – у виробництво”. – Киів-Чабани : ІЗ УААН, 2004. – С. 89-90.
Федько М. М. Селекційна цінність ліній кукурудзи різних зародкових плазм при селекції посухо- та жаростійких гібридів для умов Степу України / М. М. Федько // Матеріали Міжнародної наук.-практ. конф. молодих вчених „Теоретичні й практичні досягнення молодих вчених аграріїв”. – Дніпропетровськ : ДДАУ, 2006. – С. 62-63.