Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Медична психологія


Бабелюк Валерій Євзебійович. Сексуальна дезадаптація при хронічному простатиті та система її психотерапії (медико-психологічні аспекти) : дис... канд. мед. наук: 19.00.04 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2005. Бастун Микола Володимирович. Особистісний підхід у допрофесійній підготовці учнів гімназій з вивченням східних мов : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Бабелюк В.Є. Сексуальна дезадаптація при хронічному простатиті та система її психотерапії (медико-психологічні аспекти). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 19.00.04 - медична психологія. Харківська медична академія шслядипломної освіти МОЗ України. - Харків, 2005.

Проведено системне дослідження психічного стану та стану сексуальної функції у 120 хворих на хронічний простатит. Визначено причини й умови розвитку подружньої дезадаптації за цієї патології. Виявлено різні клінічні форми дезадаптації, закономірності їх розвитку, прояви та перебіг. Показано взаємодію негативних соціальних, психологічних, соціально-психологічних, сексуально-поведінкових чинників та хронічного простатиту у генезі дезадаптації.

Розроблено діагностичні критерії особливостей сексуальних розладів та сексуальної дезадаптації, систему психотерапевтичної корекції, що сприяє досягненню високого лікувального ефекту та запобігає рецидивам порушення сексуального здоров'я подружжя.

1.У роботі наведено теоретичне обгрунтування й нове рішення проблеми розвитку сексуальної дезадаптації при хронічному простатиті. Проблему вирішено з позицій системного підходу до дослідження причин і механізмів формування дезадаптації подружньої пари при даному захворюванні з метою розробки системи її психотерапевтичної корекції.

  1. При хронічному простатиті, що супроводжується сексуальною дисфункцією, у хворих та їхніх дружин розвиваються невротичні розлади: у чоловіків неврастенія, гіпотимічне, іпохондричне розлади, невроз очікування невдачі, у жінок – соматизований розлад, пролонгована депресивна реакція, рідше - неврастенія.

  2. Сексуальна дисфункція у чоловіків, хворих на хронічний простатит, може бути первинною та вторинною. Первинна дисфункція сприяє захворюванню на простатит, вторинна є його наслідком. Клінічними проявами вторинного сексуального розладу є послаблення генітальних реакцій, оргазмічна дисфункція, передчасна еякуляція, гіполібідемія, зниження сексуальної активності та заповзятливості. При первинному сексуальному розладі спостерігається здебільшого зниження сексуальної активності та гіполібідемія, у хворих із сексуально-еротичною формою дисфункції - також гіпоерекція. У дружин хворих відзначаються аноргазмія вщносного характеру та психосексуальна незадоволеність.

  3. Вторинна сексуальна дисфункція зумовлюється синд
    ромом хронічного тазового болю, що супроводить простатит, і має
    складний патогенез, в основі якого лежить порушення функ
    ціонування нейрорецепторного апарату; суттєву патогенну роль
    відіграють при цьому слабкий тип статевої конституції, премор-

бідні відмінності особистості (тривожно-помислові, інфантильні) та невротичні розлади, що розвиваються у хворих.

5. Первинна сексуальна дисфункція проявляється у трьох
клінічних формах: дезінформаційно-оцінній, зумовленій недос
татньою обізнаністю у питаннях сексу та неправильною інтерпре
тацією своїх сексуальних проявів; комунікативною, зумовленою
міжособистісним конфліктом подружжя, та сексуально-еро
тичною, причиною якої є невміння подружжя адаптувати одне до
одного свою сексуальну поведінку через низький рівень обіз
наності у питаннях психогігієни статевого життя.

У генезі кожної з цих форм сексуальної дисфункції та зумовленої ними подружньої дезадаптації беруть участь несприятливе сполучення в парі преморбідних відмінностей особистості, психо-сексуальних типів, статеворольової поведінки, статевої конституції, типів сексуальної мотивації та сексуальної культури подружжя, а також; невротичні, розлади, що в свою чергу є наслідком порушення сексуальної функції хворих на хронічний простатит.

  1. Соціальні чинники, за даними системно-структурного

  2. аналізу сексуального здоров'я, відіграють патогенну роль у роз
    витку сексуальної дисфункції у 73+5% чоловіків і 66+5% жінок;
    психологічні і соціально-психологічні - у всіх подружніх пар із
    комунікативною формою дисфункції і відповідно у 27+5 та 33+5%
    решти; соматогенні чинники — у всіх чоловіків, психогенні - у всіх
    чоловіків та 71+5% жінок.

  3. Система психотерапевтичної корекції сексуальної дезадаптації подружньої пари при хронічному простатиті у чоловіка має складатися з трьох компонентів (когнитивного, афективного та конативного), грунтуватися на принципах комплексності, диференційованості, етанності, послідовності іпроводитися у двох напрямах - лікування хронічного простатиту та його ускладнень і психотерапія сексуальної дезадаптації подружньої пари. При цьому залежно від клінічної форми
    сексуальної дисфункції і варіанта подружньої дезадаптації, а також; етапу корекції використовуються адекватні в кожному конкретному випадку методи: індивідуальна, парна раціональна, нформаційна, групова психотерапія, засоби психічної саморегуляції, рольовий психосексуальний, сексуально-еротичний тренінг, особистісно-орієнтована психотерапія, естето-, бібліотерапія та ін.

Проведення запропонованої системи дає змогу досягти високого терапевтичного ефекту у 85±4% випадків.

Психопрофілактика сексуальної дезадаптації при хронічному простатиті має полягати в запобіганні розвиткові та появі рецидивів цього захворювання і підвищенні рівня соціальної, психологічної та сексуально-поведінкової адаптації подружжя.

Публікації автора:

  1. Вабелюк В.Е. Системная коррекция сексуальной дис
    функции и супружеской дезадаптации при простатите у мужчин
    // Международный медицинский журнал. - 2003. - Т. 9, № 1. -
    С.69-71.

  2. Бабелюк В.Е. Сексуальная дезадаптация при хрониче
    ском простатите: причины, механизмы развития, клиническое те
    чение // Укр. вісн. психоневрол. - 2004. - Т. 10, № 3. - С.43-46.

  3. Вабелюк В.Е. Личностные особенности больных хрони
    ческим простатитом и их роль в супружеской дезадаптации //
    Международный медицинский журнал. - 2004. - Т. 10, №3. - С.98-
    101.

  4. Вабелюк В.Е. Психотерапевтическая коррекция сексу
    альной дезадаптации при хроническом простатите // Укр. вісн.
    психоневрол. - 2005. -Т. 13, вип.2 (43). - С.52-55.

5. Бабелюк В.Е, Сексуальная дезадаптация при хрониче
ском простатите и сексуальных расстройствах у мужчин // Акту
альные проблемы современной сексологии и репродуктологии. Сб.
тезисов науч.-практ. конф. под ред. Б.М.Вортника. - Киев, 2003. -
С.14.