Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Соціальна психологія; психологія соціальної роботи


Капустюк Олена Миколаївна. Самопрезентація як засіб створення позитивного іміджу особистості : дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / АПН України; Інститут психології ім. Г.С.Костюка. — К., 2007. — 252арк. — Бібліогр.: арк. 193-211.



Анотація до роботи:

Капустюк О.М. Самопрезентація як засіб створення позитивного іміджу особистості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук
за спеціальністю 19.00.05 – соціальна психологія, психологія соціальної роботи. – Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України, Київ, 2007.

У дослідженні на засадах особистісно-ситуаційного підходу розкриваються чинники та засоби розгортання процесу самопрезентації в ситуації інтеракційної взаємодії.

Пропонується типологія самопрезентацій, що спирається на сформованих у попередньому досвіді особистості способах досягнення нею позитивного іміджу. Наводяться результати емпіричного дослідження впливу типу самопрезентації (особистісного, пластичного, експонованого) на обрання особистістю стратегії (пізнавальної, адаптивної, самозахисної) поведінки в широкому контексті інтеракційної взаємодії.

Встановлено залежність між типом самопрезентації і характером проектування особистістю вектору самовизначення Я як суб’єкта самоактуалізації, зокрема, у функції реальної, поточної чи пред’явленої ідентичності.

Здійснений аналіз психологічних відмінностей між вибірками досліджуваних чоловічої та жіночої статі за способом самопрезентації в ситуаціях інтеракційної взаємодії дозволив виокремити перелік особистісних детермінант, що зумовлюють специфіку функціонування процесу самопрезентації у чоловіків і жінок.

Доводиться, що спеціальна організація процесу оволодіння особистісним типом самопрезентації сприяє консолідації психологічних утворень, що постають механізмом, водночас і засобом створення особистістю позитивного Я-образу.

У висновках підбиваються підсумки проведеного теоретичного і емпіричного дослідження, на підставі отриманих результатів формулюються загальні висновки, накреслюються перспективи подальшого вивчення проблеми.

Узагальнення результатів дослідження дозволило зробити низку висновків, що підтвердили сформульовані гіпотези:

1. Підтверджено ефективність особистісно-ситуаційного підходу як продуктивної основи дослідження феноменології самопрезентації.

2. Теоретичний аналіз наявних у зарубіжній і вітчизняній психології підходів до проблеми самопрезентації дозволив обґрунтувати модель самопрезентації, що містить у собі визначення, функції, критерії, опис різних типів її вияву.

3. Показано, що провідним механізмом створення особистістю позитивного образу Я постає сформований на етапі онтогенезу усталений досвід самопрезентації.

4. Шляхом емпіричного дослідження встановлено три типи (особистісний, пластичний, експонований) творення особистістю образу Я, а також релевантні їм три стратегії (пізнавальна, адаптивна, самозахисна), обрання особистістю варіантів виявлення самототожності (реальної, поточної, пред’явленої) в процесі реалізації комунікативних актів.

5. Встановлено, що самопрезентація особистості є психічним утворенням, яка включає до себе внутріособистісну складову, що описується в термінах її атрибутивних характеристик (саморефлексія, самототожність, інтернальність) і ситуаційну компоненту, що актуалізується у значущих ситуаціях безпосередньої чи опосередкованої взаємодії. При цьому для носіїв особистісного і експонованого типу ситуаційний чинник залишається не актуалізованим, що дозволяє представнику першого типу зберігати притаманну йому інтенцію до самоствердження, а другому – не виходити за межі соціально унормованих приписів регуляції власної активності. На противагу зазначеним, пластичний тип перебуває у прямій залежності від ситуації, особистісний сенс якої провокує схильність останнього до поведінки, характерної для вищевказаних типів.

6. Показано, що головними функціями самопрезентації постають екзистенційна і рефлексивна, які забезпечують особистості відповідальне і усвідомлене ставлення як до соціальної дійсності, так і до самої себе.

7. Одержані результати дають підстави стверджувати, що самопрезентація не обмежується актами пред’явлення свого поверхового, зовнішнього Я, але включає до свого змісту внутрішні аспекти Я як її іманентної складової.

8. Доведено, що оволодіння досліджуваними техніками самопізнання, самоатрибуції себе та іншого, самоконтролю і саморегуляції сприяє актуалізації механізму саморефлексії і на цій основі вияву в актах взаємодії сутнісних характеристик Я як суб’єкта самопрезентації.

9. Констатовані певні статеві відмінності за сферою прояву самопрезентації.

Схильність жінок до емоційної забарвленості процесу взаємодії, імпульсивності, відкритості і спонтанності, разом з тим і до домінування у процесі спілкування, до дотримання соціальних нормативів, пов’язується із наявністю у них соціально бажаних рис, зниженим самоконтролем і підвищеним рівнем екстернальності. Зазначений комплекс корелює із належністю їх переважно до експонованого типу самопрезентації, відповідно і до застосування адаптивної та самозахисної стратегій.

Емоційна стриманість, підвищений самоконтроль і відсутність внутрішньої конфліктності, внутрішній локус контролю, почуття незалежності, самовпевненість і самоцінність у чоловіків мають корелятивні зв’язки із їх приналежністю до особистісного типу самопрезентації і застосування пізнавальної стратегії.

Разом з цим, однакові психодіагностичні методи мають для чоловіків і жінок різний психологічний зміст – звідси і різні лінії їхньої самопрезентаційної поведінки.

Очевидно, що отримані у даному дослідженні результати і зроблені на їх підставі висновки не вичерпують усієї складності досліджуваної проблеми. Подальше поглиблене вивчення типології форм самопрезентації з позиції особистісно-ситуаційного підходу може виявитися продуктивним як на рівні дослідження окремої особистості, так і різних за віком і статтю угрупувань осіб, об’єднаних за навчальною чи професійною ознакою.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Пастушенко О. М. Поняття іміджу і самопрезентації в соціальній психології // Зб. наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України. Проблеми загальної та педагогічної психології / За ред. С.Д. Максименка. – К.: Гнозіс, 2001. – Т. 3. – Ч. 8. – С. 183–187.

  2. Пастушенко О. М. Ставлення об’єкта як фактор ефективності процесу самопрезентації особистості // Зб. наукових праць Інституту психології ім.
    Г. С. Костюка АПН України. Проблеми загальної та педагогічної психології /
    За ред. С.Д. Максименка. – К.: Гнозіс, 2002. – Т. 4. – Ч. 4. – С. 208–211.

  3. Пастушенко О. М. І. Гофман і Г. Мід про проблеми презентації та соціальної взаємодії // Зб. наукових праць Інституту психології ім. Г. С. Костюка АПН України. Проблеми загальної та педагогічної психології / За ред.
    С. Д. Максименка. – К.: Гнозіс, 2002. – Т. 4. – Ч. 5. – С. 175–178.

  4. Капустюк О.М. Самопрезентація особистості як соціально-психологічна проблема // Зб. наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. Проблеми загальної та педагогічної психології / За ред. С.Д. Максименка. – К.: Гнозіс, 2003. – Т. 4. – Ч. 2. – С. 179–182.

  5. Капустюк О. М. Самопрезентація і саморозкриття та їх мотиваційна основа // Зб. наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. Проблеми загальної та педагогічної психології / За ред. С.Д. Максименка. – К.: Гнозіс, 2003. – Т. 5. – Ч. 7. – С. 95–102.

  6. Капустюк О. М. Дослідження рівня сформованості вмінь та навичок тактичної та стратегічної самопрезентації особистості // Зб. наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. Проблеми загальної та педагогічної психології / За ред. С. Д. Максименка. – К.: Гнозіс, 2004. – Т. 6. –
    Вип. 3. – С. 151–160.

  7. Капустюк О. М. Методологічні та організаційні засади дослідження процесу самопрезентації особистості // Теоретичні і прикладні проблеми психології: Зб. наукових праць Східноукраїнського національного університету. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2004. – № 2 (7) – С. 67–69.

  8. Капустюк О. М. Співвідношення внутрішнього і зовнішнього в процесі самопрезентації особистості // Розвиток особистісної активності. Теоретичні аспекти / За ред. С. Д. Максименка. – К.: Міленіум, 2005. – С. 45–54.

  9. Капустюк О. М. Самопрезентація особистості як соціально-психологічна адаптація до нетипових ситуацій // Особисті освітні потреби в системі післядипломної педагогічної освіти: Науково-методичний збірник / За ред.
    М. М. Заброцького. – Житомир – Київ, ЖОІППО, 2005. – С. 142–146.

  10. Капустюк О. М. Соціально-психологічні передумови ефективності процесу самопрезентації особистості. // Наукові записки Інституту психології
    ім. Г. С. Костюка АПН України. / За ред. акад. Максименка С.Д. – К: Главник,
    2005. – Вип. 26. – С. 209–212.

  11. Капустюк О.М. Регулятивні функції і поведінкові кореляти самопрезентації // Наукові записки Институту психології ім. Г. С. Костюка
    АПН України / За ред. акад. С.Д.Максименка. – К.: Міленіум, 2007. – Вип. 32. –
    С. 123–135.

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Капустюк О. М. Стратегії процесу самопрезентації особистості // Спадкоємність та інновації в українській психологічній науці. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, – Київ – Хмельницький – Кам’янець-Подільський: Хмельницький гуманітарний педагогічний інститут,
    2002. – Ч. 1. – С. 131–133.

  2. Капустюк О. М. Імідж і самопрезентація як один із чинників його створення // Теоретико-методологічні проблеми генетичної психології. Матеріали Міжнародної наукової конференції, присвяченої 30-річчю наукової та педагогічної діяльності видатного українського психолога, акад. Сергія Дмитровича Максименка. – К.: Міленіум, 2002. – Т. 4. – С. 304–306.

  3. Капустюк О. М. Феномен самопрезентації і соціально-психологічні умови, що зумовлюють її ефективність. // Консультативна психологія і професіоналізація особистості. Матеріали Міжрегіонального наукового семінару. – Луцьк: „Вежа”, 2002. – С. 74–75.

  4. Капустюк О. М. Спілкування як одна з основних умов процесу самопрезентації. // Проблема особистості в науці: результати дослідження та перспективи досліджень: Тези доповідей Шостої Міжнародної конференції молодих науковців. – К: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2003. – С. 18–20.

  5. Капустюк О. М. Дослідження процесу самопрезентації особистості. // Психологія особистості безробітного: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – К.: Інститут підготовки кадрів державної служби зайнятості України, 2004. – С. 88–93.