Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Дубницький Володимир Іванович. Ринкова трансформація промислового комплексу регіону : Дис... д-ра наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Дубницький В.І. Ринкова трансформація промислового комплексу регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2008.

На основі аналізу базових підприємств старопромислових регіонів отримали подальший розвиток теоретичні і методологічні основи ринкової трансформації промислового комплексу регіону. Обґрунтовано новий підхід до класифікації мезорівней в теорії мезоекономіки. Запропонована парадигма розвитку ринкових процесів в умовах трансформації регіонів «структура регіонального ринку – поведінка – результативність» – аналітична побудова, що покликана пояснити взаємодію суб'єктів промислового комплексу. Обґрунтовано доцільність використання маркетингу взаємодії, як найважливішої складової регіонального маркетингу – сучасної концепції розвитку регіонального промислового комплексу. Запропоновано модель регіонального наукоємного промислово-технічного комплексу, як управлінське нововведення при реалізації регіональних програм інноваційного розвитку. Обґрунтовано необхідність формування нових виробничих структур при реформуванні господарського механізму промислового комплексу регіону. Обґрунтовані концепції: взаємодії менеджменту і маркетингу в рамках ринкової трансформації; маркетинг-логістичного управління в умовах синтезу підсистеми менеджменту і маркетингу, інформаційного процесу маркетингового управлінського рішення в умовах трансформації економіки регіонів. Сформульовані методологічні основи антикризового маркетингу з використанням запропонованих методик оцінки цінності інформації і невизначеності та ризику при виробленні стратегії і тактики суб'єктів регіонального промислового комплексу.

У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється у створенні методології ринкової трансформації промислового комплексу регіону, що базується на інструментарії регіонального менеджмент-маркетингу і положеннях антикризового управління. За наслідками виконаної дисертаційної роботи можна сформулювати такі основні висновки:

1. Ринкова трансформація економіки супроводжується підвищенням ролі економіки регіонів, промислових комплексів мезоекономічного рівня. Обґрунтування нової класифікації рівнів архітектури регіональної економіки, режимів регулювання їх розвитку, взаємодії промислово-фінансових груп, науково-виробничих комплексів, кластерів, міжрегіональних комплексів і об’єднань дозволяє оцінити взаємодію рівнів господарювання, визначити режими регулювання їх розвитку.

2. Парадигма функціонування ринкових процесів в умовах трансформації промислових регіонів – „структура регіонального ринку – ринкове поводження – дієвість регіонального ринку” запропонована у дисертації, розкриває сутність ринкових перетворень на мезорівні, дозволяє встановити взаємозалежність структури, потенціалу, дієвість регіону, а також ступінь впливу його окремих елементів між собою та на потенціал регіону в цілому.

3. Доведено необхідність в умовах трансформації відтворювального комплексу регіону і товарного ринку вивчати їх як на рівні макро- і мікроекономіки, так і шляхом реалізації просторової стратегії та регіональної економічної політики. Підхід до регіону як до відкритої системи, виходячи із сучасних концепцій міжрегіональної конкуренції, глобально орієнтованої економічної політики і транснаціональної інтеграції визначає коло проблем, які підлягають дослідженню: сукупність регіональних ринкових відносин, конкурентне середовище регіональних ринків, умови формування ефективних внутрішньорегіональних і міжрегіональних зв'язків, економічні механізми взаємодії суб'єктів регіональних ринкових відносин.

4. Доведено актуальність в умовах ринкової трансформації України розробки загальнотеоретичних, методичних і організаційно-економічних питань формування нової регіональної політики. Подолання економічної стагнації промислового комплексу регіону, характерної для початкової стадії трансформаційного процесу, вимагає реалізації методології менеджмент-маркетингу. Важливим елементом структурних змін виступає формування маркетингової орієнтації господарських ланок промислового комплексу регіону. Успіх адаптаційної й стратегічної діяльності господарських ланок залежить від ступеня їх ринкової орієнтації. Аналіз розвитку маркетингової орієнтації в трансформаційній економіці показує, що цей процес проходить кілька стадій і зіштовхується з рядом протидіючих факторів як на макро-, мезо-, так і на мікрорівні. Ці перешкоди переборюються в міру наростання глибини й інтенсивності економічних реформ. Доведено, що голов-ний напрямок розвитку комплексу регіонального менеджмент-маркетингу (його мета – формування й постійний розвиток процесу обміну, щоб зробити цей обмін взаємовигідним для партнерів які беруть участь в ньому) перш за все вирішується на мезорівні. Головним в регіональному менеджмент-маркетингу є двоєдиний і взаємодоповнюючий підхід. З одного боку, це ретельне і всебічне вивчення ринку, попиту і потреб, орієнтація промислового виробництва на ці вимоги, адресність продукції, що випускається; з іншого – активна дія на регіональний (мезорівень) ринок і існуючий попит, на формування потреб і купівельних переваг.

5. Показано, що під поняттям „промисловий комплекс регіону” слід розуміти сукупність промислово-виробничих підприємств і підприємств інфраструктури, що здійснюють свою діяльність в рамках регіону і мають достатньо слабку технологічну кооперацію між собою. Це положення ставить перед регіонами задачу розробки програм науково-технічного розвитку на стратегічний період з урахуванням використання інструментарію регіонального менеджмент-маркетингу. Доведено, що на зміну традиційним теоріям регіонального розвитку приходять конструктивні концепції, в тому числі: маркетингу «взаємодії», антикризового менеджмент-маркетингу, взаємодії менеджменту і маркетингу, маркетинг-логістичного управління промисловим комплексом регіону в умовах синтезу підсистем менеджменту і маркетингу, вживання латерального маркетингу на підприємствах регіону, що входять у вертикально-інтегровані системи. Маркетинговий підхід об'єктивно націлює суб'єктів економічної і підприємницької діяльності на підвищення конкурентоспроможності виробленої продукції і промислових послуг, пошуки відповідних вітчизняних і зарубіжних ринків збуту, зниження витрат, підвищення сприятливого образу й іміджу підприємств промислового комплексу, пошуки надійних вітчизняних і зарубіжних інвесторів.

6. Дослідження показали, що регіональні структури, діючі на принципах сучасного інструментарію регіонального менеджмент-маркетингу, досягають комерційних цілей, поставлених перед регіоном. Основне в регіональному менеджмент-маркетингу – цільова аудиторія і комплексність, злиття в рамках трансформації промислового комплексу в єдиний процес всіх елементів господарської, виробничої, підприємницької, інноваційної діяльності і об'єднання їх в систему, діючу на користь регіону з синергетичним ефектом, який багатократно посилює результат і силу такої системи.

7. Доведено, що управління територіальним розвитком на основі мережевих виробничих систем у вигляді зв'язано-диверсифікованих структур і промислових кластерів, що використовують інструментарій регіонального і промислового маркетингу, дозволить промисловим регіонам України вийти на передові ринкові позиції. Засоби маркетингових комунікацій і організаційні форми промислових підприємств, що є в розпорядженні регіону, дозволять формувати нові виробничі структури. Аналіз ринкових механізмів господарювання в Україні показав, що найбільш адаптованими до мінливого ринкового середовища й ефективно функціонуючими суб'єктами промислового комплексу є вертикально-інтегровані системи. ВІС на регіональному і міжрегіональному рівнях мають широкі можливості для концентрації корпоративного капіталу на ключових напрямках розвитку, диверсифікації виробництва, реалізації ефективного корпоративного управління, формування і реалізації маркетингового забезпечення корпоративної політики. Маркетингова концепція націлює ВІС на підвищення конкурентоспроможності продукції і послуг, пошуки відповідних цільових сегментів, мінімізацію витрат. Цю концепцію реалізує вертикальний маркетинг. В той же час в складному конкурентному середовищі можливості вертикального маркетингу наближаються до граничних, і ця обставина потребує доповнення до нього – латерального маркетингу. Латеральний маркетинг, на відміну від вертикального, заснований на процесі творчого мислення, він реструктуризує істотну інформацію і йде від окремого до загального.

8. Дослідження дозволило сформулювати основні принципи управління, спрямованого на підвищення акціонерної вартості виробничих структур, що є метою всіх промислових акціонерних об'єднань, груп. Акціонерна вартість визначається майбутніми вільними грошовими потоками. Підвищення акціонерної вартості визначається прийняттям певних ризиків і зростанням об'єднання/корпорації, при цьому формалізація, глобалізація й консолідація корпорацій збільшують ймовірність підвищення акціонерної вартості, а управління, спрямоване на підвищення акціонерної вартості, має бути частиною всіх процесів управління.

9. Виявлено значущість ринкової промислової інфраструктури у формуванні і реалізації регіональної науково-технічної програми інноваційного розвитку. Виробнича інфраструктура визначена як інтегральний елемент продуктивних сил, що включає допоміжні галузі, види виробництв або види діяльності, що обслуговують безпосередньо основне виробництво, у т.ч. ВІС і ЗДС в конкретному регіоні, а також підприємства невиробничої сфери, які побічно пов'язані з процесом виробництва (технопарки, кластери, бізнес-інкубатори). Виділено 5 основних параметрів розвитку і розміщення інфраструктури товарного обігу в рамках мезорівня. Показано, що при формуванні регіональних програм науково-технічного розвитку регіону або соціально-економічного розвитку регіону на стратегічний період, необхідно, з одного боку, враховувати по-тенціал інфраструктурного комплексу, що є в регіоні, а з іншого боку – передбачати інноваційний розвиток інфраструктури, орієнтований на досягнення економічних показників, в межах трансформації економіки регіону.

10. Запропоновано удосконалену модель оцінки ефективності системи маркетингу, орієнтовану на зростання прибутку промислового підприємства, що відрізняється двома істотними перевагами: спрощується процедура висловлення суджень експертами, в результаті виключення безпосередньої кількісної оцінки відносин між об’єктами, з’являється можливість використовувати нетранзитивну вихідну інформацію.

11. Дослідження проблем і особливостей формування регіональної політики сталого розвитку формалізовано у методиці розробки стратегічного плану розвитку регіону, яка розкриває послідовність етапів розробки плану, Істру-ментарій і технологію його застосування на кожному етапі, опис результатів і ролей учасників процесу відповідно кожному етапу реалізації функцій. Методика відрізняється побудовою петлі прямого та зворотного зв’язку в ієрархічній структурі виконавчих органів регіону. Кінцевою процедурою формування плану на даному етапі є визначення першочергових заходів стратегічного значення й заходів, спрямованих на реалізацію політики, програм і проектів.

12. Визначено значення, роль і місце антикризового управління в маркетинговій економічній стратегії промислового підприємства виробничої мережі регіону. Вперше в Україні виділені особливі, специфічні правила і прийоми, вживані в управлінні підприємством, безпосередньо спрямовані на виконання функції запобігання банкрутства. Доведено, що все більша кількість промислових підприємств Донецького регіону застосовує неекстраполятивне прогнозування розвитку технології виробництва, структурне економічне прогнозування, сценарії тощо, які безпосередньо спрямовані на виявлення можливих змін, що виникають у зв'язку з дискретними відхиленнями стратегічного характеру. Кризова ситуація у сфері промислового комплексу регіону вимагає, як правило, надзвичайних і нестандартних заходів. Тому виділена необхідність розділення заходів на 2 категорії: стратегічні та надзвичайні оперативні. Виконано порівняння поведінки керівників підприємств промислового комплексу при зіткненні з можливою загрозою. Встановлено, що найбільша стратегічна помилка використовувати всі конкурентні маркетингові стратегії одночасно. Тому необхідне дослідження маркетингових аспектів управління промисловим підприємством в системі ризик-менеджменту.

13. Встановлено, що підприємствам промислового комплексу регіону необхідно керуватися методичними положеннями формування антикризової маркетингової політики з урахуванням навколишнього середовища і при обов'язковій розробці антикризової маркетингової стратегії (АМС), яка для підприємства, ще до виходу на ринок, потребує: проведення глибокого аналізу ринкової ситуації й прогнозу її розвитку; визначення власної позиції на ринку й комерційного ризику, пов'язаного зі зміною цієї позиції під впливом конкуренції; розробки самостійної організаційної, техніко-технологічної, цінової політики підприємства з метою зміни кон'юнктури; збір, обробку й аналіз інформації про фактори, що формують ринкове оточення підприємства; оцінки ступеня волі у встановленні контактів з підприємствами, що співпрацюють, і конкурентами; підготовки висококваліфікованих фахівців і керівників, здатних практично реалізувати маркетингову програму від початку до кінця, або використовувати аутсорсінг.

14. Впровадження в практику результатів дослідження дозволяє створити на рівні регіону ефективну ринково-орієнтовану систему управління економічною діяльністю, яка базується на використанні сучасних інформаційних управлінських технологій, комп’ютерних систем і мереж, методів електронного бізнесу. Розроблена система управління економічною діяльністю орієнтована на інтелектуальних спеціалістів з новим мисленням, які вміють застосувати свій потенціал у практичній діяльності в умовах трансформації промислового комплексу регіону.

Сукупність результатів дослідження дозволяє в науковому і практичному напрямку сформувати комплексну програму трансформації промислового комплексу регіону. Апробація на провідних промислових ЗДС Донецького регіону запропонованих в роботі практичних методик і методичних підходів показала їх результативність і дозволяє рекомендувати для використання на промислових підприємствах інших регіонів України.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Дубницкий В.И. Механизмы управления маркетингом промышленного комплекса региона / Ин-т экономико-правовых исследований НАН Украины. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2003. – 314 с. – Бібліогр.: с. 293-302 (18,36 д.а.).

  2. Территориальные системы: проблемы трансформации и перспективы развития / Ин-т экономико-правовых исследований НАН Украины; В.Н. Василенко, В.И. Дубницкий, О.А. Кратт и др. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2003. – 306, 58-117 с.: іл., табл. (Особистий внесок здобувача: гл. 2 „Становлення зв'язано-диверсифікованих систем як сучасної форми управління підприємствами регіону” – 3,47 д.а.).

  3. Дубницкий В.И. Методология маркетинга антикризисного управления предприятием / Донецкая государственная академия управления. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 1999. – 243 с. – Бібліогр.: с. 220-221 (14,21 д.а.).

  4. Дубницкий В.И., Лозикова А.Н. Эволюция, сущность, классы, инструментарий электронного бизнеса / Ин-т экономики промышленности НАН Украины, ДЭГИ. – Донецк: ООО «Юго-Восток, Лтд», 2003. – 86 с. – Бібліогр.: с. 81-84. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано зміни в традиційних бізнес-моделях в межах трансформації перехідної економіки, розроблено методику введення фірми в електронний бізнес в умовах нової інформаційної економіки – 1,57 д.а.).

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Дубницкий В.И. Методы принятия решений по инвестированию маркетинговых стратегий: региональный аспект // Проблемы комплексного развития региона: хозяйственно-правовые и социально-экономические аспекты: Сб. науч. труд. – Луганск, 1999. – С. 141–150 (0,53 д.а.).

  2. Дубницкий В.И. Маркетинг промышленного взаимодействия субъектов хозяйственного комплекса региона (на примере предприятий Донецкой области) // Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 г.: Зб. наук. праць. – Донецьк, 1999. – С. 182–188 (0,45 д.а.).

  3. Дубницкий В.И. Социально-экономические факторы управления маркетингом // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 1999. – С. 219-225 (0,6 д.а.).

  4. Дубницкий В.И., Лозиков А.П. Стратегическое планирование в линейно-функциональных организационных структурах хозяйственных организаций // Менеджер: Вестник ДонГАУ. – 1999. – № 4(6). – С. 73–78 (0,64 д.а.). (Особистий внесок здобувача: запропоновано концепцію стратегічного планування для побудови ефективної структури маркетинг-менеджменту промисловими підприємствами – 0,32 д.а.).

  5. Дубницкий В.И. Роль промышленного маркетинга в системе менеджмента региона: функция бенчмаркинга // Прометей: Регіон. зб. наук. праць з економіки. – Донецьк, 2000. – Вип. 2(3). – С. 280-286 (0,71 д.а.).

  6. Володимир Дубницький. Маркетинг і економічні аспекти інформатизації підприємств // Торгівля і ринок України: Зб. наук. пр. – Донецьк, 2000. – Т.1. – Вип. 11. – С. 62-66 (0,52 д.а.).

  7. Бондаренко И.В., Дубницкий В.И. Условия реализации программы реструктуризации предприятия: концептуальные подходы // Прометей: Регіон. зб. наук. праць з економіки. – Донецьк, 2000. – Вип. 2(3). – С. 306–325 (1,42 д.а.). (Особистий внесок здобувача: сформульовано принципи децентралізації на промислових підприємствах як форми, спрямованої на оптимізацію реструктуризації, в тому числі в умовах антикризового управління промисловими підприємствами, що входять до виробничого комплексу регіону – 0,71 д.а.).

  8. Дубницкий В.И., Бондаренко И.В. Возможности компьютерного маркет-моделирования фрагментов маркетинговой деятельности предприятий, входящих в промышленную корпорацию // Стратегія маркетингу в управлінні регіоном та підприємством: Зб. наук. праць ДДАУ, серія Державне управління. – Донецьк, 2001. – Вип. 7, Т.ІІ. – С. 40-48 (0,64 д.а.). (Особистий внесок здобувача: розглянуто можливості постановки завдань комп’ютерного маркет-моделювання для підприємств промислового комплексу регіону на мікрорівні – 0,32 д.а.).

  9. Амитан В.Н., Дубницкий В.И. Практика хозяйствования предприятия в условиях глобализации и ее влияние на корпоративный маркетинг-менеджмент // Прометей: Регіон. зб. наук. праць з економіки. – Донецьк, 2002. – Вип. 2(8). – С. 112-126 (1,32 д.а.). (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано методологічні підходи до практики господарської діяльності промислових підприємств регіону – 0,66 д.а.).

  1. Дубницкий В.И. Методика анализа эффективности влияния системы промышленного маркетинга на прибыль предприятия (на примере предприятий Донецкой области) // Економіка. Менеджмент. Підприємництво: Зб. наук. пр. – Луганськ, 2003. – № 10. – С. 143-154 (0,81 д.а.).

  2. Дубницький В.І. До питання формування регіональної політики: сутність і методичні підходи // Наукові праці ДонНТУ. Серія: економічна. – Донецьк, 2003. – Вип. 59. – С. 177-183 (0,64 д.а.).

  3. Дубницкий В.И. Региональный маркетинг: основные принципы и инструменты // Прометей: Регіон. зб. наук. праць з економіки. – Донецьк, 2003. – Вип. 3(12). – С. 124–133 (0,65 д.а.).

  4. Дубницкий В.И. Концептуальный подход к необходимости маркетинговой ориентации промышленных предприятий региона // Вісник СНУ ім. В.Даля. – 2003. – № 3(61). – С. 58-65 (0,58 д.а.).

  5. Дубницкий В.И. Значимость инфраструктуры при формировании и реализации региональной экономической политики // Економіка та право. – 2003. – № 2(6). – С. 50-53 (0,51 д.а.).

  6. Дубницкий В.И. Стратегическое управление в крупных региональных межотраслевых корпорациях Украины // Зб. наук. праць ДДАУ, серія „Економіка”, ”Управління економікою регіону та підприємства”. – Донецьк, 2003. – Вип. 29, Т.IV. – С. 16-23 (0,65 д.а.).

  7. Дубницкий В.И. Маркетинговая концепция управления региональным развитием промышленного комплекса // Маркетинг: теорія і практика: Зб. наук. пр. – Луганськ, 2004. – № 10. – С. 59-71 (0,88 д.а.).

  8. Дубницкий В.И. Трансформация промышленного комплекса региона в контексте маркетинговой концепции // Вісник Академії економічних наук України. – 2004. – № 1(5). – С. 101-110 (0,72 д.а.).

  9. Дубницкий В.И. Взаимодействие менеджмента и маркетинга в рамках трансформации промышленного комплекса региона // Наук. вісник НГУ. – Дніпропетровськ. – 2004. – № 12. – С. 80-84 (0,64 д.а.).

  10. Дубницький В.І. Маркетингові аспекти функціонування регіональної промислової системи // Економічний Вісник НГУ. – Дніпропетровськ. – 2004. – № 3. – С. 18-23 (0,70 д.а.).

  11. Дубницкий В.И., Амитан В.Н. Инструментарий регулирования региональной экономической политики: концепция регионального маркетинга // Економіка промисловості. – 2004. – № 1. – С. 32-43 (1,18 д.а.). (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано механізм регіонального маркетингу в умовах промислового комплексу регіону – 0,59 д.а.).

  12. Дубницкий В.И. Региональные аспекты современного промышленного маркетинга // Управління проектами та розвиток виробництва: Зб. наук. пр. – Луганськ, 2004. – № 2(10). – С. 103-108 (0,64 д.а.).

  13. Дубницький В.І., Лозікова Г.М. Нормативно-правові аспекти інформатизації: Логістизація // Економіка та право. – 2004. – № 1(8). – С. 101-107 (0,92 д.а.). (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано значення інформатизації в регіональних логістичних системах, у тому числі промислового комплексу регіону – 0,47 д.а.).

  14. Амитан В.Н., Дубницкий В.И. Некоторые вопросы развития технопарковых структур в Украине // Вісник АЕН України. – 2004. – № 1. – С. 125-126 (0,6 д.а.). (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано положення техно-паркових структур в ринковій трансформації економіки регіону – 0,3 д.а.).

  15. Дубницкий В.И. Региональная диагностика промышленного комплекса: специфика применения в Украине // Вісник СНУ ім. В.Даля. – 2005. – № 2(84). – Ч.2. – С. 68-73 (0,84 д.а.).

  16. Лазебник Р.М., Дубницкий В.И. Синтез подсистем маркетинга и менеджмента в единую логистическую систему // Прометей: Регіон. зб. наук. праць з економіки. – Донецьк, 2005. – Вип. 1(16). – С. 151-155 (0,94 д.а.). (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано вплив синтезу підсистем маркетингу і менеджменту в рамках єдиної логістичної системи на регіональному рівні – 0,52 д.а.).

  17. Ширнін І.Г., Дубницький В.І., Ситник В.В. Екологічне навантаження України і її регіонів // Економіка природокористування і охорони довкілля: Щоріч. наук. праць РВПСУ НАН України. – К., 2005. – С. 50-60 (1,1 д.а.). (Особистий внесок здобувача: виконано аналіз впливу промислових відходів на екологічне середовище старопромислового регіону – 0,51 д.а.).

  18. Дубницький В.І., Лазебник Р.М. Регіональна діагностика як іманентна складова маркетингу території // Регіональна економіка. – 2006. – № 2. – С. 212-216 (0,96 д.а.). (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано єдність регіональної діагностики і маркетингу території і запропонована модель діагностики в контексті маркетингових цілей – 0,58 д.а.).

  19. Лазебник Р.М., Дубницкий В.И. Новые принципы формирования вертикально-интегрированных систем // Економічний простір. Зб. наук. праць ПДАБА. – Дніпропетровськ, 2007. – № 1. – С. 94-102 (1,08 д.а.). (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано нові принципи формування ВІС промислових систем, що орієнтовані на виробництво єдиного кінцевого продукту – 0,58 д.а.).

  20. Дубницкий В. Концепция маркетинг-логистического управления промышленным комплексом региона // Прометей: Регіон. зб. наук. праць з економіки. – Донецьк, 2004. – Вип. 3(15). – С. 122-128 (0,6 д.а.).

  21. Дубницкий В.И. Технология проектирования экономической информационной системы в условиях рынка // Вісник АЕН України. – 2003. – № 2. – С. 42-46 (0,62 д.а.).

  1. Дубницкий В.И., Левчук А.Г. Организационно-экономические предпосылки управления развитием промышленной группой предприятий региона. Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць ДНУ. – Дніпропетровськ, 2003. – Вип. 185. – Т.2. – С. 361-374 (1,24 д.а.). (Особистий внесок здобувача: досліджено організаційно-економічні передумови управління розвитком промисловою групою в регіоні, представлено трактування крупного промислового комплексу – 0,62 д.а.).

    Матеріали наукових конференцій:

    1. Дубницкий В.И., Амитан В.Н. Концепция устойчивого развития региона: маркетинговые аспекты экологической экономики // Донбас-2020: охорона довкілля та екологічна безпека: Зб. доповідей наук.-практ. конф. – 21-22 листопада 2001 р. – Донецьк, 2001. – Т.1. – С. 14–20 (0,84 д.а.). (Особистий внесок здобувача: надана оцінка можливостей регіонального промислового маркетингу при формуванні природно-соціологічної моделі для дослідження еколого-економічного розвитку Донецької області – 0,42 д.а.).

    2. Дубницкий В.И. Роль современных информационных технологий при решении региональных маркетинговых задач // Донецкий регион: инновационный промышленный и интеллектуальный потенциал: Матер. Всеукраинской конф. – 26-27 сентября 2002 г. – Донецк, 2002. – С. 250-254 (0,56 д.а.).

    3. Дубницкий В.И. Принципы управления «жизненным циклом предприятия» в условиях регионального промышленного рынка // Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины: Матер. Всеукраинской науч.-практ. конф. – 9-10 сентября 2002 г. – Донецк, Львов, 2002. – Т. 2. – С. 136-142 (0,58 д.а.).

    4. Дубницкий В.И. Малое промышленное предпринимательство в Украине: проблемы развития // Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины: Матер. Всеукраинской науч.-практ. конф. – 3-6 октября 2002г. – Симферополь, Алушта: ТНУ им. В. Вернадского, 2002. – С. 27–30 (0,4 д.а.).

    5. Дубницький В.І. Логістика — маркетингова концепція формування економічного потенціалу регіону // Маркетинг та логістика в системі менеджменту: Зб. наук. пр. IV Міжнародної наук.-практ. конференції. – 7-9 листопада 2002р. – Львів: НУ «Львівська політехніка», 2002. – С. 107-109 (0,4 д.а.).

    6. Дубницкий В.И. Трансформация регионального промышленного комплекса в условиях глобализации мирохозяйственных связей // Економічні проблеми розвитку підприємств в умовах ринкової економіки: Матер. Всеукраїнської наук.-практ. конф. – 26-27 вересня 2004 р. – Луганськ: СНУ ім. В.Даля, 2004. – С. 17-21 (0,42 д.а.).

    7. Амитан В.Н., Дубницкий В.И. Маркетинг и экология – концепция взаимодействия на региональном уровне // Розвиток, пріоритети, реалізація та перспективи процесу „Довкілля для Європи”: Зб. доповідей наук.-практ. конф. – 14 квітня 2004 р. – Донецьк, 2004. – С. 16-23 (0,64 д.а.). (Особистий внесок здобувача: запропоновано концепцію маркетингу взаємодії в умовах екологічної трансформації регіону – 0,32 д.а.).

    1. Дубницкий В.И. Проблемы развития промышленного комплекса региона в контексте регионального маркетинга // Проблемы развития предприятий и новых экономических структур в современных условиях: Матер. Всеукраинской науч.-практ. конф. – 20-21 мая 2004 г. – Донецк, 2004. – С. 276-279 (0,4 д.а.).

      Лазебник Р.М., Дубницкий В.И., Омельченко А.Н. Влияние системы «менеджмент – маркетинг – финансы» на формирование и развитие конкурентоспособности предприятия // Конкурентоспособность национальной экономики в условиях глобализации: проблемы и пути ее повышения: Сб. науч. докл. VI Междунар. науч.-практ. конф. – 24-25 октября 2005 г. – Донецк, 2005. – С. 205-208 (0,6 д.а.). (Особистий внесок здобувача: запропоновано концепцію маркетинг-логістичного управління промисловим комплексом регіону і принципи вживання латерального маркетингу на підприємствах, що входять у вертикально-інтегровані системи регіону – 0,2 д.а.).

      Дубницкий В.И., Пилюшенко В.Л. Модель инновационного развития в рамках процесса рыночной трансформации регионального промышленного комплекса // Україна та її регіони на шляху до інноваційного суспільства: Наук. концепт. доповіді VII Міжнар. наук.-практ. конф. – 31 жовтня – 1 листопада 2006 р. – Донецьк, 2006. – С. 82-99 (1,22 д.а.). (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано створення регіонального науково-виробничого технологічного комплексу – 0,68 д.а.).

      Публікації в інших наукових виданнях:

      1. Дубницкий В.И., Лазебник Р.М. Основные подходы к формированию антикризисной маркетинговой политики производственных предприятий, выпускающих взрывозащищенное электрооборудование // Взрывозащищенное электрооборудование: Сб. науч. тр. – Донецк, 1999. – С. 200-204 (0,54 д.а.). (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано формування антикризової маркетингової політики виробничих підприємств в умовах промислового регіону – 0,27 д.а.).

      2. Інвестиційна політика в Україні: досвід, проблеми, перспективи: Монографія / АЕН України, Ін-т економіки промисловості НАН України. Чумачен- ко М.Г., Аптекар С.С., Білопольський М.Г. та ін. – Донецьк: ООО „Юго-Восток, Лтд”, 2003. – 292, 87-112 с.: іл., табл. (Особистий внесок здобувача: досліджено соціально-економічний механізм стимулювання ефективності інвестиційної діяльності, форми і інструменти стимулювання інвестиційної діяльності в Україні – 1,47 д.а.).

      1. Общие методические положения по формированию специального режима содействия развитию малого предпринимательства в бизнес-инкубаторах / Ин-т экономики промышленности НАН Украины. Рук. авт. колл. В.И. Ляшенко. – Донецк: ООО „Юго-Восток, Лтд”, 2003. – 185 с. (10,88 д.а.) (Особистий внесок здобувача: визначено послідовність розділів бізнес-плану по створенню бізнес-інкубатора, досліджені особливості структурних перетворень економіки старопромислових міст і розроблено механізм формування мережі бізнес-інкубаторів на регіональному рівні. – С. 25-29; С. 68-74; С.79-87 – 1,05 д.а.).