Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Діденко Світлана Володимирівна. Розвиток землекористування в аграрній сфері регіону : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Діденко С.В. Розвиток землекористування в аграрній сфері регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка МОН України, Полтава, 2008.

У роботі розкрито економічну сутність землекористування з позиції сталого розвитку, подано його авторське трактування. Систематизовано і розширено принципи сталого землекористування. Досліджено особливості сучасної трансформації земельних відносин на регіональному рівні; розроблено модель земельних конфліктів; визначено концептуальні засади вдосконалення державної і регіональної рентної політики.

Установлено особливості та тенденції розвитку аграрного землекористування й оцінено структурно-динамічні зрушення, що відбулися у землекористуванні регіону. Виявлено соціально-економічні проблеми та екологічні наслідки землекористування у Полтавській області.

Запропоновано методичний підхід до оцінювання результативності землекористування в аграрній сфері регіону, що дає змогу виявити внутрішньо регіональні диспропорції. Обґрунтовано напрями вдосконалення системи управління аграрним землекористуванням на державному і регіональному рівнях. Визначено перспективну модель розвитку землекористування в аграрній сфері регіону.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і представлено авторський варіант розв’язання наукової задачі – розроблення теоретико-методологічних та методичних засад розвитку сталого землекористування з метою обґрунтування моделі перспективного розвитку землекористування в аграрній сфері регіону. За результатами проведеного дослідження автором зроблено наступні висновки:

1. Обґрунтовано, що земельні ресурси за умови організації їх раціонального використання здатні забезпечити сталий розвиток сільських територій регіону, формування сприятливого середовища для життєдіяльності населення. На основі теоретичних узагальнень та детального структурно-понятійного аналізу встановлено зміст і значення аграрного землекористування у розвитку регіональних соціально-економічних систем. Подано авторське визначення поняття "стале землекористування в аграрній сфері", що включає збалансоване використання земельних ресурсів у сільськогосподарському виробництві з урахуванням інтересів усіх суб’єктів землекористування та спрямоване на забезпечення економічних, екологічних і соціальних потреб суспільства.

2. У результаті дослідження процесу трансформації земельних відносин у регіоні встановлено, що сучасні земельні відносини характеризуються наявністю земельних конфліктів відносно напрямів, методів та організації землекористування, а також розподілу доходу, створеного за рахунок використання землі. Як підсумок запропонована модель конфліктів, пов'язаних з аграрним землекористуванням, котра може бути покладена в основу

механізму досягнення балансу інтересів землекористувачів.

3. Доведено необхідність удосконалення існуючої системи рентних відносин; визначено напрями вдосконалення державної рентної політики та концептуальні основи регіональної рентної політики, що ґрунтуються на врахуванні чинників утворення земельної ренти у механізмі розподілу ренти між державою, територіальною громадою і землекористувачами. Реалізація цього підходу дає змогу розширити фінансову основу розвитку територіальної громади.

4. Виявлено особливості й тенденції розвитку землекористування в аграрній сфері Полтавського регіону, які полягають у високому рівні залучення земель до виробничого процесу, погіршенні структури посівних площ, порушенні відтворювального процесу, а також територіально-господарських пропорцій землекористування, що не відповідають соціально-економічним потребам регіону та свідчать про неефективність використання земельних ресурсів.

5. Встановлені соціально-економічні особливості розвитку Полтавської області дозволили виявити проблеми землекористування в аграрній сфері регіону, що мають бути розв’язані за рахунок нормалізації орендних відносин, стимулювання техніко-технологічного оновлення сільськогосподарського виробництва, збільшення інвестицій у розбудову соціальної інфраструктури, що сприятиме стабілізації соціально-економічної ситуації у сільських місцевостях регіону.

6. Визначено, що структурні зрушення у землекористуванні призвели до різкого зростання навантаження на земельні ресурси при збереженні низького технологічного та технічного рівня агрокультури, зниження продуктивних здатностей земель сільськогосподарського призначення, їх деградації. З метою подолання негативних екологічних наслідків господарювання і забезпечення розширеного відтворення продуктивних властивостей ґрунтів необхідним є впровадження екологобезпечної інтенсифікації землеробства.

7. Розроблено авторський методичний підхід оцінювання результативності землекористування. Запропоновано алгоритм розрахунку інтегрального показника результативності як критерію визначення рівня розвитку аграрного землекористування. Розроблено типологію адміністративних районів Полтавського регіону з урахуванням внутрішньорегіональної диспропорції у розвитку землекористування адміністративних районів, що є підґрунтям для визначення напрямів політики розвитку землекористування в аграрній сфері регіону.

8 Аргументовано об’єктивну необхідність удосконалення організаційно-економічного механізму управління землекористуванням, спрямовану на розширення засобів непрямої підтримки сільського господарства, що відповідає світовим тенденціям, створює передумови для розвитку землекористування у ринкових умовах з урахуванням екологічних обмежень та соціальних вимог. З метою подолання функціональної неузгодженості й підвищення ефективності управління запропоновано створення Координаційної ради із сталого землекористування в аграрній сфері регіону з визначенням її завдань і функцій; закладено концептуальні основи формування регіональної політики сталого землекористування, основним методом її реалізації визначено програмно-цільовий.

9. Розроблено якісно нову економічну модель розвитку аграрного землекористування регіону, яка передбачає диференційований підхід до визначення напрямів регіональної політики в сфері аграрного землекористування з урахуванням диспропорцій у його розвитку. Обґрунтовано вибір типу моделі – підтримки або інтенсифікації землекористування залежно від досягнутого рівня результативності, а також формування відповідних механізмів, інструментів та важелів впливу на процес використання землі в аграрній сфері регіону з метою створення умов для сталого розвитку землекористування.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Діденко С.В. Економічні аспекти становлення ринку землі в Україні / С.В. Діденко // Економіка і регіон: наук. вісн. – Полтава: ПолНТУ, 2003. – №1(1). – С. 99 – 101.

  2. Діденко С.В. Проблеми становлення та розвитку системи управління земельними ресурсами / С.В. Діденко // Економіка і регіон: наук. вісн. – Полтава: ПолНТУ, 2004. – №2(3). – С. 74 – 79.

  3. Діденко С.В. Регіональні аспекти землекористування / С.В. Діденко // Зб. наук. пр. Черкас. держ. технол. ун-ту. Серія : Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – Вип. 10. – С. 76 – 81.

  4. Діденко С.В. Оренда земель сільськогосподарського призначення як актуальний напрямок розвитку земельних відносин / С.В. Діденко // Економіка і регіон: наук. вісн. – Полтава: ПолНТУ, 2005. – №2(5). – С. 174 – 180.

  5. Діденко С.В. Респондентська оцінка стану сільськогосподарського землекористування Полтавської області / С.В. Діденко // Економіка і регіон: наук. вісн. – Полтава: ПолНТУ, 2005. – № 4(7). – С. 57 – 62.

  6. Комеліна О.В., Діденко С.В. Сучасні передумови впровадження інноваційних технологій в аграрному землекористуванні / О.В. Комеліна, С.В. Діденко // Економіка і регіон: наук. вісн. – Полтава: ПолНТУ, 2005. – №1(4). – С. 155 – 159. Особистий внесок здобувача: розглянуто особливості застосування технологій органічного землеробства у Полтавській області.

  7. Діденко С.В. Соціально-економічні проблеми сільськогосподарського землекористування Полтавської області / С.В. Діденко // Вісник ХНАУ: зб. наук. пр. Харк. нац. агр. ун-ту. Серія: Економіка АПК і природокористування. – Х.: ХНАУ, 2006. – № 9. Наукові засади реалізації аграрної політики в Україні – С. 89 – 93.

  8. Діденко С.В. Інформаційна складова інноваційного розвитку сільського господарства / С.В. Діденко // Економіка: проблеми теорії і практики: зб. наук. пр. – Вип. 231: В 9 т. – Д.: ДНУ, 2007. – Т. IV. – С. 1118 – 1124.

  9. Діденко С.В. Роль сільськогосподарського землекористування у формуванні місцевих бюджетів / С.В. Діденко // Зб. наук. пр. Черкас. держав. технол. ун-ту. Серія: Економічні науки. Черкаси: ЧДТУ, 2007. – Вип. 18. – С. 201 – 204.

Матеріали наукових конференцій

  1. Діденко С.В. Динаміка та масштаби залучення земельних ресурсів в аграрне виробництво / С.В. Діденко // Матеріали третьої наук.-студ. конф. з напряму "Соціально-економічні проблеми гармонізації суспільства в умовах глобалізації економічного простору", присвяченій 10-річчю ін.-ту. Полтава, 31 берез. 2004 р. – Полтава: Полтав. ін.-т економіки та менеджменту "Світоч", 2004. – С. 5–6.

  2. Діденко С.В. Організаційно-правові аспекти реформування земельних відносин у регіоні / С.В. Діденко // Матеріали Міжнар. форуму молодих вчених "Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн". – Харків, 19 – 20 трав. 2005 р. – Х.: ХНТУСГ, 2005. – Т.1. – С. 51 – 53.

  3. Діденко С.В. Зміни у засобах державної підтримки сільського господарства у зв'язку зі вступом України до СОТ / С.В. Діденко // Матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. "Європейська наука ХХІ століття: стратегія і перспективи розвитку – 2006". Дніпропетровськ, 22 – 23 трав. 2006 р. – Д.: Наука і освіта, 2006. – Т.7. Економічні науки. – С. 3 – 5.

  4. Діденко С.В. Перспективні напрямки застосування економічних методів управління сільськогосподарським землекористуванням в Україні / С.В. Діденко // Регіональні аспекти організації та управління фінансовими ресурсами: матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф. Івано-Франківськ, 10 – 12 лист. 2006 р. /Прикарпатський нац. ун–т ім. В.Стефаника. – Івано-Франківськ, 2006. – С. 108 – 110.

  5. Діденко С.В. Конфлікти землекористування в аграрній сфері / С.В. Діденко // Державна політика та стратегія реформування економіки України в ХХІ сторіччі: Всеукраїнська наук.-практ. конф. Полтава, 27 березня 2007 р. – Полтава: ПДАА, 2007. – С. 82 – 83.

  6. Діденко С.В. Методологічні принципи раціонального землекористування у регіоні / С.В. Діденко // Матеріали Всеукраїнської наук. конф. молодих учених. – Умань: УДАУ, 2007. – Ч. 2. Економіка. – С. 65 – 67.