Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство


Єрмолаєва Ганна Анатоліївна. Розвиток здатностей до управлінської діяльності у фахівців бібліотечної сфери : дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / Київський національний ун-т культури і мистецтв. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Єрмолаєва Г.А. Розвиток здатностей до управлінської діяльності у фахівців бібліотечної сфери. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 07.00.08 – книгознавство, бібліотекознавство, бібліографознавство. – Київський національний університет культури і мистецтв. – Київ, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячене виявленню, теоретичному обґрунтуванню та експериментальній перевірці закономірностей, умов і методів розвитку у фахівців бібліотечної сфери здатностей до управління сучасною бібліотекою. Доведено, що впровадження нових концепцій діяльності сучасної бібліотеки вимагає нових управлінських підходів та нового типу бібліотечного керівника.

В дисертації розглянуто сутність здатностей до управлінської діяльності та вимог до керівника сучасної бібліотеки, охарактеризовано зміст і організацію управлінської підготовки в системі бібліотечної освіти, розглянуто методологію, узагальнено методику та результати соціологічних досліджень бібліотечних фахівців, проведених в Україні протягом останніх 10 років.

Дисертанткою представлено результати самостійного експериментального дослідження професійних здатностей бібліотечних управлінців (на прикладі керівників бібліотек Півдня України). Розроблено освітню модель розвитку у фахівців бібліотечної сфери професійних здатностей до управління сучасною бібліотекою.

1. Науковий аналіз еволюції поглядів на зміст і завдання управління бібліотекою засвідчив, що на сучасному етапі розвитку суспільства менеджмент як окрема галузь знань зазнав глибоких змін, пов`язаних, перш за все, з синергетичним, системним і ситуаційним підходом до управління. Нова концепція менеджменту вимагає нової управлінської культури, прагнення і готовності до інновацій, активного вивчення внутрішнього і зовнішнього середовища системи, гнучкого і динамічного реагування на різного роду впливи і зміни. Сучасна бібліотека є складною, динамічною, багаторівневою та багатокомпонентною структурою, яка на зламі третього тисячоліття утвердилася у вітчизняному бібліотекознавстві як самостійний суб`єкт господарювання та специфічний об`єкт управління. Сучасна методологія менеджменту дозволяє в кожній окремій бібліотеці здійснювати багатоаспектну і варіаційну управлінську діяльність, адекватну динамічному характеру сучасності.

2. Застосування системного підходу до вивчення особливостей управління бібліотекою в сучасних умовах дозволяє стверджувати, що бібліотека, залишаючись духовним і культурно-цивілізаційним феноменом сучасності, в той же час зазнає значного впливу сучасних суспільних тенденцій. Бібліотечні установи поступово інтегруються в інформаційний простір сучасного суспільства і самі трансформуються в його частину. В умовах розбудови інформаційного суспільства змінюються принципи і завдання функціонування сучасної бібліотеки як соціальної інституції, що реалізує глобальні інформаційно-комунікативні завдання і забезпечує розвиток інтелектуального потенціалу людства. Активно відбуваються й економічні перетворення в бібліотечній сфері, за яких бібліотека безповоротно включається в сучасні ринкові відносини і сама починає реалізовувати свій комерційний потенціал. Тож обґрунтування і впровадження нових концепцій діяльності сучасної бібліотеки вимагає нових управлінських підходів та нового типу бібліотечного керівника.

3. Дослідження виявило, що в умовах глобальних та екстремальних змін зовнішнього середовища ефективна діяльність керівника безпосередньо залежить від його здатностей, які, в свою чергу, формують зміст професійної компетентності менеджерів. Проаналізувавши різні підходи до вивчення особистості керівника, визначення його можливостей, характеристики сукупності його здібностей і здатностей, ми пропонуємо розглядати здатність до управлінської діяльності як властивості особистості, що визначають її можливості, спроможності, нахили до виконання такого виду діяльності. Від рівня цих здатностей, притаманних конкретній особистості, залежить успішність здійснення нею процесу управління. Здатності особистості до управлінської діяльності (за умов наявності відповідних здібностей) можуть розвиватися і удосконалюватися.

4. Результати науково-теоретичного вивчення засвідчують, що професійна підготовка спеціаліста до управлінської діяльності є неперервним, цілісним і багатоаспектним процесом професійного становлення фахівця, який включає розвиток й удосконалення управлінських здатностей, набуття відповідних управлінських характеристик, оволодіння необхідними знаннями, технологіями і функціями бібліотечного менеджменту. Критично розглянувши значний досвід підготовки управлінських кадрів, який накопичено системою бібліотечної освіти як в Україні, так і в інших країнах, було зроблено висновок про недостатнє обґрунтування і практичне впровадження нових засад, умов і методів розвитку здатностей до управлінської діяльності у фахівців бібліотечної сфери в процесі безперервної освіти.

5. Аналіз стану розробленості проблеми особистості бібліотечного управлінця (керівника бібліотеки, бібліотечного менеджера) вказує, що на сьогодні вона займає помітне місце у вітчизняному бібліотекознавстві. Становлення особистості керівника та формування управлінського професіоналізму розглядається на різних теоретичних та методологічних засадах, що певним чином заважає його цілісному концептуальному осмисленню. Завдяки соціологічним та науково-практичним розвідкам останнього десятиліття до деякої міри сформовано образ сучасного бібліотекаря і бібліотечного управлінця, а також виявлено відповідність між бажаним та реальним кадровим і адміністративним складом українських бібліотек. Разом з тим, професіограма керівника бібліотеки, здатного до ефективного управління бібліотекою в сучасних умовах, потребує окремого і ґрунтовного розроблення.

6. Результати дослідно-експериментальної роботи, зокрема вивчення професійних здатностей управлінських кадрів бібліотек Півдня України (Одеської, Миколаївської та Херсонської областей), встановили освітньо-професійний рівень та соціально-психологічні характеристики керівників. Вони підтвердили висновок про те, що сучасна практика потребує від бібліотечного управлінця специфічних здібностей та здатностей. На підставі результатів дослідження було визначено складники ефективного управління сучасними бібліотеками, а також соціальні та професійні очікування стосовно особистості і діяльності сучасного бібліотечного менеджера.

7. Обґрунтовано, що складний багаторівневий процес розвитку здатностей до управлінської діяльності забезпечується органічним поєднанням базової, додаткової, безперервної фахової освіти і самоосвіти як складника само-менеджменту. Запропоновано основою для розвитку професійних здатностей до інноваційного управління сучасною бібліотекою розглядати фундаментальну та загально-спеціальну освіту у вищих навчальних закладах, для чого дисертанткою розроблено рекомендації щодо її змісту в цьому контексті. Також доведено необхідність поєднання навчання у вищих навчальних закладах з наступною діагностикою управлінських здатностей у фахівців, які вже набули певного професійного досвіду, що забезпечить відповідний добір майбутніх управлінських кадрів. Визначено загальні вимоги з добору керівних кадрів бібліотек та подальшого розвитку у них здатностей до управлінської діяльності. Розроблено рекомендації стосовно змісту системи підвищення кваліфікації бібліотечних управлінців. Таким чином, розроблено і практично апробовано освітню модель розвитку у фахівців бібліотечної сфери професійних здатностей до управління сучасною бібліотекою.

Запропонована дисертація не вичерпує всіх аспектів актуальної для вітчизняної бібліотечної науки і практики теми. Дана проблема потребує подальшого дослідження й уточнення, необхідність якого обумовлена як широкими межами поставленої проблеми, так і динамічними змінами, що відбуваються в бібліотечній сфері та бібліотечному менеджменті.

Публікації автора:

1. Єрмолаєва Г.А Соціально-педагогічні умови удосконалення управління у документально-інформаційній сфері бібліотек // Історія Півдня України від найдавніших часів до сучасності: проблеми національного, політичного, соціального, економічного, технічного, правового, релігійного та культурного розвитку: Зб. наук. праць: Ч.ІІІ. – Миколаїв – Одеса, 1999. – С.46-50.

2. Єрмолаєва Г.А. Проблеми управління документальним потоком публічних бібліотек: стан і тенденції розвитку // Вісник Книжкової палати. – 2001. – №7. – С.23-25.

3. Єрмолаєва Г.А. Сучасний менеджер і зміни управління в бібліотеці // Вісник Книжкової палати. – 2001. – №12. – С.22-25.

4. Єрмолаєва Г.А. Формування сучасних вимог до менеджера бібліотечних систем відповідно до процесів в українській освітній практиці // Рідна школа. – 2002. – №5. – С.54-56.

5. Єрмолаєва Г.А. Соціально-психологічні та педагогічні характеристики керівника сучасної бібліотеки // Вісник КНУКІМ: Зб.наук.праць. – Вип.9.- К., 2003. – С.41-49. – (Серія “Педагогіка”).

6. Єрмолаєва Г.А. Оцінка психолого-педагогічної здатності керівних кадрів бібліотечної системи півдня України до управління сучасною бібліотекою: за матеріалами дослідження // Вісник Книжкової палати. – 2004. – №9. – С.39-42.