Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Шмигаль Денис Анатолійович. Розвиток виробничої інфраструктури регіону в умовах ринкової економіки: дисертація канд. екон. наук: 08.10.01 / Інститут регіональних досліджень НАН України. - Львів, 2003.



Анотація до роботи:

Шмигаль Д.А. Розвиток виробничої інфраструктури регіону в умовах ринкової економіки. – Рукопис.

Дисертація у вигляді рукопису на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка / Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2002.

У дисертаційній роботі досліджено та обґрунтовано вплив сучасної ринкової інфраструктури та її важливої ланки - виробничої інфраструктури - на ефективність ринкових перетворень, відродження і подальший розвиток промислового потенціалу регіону, підвищення конкурентоспроможності продукції та її виробників за рахунок вдосконалення основних складових виробничої інфраструктури регіону. Проведено міжгалузевий порівняльний аналіз складових виробничої інфраструктури на підставі комплексного дослідження їх стану та тенденцій розвитку. Запропоновано створити комплексну програму розвитку виробничої інфраструктури, яка повинна базуватися на обґрунтованій для кожного регіону концепції регулювання регіональних ринків і містити завдання та напрямки реалізації для відповідних структур управління. Визначено основні та перспективні напрямки підвищення ефективності функціонування та вдосконалення виробничої інфраструктури регіону в умовах ринкової економіки. Обґрунтовано доцільність створення регіональних сервісних центрів з комплексного обслуговування промислових підприємств, з метою оптимізації виконання ремонтних робіт, зниження витрат на запчастини та підготовку відповідних спеціалістів.

  1. У дисертації досліджено та обґрунтовано вплив сучасної ринкової інфраструктури і її важливої ланки – виробничої інфраструктури – на ефективність ринкових перетворень, відродження і подальший розвиток промислового потенціалу регіону, підвищення конкурентоспроможності продукції та її виробників за рахунок вдосконалення основних складових виробничої інфраструктури регіону.

Ефективно функціонуюча, розвинена як на рівні держави, так і її окремих регіонів, сучасна інфраструктура сформує не лише пріоритети щодо напрямків розвитку конкурентоспроможних галузей, але й, що головне, визначає рейтинг цих напрямків для скерування наявних та потенційних інвестицій.

  1. Головне призначення виробничої інфраструктури, яку становлять сукупність галузей і підгалузей, котрі надають виробничі послуги, забезпечують економічний обіг в національній економіці і створюють загальні умови для розміщення і ефективного функціонування виробничої сфери, слугувати механізмом регулювання, засобом виразу інтересів промисловості з наступним їх впровадженням в економіку.

  2. Ефективність розвитку економіки регіону залежить від формування розвинутої системи регіональних ринків і ринкової інфраструктури. При цьому регіональні ринки виконують не тільки функції обслуговування трансакцій між господарюючими суб’єктами, підприємствами різних галузей економіки регіону, але можуть стати самостійною сферою, що виконує районоутворюючу функцію.

  3. Маючи безпосереднє відношення до продуктивних сил регіону, виробнича інфраструктура формується і розвивається відповідно до розміщення і рівня розвитку останніх. Більше того, саме продуктивні сили безпосередньо впливають на спеціалізацію і пріоритетність розвитку конкретних складових виробничої інфраструктури.

  4. Систематизація, шляхом ретроспективного аналізу, основних концепцій розвитку ринкової інфраструктури дає змогу зрозуміти її сутність, поглибити поняття і сформулювати визначення ринкової інфраструктури регіону як сукупності інституціональних структур, які виконують функції надання спеціалізованих послуг господарюючим суб’єктам з метою створення для них нормальних умов функціонування і найкращої реалізації їх інтересів у конкурентному середовищі регіону.

  5. При виправленні диспропорцій між розміщенням виробництва і споживанням в різних регіонах потрібно підвищити роль ринків засобів виробництва, які виступають в ринкових умовах альтернативою централізованому розподілу матеріальних ресурсів і здійснюють це на основі міжрегіонального обміну.

  6. Ефективним підходом щодо визначення місця і функцій виробничої інфраструктури в ринковій інфраструктурі є запропоноване виділення функціональних підсистем виробничої інфраструктури та методологічний підхід до її розвитку в сукупності економічних та організаційних факторів розвитку виробництва в регіоні.

  7. Комплексна програма розвитку виробничої інфраструктури повинна базуватися на обґрунтованій для кожного регіону концепції регулювання регіональних ринків і включати завдання та напрямки реалізації для відповідних структур управління.

  8. До основних і перспективних напрямів вдосконалення виробничої інфраструктури доцільно включити: покращення використання існуючих транспортних засобів і пристроїв шляхом їх технічного оновлення і модернізації, а також застосування новітніх технологій. З метою оптимізації ремонтних робіт, зниження витрат на запчастини та підготовку відповідних спеціалістів доцільно створювати регіональні сервісні центри з комплексного обслуговування промислових підприємств.

  9. Проведений аналіз і розроблені рекомендації розвивають науково-методичні передумови для розробки і реалізації дієвих механізмів розвитку виробничої інфраструктури в умовах ринкових перетворень як важливого фактору підвищення ефективності економіки регіонів та України в цілому.

Публікації автора:

1. Шмигаль Д.А. Виробнича інфраструктура підприємств та методи покращення її функціонування // Соціально економічні дослідження в перехідний період. Ринкова інфраструктура і зовнішньоекономічна діяльність Випуск V / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 1998. – С. 19-29.

2. Шмигаль Д.А. Виробнича інфраструктура в Україні: суть та перспективи розвитку // Соціально економічні дослідження в перехідний період. Інвестиції і реструктуризація економіки регіону. Випуск ХІ / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2000. – С. 167-176.

3. Шмигаль Д.А. Ефективність систем технічного обслуговування у виробничій інфраструктурі регіону // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Випуск 7 / Тернопільська академія народного господарства. – Тернопіль: Економічна думка, 2000. – С. 81-85.

4. Шмигаль Д.А. Реформування промислового комплексу регіону як передумова конкурентоспроможності продукції // Соціально економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону. Випуск ХХХІ / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2001р. – С. 538-548.

5. Шмигаль Д.А. Розвиток виробничої інфраструктури як фактор інвестиційної привабливості регіону // Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект. – Донецьк: ДонНУ, 2002. –С.619-621.

6. Шмигаль Д.А. Інфраструктурний комплекс регіональної економіки та засоби сприяння його розвитку // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Современные проблемы социально-экономического развития регионов Украины: В 2 т. – Донецк: Институт экономики промышленности НАН Украины, 2002. – Т. 2.– С. 264-268.

7. Шмигаль Д.А. Досвід реформування великих підприємств у перехідний період (на прикладі ВАТ “ЛАЗ”) // Економетричні методи і моделі в економіці: теорія і практика: В 2 ч. – Львів, 1998. – Ч.1. - С. 60-63

8. Шмигаль Д.А. Проблеми становлення інвестиційної інфраструктури в Україні // Сучасна інноваційно-промислова політика України: інвестиції, пріоритети та інфраструктура: В 3 т. – Чернівці: Рута, 1999. – Т.1.– С. 132-137.