Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Державна служба


Загороднюк Сергій Васильович. Розвиток управлінського спілкування в системі підготовки державних службовців: дисертація канд. наук з держ. упр.: 25.00.03 / Національна академія держ. управління при Президентові України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Загороднюк С.В. Розвиток управлінського спілкування у системі підготовки державних службовців – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.03. – державна служба. – Національна академія державного управління при Президентові України. – Київ, 2003.

У дисертації розглядаються проблеми розвитку управлінського спілкування державних службовців для роботи в умовах розбудови громадянського суспільства, пріоритету прав і свобод людини в Україні. Визначено, що управлінське спілкування має соціальну й діяльнісну природу, системний характер і через нього реалізуються службово-посадові відносини.

В дисертації досліджується можливість використання засобів управлінського спілкування як чинника оптимізації діяльності державних службовців, проаналізовано його соціально-психологічні аспекти. З’ясовано, що управлінське спілкування має інструментальний, репродуктивний, продуктивний і комунікативний рівні. Відповідно до цих рівнів розроблено комунікативну технологію управлінського спілкування. Для її оволодіння запропоновано модель розвитку управлінського спілкування. Обґрунтовано психолого-педагогічні умови, шляхи й напрями її впровадження. Запропоновано нову комплексну методику діагностування вхідного й вихідного рівнів управлінського спілкування, комунікативних, перцептивних й інтерактивних здібностей державних службовців.

У дисертації адаптовано й використано досвід зарубіжних країн з розвитку комунікативних здібностей, зокрема Німеччини. Основні результати дослідження практично застосовуються в організації розвитку управлінського спілкування в системі підготовки державних службовців в Україні.

Дослідження й теоретичне узагальнення його результатів підтверджують головну гіпотезу й дають підстави зробити такі висновки:

1. Вивчення управлінського спілкування в системі державної служби підтвердило його значущість і актуальність. Аналіз вітчизняних і зарубіжних наукових джерел і досліджень свідчить про становлення управлінського спілкування в системі державної служби як наукової категорії. Сучасні вчені приділяють головну увагу культурі й техніці спілкування в системах діяльності “людина – людина”, ставлять акцент на поведінковому аспекті спілкування, інструментальності його засобів. Поряд із цим проблема розвитку управлінського спілкування державних службовців в системі їх підготовки залишається малодослідженою. Аналіз існуючих програм підготовки державних службовців показав, що напрацьовано цінний досвід удосконалення комунікативних умінь і навичок державних службовців. Однак цей процес є формуючим, а не розвиваючим, відбувається в контексті різних модулів і спеціалізацій. Комунікативна підготовка не розглядається як цілісний процес набуття теоретично-практичних знань з формуванням соціально-психологічної готовності до службово-посадової діяльності. Тому, визначаючи основи розвитку управлінського спілкування державних службовців, будемо виходити з поєднання його культури й техніки, стратегії і тактики, що реалізуються в технології спілкування.

Узагальнення досвіду комунікативної підготовки державних службовців виявило інноваційні підходи до розвитку управлінського спілкування, що ґрунтується на теорії перенесення теоретичних знань з рівня інформації на рівень професійних, практичних дій, андрагогічній моделі навчання державних службовців, активних формах навчальної технології, міждисциплінарному характері використання знань, умінь і навичок, комплексному дидактично-технічному забезпеченні.

2. За результатами аналізу понять “управління” й “спілкування” уточнено поняття “управлінське спілкування в системі державної служби”. Доведено, що управлінське спілкування в системі державної служби, виступаючи засобом реалізації професійного й життєвого досвіду службовця, є основою виконання ним консультативно-дорадчих й організаційно-розпорядчих функцій, а також інтегративним утворенням, властивим його професійним і особистісним якостям як генералізовані комунікативні уміння й навички.

3. З допомогою системного аналізу управлінського спілкування в системі державної служби визначено його соціальну, діяльнісну природу й прикладний характер. Використання системного підходу дало змогу з’ясувати види управлінського спілкування, їх зумовленість соціальними й професійними факторами; виявити комплексність й органічний зв’язок комунікативної, інтерактивної і перцептивної структур у процесах спілкування; вивчити вплив форм і принципів на формування професійних і міжособистісних відносин у системах “керівник – підлеглий”, “керівник – керівник”, “керівник – колектив”. Соціально-психологічні аспекти управлінського спілкування проявляються у близьких до нього за природою явищах, таких як соціально-психологічна активність, соціально-психологічна адаптація, соціально-психологічна компетентність, соціальна роль, соціальний статус, соціально-психологічна готовність до професійної діяльності.

4. За результатами досліджень визначено генералізовані уміння й навички управлінського спілкування. Вони охоплюють уміння встановлювати й налагоджувати контакти, діалогічне мовлення й вміння слухати й прислухатися тощо. До них віднесено якості, що базуються на психологічних функціях передбачення й прогнозування (антиципації), встановлення позитивної емоційної атмосфери (атракції), утримання уваги (фасцинації), визначення головних проблем, вибору шляхів і засобів їх розв’язання (аналітико-синтетичні якості).

5. Визначено оптимальну технологію управлінського спілкування в системі державної служби, що ґрунтується на техніці оцінки ситуації через прийоми антиципації; техніці комунікативної взаємодії через прийоми атракції; техніці переконливого спілкування через прийоми фасцинації; техніці аналізу конкретної ситуації і розв’язання проблеми через прийоми обговорення.

6. З використанням особистісного підходу розроблено методику визначення вхідного й вихідного рівнів розвитку управлінського спілкування. Вона ґрунтується на єдності двох взаємопов’язаних, але якісно відмінних рівнів спілкування: глибинного, мотиваційно-смислового, ціннісного й зовнішнього, операційно-дієвого, поведінкового. Тому перший блок методики дав змогу вивчити мотиваційно-ціннісні орієнтири слухачів в управлінському спілкуванні, їх комунікативні знання й досвід, визначити пріоритетні схеми спілкування й обізнаність з прийомами комунікативної технології. Другий блок забезпечив діагностування інтегративних комунікативних якостей, тобто з’ясування рівня комунікативних здібностей, готовності до певного виду взаємодії, виявлення здатності оцінити партнера через сприйняття його зовнішності, дій і вчинків. Таким чином, методика охопила обидва рівні особистості слухачів, що дало можливість отримати необхідну кількість даних для виявлення рівня розвитку управлінського спілкування, визначення ефективності й результативності навчання. Критеріями рівня розвитку управлінського спілкування державних службовців є риси, що характеризують професійну дію за її спрямованістю, професійністю, доцільністю, оригінальністю, освоєністю й своєчасністю.

7. Результати експерименту показують, що андрагогічну модель розвитку управлінського спілкування доцільно запроваджувати на основі активних форм навчання (імітаційні ігри, елементи соціально-психологічного тренінгу), спрямованих на цілісне засвоєння знань, коригування й позитивну якісну зміну стилю спілкування, професійну самоідентифікацію й підбір слухачами оптимальних комунікативних дій.

Для підвищення рівня розвитку управлінського спілкування в системі державної служби України з метою забезпечення соціально-психологічної готовності державних службовців до професійної діяльності через засвоєння комунікативної технології необхідно:

враховувати особливості методики післядипломної освіти й навчання дорослих і використовувати андрагогічну модель розвитку управлінського спілкування;

сформувати відповідні психолого-педагогічні умови: визначити комунікативні потреби слухачів і рівень розвитку комунікативної, перцептивної й інтерактивної сторін їх особистості, з’ясувати обізнаність слухачів із засобами управлінського спілкування, забезпечити діалогізацію процесу навчання, суб’єкт-суб’єктний характер розвиваючого процесу, наявність професійно компетентного викладача, що володіє різними формами передачі знань слухачам, активізацію слухачів шляхом використання дидактично-технічних засобів (відеотехніка), роздаткового матеріалу (схеми, таблиці тощо), цілеспрямований психолого-педагогічний вплив на соціально-психологічні й психологічні властивості слухача, когнітивний принцип навчання і розвитку управлінського спілкування, можливість самоосвіти й самовдосконалення;

впроваджувати інноваційний психолого-педагогічний вітчизняний і зарубіжний досвід (техніку презентації особи, техніку аргументації тощо);

використовувати різноманітні методичні підходи до розвитку управлінського спілкування (особистісний і діяльнісний підходи, актуалізацію знань, наступність навчання).

Пропоноване дослідження не розв’язує всіх проблем управлінського спілкування в системі державної служби і його розвитку в системі підготовки державних службовців. З урахуванням її складності й багатогранності перспективним є дослідження управлінського спілкування як державно-управлінської категорії, засобу реалізації державно-управлінських відносин, основи формування такого виду управління, як комунікативний менеджмент.

Публікації автора:

1. Загороднюк С.В. Управлінське спілкування як об’єкт наукового дослідження // Зб. наук. пр. УАДУ. – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – Вип. 2. – С. 16-25.

2. Загороднюк С.В. Соціально-психологічні аспекти управлінського спілкування у державній службі // Зб. наук. пр. УАДУ. – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Вип. 2. – С. 297-304.

3. Загороднюк С.В. Управлінське спілкування як засіб оптимізації професійної діяльності державних службовців // Зб. наук. пр. УАДУ. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. – Вип. 2. – Ч. ІV. – С. 346-352.

4. Загороднюк С.В. Проблеми і напрямки удосконалення кадрового менеджменту державної служби // Зб. наук. пр. УАДУ. – К.: Вид-во УАДУ, 2000. – Вип. 2. – Ч.ІІ. – С. 102-107.

5. Загороднюк С.В. Особливості розвитку управлінського спілкування у системі підготовки державних службовців // Зб. наук. пр. ОРІДУ УАДУ. – О.: Вид-во ОРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 10. – С. 107-114.

6. Загороднюк С.В. Розвиток управлінського спілкування у системі підготовки державних службовців // Державне управління в умовах інтеграції України в Європейський Союз: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнарод. участю (29 трав. 2002 р., Київ). – К.: Вид-во УАДУ, 2002. – Т. 2. – С. 302-304.

7. Загороднюк С.В. Теоретичні основи управлінського спілкування у системі державної служби // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства: Матеріали наук.-практ. конф. за міжнарод. участю (30 трав. 2001р., Київ). – К.: Вид-во УАДУ, 2001. – Т. 2. – С. 328-332.