Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Ковальова Світлана Василівна. Розвиток творчої активності вчителів музики в системі підвищення кваліфікації : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Ковальова С.В. Розвиток творчої активності вчителів музики в системі підвищення кваліфікації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04. – теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогічної освіти та освіти дорослих АПН України, Київ, 2007.

Дисертація присвячена проблемі розвитку творчої активності вчителів музики в системі підвищення кваліфікації. Означений процес є джерелом особистісного, професійного та духовного розвитку фахівців з музичного мистецтва, складовою їх педагогічної майстерності та важливою умовою підвищення кваліфікаційного рівня.

Уточнено сутність поняття “творча активність” вчителів музики, визначено її структуру та особливості. Розроблено модель розвитку творчої активності вчителів музики у процесі підвищення кваліфікації, визначено компоненти педагогічного процесу, організованого на засадах андрагогіки та художньо-педагогічних принципів, критерії й рівні такого розвитку. Запропоновано творчо спрямований зміст теоретичного та практичного навчання педагогів-музикантів (освітньо-кваліфікаційні програми, навчально-тематичні плани проблемно-тематичних курсів, навчально-методичний комплекс авторських спецкурсів “Педагогіка мистецтва як педагогіка духовності”, “Науково-практичні основи музичної та музично-педагогічної творчості”, “Культура музичного сприймання” та система творчих завдань з відповідним науково-методичним, навчально-методичним забезпеченням. У процес підвищення кваліфікації вчителів музики курсового та міжкурсового періодів навчання впроваджено методику розвитку їх творчої активності. Ефективність методики підтверджена аналітичними і статистичними даними результатів дослідження, що відзначаються високою динамікою якісних змін, творчими досягненнями педагогів-музикантів у музичній та музично-педагогічній творчості, підвищенням якості художньо-естетичного процесу в загальноосвітніх закладах.

1. Вивчення філософської, психолого-педагогічної та спеціальної музично-методичної літератури дозволило дати визначення поняттю “творча активність” вчителя музики як психологічної якості особистості, що визначається дієвим станом емоційної готовності до музичного пізнання та музично-педагогічної діяльності за межами стандартних ситуацій. У творчій активності вчителя музики виявляється його здатність до неповторного музичного, особистісного та професійного самовираження, продуктивний пошуково-перетворювальний характер музичної та музично-педагогічної діяльності, що містить в собі гуманний духовний зміст з усіма характерними ознаками творчого процесу, детермінованого внутрішньо-емоційним спонтанним саморухом до якісних змін.

2. Уточнено сутність поняття “творча активність” учителя музики й визначено її структуру та специфіку, яка розглядається нами в діяльнісному (процесуальному) аспекті. Ми розглядаємо структуру творчої активності вчителя музики як музично-творчу активність, що втілює творчі можливості у власній музичній творчості: інтерпретації, імпровізації, створенні, композиції та музично-педагогічну творчу активність, яка виявляється в оригінальному підході до розв’язання завдань теорії й практики музичного навчання та виховання учнів у процесі проведення занять із музичного мистецтва. У структурі творчої активності особистості вчителя музики ми визначили такі цілісні компоненти: психолого-педагогічний та музичний. Визначено зміст поняття “розвиток творчої активності вчителів музики”, під яким ми розуміємо цілісний неперервний творчий процес педагогічної взаємодії викладача(ів) і слуха(чів), спрямований на підвищення рівня їхньої готовності до самостійної музичної та музично-педагогічної творчості з метою музичного, особистісного та професійного самоудосконалення, високої самоорганізації музично-педагогічної діяльності на рефлексивній основі.

3. Співставлення здійснених нами наукових висновків із результатами дослідно-експериментальної роботи стали основою для визначення особливостей творчої активності вчителів музики. Вони пов’язані із специфікою музично-образного та педагогічного компонентів у структурі музично-педагогічної діяльності, що забезпечується цілісним взаємозв’язком музичності, як інтегральної професійної якості педагогів-музикантів із їх педагогічними здібностями. Виявлено, що музичність учителів музики впливає на особливості індивідуальних творчих проявів і пов’язана із психологічним механізмом творчості. Високі результати в різних видах музичної та музично-педагогічної творчості показали ті вчителі музики, які водночас володіють високим рівнем розвитку музичності та педагогічних здібностей. Тому музичність та педагогічні здібності вчителя музики ми визначаємо як музично-педагогічну креативність, що є особливою здатністю творчої особистості педагога-музиканта, яка детермінує його творчу активність і забезпечує цілісність, продуктивність та оригінальність реалізації змісту художньо-образного та педагогічного компонентів музично-педагогічної діяльності. Врахування вищевизначених факторів дослідження є важливим у розробці змісту навчання, спрямованого на розвиток музичності та інших особистісних компонентів творчої активності вчителів музики, які впливають на успішність та якість творчого результату в їхній музично-педагогічній діяльності. Виявлено, що загальний рівень професійної підготовки та готовності вчителів музики до музичної та музично-педагогічної творчості характеризується як недостатній і потребує вдосконалення.

4. Визначено критерії та рівні творчої активності вчителів музики: мотиваційно-цільовий параметр критеріїв пов’язаний із особистісними та ситуативними факторами, що спонукають до творчої активності суб’єкта діяльності. Особистісно-креативний критерій розкриває музично-педагогічну креативність учителя музики, що детермінує його творчу активність і визначений її особистісними структурними компонентами; діяльнісно-творчий критерій – рівень володіння вчителів музики способами творчих дій та творчих умінь і розкриває його готовність до різних видів музичної та музично-педагогічної творчості; духовно-ціннісний критерій – особливості музично-педагогічної творчості вчителя музики, що охоплює художньо-образний компонент, у якому реалізується його духовність, виявляється художній світогляд, здатність до особистісної оцінки музичних творів та естетичного ставлення до музично-педагогічної діяльності. На основі визначених параметрів критеріїв було обґрунтовано три рівні: низький (адаптивно-репродуктивний), середній (продуктивно-перетворювальний), високий (продуктивно-креативний).

6. Теоретично обґрунтовано та розроблено модель, яка розкриває неперервний процес підвищення вчителів музики, спрямований на розвиток творчої активності вчителів музики в курсовий та міжкурсовий періоди їхнього навчання. Під час впровадження моделі були визначені умови, що сприяли активізації музичної та музично-педагогічної творчості фахівців з музичного мистецтва. Вони полягають в усвідомленні вчителями музики потреби у творчій самореалізації та постійній самоосвіті; володінні вчителями музики ефективними методами та формами розвитку творчих здібностей учнів у процесі музично-педагогічної діяльності, самостійного виконання вчителями музики творчих завдань підвищеного рівня складності; гнучкого поєднання проблемних, активних, інтерактивних, ситуативних та спеціальних методів навчання у процесі підвищення кваліфікації вчителів музики; здійсненні науково-методичного супроводу процесу навчання фахівців у системі підвищення кваліфікації відповідно до їхніх творчих потреб та запитів; здійсненні обов’язкового моніторингу розвитку творчої активності вчителів музики. Розроблено методичне забезпечення процесу підвищення кваліфікації, спрямованого на розвиток творчої активності вчителів музики (створено та апробовано навчально-методичний комплекс, який охоплює ряд спецкурсів; підготовлено науково-методичний, навчально-методичний та електронний посібники; дидактичний матеріал; визначено електронні засоби навчання.

6. Доведено ефективність розробленої моделі та авторської методики розвитку творчої активності вчителів музики, що виявилась у динаміці її якісної зміни до вищого (продуктивного-креативного) рівня. Отримані після формувального експерименту результати показують, що рівні творчої активності вчителів музики в експериментальних групах є суттєво вищими: від 9% на початку формувального експерименту до 58% на високому рівні при відсутності низького рівня. В контрольних групах показник високого рівня, підвищився лише на 1,5% у порівнянні з 7% на початку формувального експерименту, тоді як низький рівень знизився на 12, 5 % (із 55% до 49%), на 11% підвищився середній рівень.

Проведене дослідження не претендує на вичерпне розв’язання проблеми розвитку творчої активності у системі підвищення кваліфікації. Подальшого вивчення потребують такі її аспекти: розвиток творчої активності викладачів у системі післядипломної освіти; розвиток творчої активності вчителів музики у процесі позанавчальної та просвітницької діяльності в системі підвищення кваліфікації; організаційні, педагогічні, методичні, управлінські умови розвитку музично-педагогічної творчості методистів районних та міських служб.

У додатках вміщено зразки дослідної документації та експериментального методичного матеріалу.

Публікації автора:

Науково-методичні, навчально-методичні посібники

1. Ковальова С.В. Розвиток творчої активності вчителів музики в сучасних умовах: теорія й практика: Наук.-метод. посіб. / КОІПОПК. – Біла Церква, 2004 – 228 с. – 9,5 авт.арк.

2. Ковальова С.В. Сучасна післядипломна освіта педагога-музиканта: Навч.-метод. посіб. – Біла Церква: КОІПОПК, 2007. – 266 с. – 11,08 авт. арк.

3. Ковальова С.В. Сучасна післядипломна освіта педагога-музиканта: Електронний навч.-метод. посіб. – Біла Церква, 2007. – // Win 98/Me/2000/ XP, 32Mb RAM, відео карта з підтримкою дозволу 2024X768, звукова карта, акустична система, привід CD-ROM.

Статті у провідних фахових виданнях, затверджених ВАК України

4. Ковальова С.В. Особливості спрямування уроків музики на формування духовності учнів // Теорія і методика мистецької освіти: Зб. наук. пр. / Редкол. О.П. Щолокова та ін. – К. : НПУ, 2000. – Вип. І. – С. 126-134. – 0,3 авт. арк.

5. Ковальова С.В. Якщо не заспіває Птах? // Світло. – 2002. – № 2. – С. 36-41. – 0,5авт. арк.

6. Ковальова С.В. Проблема творчої активності в історії філософської думки // Наука і сучасність: Зб. наук. пр. / Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. – К. : Логос, 2003. – Т. XL. – С. 58-67. – 0,3 авт. арк.

7. Ковальова С.В. Творча активність як сучасна наукова проблема // Зб. наук. пр. / Редкол. О.П. Щолокова та ін. – К. : НПУ, 2004. – С. 46-58. – о,5 авт. арк.

8. Ковальова С.В. Активізація творчості вчителів музики у процесі впровадження методичної системи на уроках музики // Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи: Зб. наук. пр. – К.: Інститут реклами, 2005. – Вип. 9. – С. 116-121. – 0,5 авт. арк.

9. Ковальова С.В. Розвиток творчої активності вчителів музики в системі підвищення кваліфікації // Педагогічний процес: теорія і практика: Зб. наук. пр. / За ред. С.О. Сисоєвої. – К.: Видавництво “Міленіум”, 2006. – Вип. 2. – С. 55-69. – 0,5 авт. арк.

10. Ковальова С.В. Розвиток творчої активності вчителів музики в системі підвищення кваліфікації // Педагогічний процес: теорія і практика: Зб. наук. пр. / За ред. С.О. Сисоєвої. – К.: Видавництво “Міленіум”, 2006. – Вип. 4. – С. 155-163. – 0,3 авт. арк.

11. Ковальова С.В. Підготовка вчителів музики до реалізації змісту мистецької освіти в системі підвищення кваліфікації // Імідж сучасного педагога. – 2006. – № 5-6. – С. 40-43 – 0,3 авт. арк.

Опубліковані матеріали участі у конференціях

12. Ковальова С.В. Творча активність вчителів музики як засіб інноваційної музично-педагогічної діяльності в системі підвищення кваліфікації // Мистецька освіта в контексті Європейської інтеграції: теоретичні і методичні засади розвитку: Тези міжнар. наук. конф. (30 червня – 2 липня). – К.; Суми: СумДПУ ім. А.С. Макаренка, 2004. – С. 110-113. – 0,2 авт. арк.

Методичні рекомендації та матеріали

13. Ковальова С.В. Основи естетики // Методичні рекомендації щодо організації та змісту навчально-виховного процесу в закладах освіти Київщини в 2002-2003 навчальному році / За заг. ред. Н.І. Клокар. – Біла Церква, 2002. – С. 230-237. – 0,4 авт. арк.

14. Ковальова С.В. Зимові святки “Щедрий вечір” // Свято у школі: Навч.-метод. посіб.: У 2-х ч. – 2003. – Ч. 2. – С. 258-266. – 0,3 авт. арк.

15. Ковальова С.В. Програма освітньої діяльності підвищення фахової кваліфікації педагогічних працівників з напряму “Вчителі музики” за дистанційною формою навчання: Зб. метод. матеріалів / Уклад. С.В. Ковальова, В.В. Потіха; За заг. ред. Н.І. Клокар. – Біла Церква: КОІПОПК, 2005. – 104 с. – 4,3 авт. арк.