Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Попова Олена Петрівна. Розвиток творчого потенціалу майбутнього інженера в процесі професійної підготовки у вищому технічному навчальному закладі : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Попова О.П. Розвиток творчого потенціалу майбутнього інженера в процесі професійної підготовки у вищому технічному навчальному закладі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук зі спеціальності 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2009.

У дисертації досліджено проблему розвитку творчого потенціалу студентів вищих технічних навчальних закладів. Розкрито сутність понять “творчий потенціал інженера”, “розвиток творчого потенціалу студента вищого технічного навчального закладу”. Розроблено й науково обґрунтовано концептуальні підходи та модель розвитку творчого потенціалу студентів вищого технічного навчального закладу. Доведено, що необхідними й достатніми умовами розвитку творчого потенціалу студентів ВТНЗ є: цілеспрямована внутрішньовузівська підготовка викладачів до розвитку творчого потенціалу майбутніх інженерів; духовно-творче збагачення педагогічного процесу вищого технічного навчального закладу; створення розгалуженої системи стимулювання професійно-творчого самовиявлення.

У дисертації здійснено теоретичне та експериментальне дослідження педагогічних умов, що забезпечують ефективний розвиток творчого потенціалу майбутніх інженерів у процесі професійної освіти у вищому технічному навчальному закладі. Одержані в ході дисертаційного дослідження дали змогу зробити такі висновки.

  1. Теоретичний аналіз наукової літератури дав змогу розкрити сутність особистісної та суспільної значущості понять “творчість”, “творчий потенціал особистості”, “розвиток творчого потенціалу майбутнього інженера”, що дало підстави інтерпретувати це явище як внутрішній вияв особистості, об’єднання свідомості й підсвідомості через духовність, яка надає можливість досягти надзвичайної сили натхнення, піднятися на вершину творчості, перетворення навколишнього світу, примноження матеріальних і духовних багатств.

Здійснено теоретичне ретроспективне узагальнення ключових понять дослідження в галузі філософії, психології та педагогіки з метою обґрунтування концептуальних засад процесу розвитку творчого потенціалу майбутнього інженера в процесі професійної підготовки у вищому технічному навчальному закладі.

Спираючись на попередні дослідження філософів, педагогів, психологів, соціологів та власний педагогічний досвід, нами експліковано визначення вищеозначеного феномену:

творчий потенціал інженера – це комплекс властивостей особистості, які за умови високого рівня їх розвитку, взаємозв’язку, взаємодії і спрямованості на професійно-творчу діяльність відображають системоутворювальну здатність фахівця до актуалізації сутнісних творчих сил у професійній інженерно-технічній діяльності;

розвиток творчого потенціалу студента вищого технічного навчального закладу – це діалектичний процес становлення та формування структурних компонентів творчого потенціалу майбутнього інженера за умови вирішального впливу цілеспрямованої внутрішньовузівської підготовки викладачів до розвитку творчого потенціалу у процесі духовно-творчого збагачення навчальних відносин, створення розгалуженої системи професійно-творчого самовиявлення в освітньому середовищі технічного ВНЗ.

Структурними компонентами творчого потенціалу майбутнього інженера визначено:

мотиваційно-ціннісний – позитивне ставлення до творчої діяльності, індивідуальна система цінностей та етичних норм, метамотивація (мотивація самоактуалізації);

когнітивно-процесуальний – система знань про творчий компонент професійної діяльності інженера і вміння їх використовувати в організації власної професійно-творчої діяльності, творча активність студента ВТНЗ, креативність як особистісна якість майбутнього інженера;

рефлексивний – адекватна самооцінка й саморегуляція діяльності, критичне мислення, асертивність.

  1. Результати констатувального експерименту засвідчили: низький рівень рефлексивної культури, відсутність бажання самореалізовуватися в майбутній професійній діяльності. Більшість студентів перебуває на середньому (34,3%) та низькому рівнях (55,3%) розвитку творчого потенціалу, 56% не бачать тісного зв’язку між особистісним зростанням і досягненням професійних успіхів у майбутньому. Майбутні інженери (69%) не чітко розуміють важливості самоосвіти, самовиховання, самовдосконалення, не мають уявлення про значення цих процесів для успішної професійної самореалізації та самоактуалізації в певному виді діяльності.

Таким чином, результати констатувального експерименту підтверджують необхідність педагогічного керівництва розвитком творчого потенціалу майбутніх інженерів, створення з цією метою особливого творчого середовища, розроблення концепції та відповідної моделі розвитку творчого потенціалу майбутніх інженерів, упровадження в навчально-виховний процес необхідних педагогічних умов і науково-методичного забезпечення.

3. Доведено, що необхідними педагогічними умовами розвитку творчого потенціалу студентів вищих технічних навчальних закладів є:

цілеспрямована внутрішньовузівська підготовка викладачів до розвитку творчого потенціалу майбутніх інженерів;

духовно-творче збагачення педагогічного процесу вищого технічного навчального закладу;

створення розгалуженої системи стимулювання професійно-творчого самовиявлення студентів ВТНЗ у процесі професійної підготовки.

Встановлено, що найбільш ефективними та дієвими засобами педагогічного впливу на розвиток творчого потенціалу майбутніх інженерів є: упровадження спецкурсу “Підготовка інженера до творчого виконання свого професійного обов’язку”, проблемних лекцій, дискусій, ділових ігор, круглих столів, диспутів, творчих зустрічей, віталень з обміну думками й досвідом практичної діяльності, використання професійних тренінгів, залучення студентів до організації трудових суботників, проведення волонтерських акцій, налагодження міцних зв’язків з суспільним життям міста тощо.

Узагальнення результатів теоретичної й експериментальної роботи дало змогу розробити рекомендації викладачам з розвитку творчого потенціалу студентів вищих технічних навчальних закладів, що містять у собі різноманітні тренінги, тести, вправи, комплекси ігор, які можуть бути використані в процесі підготовки лекцій, бесід, практичних занять тощо.

4. Упровадження в педагогічний процес вищого технічного навчального закладу запропонованих педагогічних умов забезпечило формування у майбутніх інженерів внутрішньої готовності до творчої професійної діяльності. Доведено відчутні позитивні зміни за рівнями розвитку творчого потенціалу студентів експериментальних груп: високий рівень встановлено у 39,7% майбутніх фахівців, середній – у 56,9%, низький – у 3,4%. В контрольних групах високий рівень творчого потенціалу виявлено у 6,9% респондентів, середній – у 50,0%, низький – у 43,1%. Додаткова перевірка даних прикінцевого етапу експерименту за методами математичної статистики дала змогу позитивно оцінити отримані дані як статистично значущі.

Проведена дослідно-експериментальна робота з упровадження педагогічних умов розвитку творчого потенціалу майбутнього інженера у вищому технічному навчальному закладі, аналіз отриманих результатів за визначеними компонентами свідчать про значну позитивну динаміку рівнів розвитку вищевказаного феномену, що є достатньою підставою вважати завдання дослідження виконаними, а мету – досягнутою.

Здійснений науковий пошук дає можливість на якісно новому рівні вирішувати проблеми розвитку творчого потенціалу інженерів у процесі їхньої професійної підготовки в технічному ВНЗ. Однак отримані результати не вичерпують усієї глибини проблеми розвитку творчого потенціалу майбутніх інженерів – тема надзвичайно багатогранна й вимагає подальшого дослідження. До перспективних напрямів наукових пошуків можна віднести питання впливу сучасного соціуму на розвиток творчого потенціалу студентів і, відповідно, тих педагогічних умов, які можуть забезпечити оптимальний з цієї точки зору навчально-виховний процес у вищому технічному навчальному закладі.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

1. Попова О.П. Концептуальні підходи до формування духовних цінностей на уроках математики / О.П. Попова // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : [зб. наук. пр. / редкол.: Т.І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. –
Київ ; Запоріжжя, 2006. – Вип. 37. – С. 397-402.

2. Попова О.П. Концептуальні підходи та принципи формування духовної особистості майбутнього фахівця технічного профілю / О.П. Попова // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : [зб. наук. пр. / редкол.: Т.І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя, 2006. – Вип. 39. – С. 305-310.

3. Попова О.П. Формування духовно-творчої складової професійної культури майбутнього спеціаліста технічного профілю у процесі вивчення основ математичної науки / О.П. Попова // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : [зб. наук. пр. / редкол.: Т.І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя, 2007. – Вип. 41. – С. 284-291.

4. Попова О.П. Щодо проблеми організації процесу формування духовних цінностей особистості в технічних навчальних закладах / О.П. Попова // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : [зб. наук. пр. / редкол.: Т.І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя, 2007. – Вип. 46. – С. 81-86.

5. Попова О.П. Становлення і структурні компоненти творчого потенціалу майбутнього інженера / О.П. Попова // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : [зб. наук. пр. / редкол.: Т.І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя, 2007. – Вип. 47. – С. 274-279.

6. Попова О.П. Ціннісний вимір інженерної творчості / О.П. Попова // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : [зб. наук. пр. / редкол. : Т.І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя, 2008. – Вип. 48. – С. 251-255.

7. Попова О.П. Критерії та показники розвитку творчого потенціалу майбутніх інженерів / О.П. Попова // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : [зб. наук. пр. / редкол.: Т.І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя, 2008. – Вип. 50. – С. 332-338.

8. Попова О.П. Наукові погляди на творчість особистості в контексті формування її творчого потенціалу / О.П. Попова // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки : [зб. наук. пр. / редкол.: Т.І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя, 2008. – Вип. 51. – С. 279-287.

9. Попова О.П. Творчий освітній простір вищого технічного навчального закладу як необхідна умова розвитку творчого потенціалу майбутніх інженерів / О.П. Попова // Вісник Черкаського університету. Серія : Педагогічні науки. – Черкаси, 2009. – Вип. 149. – С. 149-154.

10. Попова О.П. Модель розвитку творчого потенціалу майбутніх інженерів у процесі професійної підготовки у вищому навчальному закладі / О.П. Попова // Педагогіка і психологія формування творчої особистості : проблеми і пошуки : [зб. наук. пр. / редкол. : Т.І. Сущенко (голов. ред.) та ін.]. – Запоріжжя, 2009. – Вип. 53. – С. 300-306.

Матеріали конференцій

11. Попова О.П. Педагогічні аспекти свідомого вибору професії на сучасному етапі розвитку суспільства / О.П. Попова // Дні науки-2006 : зб. тез доповідей : у 4 т. / Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 5-6 жовтня 2006 / ред. кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя : ГУ “ЗІДМУ”, 2006. – Т. 4. – С. 134–135.

12. Попова О.П. Духовно-творчий потенціал педагога як фактор розвитку професійної освіти у світлі Болонського процесу / О.П. Попова // Професіоналізм педагога в контексті Європейського вибору України : матеріали міжнародної науково-практичної конференції, 20-22 вересня 2007 р. – Ялта : РВВ КГУ, 2007. – Ч. 1. – С. 194-198.

13. Попова О.П. Педагогічні основи формування духовних цінностей майбутніх фахівців технічних спеціальностей / О.П. Попова // Дні науки-2007 : зб. тез доповідей : у 3 т. / Гуманітарний університет “ЗІДМУ”, 11-12 жовтня 2007 / ред. кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя : ГУ “ЗІДМУ”, 2007. – Т. 3. – С. 309-310.

14. Попова О.П. Математична інженерна освіта в контексті вимог Болонського процесу / О.П. Попова // Тиждень науки : тези доповідей науково-техн. конф., 21-25 квітня 2008 р., Запоріжжя / відп. ред. Ю.М. Внуков. – Запоріжжя : ЗНТУ, 2008. – Т. 3. –
С. 211-213.

15. Попова О.П. Проблема розвитку творчого потенціалу майбутніх інженерів у процесі професійної підготовки / О.П. Попова // Наука і вища освіта : тези доповідей учасників ХVI Міжнар. наук. конф. молодих науковців, м. Запоріжжя, 17-18 квітня 2008 р. : у 4 т. / Класичний приватний університет. – Запоріжжя : КПУ, 2008. – Т. 3. – С. 201.

16. Попова О.П. Сучасні проблеми і шляхи розвитку творчого потенціалу студентів вищих технічних навчальних закладів / О.П. Попова // Наука і соціальні проблеми суспільства: освіта, культура, духовність : матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції, 20-21 травня 2008 р. : у 2 ч. / Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди. – Харків, 2008. – Ч. 1. – С. 312-314.

17. Попова О.П. Розвиток творчого потенціалу студентства як стратегічний напрям реформування сучасної інженерної освіти / О.П. Попова // Педагогічні аспекти вибору професії на сучасному етапі розвитку суспільства // Дні науки-2008 : зб. тез доповідей : у 3 т. / Класичний приватний університет, 23-24 жовтня 2008 / ред. кол. В.М. Огаренко та ін. – Запоріжжя : КПУ, 2008. – Т. 3. – С. 276-277.

18. Попова О.П. Практичні аспекти становлення і розвитку творчої особистості майбутнього інженера / О. П. Попова // Вища школа: удосконалення якості підготовки фахівців : зб. матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції, 16-17 квітня 2009 р. – Черкаси : Видавництво ЧНУ імені Богдана Хмельницького, 2009. – С. 100-103.

Статті в інших наукових виданнях

19. Попова О.П. Розвиток творчого потенціалу майбутньої технічної еліти України / О.П. Попова // Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти / за ред. Л.Л. Товажнянського, О.Г. Романовського. – Харків : НТУ “ХПІ”, 2008. – Вип. 19 (23). – С. 108-114.