Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Процеси та машини обробки тиском


Луценко Віктор Олександрович. Розвиток теоретичних основ і вдосконалення комплексних технологій виробництва двошарових листів пакетним способом : Дис... д-ра наук: 05.03.05 - 2007.



Анотація до роботи:

Луценко В.А Розвиток теоретичних основ і вдосконалення комплексних технологій виробництва двошарових листів пакетним способом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня доктора технічних наук за фахом 05.03.05 «Процеси і машині обробки тиском». – Донбаська державна машинобудівна академія, Краматорськ, 2007.

Дисертація присвячена розвитку теоретичних основ і вдосконаленню технологічних процесів виробництва двошарових листів пакетним способом на всіх етапах – при збирані пакетів, їхній прокатці і обробці розкатів.

З використанням теоретичних і експериментальних методів досліджені і удосконалені конструктивні параметри пакету і способи підготовки компонентів пакету до збирання, режими прокатки, що забезпечують зниження витрат металу. Отримали подальший розвиток методи визначення пошарової деформації і енергосилових параметрів при прокатці пакетів з урахуванням геометричної і температурної асиметрії. Виявлені закономірності утворення неплощинності двошарових листів, розроблені режими виправлення чотиришарових розкатів, уточнено завантаження правильних машин, уточнена величина обрізі при різанні закритих розкатів. Науково обґрунтованій технологічний процес виробництва двошарових листів поєднання сталь-титан із застосуванням силіцювання контактних поверхонь і здобута в кількісному вираженні залежність якості з'єднання шарів від схеми прокатки, встановлено вплів параметрів пакету і режиму обтискань на формозмінення шарів і енергосилові параметри прокатки, визначені умови охолодження біметалу. Розробленій спосіб отримання біметалу сталь-титан із застосуванням механічного зачеплення. Запропонованій і реалізований комплекс нових технологічних рішень на Алчевському і Маріупольському металургійних комбінатах, що дозволило значно підвищити якість продукції і знизити витрати металу і енергії.

У дисертації виконані нові науково обґрунтовані розробки в області виробництва двошарових листів, які забезпечують рішення важливої науково-прикладної проблеми: розвиток теоретичних основ і вдосконалення комплексних технологій виробництва двошарових листів пакетним способом з метою підвищення якості продукції і зниження енергетичних і матеріальних витрат.

  1. З аналізу науково-технічної і патентної літератури виходить, що, не дивлячись на наявні обширні дослідження в області виробництва біметалів, і, зокрема, двошарових корозійностійких листів, отримання їх пов'язано з великою витратою матеріальних і енергетичних ресурсів. У зв'язку з тим, що матеріальні і енергетичні витрати визначають собівартість металургійної продукції і її конкурентоспроможність, то розробки, спрямовані на їх зниження, є в даний час актуальними. Дослідження конструкційних параметрів пакетів, процесів їх прокатки і обробки в умовах основного виробника великогабаритних двошарових корозійностійких листів в Україні показали, що мають місце істотні резерви для підвищення якості і зниження матеріальних і енергетичних витрат при їхньому виробництві. Слід зазначити, що широкому вживанню деяких біметалів, що мають унікальні експлуатаційні властивості, наприклад, поєднання сталь-титан, перешкоджає необхідність вживання складних технологій для отримання якісного з'єднання шарів

  2. На підставі теоретичного аналізу умов прокатки чотиришарових пакетів на чорновій кліті, виконаного з використанням метода верхньої оцінки та методу кінцевих елементів, розроблений спосіб прокатки пакетів з рівнотовщинними слябами основного шару, нерівномірно нагрітих в методичній печі, що полягає в охолоджуванні більш нагрітого сляба за допомогою гидрозбиву в перших 6 – 8 проходах, і який забезпечує отримання двошарових листів товщиною, відповідною вимогам ГОСТ 10885-85. Упровадження запропонованого способу показало, що товщина двошарових листів, одержаних за пропонованим способом, не виходить за межі ГОСТ 10885-85, тоді як кількість листів, одержаних за існуючою технологією і відповідають допускам по товщині, складає 92%. Зниження витрат металу в результаті впровадження пакетів з рівнотовщинними слябами склало 60 кг/т, а коефіцієнт трудомісткості при виготовленні вказаних пакетів склав 0.93. При цьому має місце повна відповідність замовленням маси і розмірів двошарових листів, одержаних за вдосконаленою технологією, а зниження кількості проходів з подачею рідини на нижню поверхню пакету не приводить до наявності вкатаної окалини

  3. Розроблений технологічний процес виробництва двошарових листів із застосуванням подвійного нікелювання, який полягає в попередньому нанесенні тонкого шару нікелю у ванні декапірування і подальшому нанесенні основного шару у ванні нікелювання, що забезпечило зниження пористості покриття і дозволило значно поліпшити якість з'єднання шарів, а також технологічний процес виробництва двошарових листів із застосуванням нікелевої фольги замість гальванічного нікелевого покриття, що дозволило понизити понизити трудомісткість виготовлення пакетів в 0,745 раз і, в результаті вартість збирання пакетів з 15.2 руб/т до 11.32 руб/т. Встановлено вплив першого обтискання, дробності деформації, сумарного обтискання та термообробки на якість з'єднання шарів, і запропонована нова конструкція пакету, що забезпечує зниження вірогідності забруднення контактних поверхонь в процесі приварювання герметизуючої планки до сляба основного шару, а також зниження рівня окислення контактних поверхонь при нагріванні в методичній печі за рахунок зменшення зазорів між верхнім слябом основного шару і пластинами плакуючого шару. Вперше одержана залежність міцності з'єднання шарів від товщини нікелевої фольги; встановлений зв'язок нерівномірності деформації підшару і міцності з'єднання шарів. Встановлено, що наявність великих зсувів в зоні контакту несприятливо позначається на міцності з'єднання, максимальна міцність з'єднання має місце при помірних зсувах у разі, коли деформація підшару дещо менше загальної деформації пакету. Для виробництва листів, призначених до експлуатації в складних умовах, наприклад в умовах циклічних навантажень, і таких, що підлягають складним операціям при їхньому виготовленні, розроблений і випробуваний в промислових умовах спосіб виробництва двошарових листів із застосуванням комбінованих підшарів, який поєднує в собі переваги гальванічного покриття і нікелевої фольги.

  4. У результаті дослідження розділових обмазок різного складу і співвідношення вогнетривкої і зв'язуючої складових встановлено, що якнайменший рівень газовиділень спостерігається при використовуванні обмазки складу MgSO4 – MgO в співвідношенні 4:1 і визначений раціональний режим її підготовки. Розрахунок методом ізобарних потенціалів показав, що використовування розділової обмазки складу MgSO4 – MgCO3 приводить до виникнення окислювальних реакцій на поверхні сталей плакуючого шару. Використання розділової обмазки складу MgSO4 – MgО і способу її підготовки дозволило понизити кількість обрізі, яка викликаною додатковою вирізкою дефектів, на 7%. Для зниження окислення контактних поверхонь розроблена розділова обмазка, що містить як основу порошкоподібний алюміній, а якості зв'язуючої – бітумний лак. Взаємодія компонентів розділової обмазки з атмосферою усередині пакету сприяє зменшенню окислення контактних поверхонь і забезпечує відновну активність атмосфери.

  5. Розроблені і випробувані конструкції пакетів для поперечної схеми прокатки із змінененою схемою збирання герметизуючої рамки, що знижує вірогідність руйнування зварних швів при прокатці, пакетів для використовування некондиційних пластин плакуючого шару і уніфіковані пакети, що дозволяє скоротити кількість типорозмірів пакетів для виробництва двошарових листів завтовшки 8 – 12 мм. Показана необхідність фіксації пластин плакуючого шару в пакеті і для всіх типорозмірів пакетів уточнені величини зазорів між герметизуючою рамкою і пластинами плакуючого шару і розроблений спосіб фіксації пластин плакуючого шару в пакеті, що забезпечує зниження обрізі на 8-11%.

  6. Уточнена математична модель гарячої прокатки чотиришарового біметалевого пакету, що враховує характер зламу ліній ковзання під час переходу через межу з'єднання шарів і відмінність механічних властивостей металу на вході і виході з очага деформації та проведена кількісна оцінка цього уточнення. Вживання моделі дозволило визначити раціональну конструкцію пакету і режим обтискань, що забезпечує зниження витрати металу при прокатці і енергії при нагріві в методичній печі. На підставі експериментальних і теоретичних досліджень одержана залежність критичної деформації, що забезпечує початок сумісної пластичної деформації компонентів пакету від співвідношення товщини шарів в пакеті і величини параметра форми при температурі початку прокатки.

  7. Вперше розроблена математична модель прокатки пакетів в умовах геометричної і температурної асиметрії, що дозволяє визначати локальні і інтегральні параметри процесу. Встановлено, що при прокатці в чорновій кліті стану 2800, тобто в умовах прокатки відносно високих тіл, величина моменту прокатки на валку, що контактує з твердішим шаром, має вище значення, ніж на валку, що контактує з м'якшим шаром. Одержали теоретичне підтвердження експериментальні промислові дослідження прокатки симетричних пакетів з рівнотовщинними слябами основного шару при диференційованому охолоджуванні гідрозбивом.

  8. Науково обґрунтований принцип побудови режиму обтискань пакетів, що забезпечує зниження кількості розкриттів пакетів при прокатці; вперше встановлено вплив властивостей герметизуючої планки на розкриття переднього торця пакету при прокатці і запропонований диференційований підхід до вибору матеріалу герметизуючої планки, відповідно до якого матеріал рамки повинен мати опір деформації при температурі прокатки не менше опору деформації металу основного шару. Упровадження розроблених рекомендацій із застосуванням схеми поперечної прокатки зумовило зниження витрати металу на 27 кг/т за рахунок зменшення кількості розкриттів і додаткової обрізі, пов'язаної з окисленням контактних поверхонь при розкритті пакетів.

  9. Вперше виконано теоретичне дослідження зміни залишкових напружень при виправленні чотиришарових біметалевих розкатів і науково обґрунтований деформаційний принцип побудови режиму холодного виправлення чотиришарових розкатів, який полягає в тому, що перші проходи проводяться з максимальними перекриттями, а останній проводиться після кантування із зниженим перекриттям. Вживання даного принципу використано при розробці режиму виправлення розкатів в умовах АМК, упровадження якого дозволило одержувати двошарові листи з неплощинністю, що відповідає вимогам ГОСТ 10885-85. Визначено вплив температури виправлення на неплощинність двошарових листів внаслідок чого рекомендовано холодну правку проводити при температурі не вище 50 і надано рекомендації для внесення в Технічні умови для регламентації температури контролю неплощинності. Упровадження розроблених режимів правлення в умовах стану 2800 АМК дозволило одержувати 100% двошарових листів з неплощинністю, що відповідає вимогам ГОСТ 10885-85, в порівнянні з 57% при правленні за існуючою технологією.

  1. На підставі експериментальних досліджень форми межі плакуючого шару в закритому чотиришаровому розкаті і розподілу товщини плакуючого шару по поверхні двошарового розкату визначена мінімальна величина бокової обрізі, що забезпечує зниження витрати металу і отримання двошарових листів з параметрами, відповідними вимогам стандарту. Величина бічної обрізі листів, одержаних із застосуванням поперечної схеми прокатки, складає 60–80 мм з кожної сторони, а при використанні інших схем прокатки - 90 – 110 мм, що дозволило понизити витрати металу на 1.2 %

  2. Вперше науково обґрунтований спосіб отримання біметалевої композиції сталь-титан із застосуванням хіміко-термічної обробки поверхні титана, зокрема силіцювання, в якому поєднане рішення двох проблем, що виникають при отриманні цього з'єднання – захист поверхні титана від насичення газами повітря і запобігання утворенню крихких карбідів в перехідній зоні. На підставі експериментальних досліджень встановлені основні параметри технологічного процесу силіцювання і прокатки, що забезпечують отримання якісного з'єднання шарів і високих технологічних властивостей біметалу. Вперше на кількісному рівні визначено вплив схеми прокатки на якість з'єднання шарів біметалу сталь-титан: показано, що підвищення міцності з'єднання може бути досягнуте як за рахунок збільшення величини першого обтискання, так і величини обтискання при прокатці в поперечному напрямі, що є важливим чинником при прокатці на станах, величина обтискань на яких обмежена їх міцностними характеристиками.

  3. Теоретично розроблений і експериментально на прикладі поєднання сталь-титан випробуваний спосіб виробництва двошарових листів із застосуванням механічного зачіплення типу ластівчин хвіст, яке утворюється в процесі сумісної деформації компонентів пакету. При цьому з'єднання шарів забезпечуються як за рахунок надійного механічного зачіплення, так і металевого зв'язку. Спосіб може бути застосований для отримання з'єднань, які важко одержувати звичними методами обробки металів тиском. Визначено умову охолоджування біметалу сталь-титан з урахуванням геометричних і теплофізичних параметрів складових композиції, що дозволяє одержувати біметал з мінімальним рівнем залишкових напружень і крихких з'єднань в перехідній зоні.

  4. Упровадження результатів роботи на Алчевському і Маріупольському металургійних комбінатах дозволило поліпшити якість двошарових листів, понизити витрату металу і енерговитрати на їх виробництво.

Публікації автора:

  1. Луценко В.А. Математическое моделирование процессов прокатки биметаллических листов // Удосконалення процесів та обладнання обробки тиском у металургії та машинобудуванні. Тематич. зб. наук. пр.- Краматорськ: ДДМА, 2003. - С. 93-96.

  2. Луценко В.А. Определение усилия правки с использованием экспериментальных данных// Удосконалення процесів та обладнання обробки тиском у металургії та машинобудуванні. Тематич. зб. наук. пр.- Краматорськ: ДДМА, 2005. - С. 471-473.

  3. Луценко В.А. Повышение эффективности правки двухслойных листов // Удосконалення процесів та обладнання обробки тиском у металургії та машинобудуванні. Тематич. зб. наук. пр.- Краматорськ: ДДМА, 2002. - С. 93-96.

  4. Луценко В.А. Особенности проектирования процесса производства двухслойных листов/ В.А. Луценко, А.И. Беседин, М.Б. Луцкий // Удосконалення процесів та обладнання обробки тиском у металургії та машинобудуванні. Тематич. зб. наук. пр.- Краматорськ: ДДМА, 2003. - С. 38-40.

  5. Луценко В.А. Применение механического зацепления при производстве биметаллов// Удосконалення процесів та обладнання обробки тиском у металургії та машинобудуванні. Тематич. зб. наук. пр.- Краматорськ: ДДМА, 2003. - С. 56-61.

  6. Луценко В.А. Исследование процесса получения биметалла сталь-титан// Удосконалення процесів та обладнання обробки тиском у металургії та машинобудуванні. Тематич. зб. наук. пр.- Краматорськ: ДДМА, 2002. - С. 292-296.

  7. Луценко В.А. Теоретические и экспериментальные исследования послойной деформации четырехслойных пакетов// Удосконалення процесів та обладнання обробки тиском у металургії та машинобудуванні. Тематич. зб. наук. пр.- Краматорськ: ДДМА, 2006. - С. 109-113.

  8. Луценко В.А. Повышение эффективности применения подслоев при производстве двухслойных листов/ В.А. Луценко, А.И. Беседин, М.Б. Луцкий //Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2002. - № 8 - 9. - С. – 14-18.

  9. Луценко В.А. Исследование процесса образования механического зацепления при производстве биметаллов// Удосконалення процесів та обладнання обробки тиском у металургії та машинобудуванні. Тематич. зб. наук. пр.- Краматорськ: ДДМА, 2007. - С. 389-394.

  10. Луценко В.А. Исследование процесса правки четырехслойных биметаллических раскатов/ В.А. Луценко, А.И. Беседин, М.Б. Луцкий // Труды IV Конгресса прокатчиков. – М.: Черметинформация, 2002. – С. 103-105.

  11. Луценко В.А. Повышение эффективности механического зацепления при производстве биметаллов // Труды V Конгресса прокатчиков. – М.: Черметинформация. – 2004, С. 165-168.

  12. Луценко В.А. Исследование влияния состава разделительной обмазки на процессы, происходящие в биметаллическом пакете при нагреве// Ресурсозберігаючі технології виробництва та обробки тиском матеріалів у машинобудуванні: Зб. наук. пр.:– Луганськ: вид-во СНУ ім. Даля, 2005. - С. 80-83.

  13. Луценко В.А.К вопросу о величине и фиксации зазоров в пакете//Сб. науч. трудов ДонГТУ. – № 21.-Алчевск, 2006.-С.102-107.

  14. Луценко В.А.Унификация типоразмеров пакетов//Сб. науч. трудов ДонГТУ. – № 22.-Алчевск, 2006.-С.108-114.

  15. Луценко В.А.Способ производства двухслойных листов//Сб. науч. трудов ДонГТУ. – № 22.-Алчевск, 2006.-С.265-270.

  16. Луценко В.А. Определение оптимальных условий охлаждения биметалла сталь-титан// Вісник Східноукраїнського університету ім. В. Даля: - Луганськ, 2006.- С.72-76.

  17. Влияние толщины никелевой фольги и параметров прокатки на качество соединения слоев в биметаллических листах/ Б.Н. Медовар, Г.А. Бойко,С.В. Кривошея, Е.В Ткаченко, А.И. Беседин, В.А Луценко, С.Г. Якименко // Автоматическая сварка.- 1988.- № 8.- С. 69-70.

  18. Применение математического моделирования при исследовании причин раскрытия биметаллических пакетов при прокатке / В.А. Луценко, А.В. Луценко //Сб. науч. трудов ДонГТУ. – № 23.-Алчевск, 2007.- С. 102-114.

  19. Анализ влияния различных факторов на раскрытие биметаллических пакетов при прокатке/ В.А. Луценко, А.В. Луценко // Вісник ДДМА: №1Е (6).-Краматорськ, 2006.- С. 93-98.

  20. Совершенствование технологи производства двухслойных листов с целью повышения выхода годного/ В.А. Луценко, М.Б. Луцкий //Сб. науч. трудов ДонГТУ. – № 20.-Алчевск, 2005.-С.260-263.

  21. Луценко В.А. Оптимизация состава и способа подготовки разделительной обмазки// Сб. науч. трудов ДонГТУ. – № 19.-Алчевск, 2005.-С.243-247.

  22. Повышение эффективности производства двухслойных листов пакетным способом/ А.И. Беседин, В.А. Луценко, Н.М. Хорошилов, В.М. Остапенко // Снижение материальных и энергетических затрат при производстве листовой стали: Тематический сборник науч. тр. ДонНИИчермет: М.: Металлургия, 1990.- С.77-82.

  23. Сатонин А.В. Автоматизированный расчет энергосиловых параметров процессов плакирования и прокатки относительно толстых трехслойных биметаллических листов и полос/ А.В. Сатонин, В.А. Луценко, А.А. Сатонин //Известия Тульского государственного университета: Механика деформируемого твердого тела и обработка металлов давлением.- Выпуск 2.- Тула: Изд ТулГУ, 2004.- С. 178-186.

  24. Луценко В.А. Исследование процесса образования механического зацепления при производстве биметалла// Материалы научно-практической конференции, посвященной памяти Потапкина В.Ф.. Краматорск, 2007.- С.10.

  25. Луценко В.А. Производство двухслойных коррозионностойких листов. Уч. пособие.- Алчевск: Изд. Донату, 2004.- 167 с.

  26. Развитие производства двухслойных листов на комбинате/ Н.М. Хорошилов, Б.М. Барбашин,В.Ф. Мусикевич, В.М. Остапенко, В.А. Луценко, С.Г. Якименко // Металлург.- 1987.-№ 4.- С. 30-31.

  27. Получение биметалла сталь-титан/ В.А.. Луценко, Ю.В. Воротынцев, А.И. Беседин, Д.В. Соловьев, Е.Е. Гладченко // Черная металлургия. Бюллетень науч.-техн. информации/ ЦНИИТЭИчермет. – 1980. - № 2. – С. 39-40.

  28. Луценко В.А. Определение оптимальной толщины подслоя при производстве двухслойных коррозионностойких листов/ В.А. Луценко, Ю.В.Коровин, М.А. Осадченко // Бюллетень ЦНИИТЭИчермет. – 1990. - № 10. – С. 54.

  29. Беседин А.И. Новый способ производства двухслойных коррозионностойких листов на стане 2800/ А.И. Беседин, В.А. Луценко, Н.М. Хорошилов// Бюллетень ЦНИИТЭИчермет. – 1986. - № 4. – С. 37.

  30. Луценко В.А. Направление развития производства двухслойных листов// Науковий портал Донбасу: Електронне видання. –ЛНПУ, ДонГТУ.-Луганськ-Алчевск. – 2007.

  31. Способ получения биметалла сталь-титан: А.с. 624761. СССР. МКИ В 23 Р 3/06. / Ю.В. Воротынцев, А.И. Беседин, В.А. Луценко. - № 2409080/25-27; Заявл. 27.09.76; Опубл. 1978, Бюл. № 35.

  32. Пакет для получения многослойных листов: А.с. 772769. СССР. МКИ В 23 К 20/00. / В.А. Луценко, Ю.В. Воротынцев, А.И. Беседин, Д.В. Соловьев.– № 2756972/25-27; Заявл. 23.04.79; Опубл. 23.10.80, Бюл. № 39.

  33. Способ охлаждения биметалла после прокатки: А.с. 854648. СССР. МКИ В23К 20/00. /В.А. Луценко, Ю.В. Воротынцев, А.И. Беседин, М.Д. Залесов.- № 27839675/25-27; Заявл. 11,11.79; Опубл.15.08.1981. Бюл. № 30.

  34. Способ производства многослой-ных листов: А.с. 1176982. СССР.МКИ В21в 1/38 . / В.А. Луценко, А.И. Беседин, Н.М. Хорошилов, В.М. Остапенко, В.Ф. Мусикевич, Л.А. Бородин, В.В. Пупов. .-№ 3708582/22-02; Заявл. 13.03.84; Опубл. 07.09.85, Бюл. № 33.

  35. Способ производства многослойных листов: А.с. 1315041. СССР. МКИ В21B 1/38. / В.А., Луценко А.И. Беседин, А.В. Зиновьев, Ю.В. Коровин, Н.М. Хорошилов, В.Ф. Мусикевич, В.М. Остапенко, В.В. Пупов. - № 3969299/31-02; Заявл. 28.10.85; Опубл. 07,06,87 , Бюл. № 21.

  36. Способ производства многослойных листов: А.с. 1397105. СССР. МКИ В21В 1/38. / В.А.. Луценко, А.И. Беседин, Ю.В. Коровин, Н.М. Хорошилов, В.М. Остапенко, В.Ф. Мусикевич, Л.А. Бородин, В.Г. Петросян и др.- № 4086945/31-02; Заявл. 26.05.86; Опубл. 23.05.88, Бюл. № 19.

  37. Cпособ сборки пакета для получения многослойных листов:А.с. 1450944. СССР. МКИ В23К 20/00. / А.И. Беседин., В.А. Луценко., Ю.В. Коровин, Н.М. Хорошилов, Л.А. Бородин, В.М. Остапенко. - № 3883285; Заявл. 12.04.85; Опубл.15.01.1989. Бюл. № 2.

  1. Способ производства многослойных листов: А.с. 1482740. СССР. МКИ В21в 1/38. / В.А.. Луценко, А.И. Беседин, Ю.В. Коровин, Н.М. Хорошилов, В.Ф. Остапенко, В.Ф. Мусикевич, Л.А. Бородин.- №3708582/22-02; Заявл. 13.03.84; Опубл. 07.09.85, Бюл. № 33.

  2. Способ производства многослойных листов: А.с. 1496848. СССР. МКИ В 21B 1/38. / В.А. Луценко, А.И. Беседин, Н.М. Хорошилов, В.М. Остапенко, В.Ф. Мусикевич, Ю.В. Коровин, М.А. Осадченко. – № 4290053/31-02; Заявл. 27.07.88; Опубл. 30.07.89, Бюл. № 28.

  3. Разделительная обмазка: А.с. 1504042. СССР. МКИ В 2К 20/04. / В.А.. Луценко, А.И. Беседин, Ю.В. Коровин, Н.М. Хорошилов, В.М. Остапенко, В.Ф. Мусикевич, Л.А. Бородин, М.А. Осадченко.– № 4289501/31-27; Заявл. 27.07.87; Опубл. 30.08.89, Бюл. № 32.

  4. Пат. 830 Україна, МПК В23к 20/04. Пакет для одержування біметалічних листів/ Міллер В.В., Луценко В.О., Хорошилов М.М., В.Г. Антипенко, С.В. Диордица, Н.И. Глоба. Н.А. Бондаренко, П.Я. Локтіонов, В.І. Тарасов (Україна).- №93230176; Заявл. 22.12.92; Опубл. 15.12.93.

  5. Пат. 17123 Україна, МПК В21В 1/38. Спосіб виробництва багатошарових листів / Луценко В.О. (Україна).- № u2006 02619; Заявл. 10.03.2006; Опубл. 15.09.06, Бюл. № 9.

  6. Луценко В.А., Беседин А.И. Пути снижения расхода металла при производстве двухслойных листов//Тезисы Всесоюзного семинара «Ресурсосбережение в производстве листового проката», г. Москва, 6- 10 октября 1990 г.-Москва - Донецк, 1990.- С. 42.

Особистий внесок претендента в роботах, виконаних в співавторстві

[4] –аналіз розроблених технологічних процесів виробництва двошарових листів і рекомендації з раціонального вибору технології; [8] –варіанти використання підшарів при виробництві двошарових листів, методика проведення експериментів, узагальнення результатів; [10] –методика і теоретичні дослідження процесу виправлення, методика промислового експерименту за визначенням впливу температури виправлення на неплощинність, обробка результатів досліджень, рекомендації щодо зниження неплощинності двошарових листів; [17] –лабораторні експерименти, участь в промислових експериментах, обробка та узагальнення результатів експериментів; [18] –розрахунки деформації шарів пакетів при різних обтисканнях і узагальнення результатів; [19] –аналіз впливу різних чинників на вірогідність розкриття пакетів при прокатці і обґрунтування напрямів подальших досліджень; [20] –конструкція пакету для поперечної схеми прокатки, визначення величина обрізі; [22, 26, 28] –аналіз розроблених способів прокатки і конструкцій пакетів, вживаних в умовах АМК; [23] –варіанти розривних полів при прокатці з твердим плакуючим шаром; [27] –конструкція пакетів для промислової прокатки, спосіб підготовки поверхні титана і режим обтискань, узагальнення результатів експерименту; [28] –методика проведення лабораторних експериментів, обробка і узагальнення результатів; [29] – новий спосіб прокатки пакетів, розрахунок режимів прокатки і узагальнення результатів; [30] – порівняльний аналіз розроблених технологій;[31-42] –основна ідея винаходу, її теоретичне обґрунтовування, участь в експериментальних дослідженнях; [43] – аналіз розроблених технологій, рекомендації щодо вибору технологичніх процесів.