Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Райковська Галина Олексіївна. Розвиток технічного мислення студентів у процесі вивчення креслення: дисертація канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Райковська Г.О. Розвиток технічного мислення студентів у процесі вивчення креслення.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 - теорія та методика навчання (креслення).- Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, Київ.- 2003.

Дисертація присвячена теоретичному обгрунтуванню та практичній реалізації вимог науково-технічного прогресу з підготовки висококваліфікованих спеціалістів із розвиненим технічним мисленням, спроможних вирішувати складні виробничі завдання.

У дисертації визначено та теоретично обгрунтовано дидактичні умови які сприяють розвитку технічного мислення студентів на заняттях креслення. На основі дидактичних умов розроблені засоби з розвитку технічного мислення: комплекс конструктивно-технічних задач, який сприяє актуалізації знань та їх переусвідомленню, збагаченню раніш опанованих знань новим змістом; матричний аналіз зображень - узагальнення навчального матеріалу, яке передбачає активізацію мислительної діяльності студентів при розв'язуванні висунутої проблеми. Розроблені показники та рівні сформованості технічного мислення студентів у процесі графічної діяльності в основу яких покладено результативність розв'язування конструктивно-технічних задач та здатність до здійснення мислительних операцій в процесі графічної діяльності.

Основний зміст дисертації викладено у 7 публікаціях.

Узагальнення результатів дослідження дає підстави зробити такі висновки :

  1. Однією з основних рис сучасного етапу науково-технічного прогресу є передача функцій людини механізмам і автоматам. Комплексна механізація, автоматизація та комп’ютеризація виробничих процесів потребують посилення творчого початку у трудовій діяльності працівників, що в свою чергу, вимагає від людини активного мислення, вирішення нестандартних завдань, пошуково-експериментальної діяльності. Ці вимоги науково-технічного прогресу можна реалізувати за умови відповідного рівня освіти випускників вищих навчальних закладів з високо розвиненим технічним мисленням і графічною грамотністю, які на даний час ще не відповідають замовленню суспільства.

  2. У процесі дослідження теоретично обгрунтовані та експериментально перевірені дидактичні умови, які забезпечують розвиток технічного мислення студентів на заняттях з креслення і передбачають:

професійну компетентність і технічний інтелект викладача, що вимагає глибоких техніко-технологічних знань, просторового мислення, конструкторсько-технологічних здібностей, педагогічної майстерності;

усвідомлення і готовність викладача до здійснення розвитку технічного мислення студентів на заняттях креслення, при цьому діяльність викладача повинна бути спрямована на надання студентам знань з графічної підготовки при одночасному розвитку їх технічного мислення;

залучення студентів до активної мислительної діяльності в процесі виконання конструктивно-технічних і творчих завдань;

спрямованість змісту навчання на творчий пошук, розв’язання графічних завдань.

  1. Розроблений комплекс конструктивно-технічних задач, в основу якого покладено класифікацію з п'яти їх типів (моделювання предметів; “комбінаторику” (конструювання і переконструювання); технологічні задачі; інформаційно-пошукові; творчі) сприяє підвищенню рівня знань, професійної майстерності, розвитку технічного мислення, формування якостей творчої особистості, самостійному

здійсненню пошукової та творчої діяльності студентів.

  1. Встановлено, що студенти мають різні рівні загальноосвітньої підготовки і розвитку технічного мислення, інтереси та творчі індивідуальні здібності. Тому діяльність з розвитку технічного мислення доцільно планувати за ієрархією з урахуванням поступового зростання складності технічних завдань, що забезпечить диференційований підхід до навчання студентів, реалізацію інтересів та творчих індивідуальних здібностей.

  2. В силу своєї специфіки графічна діяльність людини наповнена різними мислительними операціями, які лежать в основі цієї діяльності (аналіз, синтез, абстрагування, розмірковування, уявні просторові перетворення, тощо). Наше дослідження показало, що технічне мислення найкраще розвивається за умови

впровадження в навчальний процес матричного аналізу зображень, в основу якого покладено побудову ієрархії висунутої перед студентами проблеми та її декомпозиції. Отже застосування таких психолого-педагогічних операцій сприяє формуванню базової основи знань і вмінь студентів і є центральним компонентом успішності роботи з конструкторсько-технічною документацією.

  1. У процесі дослідження встановлено ряд суттєвих відмінностей сформованості технічного мислення студентів та здатності здійснювати мислительні операції в процесі графічної діяльності. Виділено три рівні технічного мислення: низький (здійснюють часткове моделювання і переконструювання об’єктів; окремі мислительні операції, послідовність яких невиправдана); середній (виконують завдання, що пов’язані з різними діями на переміщення елементів об’єкту, відображення форм і величини предметів; всі потрібні мислительні операції, але послідовність їх недостатньо виважена); високий (успішно виконують всі завдання, що потребують мислительної діяльності різних типів, проявляється творчий характер; мислительні дії узгоджуються з раціональними прийомами). Визначені рівні дають можливість здійснювати діагностування загального ступеню розвитку технічного мислення студентів, а не окремих їх мислительних операцій.

  2. Результати дослідно-експериментальної роботи підтверджують, що розроблені дидактичні умови розкривають широкі перспективи активізації і розвитку технічного мислення студентів, виховують в них потребу самовдосконалення в науковому пошуку розв’язання поставлених перед ними завдань та забезпечують ефективну професійну підготовку. Кількісні показники результатів експериментальної роботи довели, що визначені в дисертації дидактичні умови і засоби слід розглядати як єдиний комплексний засіб, який сприяє розвитку технічного мислення студентів у процесі графічної діяльності.

В цілому результати проведеного дослідження дають підстави стверджувати про досягнення поставленої мети.

Ми цілком усвідомлюємо, що поставлені та розв'язані в процесі дослідження завдання не вирішують усіх проблем розвитку технічного мислення студентів у професійній підготовці. Подальшого розвитку потребує розробка засобів розвитку технічного мислення із застосуванням комп’ютерного моделювання під час практичних занять.

Публікації автора:

  1. Райковська Г.О., Лось Л.В. Теорія формалізації машинобудівного креслення в руслі його викладання // Вісник Інженерної академії України: Теоретичний науково-практичний журнал Інженерної академії України.- 2001.- №2.- С.65-69- 70%

  2. Райковська Г.О. Розвиток технічного мислення студентів в процесі графічної діяльності // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми.- Вип.2.-Ч.2.- Київ-Вінниця, 2002.- С.138-144.

  3. Райковська Г.О. Дидактичні умови розвитку технічного мислення студентів в процесі вивчення креслення // Наука і сучасність: Збірник наукових праць Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. - К., Логос, 2002. Том ХХХІІ.- С.135-141.

  4. Лось Л.В., Желєзна А.О., Райковська Г.О. Особливості викладання машинобудівного креслення в агроекологічному вищому навчальному закладі // Вісник ДААУ: Науково-теоретичний збірник. Випуск 2.- Житомир, 2000.- С.323-327- 50%

  5. Райковська Г.О., Олійник П.М. Ігрове заняття “Читання складальних креслень” (предмет “Креслення”). Методика ігрових занять: Навч. Посібник / Олійник П.М., Р.Р. Балан, О.Ф. Вербило, Г.О. Райковська та ін. За ред. П.М. Олійника.- К..: Вищ.шк., 1992.- С.76-86- 80%

  6. Програма для вищих навчальних закладів по підготовці молодших спеціалістів із спеціальності 5.091903 “Електрифікація та автоматизація сільського господарства”: Креслення /Укладач Г.О. Райковська.- НМЦ по підготовці молодших спеціалістів.: Міністерство аграрної політики України, 2000.- 14с.

  7. Програма для вищих навчальних закладів по підготовці молодших спеціалістів із спеціальності 5.091902 “Механізація сільського господарства”: Основи нарисної геометрії та інженерна графіка /Укладачі: Г.О.Райковська, Л.М.Костенко.-НМЦ по підготовці молодших спеціалістів.: Міністерство аграрної політики України, 2001.- 15с.- 80%