Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Кривецький Віктор Васильович. Розвиток та становлення топографії ділянки колінного суглоба в ранньому онтогенезі людини : Дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Чернівецький держ. медичний ін-т. — Чернівці, 1995. — 168л.



Анотація до роботи:

Кривецький В.В. Розвиток та становлення топографії хребтового стовпа в ранньому періоді онтогенезу людини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена питанням розвитку та становлення топографії ділянки хребтового стовпа в ранньому періоді онтогенезу людини. Встановлені топографо-анатомічні особливості взаємовідношень структур ділянки хребтового стовпа від моменту їх закладки до народження, динаміка їх формування та росту з урахуванням морфогенезу прилеглих його структур. Вперше за допомогою адекватних морфологічних методів виконане дослідження морфогенезу і динаміки просторово-часових взаємовідношень хребців усіх відділів хребтового стовпа людини, їх з’єднань протягом внутрішньоутробного періоду розвитку та в новонароджених з точки зору топографо-анатомічного підходу до проблем ембріогенезу. З’ясовані особливості кровопостачання та венозного відтоку хребта. Встановлені критичні періоди, морфологічні передумови та час можливого виникнення деяких природжених вад хребтового стовпа. На підставі отриманих результатів вирішена проблема пренатальної діагностики природжених вад хребтового стовпа.

У дисертації за допомогою сучасних методів анатомічного дослідження наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми щодо становлення і топографо-анатомічних взаємовідношень хребтового стовпа (ХС) у ранньому періоді онтогенезу людини, з’ясуванні динаміки просторово-часових перетворень частин ХС, синтопічної кореляції із суміжними структурами. Одержані дані є основою для подальших морфологічних досліджень, вдосконалення та розробки нових хірургічних втручань у ділянці ХС.

1. Хребтовий стовп у своєму розвитку проходить 3 стадії розвитку: сполучнотканинну (7,0-14,0 мм ТКД), хрящову (15,0-44,0 мм ТКД) і кісткову (45,0 -360,0 мм ТКД). У зародків 8,0–10,0 мм ТКД (тім’яно-куприкової довжини) тіла хребців утворюються із краніальної і каудальної частин двох сусідніх склеротомних мас, клітини яких конденсуються навколо хорди і нервової трубки.

2. У зародків 10,0-12,0 мм ТКД з мезенхіми, розташованої з обох боків від хорди, утворюються направлені дорсально до нервової трубки закладки дужок (processus neurales), закладки ребер (processus costales) та хордальні відростки (processus chordales), що оточують хорду.

3. У передплодів 14,0-16,0 мм ТКД на окремих ділянках «перитинчастого хребта» біля хорди формуються скупчення хрящових клітин – майбутні хребці, а в проміжках між ними формуються міжхребцеві диски. Хрящовий період розвитку ХС закінчується в плодів 100,0–120,0 мм ТКД злиттям тіл хрящових хребців і дуг між собою, у результаті чого в грудному відділі канал ХС закривається. У передплодів 50,0-62,0 мм ТКД починається редукція хорди, її залишки спостерігаються лише в ділянці міжхребцевих дисків, а іно–ді і у тілах хребців, перешкоджаючи формуванню первинних ядер скостеніння.

4. На місці хрящової моделі кожного хребця, розвиваються три первинні ядра скостеніння: одне в тілі і два в дузі – по одному в кожній напівдузі. У зубоподібному відростку осьового хребця розвиваються два первинні ядра скостеніння, які в плодів старшого віку і новонароджених зливаються в одне ядро. Первинні ядра скостеніння з’являються спочатку в дугах хребців, а потім у тілах. У передплодів 28,0-30,0 мм ТКД майже одночасно з’являються первинні ядра скостеніння дуг шийних хребців і верхніх грудних хребців, у передплодів 77,0-79,0 мм ТКД вони виявляються до 2-го крижового хребця, у плодів 100,0–130,0 – до 3-го крижового, у плодів 150,0–230,0 мм ТКД – до 4-го крижового, а в плодів 240,0–350,0 утворюються ядра напівдуг 5-го крижового хребця. У передплодів 30,0–40,0 мм ТКД з’являються ядра скостеніння в тілах нижніх грудних і верхніх поперекових хребців, у передплодів 77,0–79,0 мм ТКД – від 2-3-го шийного до 3-4-го крижового, а в плодів 180,0–220,0 мм ТКД з’являється первинне ядро скостеніння 5-го крижового хребця.

5. У передплодів 24,0-28,0 мм ТКД починають формуватися основні компоненти суглобів хребта: суглобові поверхні, суглобова капсула і суглобова щілина. Розвиток реберно-хребцевих суглобів відбувається у три стадії: від синартрозу (8-й тиж.) – через геміартроз (10-й тиж.) – до діартрозу (12-й тиж.). Дуговідросткові суглоби випереджають розвиток реберно-хребцевих суглобів, що пов’язано з більш раннім формуванням суглобових відростків. З’єднання окремих крижових хребців починається в передплодів 22,0-23,0 мм ТКД, а крижово-клубовий суглоб починає розвиватися в передплодів 26,0-30,0 мм ТКД.

6. Відносна довжина хребтового стовпа - порівнянняно із загальною довжиною тіла в зародків, передплодів, плодів і новонароджених більша ніж у дефінітивному стані і становить 58±5% довжини тіла, тоді як у дорослих людей вона становить 42±2%.У зародків 6,0-13,0 мм ТКД і передплодів 14-20,0 мм ТКД відносна довжина хребта більша, ніж у плодів 300,0-350,0 мм ТКД, у зв’язку тим, що в ембріонів слабше розвинені кінцівки, які закладаються пізніше, ніж хребтовий стовп. Починаючи з передплодів 66,0-79,0 мм ТКД наступає різке зниження відносної довжини хребтового стовпа. У зародковому періоді відносна довжина грудного відділу хребта більша довжини інших відділів, а відносна довжина крижового і куприкового відділів хребта менша довжини інших відділів, причому відносна довжина крижів більша довжини куприка. До 2-го місяця (21,0-30,0 мм ТКД) відносна довжина шийного відділу хребта більша довжини поперекового відділу, а після 3-го місяця (67,0-79,0 мм ТКД) навпаки – відносна довжина поперекового відділу більша довжини шийного відділу хребта. Починаючи з 2-го місяця пренатального розвитку і до народження відносна довжина шийного і куприкового відділів хребта зменшується, грудного не змінюється або дещо зменшується, а поперекового і крижового відділів – збільшується. Перебудова довжини різних відділів хребта з ембріональних у дефінітивні відносини починається в зародків 6,0-8,0 мм ТКД і продовжується в постнатальному періоді розвитку, впродовж всього періоду росту хребта.

7. У кровопостачанні ХС плодів людини беруть участь: хребтова, глибока і висхідна шийні, 7 пар міжребрових артерій, 3 пари поперекових, серединна і бічні крижові і клубово-поперекова артерія. Додатковими джерелами кровопостачання ХС є: у шийному відділі – щито-шийний стовбур, нижня щитоподібна, верхня міжреброва артерії; у грудному відділі – 4 пари міжребрових артерій; у поперековому відділі – 2 пари поперекових; у крижовому відділі – нижня сіднична артерія. Артерії зв’язок ХС розташовані симетрично на лівому і правому боці хребта, проте кількість їх справа і зліва різна, особливо серед додаткових джерел живлення в шийному і грудному відділах.

8. Для кожної частини ХС плодів 200,0-250,0 мм ТКД характерні постійні і додаткові шляхи венозного відтоку, що представлені різними прихребтовими венами як сегментарними (задні міжреброві та поперекові вени), так і спільними для цілого відділу (хребтові, передні хребтові, глибокі шийні, висхідні поперекові та бічні крижові вени). Венозну систему ХС плодів 270,0–350,0 мм ТКД утворюють інтраорганні вени хребців, зв’язок, внутрішні і зовнішні хребтові венозні сплетення і прихребтові вени. Інтраорганні вени представлені сплетеннями кістково мозкових комірок, виносними, збиральними і основно-хребцевими венами. Зовнішнє переднє венозне хребтове сплетення виражено в шийному і крижовому відділах хребта. Зовнішнє заднє венозне хребтове сплетення розміщене по всій довжині ХС і складається із вен задньої поверхні тіл хребців, сполучених поздовжніми і поперечними венами.

9. У передплодів 19,0–20,0 мм ТКД сформовані грудні спинномозкові нерви. Дорсальні гілки товщиною 50±5 мкм проникають у закладки м’язів спини, вентральні формують міжреброві нерви, білі і сірі сполучні гілки з’єднуються з симпатичними вузлами, від яких починають формуватися прихребтові вегетативні сплетення.

10. У формуванні ХС можна виділити тератогенний термінаційний період 8,0–51,0 мм ТКД (5-10 тиж.) коли вплив шкідливих чинників на організм може викликати наступні відхилення: 1) порушення формування тіл хребців (аномалія розвитку зуба осьового хребця, брахисподилія, мікроспондилія, платиспондилія, клиноподібний та метеликоподібний хребець, розчеплення тіл хребців, спондилоліз, сподилолістез); 2) аномалії розвитку задніх відділів хребців (аномалії дуг хребців, аномалії відростків хребців, асиметрія розвитку парних суглобових відростків, розчеплення дуги хребця (spina bifida), конкресценція); 3) аномалії числа хребців (агенезія крижової кістки, аномалії куприкових хребців, аномалії перехідних відділів хребта, аплазія, додаткові хребці або напівхребці).

Практичні висновки

1. Одержані дані про морфогенез, анатомічні особливості, варіанти будови, кровопостачання, венозний відтік та іннервацію складових компонентів ділянки хребтового стовпа в перинатальному періоді можуть бути морфологічною основою для пренатальної діагностики природжених вад та розробки нових методів хірургічного лікування в дитячій травматології та нейрохірургії.

2. Ультразвуковий скринінг під час вагітності при виявленні відхилень у розвитку хребтового стовпа плода повинен включати проведення розширеної біометрії хребтового стовпа з використанням УЗД досліджень у режимах 3D і 4D, МРТ плода.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях, рекомендованих ВАК України.

1. Кривецький В.В. Особливості формування грудного відділу симпатичного стовбура в пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В. Кривецький, І.І.Кривецька // Бук. мед. вісник. – 2000. – Т. 3, № 4. – С.163-166. (Автором виконано гістологічне дослідження грудного відділу хребта, статистична обробка отриманих результатів та написання тексту статті).

2. Кривецький В.В. Розвиток та становлення топографії грудного відділу симпатичного стовбура в пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В. Кривецький, І.І. Кривецька // Укр. мед. альманах. – 2000. –Т.3, № 1, – С. 32-34. (Автор описав особливості будови симпатичного стовбура, його співвідношення з іншими структурними компонентами ділянки хребтового стовпа, здійснив статистичну оброку отриманих даних).

3. Кривецький В.В. Розвиток хребтового стовпа у зародковому і передплодовому періоді онтогенезу людини / В.В. Кривецький // Клін. анат. та операт. хірургія. – 2002. – Т.1, № 1. – С. 38-41.

4. Кривецький В.В. Розвиток міжхребцевих дисків у пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В. Кривецький // Бук. мед. вісник – 2003. – Т.7, № 3. – С.114-117.

5. Кривецький В.В. Ембріотопографія паравертебральних нервових структур в ранньому онтогенезі людини / В.В.Кривецький // Таврич. мед.-биолог. вестник – 2005. – Т.8, № 3. – С.54-57.

6. Кривецький В.В. Кровопостачання грудного відділу хребтового стовпа у плодів та новонароджених людини / В.В.Кривецький // Бук. мед. вісник. – 2006.– Т.10, № 3. – С.110-113.

7. Кривецький В.В. Кровопостачання шийного відділу хребтового стовпа у плодовому періоді та новонароджених / В.В.Кривецький // Таврич. медико-биол. вестник. – Т.9, № 3, ч. ІІ – 2006. – С. 86-92.

8. Кривецький В.В. Кровопостачання поперекового відділу хребтового стовпа у плодів та новонароджених людини / В.В.Кривецький // Вісн. морфол. – Т.13, № 1, – 2007. – С.52-55.

9. Кривецький В.В. Варіантна анатомія і синтопічні особливості артерій крижової частини хребтового стовпа в плодовому періоді та новонароджених людини / В.В.Кривецький // Бук. мед. вісник. – 2007.– Т.11, № 1. – С.106-109.

10. Кривецький В.В. Розвиток артерій зв’язок хребтового стовпа в плодовому періоді та новонароджених людини / В.В.Кривецький // Бук. мед. вісник. – 2007.– Т.11, № 2. – С.112-115.

11. Кривецький В.В. Розвиток з’єднань у ділянці хребтового стовпа в пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В.Кривецький // Клін. анат. та операт. хірургія. – Т.6, № 2. – 2007. – С. 71-74.

12. Кривецький В.В. Розвиток венозних сплетень хребтового стовпа в плодовому періоді та новонароджених людини / В.В.Кривецький // Укр. морфол. альманах. – Т.5, № 3. – 2007. – С. 39-42.

13. Кривецький В.В. Інформаційно-експертні комп’ютерні програми і морфометрія ділянки хребтового стовпа в пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В.Кривецький // Бук. мед. вісник. – 2007. – Т.3, № 3. – С.125-128.

14. Кривецький В.В. Розвиток вен зв’язок хребтового стовпа в пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В.Кривецький // Гал. лікар. вісник. – 2007. – Т.14, № 4. – С. 58-60.

15. Кривецький В.В. Розвиток ребер у пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В.Кривецький // Бук. мед. вісник – 2007.– Т.11, № 4. – С.104-108.

16. Кривецький В.В. Морфологічні передумови формування природжених аномалій та вад розвитку хребтового стовпа / В.В.Кривецький // Таврич. мед.-биолог. вестник. – 2008. – Т.11, № 3, ч. І – С.82-87.

17. Кривецький В.В. Променева анатомія хребтового стовпа в ранньому онтогенезі людини / В.В.Кривецький, І.І. Кривецька // Клін анат. та операт. хірургія. – 2008. – Т.7, № 2. – С.25-27. (Автором виконано дослідження відділів хребтового стовпа на рентгенограмах, КТ, МРТ та УЗД плодів та новонароджених, статистична обробка отриманих результатів та написання тексту статті).

18. Кривецький В.В. Розвиток крижового відділу хребтового стовпа в пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В.Кривецький // Укр. морфол. альманах. .– 2008. – Т.6, № 3. – С.39-42.

19. Кривецький В.В. Варіантна анатомія і синтопія артерій грудних хребців у ранньому онтогенезі людини / В.В.Кривецький // Бук. мед. вісник – 2008.– Т.12, № 2. – С.102-105.

Патенти.

20. Патент на корисну модель № 26966 Україна, МПК G09B 23/28. Спосіб 3 D моделювання мікроскопічних структур ділянки хребтового стовпа в пренатальному періоді онтогенезу людини / Кривецький В.В.; заявник і патентовласник Буковинський державний медичний університет. – № 26966; заявл. 11.06.2007, опубл. 10.10.07, Бюл. № 16.

21. Патент на корисну модель № 27034 Україна, МПК G01N 1/00. Спосіб вимірювання мікроскопічних структур ділянки хребтового стовпа в пренатальному періоді онтогенезу людини / Кривецький В.В.; заявник і патентовласник Буковинський державний медичний університет. – № 27034; заявл. 18.06.2007, опубл. 10.10.07, Бюл. № 16.

22. Патент на корисну модель № 28980 Україна, МПК (2006) A 61B 8/00 A 61B 10/00. Спосіб комплексного дослідження структур ділянки хребтового стовпа в пренатальному періоді онтогенезу людини / Кривецький В.В.; заявник і патентовласник Буковинський державний медичний університет. – № 28980; заявл. 13.09.2007, опубл. 25.12.2007, Бюл. № 21.

23. Деклараційний патент України №43576А, МПК 7 А61В5/107, А61В10/00. Спосіб фотодокументування та виконання морфометричних досліджень серійних гістологічних зрізів / Кривецька І.І., Кривецький В.В., Коган О.В.; заявник і патентовласник Кривецький В.В. – №2001031624; заявл. 12.03.2001, опублік. 17.12.2001, Бюл. № 11 (пошукувачем виконано 60% роботи: апробував спосіб фотодокументування, провів патентні дослідження).

Навчальні посібники.

24. Кривецький В.В. Анатомія черепних нервів: Навчальний посібник для студ. вищ. навч. закл. IV рівня акредитації / В.В. Кривецький, І.І. Кривецька. – Чернівці, 2007. – іл. 33, – 112 с. – 1000 екз. – ISBN 966-7618-24-2. (Автор виконав 70 % роботи, систематизував, запропонував методику вивчення топографії, структурно-функціонального складу черепних нервів, описав участь блукаючого нерва у формуванні вісцеральних вегетативних сплетень).

25. Пашковський В.М. Лікувально-діагностичні пункції та блокади в неврології: Навчальний посібник для студ. вищ. навч. закл. IV рівня акредитації / В.М. Пашковський, І.І. Кривецька, В.В. Кривецький – Чернівці: БДМУ, – 2006, іл. 37, бібл. 18. – 144 с. – 1000 екз. – ISBN 966-7618-24-2. (Автор виконав 50 % роботи, топографо-анатомічно обґрунтував лікувально-діагностичні пункції в ділянці хребтового стовпа, здійснив верстку навчального посібника).

26. Кривецький В.В. Структурно-функціональна організація спинного і головного мозку: Навчальний посібник для студ. вищ. навч. закл. IV рівня акредитації / В.В.Кривецький, І.І. Кривецька – Чернівці: БДМУ, – 2007, іл. 90, бібл.19. – 224 с. – 1000 екз. – ISBN 966-697-063-5 (Автор виконав 70 % роботи, описав структурно-функціональні особливості спинного і головного мозку, описав особливості будови провідних шляхів та вегетативної нервової системи).

Матеріали конференцій та збірників праць, тези доповідей.

27. Круцяк В.Н. Эмбритопографическое становление внутренних органов и структур туловища в пренатальном онтогенезе человека / В.Н.Круцяк, В.И. Проняев, Ю.Т.Ахтемийчук, В.В.Кривецкий // Морфология. Арх. анат., гист. и эмбриологии. – Санкт – Петербург, – 1993. – Т.105. Вып. 10. – С.20. (Автор здійснив дослідження ділянки хребтового стовпа в зародковому та передплодовому періодах, здійснив статистичну оброку отриманих даних).

28. Кривецький В.В. Форма та зв’язки грудного відділу симпатичного стовбура в ембріогенезі людини / В.В.Кривецький, І.І. Кривецька // Укр. мед. альманах – 2000. – Т.3, № 1, – С.33. (Автор дослідив особливості формування вегетативних сплетень в грудному та поперековому відділах хребта, здійснив статистичну оброку отриманих даних).

29. Кривецький В.В. Морфогенез грудного відділу симпатичного стовбура в ранньому періоді онтогенезу людини / В.В. Кривецький, І.І. Кривецька // Матер. 83-ї підсумкової наук. конф. співроб. БДМА, присв. 10-й річниці незал. України – Чернівці, 2002. – С. 142-146. (Автор дослідив особливості топографії симпатичних вузлів та формування вісцеральних вегетативних сплетень у передплодів та плодів людини).

30. Кривецький В.В. Розвиток та становлення топографії міжребрового судинно-нервового пучка в ранньому періоді онтогенезу людини / В.В. Кривецький // Матер. 83-ї підсумкової наук. конф. співроб. БДМА, присв. 10-й річниці незал. України – Чернівці, 2002. – С. 149-152.

31. Кривецький В.В. Критичні періоди в розвитку та становленні топографії ділянки хребтового стовпа людини / В.В. Кривецький // Матер. наук. конф. «Вікові аспекти чутливості організму до ксенобіотиків». – Чернівці, 2002. – С. 43-44.

32. Кривецький В.В. Розвиток структур хребтового стовпа в зародковому періоді онтогенезу людини / В.В. Кривецький // Актуал. пит. морфол: Зб. наук. праць ІІІ національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів та топографо-анатомів України. – Київ, 2002. Тернопіль: Укрмедкнига, 2002.
– С.167-168.

33. Кривецький В.В. Розвиток та становлення топографії структур хребтового стовпа в зародковому періоді онтогенезу людини / В.В. Кривецький // Динаміка наукових досліджень: матер. Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ, 2002. – Т.5. – С. 12-13.

34. Кривецкий В.В. Развитие и становление топографии структур позвоночного столба в зародышевом периоде онтогенеза человека / В.В. Кривецький // Проблемы морфологии (теоретические и клинические аспекты): мат. ІІ Общерос. конф. Успехи современного естествознания
– Москва, 2003. – № 8. – С. 96.

35. Кривецький В.В. Морфологічні передумови формування аномалій хребтового стовпа у пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В. Кривецький, І.І. Кривецька // Україна наукова 2003: матер. Міжнар. наук.-практ. конф.: – Дніпропетровськ-Сімферополь, 2003. – Т.12. – С.28-29. (Автор дослідив морфологічні передумови у формуванні аномалій та вад розвитку, описав рентгенограми, КТ, МРТ 72 плодів та 30 новонароджених).

36. Кривецький В.В. Розвиток архітектоніки і гістоструктури губчастої речовини хребців у пренатальному онтогенезі людини / В.В.Кривецький // Динаміка наукових досліджень 2003: матер. II Міжнар. наук.-практ. конф. – Т.16. Медицина. – Дніпропетровськ-Луганськ-Чернівці: Наука і освіта, 2003. – С.48-49.

37. Кривецький В.В. Розвиток первинних ядер скостеніння в хребцях людських ембріонів, плодів і новонароджених / В.В.Кривецький // Наука і освіта 2004: матер. VII Міжнар. наук.-практ. конф. – Т.48. Медицина. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.46-47.

38. Кривецький В.В. Особливості кровопостачання хребта плодів і новонароджених / В.В. Кривецький // Динаміка наукових досліджень 2004: матеріали III Міжнар. наук.-практ. конф. – Т.59. Медицина. – Дніпро–петровськ: Наука і освіта, 2004. – С.23-24.

39. Кривецький В.В. Фактори ризику у виникненні аномалій та вад розвитку структур хребтового стовпа в ранньому онтогенезі людини / В.В.Кривецький // Здорова дитина: здоровій дитині – здорове середовище: матер. II Міжнар. наук.-практ. конф. – Чернівці, 2004.– С.16-17.

40. Кривецький В.В.Особенности артериального кровоснабжения шейных позвонков в раннем онтогенезе человека / В.В.Кривецький // Перспективные разработки науки и техники: матер. научно-практической конф. – Белгород, 2004. – С.24-26.

41. Кривецький В.В. Источники кровоснабжения шейных позвонков в раннем онтогенезе человека / В.В.Кривецький // Науковий потенціал світу 2004: матер. I Міжнар. науково-практичної конф. – Т. 34. Медицина. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, – 2004. – С.24-26.

42. Кривецький В.В. Розвиток та становлення топографії грудного відділу симпатичного стовбура в пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В.Кривецький // Клін. анат. та операт. хірургія. – 2004. –Т.3, № 3,– С.69-70.

43. Кривецький В.В. Морфометричні особливості каналу хребтового стовпа у плодів та новонароджених людини / В.В.Кривецький // Від фунда–ментальних досліджень – до прогресу в медицині: матер. Міжнар. наук.-практ. конф., присв. 200 – річчю з дня заснув. ХДМУ – Харків, 2005. – С.32.

44. Кривецький В.В. Розвиток та становлення симпатичного відділу вегетативної нервової системи в пренатальному періоді онтогенезу людини / В.В.Кривецький // Матер. VIII з’їзду Всеукраїнського лікарського товариства (ВУЛТ). Укр. мед. вісті. – Івано-Франківськ. – 2005, –Т.6, № 1-2. (64-65) – С.405.

45. Кривецький В.В. Ембріотопографія вен хребта плодів і новонароджених / В.В.Кривецький, І.І.Бобрик // Клін. анат. та операт. хірургія. – 2006. – Т.5, № 2. – С.76. (Здобувачем проведено морфологічне дослідження вен хребта плодів, аналіз отриманих даних і підготовлено матеріал до друку).

46. Кривецький В.В. Топографія екстраорганних артерій грудних хребців / В.В. Кривецький // Наука и технологии шаг в будущее – 2006: матер. I Междунар. научно-практической конф. – Т. 15. Медицина – Белгород: Роснаучкнига 2006. – С. 68-69.

47. Кривецький В.В. Розвиток вен хребтового стовпа людини в зародковому і передплодовому періодах / В.В.Кривецький // Науковий потенціал світу – 2006: матер. III Міжнар. наук.-практ. конф. – Т. 11. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С.35-36.

48. Кривецький В.В. Топографо-анатомические особенности тел позвонков и межпозвоночных дисков в зародышевом и предплодном периоде развития человека / В.В.Кривецький, И.И.Бобрик // Современные аспекты гистогенеза и вопросы преподавания в вузе: матер. Междунар. конф. посвящённые 100-летию со дня рожд. проф. Л.И. Фалина. Морфология, –Т.131, – Санкт-Петербург: Эскулап.– 2007 – С. 77. (Автор дослідив ембріотопографічні особливості формування тіл хребців і міжхребцевих дисків у 40 зародків та 75 передплодів людини, здійснив статистичну оброку отриманих даних).

49. Кривецький В.В. Морфогенез хребтово-рухових сегментів у зародковому і передплодовому періодах розвитку людини / В.В. Кривецький // Анатомо-хірургічні аспекти дитячої гастроентерології: матер. наук. симпозіуму – Чернівці: Букрек, 2007. – С. 68-69.

50. Кривецький В.В. Рентгенологічна картина вен хребтового стовпа у плодів та новонароджених В.В.Кривецький // Dynamika naukowych badan – 2007: mater. Mezinarod. konfer. Tym 7. Medycyna. Nauk biologicznych. Fizyczna kultura isport: Przemysl. Nauka i studia – S. 24-25.

51. Кривецький В.В. Ультразвукова діагностика природженої патології хребта в ранньому онтогенезі людини / В.В.Кривецький // Здорова дитина, формування інноваційної парадигми збереження здоров’я дітей: мат. V Міжнар. наук. практ. конф.– Чернівці, 2007. – С.49.

52. Кривецький В.В. Особливості кровопостачання окремого грудного хребця у плодів та новонароджених людини / В.В.Кривецький // Прикладні аспекти морфології експериментальних і клінічних досліджень: мат. нук. практич. конф. – Тернопіль, 2008. – С. 35-36.

53. Кривецький В.В. Особливості становлення топографії симпатичного стовбура в плодовому періоді та в новонароджених людини / В.В.Кривецький, І.І.Кривецька // Efectivni nstroje modernch vd – 2008: materil IV mezinrodn vdecko – praktick konference (03–15 kvetna 2008 roku) – Dl 13. Lkastv: Praha. Pulishing House «Education and science» s.r.o – S.47-50. (Автор дослідив ембріотопографічні особливості формування симпатичного стовбура у 55 плодів та 25 новонароджених людини, здійснив статистичну оброку отриманих даних).

54. Кривецький В.В. Кровоснабжение поясничних позвонков в пренатальном онтогенезе человека / В.В.Кривецький // Акт. вопр. морфол.: cб. трудов Междунар. науч.–практ. конф. посв. 50-летию каф. анатомии человека Гр ГМУ. – Гродно, 2008. – С. 56-57.

55. Кривецький В.В. Топографія екстаорганних артерій 1-2 порядків грудних хребців у пренатальному періоді розвитку людини / В.В.Кривецький // Evropsk vda XXI stolet – 2008: materil IV mezinrodni vdecko – praktick konference (16–31 kvetna 2008 roku) – Dl 14. Lkastv: Praha. Pulishing House «Education and science» s.r.o – S. 61-62.