Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


303. Рябцун Світлана Володимирівна. Розвиток системи сценарного планування у діяльності підприємств сфери послуг: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Одеська національна академія зв'язку ім. О.С.Попова. - О., 2005.



Анотація до роботи:

Рябцун С.В. Розвиток системи сценарного планування діяльності підприємств сфери послуг. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01.- економіка, організація і управління підприємствами. Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова, Одеса, 2005.

У дисертації досліджені теоретичні і методологічні проблеми побудови системи сценарного планування, як одного з інструментів стратегічного управління. Проаналізовано сучасні школи стратегічного планування, обґрунтовано місце сценарного пданування. Надано характеристику аналітичних інструментів, що використовуються під час сценарного планування.

Розроблено методичне забезпечення системи сценарного планування, визначені елементи системи сценарного планування, запропонован процесс формування сценаріїв розвитку підприємства. Зроблений наголос на інституалізацію процесу формування сценаріїв, визначені рівні сценарного інтелектуального моделювання. За результатами дослідження розроблено практичні рекомендації щодо технології проведення сценарного моделювання і визначені конкретні сценарії подальшого розвитку підприємства.

У дисертаційній роботі теоретично обґрунтовано і закріплено методиками нове рішення актуальної науково-прикладної задачі формування системи сценарного планування на підприємствах шляхом визначення його сутності, змісту, ролі і місця в сучасних підходах до планування, а також розробки раціональних процедур його реалізації. Відповідно до цілей і завдань дисертаційного дослідження отримані наступні результати теоретичного і науково-прикладного характеру:

1. Виконано аналіз вітчизняних і закордонних досліджень, присвячених сценарному плануванню діяльності підприємств. Уточнено загальне уявлення та визначення сценарного планування. Доводиться необхідність сценарного планування діяльності підприємств у контексті організаційного розвитку й організаційної трансформації. Розглянуто моделі як стратегічного планування, так і організаційного розвитку та визначено місце сценарного планування.

2. Науково обґрунтована доцільність використання ситуаційного підходу при стратегічному плануванні. Охарактеризовані найбільш розроблені ситуаційні теорії. Сформульовано основні принципи ситуаційного підходу. Представлено понятійний апарат ситуаційного аналізу. Вказано на існування невизначеності умов і завдань під час опису ситуації. Визначено перелік бар'єрів, що впливають на успішну діяльність організації.

3. Визначено сутність і принципи сценарного планування. Визначено ключову складність сценарного планування – обгрунтування переходу з одного сценарію на іншій при зміні ситуації. Підкреслена необхідність демократизації сучасного сценарного планування. Обґрунтовано перелік використовуваних при сценарному плануванні якісних і кількісних інструментів, показані їх переваги і недоліки. Проведений аналіз шкіл стратегічного менеджменту і сучасних підходів до менеджменту виявив місце сценарного планування при формуванні бачення майбутнього підприємства.

4. Науково обґрунтовано, що інтеграція можливостей когнітивних і інформаційних технологій відкриває унікальну можливість у рамках єдиного програмно-аналітичного комплексу проводити сценарне планування. Аналіз існуючої класифікації рішень дозволив авторові обґрунтувати, як відбувається процес їхнього включення в сценарії розвитку підприємств і запропонувати перелік можливих дій.

5. Обґрунтовано, що управлінське рішення і, насамперед, планування, ухвалення рішення про майбутні кроки підприємства повинно враховувати динамічні процеси. Виділено чотири принципових динамічних лінії, що можуть принципово вплинути як на саме виживання підприємства, так і на можливості, темпи й успішність реалізації його місії: зміни в середовищі, у технології, у групі лідерів і в групі персоналу. Показано механізм взаємовпливу динамічних груп і його наслідки.

Розроблено процедуру виконання сценарного планування, що дозволяє оцінювати параметри діяльності підприємства на основі сценаріїв його майбутнього розвитку.

6. Оскільки для підприємства центральною вимогою є збереження гомеостазу, то обґрунтовано, що організаційна культура є інструментом його збереження і підтримки. Динамічна рівновага припускає ієрархію цінностей, що може і буде мінятися під впливом внутрішніх і зовнішніх процесів. Тоді, не відмовляючись від своїх базових цінностей, організаційна культура може розвиватися, реагуючи на зміни того, що є більш суттєвим сьогодні з цих цінностей, а що буде або може бути більш важливим у майбутньому.

7. Обґрунтовано, що необхідною умовою успішного функціонування запропонованої моделі є інформаційна прозорість всіх учасників ринку. Запропоновано структуру інформаційного поля сценарного планування. Надано матриці джерел зовнішньої і внутрішньої інформації для кабінетних досліджень на підприємстві.

8. Запропоновано систему моніторингу навколишнього середовища. Наведено аналіз діяльності конкурентів підприємства, його постачальників і споживачів. Проаналізовано динаміку розвитку ринку фотопослуг.

9. Виконано аналіз імовірних сценаріїв розвитку підприємств, встановлені класи ризиків окремих підсистем.

10. Апробування результатів досліджень, проведених у рамках дисертаційної роботи, підтверджується впровадженням на ряді організацій, зокрема на прикладі діяльності підприємств, що працюють на ринку фотопослуг і державних установ.

Використання розроблених методик і моделей дозволяє істотно підвищити рівень аналітичної роботи, що сприяє науковому обґрунтуванню прийнятих управлінських рішень і, в остаточному підсумку, підвищенню ефективності управління підприємствами в цілому.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Рябцун С.В. Функціональний та системний підхід щодо аналізу зовнішнього середовища. Вісник Одеського інституту внутрішніх справ.-.№ 2, 2002, Одеса.: С. 180-185.– 0,5 др.арк.

  2. Рябцун С.В. Визначення інвестиційної привабливості регіону як етап стратегічного планування. Економіка, менеджмент, підприємництво. Збірник наукових праць Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – Луганськ. - № 7.-2002.- С.167-17.– 0,5 др.арк.

3. Рябцун С.В. Використання сценарного аналізу при розробці стратегії розвитку підприємств регіону. Вісник соціально-економічних досліджень. Вип. 16, Одеса. ОДЕУ-2004 С.248-252. – 0,5 др.арк.

4. Рябцун С.В. Модель формування сценаріїв розвитку підприємств. Одеса.: ОНПУ, -2004.- С. 34-39. - 0,3 др.арк.

5. Яроміч С.А., Рябцун С.В. Організаційна культура представницьких органів влади. Актуальні проблеми державного управління: збірник наукових праць. - вип. 9.- Одеса.: ОФ УАДУ, 2002.- С. 207-219. -0,5 др.арк.

Індивідуально автором виконаний аналіз типів організаційної культури (0,3 др.арк.).

  1. Яроміч С.А., Рябцун С.В. Розробка сценаріїв стратегії розвитку фірми // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. - Вип. 190. Том 1 – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004.- С. 268-273.– 0,5 др.арк.

Індивідуально автором розглянуті основні питання визначення сценаріїв підприємств, показані деякі суперечливі аспекти та складнощі в їх визначенні та обґрунтовані заподій такого протиріччя. Також розглянуті існуючі визначення поняття “сценарне планування”, яке застосовується в менеджменті (0,3 др.арк.).

В інших виданнях

  1. Рябцун С.В. Информационная поддержка сценарного планирования // Управление информационными ресурсами. Материалы научно-практической конференции 15 мая 2004 года. Мн.: Академия управления при Президенте Республики Беларусь, 2004. – С. 239-241. – 0,15 др.арк.

  2. Яроміч С.А., Рябцун С.В. Використання сценарного планування при розробки стратегії розвитку регіону. Інституційні перетворення як передумова ефективного використання ресурсного потенціалу регіону: Матеріали щорічної загальноінститутської науково-практичної конференції. - Одеса, ОРІДУ УАДУ, 2003.- С. 296-301.– 0,4 др.арк.

Індивідуально автором класифіковано фактори, що впливають на вибір сценаріїв розвитку. (0,2 др.арк.).

  1. Яроміч С.А., Рябцун С.В. Построение информационной модели оценки привлекательности регионов // Управление информационными ресурсами. Материалы научно-практической конференции 15 мая 2003 года. Мн.: Академия управления при Президенте Республики Беларусь, 2003. – С. 143-145. – 0,15 др.арк.

Індивідуально автором класифіковані фактори, що впливають на рівень привабливості регіонів і підприємства, що працюють у ньому. (0,1 др.арк.).