Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Кифяк Олександр Васильович. Розвиток сфери рекреаційних послуг регіону в умовах транскордонного співробітництва (на прикладі єврорегіону "Верхній Прут") : дис... канд. екон. наук: 08.00.05 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2007. — 229арк. — Бібліогр.: арк. 195-210.



Анотація до роботи:

Кифяк О.В. Розвиток сфери рекреаційних послуг регіону в умовах транскордонного співробітництва (на прикладі єврорегіону «Верхній Прут»). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2007.

Дисертація присвячена актуальним питанням розвитку сфери рекреаційних послуг регіону в умовах транскордонного співробітництва. Дослідження здійснене на прикладі єврорегіону «Верхній Прут».

В роботі поглиблено теоретичні аспекти функціонування сфери рекреаційних послуг, доповнено зміст поняття «рекреація» шляхом введення в науковий обіг термін «інертна рекреація» та сформовано теоретичну основу визначення оптимальної рекреаційної території з точки зору споживача рекреаційних послуг. Вдосконалено та доповнено практичними рекомендаціями стимулювання розвитку сфери рекреаційних послуг регіону в умовах транскордонного співробітництва. Удосконалено методологічні підходи до посилення рекреаційної конкурентоспроможності транскордонного регіону (на прикладі Чернівецької області), які базуються, зокрема, на впровадженні регіональних програм, інноваційних методів організації рекреаційної діяльності, створенні інформаційного рекреаційно-туристичного центру, вдосконаленні отримання та аналізу статистичних даних та ін.; методологічну основу системи збереження та відновлення природного середовища регіону. Запропоновано здійснити диференціацію територій рекреаційного призначення шляхом проведення їх розподілу на групи масового використання, обмеженого використання та елітної рекреації.

Запропоновані варіанти політики стимулювання розвитку сфери рекреаційних послуг в умовах транскордонного співробітництва можуть слугувати орієнтиром для вироблення стратегії урядових структур.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити наступні висновки, що відображають сутність дисертаційної роботи:

1. Для формування ефективної стратегії розвитку українським регіонам необхідно узгоджувати власні економічні інтереси та пріоритети з сучасними тенденціями глобальних еволюційних змін в світі. Стратегія розвитку сфери рекреаційних послуг повинна базуватись на наявних конкурентних перевагах, мобілізації та концентрації усього комплексу чинників з метою оптимального використання потенціалу всіх регіонів України.

2. Обґрунтовано необхідність розширення понятійного апарату сфери рекреаційних послуг, зокрема, шляхом введення в науковий обіг терміну “інертна рекреація”. Запропоновано визначати дану категорію як сукупність щоденних або регулярних заходів та дій людини, спрямованих на відновлення її фізичних, інтелектуальних та духовних сил, які не пов’язані з виїздом із постійного місця проживання (тобто з туристичною діяльністю).

3. Доведено, що транскордонне співробітництво постає актуальним елементом пріоритетної регіональної політики та наукових досліджень у сфері рекреаційних послуг. Серед головних напрямків, які мають реалізовуватися через взаємовигідне транскордонне співробітництво та безпосередні контакти у єврорегіонах, знаходиться і розвиток сфери рекреаційних послуг. Запропоновано етапи розробки та реалізації стратегії розвитку сфери рекреаційних послуг регіону в умовах транскордонної співпраці та згруповано чинники, що впливають на формування цієї стратегії та вимагають дослідження: потенційні ресурси, законодавче поле, фінансово-економічне поле, зовнішнє та внутрішнє оточення, системи управління.

4. Визначено ряд проблем, що гальмують розвиток рекреаційної діяльності в межах єврорегіону “Верхній Прут”:

а) характерні для українських членів єврорегіону: відсутність інформації про рекреаційний потенціал у потенційних партнерів та рекреантів, низький рівень конкурентоспроможності, нерозвинута транспортна та інформаційно-комунікаційна інфраструктура, нестабільність законодавчої бази, недостатні фінансові можливості підприємств сфери рекреаційних послуг, низька кваліфікація персоналу, занедбаність історико-культурних та природних пам’ятників тощо.

б) спільні для всіх учасників єврорегіону: у законодавстві трьох країн не визначені необхідні правові підстави для здійснення їх прикордонними регіонами спільної діяльності у сфері рекреаційних послуг та співпраці з європейськими партнерами, передбаченої установчими документами і наступними рішеннями єврорегіону "Верхній Прут"; відсутня збалансована система політичного (лобіювання), технічного та фінансового забезпечення реалізації конкретних транскордонних проектів в сфері рекреаційних послуг; відсутні механізми взаємодії урядових і парламентських структур щодо розгляду і узгодження на рівні трьох держав питань транскордонного співробітництва; немає чіткої нормативно-правової основи для спільного фінансування транскордонних проектів і забезпечення відповідних гарантій; існує нагальна потреба в збільшенні пропускної спроможності пунктів перетину кордону за рахунок розширення інфраструктури та вдосконалення якості послуг; населення єврорегіону не інформується про діяльність його адміністративно-територіальних одиниць через засоби мас-медіа.

5. Вперше розроблено і запропоновано до використання концепцію формування транскордонного рекреаційного кластеру, яка визначає його суть, мету, структуру та основні засади функціонування. Виходячи з потреб розвитку транскордонної співпраці в сфері рекреаційних послуг, пропонується впровадити кластерну модель функціонування рекреаційного комплексу в межах єврорегіону „Верхній Прут” (зокрема, на території Чернівецької та Івано-Франківської областей України та Сучавського і Ботошанського повітів Румунії), як інструмент посилення інтегральної конкурентоспроможності регіонів за рахунок синергетичних зв’язків.

6. З метою збереження і відтворення природних рекреаційних ресурсів, а також залучення фінансових ресурсів в сферу рекреаційних послуг висунута пропозиція стосовно проведення диференціації рекреаційних територій регіону на основі вигідності певних груп рекреантів в конкретній місцевості. Пропонується здійснювати розподіл територій рекреаційного призначення на три групи:

території масового відпочинку – поширені місця щоденної рекреації, які не володіють специфічними умовами, в більшості не обладнані спеціальними спорудами та пристроями для рекреаційної діяльності (загальнодоступні та безоплатні);

території обмеженого використання – місця та райони, що володіють особливими природно-рекреаційними ресурсами, забезпечені прибиранням та обладнанням для відпочинку, інфраструктурою, охороною тощо (можуть бути використані відпочиваючими за доступну плату);

території елітної рекреації – рідкісні місця або райони, які володіють унікальними ресурсами (невідновлюваними або такими, що нелегко відновлюються) або важкостворюваними умовами відпочинку, потребують кваліфікованого догляду та охорони. (з високою оплатою за доступ).

7. Удосконалено структуру та здійснено ієрархію основних груп факторів, які здійснюють визначальний вплив на розвиток сфери рекреаційних послуг певної території за рахунок їхньої найбільшої привабливості для споживачів, зокрема, в умовах єврорегіонів. Такими факторами пропонується визнавати: природні рекреаційні ресурси, культурно-історичну спадщину, повноцінну інфраструктуру, високий рівень обслуговування, прийнятний рівень цін, розважальні заходи та заклади, екологічну рівновагу, суспільно-політичну стабільність, транспортне забезпечення та зв’язок, безпеку, сприятливі кліматичні умови, інноваційні методи та підходи до організації відпочинку.

8. Запропоновано модель визначення оптимальної (тієї, яка знаходиться поза конкуренцією) рекреаційної території, яка відображає етапи процесу вибору та прийняття рішення про відвідування, через які проходить потенційний споживач рекреаційного продукту певної території, а також фактори, які можуть вплинути на його схильність до здійснення подорожі та чинники, які здійснюють вплив на цей вибір.

9. Проведено математичне дослідження на основі розробленої моделі, спрямоване на визначення оптимальних рекреаційних зон в умовах транскордонного співробітництва за критерієм наближеності ресурсів та зручності їх відвідування споживачами. Опосередковано результати дослідження підтверджують необхідність формування транскордонного рекреаційного кластеру єврорегіону, оскільки вказують на те, що зони оптимальної концентрації рекреаційних ресурсів знаходяться в пропонованих автором межах території кластеру – Чернівецька та Івано-Франківська області України та Сучавський і Ботошанський повіти Румунії.

Запропоновані варіанти політики стимулювання розвитку сфери рекреаційних послуг в умовах транскордонного співробітництва відображають потреби всіх зацікавлених сторін і можуть слугувати орієнтиром для вироблення стратегії урядових структур.

Публікації автора:

Монографії

  1. Правові аспекти діяльності підприємств сфери туризму / Кифяк О.В., Брижак П.М., Кифяк В.Ф. –Чернівці: Зелена Буковина, 2004. -176 с. (Особистий внесок: охарактеризовано транскордонне співробітництво в сфері рекреаційно-туристичних послуг в контексті вимог українського та європейського законодавства).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Кифяк В.Ф., Кифяк О.В. Розвиток туризму та його вплив на регіональну економіку // Регіональна економіка, - 2001. - № 2. -С.167-171. (Особистий внесок: визначено основні фактори, які формують функціонування рекреаційно-туристичного ринку).

  2. Кифяк О.В. Деякі тенденції розвитку туризму на Буковині на початку ХХІ століття // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. - 2001р. - № 3.-С.136-139.

  3. Кифяк О.В. „Позиціонування конкурентних переваг регіону в контексті необхідності залучення інвестиційних ресурсів” // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. - 2004р. -Вип.1. Ч.1. -С. 300-304.

  4. Кифяк О.В. Можливості транскордонної співпраці в рекреаційній сфері на прикладі єврорегіону «Верхній Прут» // Науковий вісник Чернівецького університету. – 2005. - Вип. 233. -С. 81-84.

  5. Кифяк О.В. Регіональні фактори розвитку ринку рекреаційно-туристичних послуг // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. –2005 р. -Вип. ІІІ. -С. 520-522.

  6. Кифяк О.В. Рекреаційна індустрія Буковини як пріоритетний напрям стратегії соціально-економічного розвитку краю // Регіональна економіка. -2005р. -№ 1-С. 230-233.

  7. Кифяк О.В. Розвиток рекреаційних ринків регіонів // Фінанси України. -2005р. -№ 9. -С.64-69.

  8. Кифяк О.В. Основні напрями рекреаційно-туристичної діяльності в Чернівецькій області та важелі стимулювання їх розвитку // Вісник ДІТБ, серія «Економіка, організація і управління підприємствами (в туристичній сфері)». - 2005р. -№ 9. - С.122-127.

  9. Кифяк О.В. Основні засади формування рекреаційно-туристичного кластеру в межах єврорегіону (на прикладі єврорегіону «Верхній Прут») // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. - 2005 р. -Вип. ІV, ч.2. -С. 185-193

  10. Кифяк О.В., Євдокименко В.К. Організаційно-економічні підходи до територіального управління розвитком рекреаційного комплексу // Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ. -2005 р. -Вип. ІV, ч.1. -С. 63-68. (Особистий внесок: внесено пропозиції, спрямовані на вдосконалення організаційно-економічного механізму функціонування регіонального рекреаційно-туристичного ринку).

  11. Кифяк О.В., Кифяк В.Ф. Стратегічні напрямки розвитку сфери рекреації і туризму в Закарпатській області та її вплив на соціально-економічний стан регіону // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Соціально-економічний розвиток регіону: діагностика, стратегія, управління. –2006. -Вип. 4(60). -С. 130-150. (Особистий внесок: проведено аналіз можливостей та перспектив розвитку сфери рекреаційних послуг в Закарпатській області).

  12. Кифяк О.В., Кифяк В.Ф., Виклюк Я.І. Визначення оптимальних рекреаційно-туристичних зон в умовах транскордонного співробітництва // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць.. –2007. -№ 1 (68)-С. 132-136. (Особистий внесок: згруповано рекреаційні ресурси, які є визначальними для територіальної організації туризму, розроблено основу методики визначення меж оптимальних рекреаційно-туристичних зон).

Тези доповідей та інші публікації

  1. Кифяк О.В. Деякі особливості економічного розвитку України на перехідному етапі // Стратегія економічного розвитку в умовах глобалізації: ІХ Міжн. наук.-практ. конф. 4–6 квітня 2000р., Чернівці – Чернівці, 2000. -С.171-172.

  2. Кифяк О.В. Оцінка рекреаційних ресурсів і формування рекреаційного продукту в сучасних умовах // Стратегія регіонального розвитку: методологія формування, муніципальна специфіка, механізм реалізації: XV Міжн. наук.-практ. конф. 27 січня 2004р., Чернівці. –Чернівці, „Рута”, 2004. -С. 443-446.

  3. Стратегічний план розвитку міста Чернівці на 2004 – 2011 роки / Кифяк О.В., Євдокименко В.К., Гуменюк А.М., Кифяк В.Ф., Філатова Н.Г., Мартинчук Н.Ф., Мельник А.П., Оленюк М. І., Пильтяй О.В., Порчук М.Д. –Чернівці: МВІЦ „Місто”, 2004. -114 с. (Особистий внесок: запропонована та описана програма розвитку м. Чернівців як центру туристичної індустрії Буковини).

  4. Кифяк О.В. Єврорегіон як проблемно-орієнтована форма транскордонної співпраці територій // Конкурентоздатність територій і підприємств у взаємозалежному світі: VII Всеукр. наук.-практ. конф. студентів і молодих вчених.24 березня 2005р. –Донецьк: ТОВ „ДЕГІ”. –Ч.2, 2005. С. 78-80.

  5. Кифяк О.В. Перспективи рекреаційного комплексу регіону в контекті інноваційно-інвестиційної стратегії розвитку економіки України // Наукові і практичні проблеми створення і функціонування туристичних центрів і тематичних парків: V Міжнар. наук.-практ. конф. 27-28 травня 2005р. Донецьк. – Донецьк, 2005. -С. 144-146.

  6. Кифяк О.В. Основні напрямки регулювання рекреаційно-туристичного сектору економіки України // Інформаційні технології в управлінні туристичною і курортно-рекреаційною економікою та проблеми підготовки фахівців: Міжн. наук.-практ. конф. 15-16 вересня 2005р., Бердянськ. –Бердянськ: АУІТ «АРІУ», 2005. -С.97-98.

  7. Kyfyak A. The practical approaches to the territorial management of the recreational complex (Практичні підходи до територіального менеджменту рекреаційного комплексу) // Amfiteatru Economic, № 18,2005. P.113-115.

  8. Кифяк О. Інфраструктурне забезпечення сфери рекреаційних послуг Чернівецької області // Рекреація й туризм: сучасні тенденції та регіональні особливості: Міжн. наук.-практ. конф. «Інноваційні моделі розвитку туристичної інфраструктури України. Буковинське та світове старообрядництво: історія, культура, туризм». Чернівці, 23-23 вересня 2006 р. –Чернівці, 2006. –Ч. 1. - С. 108-114.

  1. Кифяк О.В. Проблеми розвитку екологічного туризму: регіональний аспект // Структурно-інституційні зміни та інвестиційно-інноваційний розвиток регіону: XVI Міжн. наук.-практ. конф. 17-18 травня 2007 р. –Чернівці, 2007. -С. 286-287.