Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Пономаренко Ірина Львівна. Розвиток рефлексивності у підлітків з відхиленою поведінкою: дисертація канд. психол. наук: 19.00.07 / Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Пономаренко І.Л. Розвиток рефлексивності у підлітків з вiдхиленою поведінкою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07. – вікова та педагогічна психологія. – Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, Сімферополь, 2002.

В роботі досліджуються когнітивні підстави формування та корекції відхиленої поведінки. Аналіз уявлень про рефлексію, що розроблялись у теоріях наукової раціональності та теоріях навчання, а також підходів до розуміння джерел девіантності дозволив теоретично типологізувати можливі варіанти взаємозв’язку між формами поведінки підлітків у період кризи дорослішання та їхньою рефлексивністю. Теоретичний конструкт було діагностично обґрунтовано, що дозволило відокремити групу підлітків, відхилена поведінка котрих зумовлена низьким рівнем рефлексивності.

На підставі уявлень про ієрархію потреб у рефлексії та її механізми, а також з врахуванням необхідності формування у підлітків психологічного запиту було розроблено тренінг, що нараховує три етапи: актуалізація когнітивного компоненту переживання, ініціація когнітивного дисонансу, формування навичок рефлексивного переносу.

Розуміння змістовної рефлексії як маркеру високої рефлексивності, а також відокремлення компонентів рефлексивності дозволило розробити процедуру перманентної та підсумкової діагностики ефективності корекційної програми розвитку рефлексивності та констатувати, що зниження рівню агресивності та негативізму у підлітків корекційної групи зумовлені цими когнітивними змінами.

Основні положення роботи знайшли практичне застосування у корекційній роботі з підлітками з відхиленою поведінкою. Елементи програми використовуються у індивідуальній корекційній роботі з підлітками, а також у інших тренінгах модифікації поведінки, коли проблеми, що коригуються, пов’язані з низькою рефлексивністю. Когнітивний підхід до корекції відхиленої поведінки розглядається на практичних заняттях з педагогічної психології.

Публікації автора:

  1. Проективный метод актуализации психологического запроса // Практична психологія і соціальна робота. – 2001. – N4. – С.30 - 36.

  2. Тренинг развития рефлексивности у подростков // Практична психологія і соціальна робота. – 2002. – N3. – С. 8 – 17.

  3. Психологическая характеристика подростков с девиантным поведением // Практична психологія і соціальна робота. – 2002. – N4. – С. 1 – 6.

  4. Психологическая природа девиантности в терминах «для» (когнитивный подход) // “Наука і освіта”. – 2002. – N2. – С. 44 – 47.

  5. Когнитивные стили в образовании // Практична психологія і соціальна робота. – 2003

  6. Развитие рефлексивных способностей у подростков // Материалы научно-методической конференции. – Артек, 2000. – С.151 – 157.

  7. Когнитивный подход в разработке тренинга модификации поведения // Сборник научных трудов. – Артек, 2001. – С. 234 – 240.

  8. Психологическая характеристика подростков с девиантным поведением. Методическое пособие. – Симферополь, 2001. – 58 с.

  9. Тренинг развития рефлексивности у подростков. Методическое пособие. – Симферополь, 2002. – 33 с.

  10. Практическая психология (для учащихся 9-11 классов) // Сборник учебных программ по психологии. – Симферополь, 2001. – С. 34-36.

  11. “Тест руки” Пономаренко И.Л. // Проективные методики исследования личности. Методические рекомендации. – Симферополь, 2003. – С. 41 – 43.