Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


17. Клочек Лілія Валентинівна. Розвиток процесів ідентифікації і відособлення у підлітковому і ранньому юнацькому віці: дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Клочек Л.В. Розвиток процесів ідентифікації і відособлення у підлітковому і ранньому юнацькому віці.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія.- Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено вивченню змісту, структури, вікових та індивідуальних особливостей перебігу процесів ідентифікації і відособлення у підлітковому і ранньому юнацькому віці, визначенню критеріїв діагностування характеру їх протікання, пошуку шляхів та засобів подолання відчуження як прояву дисгармонійного характеру протікання даних процесів. У дисертації обґрунтована доцільність застосування системного підходу при дослідженні процесів ідентифікації і відособлення. Визначені критерії діагностування характеру протікання процесів ідентифікації і відособлення: наявність чи відсутність об’єкта ідентифікації; мотивація ідентифікуватися з об’єктом; потреба у спілкуванні як засобі пізнання інших людей; сприймання об’єкта ідентифікації, порівняння його суб’єктом з власною особистістю; емоційна сприйнятливість до ідентифікації; ставлення до усамітнення.

У роботі представлені результати дослідження складових процесу ідентифікації (інформаційної, мотиваційної, операційної, емоційної), форм прояву процесу відособлення особистості в групі (усамітнення, відчуження). Виявлено вікові та індивідуальні особливості протікання процесів ідентифікації і відособлення у підлітковому і ранньому юнацькому віці. Розроблена й апробована програма психокорекції відчуження та його профілактики у підлітків і юнаків спрямована на створення умов для подолання дисгармонійних проявів досліджуваних процесів. Доводиться доцільність та ефективність включення її у навчально-виховний процес.

У дисертації представлено вирішення проблеми розвитку процесів ідентифікації і відособлення у підлітковому і ранньому юнацькому віці: визначається сутність даних процесів, їх розгляд в онтогенетичному аспекті, обґрунтовується структура і критерії діагностування характеру їх протікання, виявляються вікові та індивідуальні особливості їх перебігу у підлітків і юнаків, розроблена та апробована програма психокорекції і профілактики відчуження, спрямована на подолання дисгармонійних проявів протікання процесів ідентифікації і відособлення та гармонізацію розвитку підростаючої особистості.

1. Вивчення особливостей ідентифікації і відособлення особистості є актуальною проблемою у психологічній науці. Ідентифікація є процесом реалізації прагнення суб’єкта до приналежності через об’єднання себе з іншими індивідами чи групами шляхом встановлення емоційного зв’язку, що збагачує внутрішній світ людини, наповнює новими особистісними смислами її сутність.. Відособлення є процесом, який спонукає суб’єкта усвідомлювати свою самостійність та ідентичність, його активність до виділення через і в групі, соціумі. Процеси ідентифікації і відособлення впливають на особистісний розвиток людини.

2. Діалектика становлення процесів ідентифікації і відособлення в онтогенезі (від народження – до пори ранньої юності) розкриває розуміння процесу розвитку людини від індивіда до особистості. Інтенсивно процеси ідентифікації і відособлення розвиваються у підлітковому і ранньому юнацькому віці, періодах формування особистісної ідентичності. За умови збалансованого перебігу даних процесів відбувається гармонійний розвиток особистості.

3. При вивченні особливостей протікання процесів ідентифікації і відособлення в учнів підліткового і раннього юнацького віку оптимальним є застосування системного підходу і розгляду їх як закономірних, багаторівневих, цілісних явищ, у тісних взаємозв’язках їхніх складових та підструктур. Структура процесу ідентифікації включає інформаційний, мотиваційний, операційний, емоційний компоненти, кожен з яких має свої підструктури, що характеризують даний процес у різноманітності його проявів. Процес відособлення протікає на декількох рівнях, найбільш суттєвим з яких для дослідження особистості є відособлення її в групі. Особливо важливим виявляється розгляд таких проявів цього рівня процесу відособлення, як усамітнення і відчуження, які мають кардинально протилежне значення. Усамітнення розглядається як форма відособлення, яка сприяє становленню внутрішнього світу людини і позитивно впливає на її розвиток. На відміну, відчуження виникає в результаті надмірного відособлення людини, яке супроводжується втратою особистістю свого “Я” і унеможливлює повноцінний її розвиток. Виявлення вікових особливостей протікання процесів ідентифікації і відособлення встановлює, що дані процеси прогресують в сторону раннього юнацького віку.

Критеріями діагностування характеру протікання процесів ідентифікації і відособлення у підлітковому і ранньому юнацькому віці є: наявність чи відсутність об’єкта ідентифікації; мотивація ідентифікуватися з об’єктом; потреба у спілкуванні як засобі пізнання інших людей; емоційна сприйнятливість до ідентифікації; сприймання об’єкта ідентифікації, порівняння його суб’єктом з власною особистістю; ставлення до усамітнення.

4. Протікання процесів ідентифікації та відособлення має вікові та індивідуальні особливості. Визначені характеристики їх гармонійного та дисгармонійного перебігу. При гармонійному характері протікання досліджуваних процесів у підлітків та юнаків спостерігається збалансований їх перебіг. При дисгармонійному характері відбувається їх дисбаланс .

5. Надмірний прояв відособлювальних тенденцій особистості спричиняє виникнення стану відчуження, який супроводжується дисгармонійним характером протікання процесів ідентифікації і відособлення і стоїть на заваді повноцінного особистісного розвитку і зростання. Це обумовлює необхідність проведення психокорекційної роботи з учнями, які перебувають у такому стані, а також його профілактики серед підлітків і юнаків.

6. Програма психокорекції і профілактики відчуження в учнів підліткового і раннього юнацького віку має бути скоординована на дотримання принципів активності, диференційованості, комплексності. Поєднання індивідуальних і групових форм роботи забезпечує продуктивність психокорекційної роботи з відчуженими учнями, що виявляється у позитивних зрушеннях у протіканні процесів ідентифікації і відособлення відчужених особистостей (формуванні образу об’єкта ідентифікації; формуванні вмінь та навичок адаптуватися до соціального середовища; відкритому спілкуванні; адекватному сприйманні власного “Я”; емоційній сприйнятливості до інших; виробленні внутрішнього контролю власних думок і вчинків, рефлексивному їх аналізі). Проведення системи заходів у підліткових та юнацьких групах повинно охоплювати вирішення питання профілактики відчуження серед членів груп через активізацію процесів ідентифікації і відособлення.

Результати проведеного дослідження процесів ідентифікації і відособлення, обґрунтовані, проведені психокорекційні заходи можуть стати у нагоді шкільним психологам, вчителям під час роботи з учнями підліткового і раннього юнацького віку.

Проведене наукове дослідження проблеми розвитку процесів ідентифікації і відособлення у підлітковому і ранньому юнацькому віці не вичерпує всіх її аспектів. Ми вважаємо перспективним і актуальним глибоке вивчення проблеми відчуження в онтогенезі, причин його виникнення, побудову психодіагностичних методик його дослідження; детальне вивчення всіх рівнів відособлення особистості; визначення рівнів ідентифікації особистості та їх становлення впродовж всього періоду життя людини.

Публікації автора:

1. Клочек Л.В. Інформаційний та мотиваційний компоненти ідентифікації в підлітковому і ранньому юнацькому віці // Вісник Харківського державного педагогічного університету ім. Г.С.Сковороди. Психологія.–Харків: ХДПУ, 2003.–Вип.10.–С.76–83.

2. Клочек Л.В. Корекційна робота з підлітками і юнаками, які перебувають у стані відчуження // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д.– К.: 2004, т.VІ, в. 6.– С.113 – 120.

3. Клочек Л.В. Онтогенетичний аналіз процесів ідентифікації і відособлення// Психологія. Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, Випуск 17, 2002. – С.74 – 78.

4. Клочек Л.В. Проблема виникнення стану відчуження у підлітків і юнаків та його психокорекція // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – К.: 2003, т.V, ч. 7.– С.125 – 133.

5. Клочек Л.В. Теоретичні підходи до дослідження відособлення особистості у підлітковому і ранньому юнацькому віці // Психологія. Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, Випуск 19, 2003.- С.87 – 91.

6. Клочек Л.В. Усамітнення як прояв процесів ідентифікації і відособлення у підлітків і юнаків // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – К.: 2003, т.V, ч.3. – С.133 – 140.

7. Клочек Л.В. Проблеми ідентифікації і відособлення в психології // Вісник: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова /Укл. П.В.Дмитренко, Л.Л.Макаренко, О.П.Симоненко.– К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2003.– Випуск 5.– С.158 –160.

8. Клочек Л.В. Роль особистісної і соціальної аутоідентифікації у формуванні громадянської компетентності у підлітковому і ранньому юнацькому віці // Формування громадянської компетентності учнівської молоді. Відкриття Європейського року громадянської освіти в Україні: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції 8-9 лютого 2005р.–Харків:ХОНМІБО, 2005.–С.56–57.

9. Клочек Л.В. Роль процесів ідентифікації і відособлення у формуванні самосвідомості у підлітковому і ранньому юнацькому віці // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти. Формування нової парадигми самосвідомості у психологічній науці: Збірник наукових праць. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Наук.-практ. конф. – Рівне: РДГУ, 2004. – Випуск 30.– С. 81 – 83.