Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Богма Олена Сергіївна. Розвиток підприємств машинобудівного комплексу на основі кластерного підходу : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Богма О.С. Розвиток підприємств машинобудівного комплексу на основі кластерного підходу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2008.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методичних й організаційних положень та практичних рекомендацій щодо об’єднання підприємств енергетичного машинобудування в кластер з метою підвищення ефективності функціонування енергомашинобудівного комплексу та проведення комплексної модернізації енергетичного господарства області.

Розглянуто теоретико-методичні засади розвитку підприємств на основі кластерного підходу, проаналізовано процеси кластеризації підприємств в Україні й за кордоном, здійснено оцінку потенціалу кластерного розвитку підприємств машинобудівної галузі. Обґрунтовано концепцію об’єднання підприємств енергетичного машинобудування в кластер, що сприятиме більш ефективному використанню наявних та створенню нових можливостей для подальшого розвитку підприємств енергомашинобудівної галузі. Визначено організаційні заходи зі створення та управління об’єднанням підприємств у кластер. Запропоновано інструменти щодо підтримки процесів об’єднання підприємств у кластери на території Запорізької області та визначено механізми стимулювання процесів кластеризації вітчизняних підприємств. Розроблено модель щодо оцінювання економічної ефективності діяльності підприємств у кластері.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення й нове вирішення наукового завдання, пов’язаного з розвитком вітчизняних підприємств на основі кластерного підходу. На основі узагальнення наукових результатів дослідження зроблено такі висновки:

1. Визначено, що однією з найбільш ефективних форм економічного та інноваційного розвитку підприємств на основі інтеграції в сучасних умовах можна вважати кластери підприємств, під якими розуміємо форму підприємницької діяльності у вигляді добровільного об’єднання пов’язаних спільними цілями підприємств та інституцій, яке має спрямованість, насамперед, на виробництво взаємопов’язаних та доповнюючих товарів спільними зусиллями з метою отримання синергетичного ефекту завдяки міжфірмовому поділу праці та поглибленню спеціалізації при обов’язковій організації довготривалих відносин на плановій основі й використанні досягнень науково-технічного прогресу.

2. Встановлено, що завдяки наявності споріднених рис основними близькими з кластерами структурами є “територіально-виробничі комплекси”, мережі, “регіони навчання”, “індустріальні райони”. При цьому визначено, що основною відмінністю, але разом з тим і перевагою кластерів над іншими видами інтеграції можна вважати ефективне поєднання в межах кластера конкуренції та співробітництва на основі синергізму, що дає змогу виводити усіх учасників об’єднання на якісно новий рівень розвитку.

3. Систематизовано види кластерних структур за класифікаційними ознаками, основними з яких слід вважати рівень охоплення, галузеву належність членів кластера, рівень взаємодії, географічне розташування, структуру, характер зв’язків, кількість членів, тип, стадію розвитку.

4. Доведено, що завдяки об’єднанню в кластер підприємства отримують значні виробничі, інноваційні та організаційні конкурентні переваги від спільної діяльності та взаємодії, не втрачаючи при цьому своєї самостійності. Переваги від об’єднання у кластер отримують й інші структури: органи влади та управління отримують можливість налагодження оптимальних відносин між бізнесом та владою; наукові установи – можливості практичного узгодження асортименту освітніх послуг та рівнів підготовки кадрів з реальними вимогами підприємств; фінансові установи – можливості працювати зі значного обороту від обслуговування операцій, здійснюваних учасниками кластера.

5. Результати аналізу зарубіжного досвіду кластеризації підприємств та заходів державної підтримки кластерного розвитку свідчать щодо можливості ефективного застосування кластерного підходу для активізації темпів розвитку та підвищення ефективності діяльності вітчизняних підприємств завдяки кооперації на основі спільного використання конкурентних переваг.

6. Визначено чинники, які гальмують процеси об’єднання підприємств у кластерні структури на території Запорізького регіону. Основними з них є відсутність державної підтримки кластерних об’єднань; відокремленість підприємств; недостатній рівень довіри підприємців один до одного й до органів влади; недостатня інформованість підприємців щодо сутності поняття “кластер”, недовіра до можливості ефективного застосування кластерів у сучасних умовах; нестача коштів для реалізації кластерних проектів, небажання ризикувати через відсутність нормативно-правових документів, що регулюють діяльність кластерів; недостатні гарантії підтримки кластерних проектів з боку інституційних інвесторів; слабка мотивація до створення кластерів у регіональних підприємств; відсутність налагодженого партнерства між органами влади та підприємницьким сектором.

7. Досліджено можливості практичного застосування кластерного підходу до розвитку підприємств Запорізького регіону. На основі проведеного аналізу визначено найбільш перспективні для процесу кластеризації підприємств напрями. Це дало змогу обґрунтувати підхід до створення кластеру підприємств енергетичного машинобудування.

8. Здійснено оцінювання потенціалу кластерного розвитку підприємств машинобудівної галузі Запорізької області за моделлю М. Портера та доведено доцільність об’єднання енергомашинобудівних підприємств у кластер з урахуванням наявності широкої мережі спеціалізованих наукових установ, підприємств підтримувальних та споріднених галузей для енергетичного машинобудування. При цьому прийнято до уваги існування значного потенційного попиту на продукцію енергомашинобудування не тільки в регіоні, а й у межах країни в цілому.

9. Визначено, що між підприємствами енергетичного машинобудування області існує не тільки географічна, а й виробнича та технологічна близькість. Встановлено наявність спільних для підприємств галузі проблем, серед яких основною є проблема завантаження виробничих потужностей та подальшого нарощування обсягів виробництва й реалізації продукції, що дає підстави стверджувати про необхідність пошуку підприємствами енергетичного машинобудування нових шляхів розвитку з метою відновлення колишнього потенціалу, стабілізації й покращення результатів виробничої та фінансової діяльності.

10. Запропоновано концепцію взаємодії підприємств енергетичного машинобудування Запорізького регіону на основі використання кластерного підходу. Доведено, що в межах реалізації кластерного проекту можна вирішити такі важливі для розвитку підприємств енергетичного машинобудування та вітчизняної економіки в цілому завдання, як збільшення обсягів виробництва та повного завантаження виробничих потужностей підприємств енергетичного машинобудування; виконання заходів з енергозбереження, зменшення розміру втрат електроенергії; зменшення обсягів електроенергії, що споживається; підвищення якості електроенергії, що виробляється; реконструкція енергетичних мереж та збільшення їхньої пропускної здатності на 15–20%; досягнення мережами здатності передавати на будь-які відстані електроенергію без погіршення параметрів її якості; заміна застарілого обладнання, збільшення обсягів виробництва, ефективний розвиток енергогенеруючих підприємств; узгодження технічних умов та параметрів вітчизняних електричних мереж з параметрами зарубіжних країн з метою підключення до них.

11. Доведено необхідність всебічної підтримки процесів кластеризації підприємств, у зв’язку з чим обґрунтовано інструменти підтримки процесів об’єднання підприємств у кластери на території Запорізької області з боку місцевої та державної влади та визначено механізм стимулювання процесів кластеризації вітчизняних підприємств.

12. Розроблено модель оцінювання результатів діяльності підприємств кластера, що враховує сумарний синергетичний ефект на основі досягнення синергізму масштабів виробництва, продажу, підвищення ефективності управління, фінансово-інвестиційного синергізму, синергізму оптимізації оподаткування, операційної економії, диверсифікації діяльності, збільшення трудового потенціалу, науково-технічної діяльності.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

1. Богма О. С. Національний кластер – новий шлях для прискорення економічного та інноваційного зростання України / Г. А. Семенов, О. С. Богма // Вісник економічної науки України. – 2006. – № 1 (9). – С. 127–133. Особистий внесок полягає у розробці методичних підходів щодо створення кластера національного рівня.

2. Богма О. С. Кластери підприємств: зарубіжний досвід як приклад ефективності інноваційного розвитку / Г. А. Семенов, О. С. Богма // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 4. – С. 323–327. Особистий внесок полягає у визначенні актуальності та переваг створення кластерів для розвитку економіки України на основі досвіду світових країн.

3. Богма О. С. Кластери підприємств як передумова активізації розвитку регіональної економіки / Г. А. Семенов, О. С. Богма // Економіка та держава. – 2006. – № 4. – С. 11–13. Особистий внесок полягає у визначенні основних переваг від взаємодії підприємств у межах кластера.

4. Богма О. С. Характеристика основних напрямків інноваційного розвитку як умови зростання економічного потенціалу України / О. С. Богма // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 6. – С. 37–41.

5. Богма О. С. Кластери і технопарки – основа переходу вітчизняної економіки на інноваційний шлях розвитку / О. С. Богма // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – Т. 3. – № 6. – С. 189–193.

6. Богма О. С. Застосування кластерного підходу у якості стратегії підвищення конкурентоспроможності підприємств національної економіки / О. С. Богма // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки. – Донецьк : ТОВ “Юго-Восток, Лтд”, 2006. – С. 157–159.

7. Богма О. С. Макрокластер як інноваційний напрям розвитку вітчизняної промисловості / Г. А. Семенов, О. С. Богма // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. – 2006. – № 16. – С. 10–17. Особистий внесок полягає в обґрунтуванні актуальності вирішення проблем розвитку вітчизняної промисловості шляхом створення регіональних кластерів при поступовому їх об’єднанні в межах всеукраїнського макрокластера.

8. Богма О. С. Синергетичний ефект як одна з найважливіших складових процесу створення кластерів / О. С. Богма // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 1. – С. 43–45.

9. Богма О. С. Формування інноваційної системи – шлях до стійкого економічного зростання / О. С. Богма // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 2. – С. 29–32.

10. Богма О.С. Реалізація кластерного проекту – засіб вирішення соціально-економічних проблем регіону / Г. А. Семенов, О. С. Богма // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2007. – № 3. – C. 217–219. (Особистий внесок полягає у визначенні необхідності застосування кластерного підходу як з метою впровадження цілісної концепції загальнодержавного розвитку, так і для вирішення численних регіональних проблем).

11. Богма О. С. Кластер енергетичного машинобудування – шлях до вирішення проблем енергетичного господарства Запорізького регіону / О. С. Богма // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2008. – № 1. – C. 21–25.

Публікації в інших виданнях та за матеріалами конференцій

12. Богма О. С. Створення кластерних об’єднань в умовах нової економіки : монографія / Г. А. Семенов, О. С. Богма. – Запоріжжя : КПУ, 2008. – 242 с. (Особистий внесок полягає у розробці моделі кластера енергетичного машинобудування, наданні схеми взаємодії учасників, розкритті основних характеристик та перспектив розвитку кластера, розробці рекомендацій щодо застосування заходів регіональної підтримки процесів створення кластерів на території Запорізького регіону, визначенні методичних підходів щодо оцінювання економічної ефективності діяльності кластерів.

13. Богма О. С. Застосування кластерної моделі як умова економічного розвитку регіонів України / Г. А. Семенов, О. С. Богма // СПЕЦПРОЕКТ: аналіз наукових досліджень : ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 2005 р. : тези допов. – Дніпропетровськ, 2005. – C. 40–42. Особистий внесок полягає у визначенні основних переваг діяльності підприємств за кластерною моделлю.

14. Богма О. С. Кластер як приклад ефективної взаємодії великих та малих підприємств / О. С. Богма // Науковий потенціал світу – 2006 : ІІІ міжнар. наук.-практ. конф., 2006 р. : тези допов. – Дніпропетровськ, 2006. – Т. 6. Економічні науки. – С. 58–60.

15. Богма О. С. Кластерний аналіз як інструмент управління формуванням та розвитком підприємств / Г. А. Семенов, О. С. Богма // Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках : Всеукраїнська наук.-практ. конф., 2006 р. : тези допов. – Дніпропетровськ, 2006. – Т. 3. – C. 60–61. Особистий внесок полягає у визначенні доцільності використання кластерного аналізу для управління формуванням та ефективним розвитком кластерних об’єднань.

16. Богма О. С. Кластер як засіб прискорення розвитку підприємств малого та середнього бізнесу / О. С. Богма, Г. А. Семенов // Дні науки – 2006 : ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 2006 р. : тези допов. – Дніпропетровськ, 2006. – Т. 2. Економічні науки. – С. 32–34. Особистий внесок полягає у: визначенні основних переваги об‘єднання малих та середніх підприємств у межах кластера.

17. Богма О. С. Кластери підприємств: стратегічні переваги об’єднання / О.С. Богма // Наука і вища освіта : ХІV Міжвузівська студентська наук. конф., 2006 р. : тези допов. : [в 2 ч.]. – Запоріжжя, 2006. – Ч. 1. – С. 237.

18. Богма О. С. Інноваційні структури як засіб прискорення національного економічного розвитку / О. С. Богма, Г. А. Семенов // Фінанси України : збірник наукових праць 10-ої Міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 8–9. Особистий внесок полягає у визначенні сутності інноваційних структур.

19. Богма О. С. Кластеризація економіки як засіб досягнення національної та міжнародної конкурентоспроможності / О. С. Богма, Г. А. Семенов // Дні науки: міжнар. наук.-практ. конф., 2006 р.: тези допов. : [в 4 т.]. – Запоріжжя, 2006. – Т. 2. – С. 20–21. Особистий внесок полягає у визначенні сутності кластеризації економіки як необхідного елементу системи управління конкурентоспроможністю.

20. Богма О. С. Кластерні структури як засіб прискорення розвитку вітчизняної економіки / Г. А. Семенов, О. С. Богма // Трансфомаційні процеси в економіці держави та регіонів : ІІ міжнар. наук.-практ. конф., 2006 р. : тези допов. – Запоріжжя, 2006. – C. 131–132. Особистий внесок полягає у визначенні видів взаємозв’язків у межах кластерних об’єднань.

21. Богма О. С. Особливості внутрішніх та зовнішніх зв’язків кластерних об’єднань / О. С. Богма // Простір і час сучасної науки : ІІ всеукраїнська наук.-практ. Інтернет-конф., 2007 р. : тези допов. – К., 2007. – Ч. 1. – C. 6–8.

22. Богма О. С. Кластери підприємств як потужний імпульс для розвитку вітчизняних регіонів / Г. А. Семенов, О. С. Богма // Інноваційні ідеї молоді в соціально-економічному розвитку України ХХІ століття : всеукраїнська студентська конференція, 2007 р. : тези допов. – Запоріжжя, 2007. – C. 56–58. Особистий внесок полягає в обґрунтуванні необхідності застосування кластерного підходу для реформування та пожвавлення активності промисловості, активізації інноваційного розвитку в регіонах.

23. Богма О. С. Кластери підприємств – важлива умова формування національного конкурентного середовища / О. С. Богма // Наука і вища освіта : XV міжнар. наук. конф. молодих науковців, 2007 р. : тези допов. : [в 3 ч.]. – Запоріжжя, 2007. – Ч. 1. – C. 38–39.

24. Богма О. С. Кластерна політика: шлях до раціонального вирішення економічних проблем / О. С. Богма // Перспективные инновации в науке, образовании, производстве и транспорте ‘2007 : материалы международ. науч.-практ. конф., 2007 г. : cборник научных трудов. – Одесса, 2007. – Т. 4. Экономика. – C. 61–62.