Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Кубай Оксана Григорівна. Розвиток організаційно-функціональних структур управління в регіональних економічних системах : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Кубай О.Г. Розвиток організаційно-функціональних структур управління в регіональних економічних системах. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05. – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена розробці теоретико-методологічних засад реформування системи регіонального управління та розробці практичних рекомендацій по здійсненню згідно вимог регіоналізації економіки та демократизації суспільних процесів.

У дослідженні визначено зміст поняття „реформування” як економічної категорії, обґрунтовано систему принципів та методичних підходів для реформаційних дій, проаналізовано поетапну еволюцію управління в регіональних економічних системах, удосконалено методику оцінки залежності розвитку економічних територій від рівня організації управління в місцевих органах влади, запропоновано економіко-математичну модель оптимізації функції управління в районах і містах Вінницької області з визначенням резервів розвитку економіки регіону.

На основі аналізу структурно-динамічних зрушень в економіці Вінницької області від якості управлінського впливу запропоновано механізм організаційно-функціонального реформування існуючої управлінської системи в напрямку його упорядкування за рівнями, формами і функціями – від держави до рівня місцевого самоврядування, реалізації пропозицій по нормативно-правовому закріпленню розширених повноважень по кожному рівню управління та необхідності системного упорядкування економічного простору країни в рамках реформування адміністративно-територіального устрою.

Результати дисертаційного дослідження дозволяють сформулювати наступні теоретично-методологічні та практичні висновки:

1. Обґрунтовано та узагальнено сукупність теоретичних положень щодо сутності і змісту реформування як економічної категорії, її відмінність від близьких по значенню; розширено понятійний апарат функціональних і організаційних складових як підсистем реформування. Визначено, що конкретний зміст організаційно-функціонального реформування проявляється у вирішенні сукупності наступних завдань: перерозподілу повноважень і функцій управління регіональним розвитком від держави до регіонів і органів місцевого самоврядування; нормативно-правовому закріпленню делегованих повноважень і функцій за рівнями управління; обґрунтування доцільних форм і типів організаційних структур і їх оновленого функціонального наповнення на різних ієрархічних рівнях; адміністративно-територіальному упорядкуванню існуючого економічного простору до вимог європейської практики.

2. Визначено закономірності і наукові принципи реформування як основи методології здійснення реформаційних дій; виокремлено загальні принципи, що обґрунтовують розвиток управлінських систем в цілому та визначено спеціальні, які слугують підґрунтям реформування їх організаційного і функціонального змісту, зокрема: ієрархічності, субстаціонарної єдності, цільової орієнтації регіональних управлінських структур, зворотного зв’язку, ефективності новоствореної чи удосконаленої організаційної структури, доцільної і необхідної різноманітності організаційних структур.

3. Узагальнено методичні концептуальні підходи стосовно методики проведення практичного реформування з поетапністю дій (визначення цілей і складу об’єкта реформування; формування завдань під визначені управлінські цілі; ранжування вимог, що висуваються до майбутніх організаційних структур; визначення ієрархії структур управління регіональним розвитком; визначення загального складу ланок управління із завданнями, що за ними закріплюються; здійснення розподілу функціональної і адміністративної відповідальності між керівниками підрозділів, формування внутрішньої структури самих підрозділів і системи їх підпорядкування; розподіл трудових і матеріальних ресурсів; документальне оформлення вже розробленого проекту структури управління, включаючи організаційно-структурну схему апарату, штатний розпис і положення про структурні підрозділи, посадові інструкції виконавців) та класифікацією організаційних форм залежно від складності функції управління: блок перспективного розвитку, блок оперативного регулювання, блок продовольчого забезпечення, блок горизонтальної координації, блок соціального розвитку.

4. Здійснено наукове дослідження еволюції регіонального управління з класифікацією на етапи; доведено, що чотири із них відносяться до постсоціалістичного періоду і тільки п’ятий, розпочинаючи із 1990 року, спрямований на демократизацію суспільних процесів і регіоналізацію економічних відносин шляхом розширення функцій і повноважень регіонів.

5. На основі застосування індексного методу оцінки привабливості адміністративних районів Вінницької області здійснено аналіз активності їх просторового виробництва, що дозволило обґрунтувати залежність розвитку економічного середовища територій від організації управлінської діяльності. Аналіз стану організації управління в регіоні показав на існуючі диспропорції економічного відтворення та відсутність комплексності розвитку територій. Виявлено, що місцеві органи влади неоднозначно здійснюють свої повноваження і функції стосовно здійснення регулюючого впливу на характер економічного відтворення територій.

6. Проведено порівняльну оцінку результатів оптимізації очікуваних прибутків у адміністративних районах і містах Вінницької області від резервів управління в органах місцевої влади на основі математичного моделювання. Реалізація потенційних резервів у господарській діяльності регіону вбачається у збалансуванні операційних та інвестиційних витрат при умові поліпшення заходів контролю з боку регіональних органів влади і управління. Обрахування цільової функції через сукупність змінних даних і обмежень дозволяє додатково одержати 800 млн. грн. доданої вартості регіону при рентабельності виробництва у 19,4%.

7. Поглиблено методичні підходи щодо обґрунтування структури і змісту регіонального управління в державі, пропонуючи його п’ятирівневу організацію (загальнодержавний, міжрегіональний, регіональний, районний, місцевий рівні, при чому окремим видом (базовим) слід вважати рівень місцевого самоврядування, який не відноситься ні до державного, ні до регіонального), визначено організаційні форми та виявлено функції і повноваження, що відповідає вимогам регіоналізації та європейській практиці.

8. Запропоновано удосконалення нормативно-правових засад реформування через необхідність прийняття першочергових законів: про адміністративний регіон (область), про регіональне управління, про бюджетне регулювання регіонального розвитку, втілення яких на практиці дозволить закріпити пропоновані організаційні форми органів місцевої влади і делеговані їм функції і повноваження за рівнями управління, зумовить формування механізму взаємовідносин між центром, регіонами і місцевим самоврядуванням, який може включати в себе етапи, форми і технологію здійснення.

9. Обґрунтовано необхідність зміни адміністративно-територіального устрою країни і регіонів у рамках системного реформування. Це дасть можливість оптимізувати облаштування економічного простору на основі утворень: громада, адміністративний район, місто-регіон, власне регіон і держава із закріпленням обґрунтованих територіальних меж, розширеного функціонального змісту управління та оновленого організаційного оформлення. Пропонована модель організації економічного простору України дозволить забезпечити: створення на основі базових адміністративно-територіальних одиниць – громад з дотриманням принципу первинності місцевого самоврядування; затвердження трирівневої територіальної системи управління: громада, район, регіон з визначенням розширених повноважень адміністративно-територіальної одиниці відповідного рівня; ліквідацію на районному рівні державних адміністрацій та передачу їх функцій органам місцевої влади відповідно до Європейської Хартії про місцеве самоврядування; удосконалення механізму формування представницьких та виконавчих органів місцевого самоврядування різних територіальних рівнів та оптимізацію їх структури.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Кубай О.Г. Науково-методологічні проблеми розвитку організаційно-структурних процесів управління в регіональних економічних системах / О.Г. Кубай // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. - Вінниця: ВДАУ.- 2005. – Вип. 23.– С. 120-128.

2. Кубай О.Г. Функціональна адаптація регіонального управління до умов ринкової економіки / О.Г. Кубай // Продуктивні сили і регіональна економіка: [зб. наук. праць: У 2 ч.].- К.: РВПС України НАН України, 2006.- Ч.1.- С. 31-35.

3. Кубай О.Г. Засоби реалізації функцій управління в регіоні / О.Г. Кубай // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету.- Вінниця: ВДАУ.- 2006. – Вип. 25.– С. 89-92.

4. Кубай О.Г. Поняття та зміст організаційно-функціонального реформування як економічної категорії / О.Г. Кубай, А.Г.Мазур // Продуктивні сили і регіональна економіка: [зб. наук. праць: У 2 ч.]. - К.: РВПС НАН України, 2007.- Ч.1.- С.157-163. (Особистий внесок автора: викладено положення щодо напрямів, змісту та технології реформування системи регіонального управління).

5. Кубай О.Г. Організаційно-функціональне забезпечення реалізації регіональних програм соціально-економічного розвитку / О.Г. Кубай // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. - Хмельницький, 2008.- Т.2-№1 (105).- С.172-174.

6. Кубай О.Г. Нормативно-правове забезпечення управління в регіональних економічних системах / О.Г. Кубай // Регіональна бізнес-економіка та управління. - Вінниця: ВФЕУ, 2008.-№2 (18).- С. 58-64.

Матеріали наукових конференцій

7. Кубай О.Г. Науково-методичні засади розвитку організаційних структур управління в економічному районі / О.Г. Кубай // Інноваційно-інвестиційна модель розвитку економіки Вінниччини: регіональна наук.-практ. конф., 24 лист. 2004 р.– Вінниця: УНІВЕРСАМ, 2005. – С. 153-156.

8. Кубай О.Г. Фінансово-бюджетне забезпечення управлінських процесів в регіоні в контексті реформування територіального устрою держави / О.Г. Кубай // Wyksztacenie I nauka bez granic – 2005: II Miedzynarodoweyj naukowe-praktycznej konferencji, 19-27 grudnia 2005 roku.- Przemysl- Praha: Nauka I studia, 2005. - T.9 – С. 28-30.

9. Кубай О.Г. Методологія структурно-факторного аналізу розвитку регіону / О.Г. Кубай // Організаційно-правові аспекти та економічна безпека сучасного підприємництва: IV регіональна наук.-практ. конф., 23 бер. 2007р.- Вінниця: ВНТУ, 2007.- Ч.1.- С.24-26.

10. Кубай О.Г. Функція регулювання в управлінні регіональним розвитком /О.Г. Кубай // Пріоритети економічного розвитку України: історія та сьогодення: всеукр. наук.-практ. конф., 10-11 квіт. 2007 р., Вінниця: ВТЕІ КНТЕУ, 2007.- С.59-62.

11. Кубай О.Г. Еволюція організаційного і функціонального змісту регіонального управління /О.Г. Кубай // Сучасний соціокультурний простір 2007: IV всеукр. наук.-практ. інтернет-конф., 20-22 вересня 2007 р., К.: ТОВ ТК Меганом, 2007.- С.19-21.

12. Кубай О.Г. Методологія реформування організаційних структур управління в регіоні /О.Г. Кубай // Ринкова трансформація економіки АПК: V міжнар. наук.-практ. конф.,27-28 листопада 2007 р., Харків: ХНТУСГ, 2007.- С.45-47.