Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Домашенко Юлія Вікторівна. Розвиток оліє-сировинного виробництва і збуту соняшнику в умовах ринку : Дис... канд. наук: 08.07.02 - 2002.



Анотація до роботи:

Домашенко Ю. В. Розвиток оліє–сировинного виробництва і збуту соняшнику в умовах ринку. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. Дніпропетровський державний аграрний університет, м. Дніпропетровськ, 2002 р.

В дисертаційній роботі розкриті і проаналізовані теоретичні підходи до формування і розвитку інтеграційних процесів у сфері агропромислового виробництва, приведена економічна оцінка і визначені основні тенденції сучасного стану виробництва, переробки і збуту соняшнику в сільськогосподарських формуваннях.

Дано методику оцінки стійкості виробництва і визначення легальних і тіньових втрат насіння, обґрунтовані перспективи розвитку оліє–сировинного виробництва і збуту продукції в Запорізькій області, визначені напрямки адаптації товаровиробників до нових умов господарювання. Встановлений економічний ефект від скорочення втрат соняшнику в сільськогосподарських формуваннях, розроблені напрямки і механізми підвищення економічної ефективності оліє–сировинного виробництва в регіоні.

  1. Ресурсний потенціал більшості сільськогосподарських формувань, що вирощують соняшник, за останні роки знизився більш, ніж у два рази. Механізм ціноутворення в галузі адаптований до максимізації прибутків операторів ринку і недостатньо враховує інтереси сільськогосподарських виробників. Економічні умови в сфері виробництва і переробки соняшнику залишаються недосконалими. Необхідна ефективна інтегрована система взаємодії на внутрішньому і зовнішньому ринках між сільгоспвиробниками і переробними підприємствами.

2. Розрив між теорією і практикою в умовах ринкових перетворень породив підміну змістовної сутності інтеграції формою, коли під остаточною результативністю нерідко розуміється створення нових організаційних формувань. Тому сутність агропромислової інтеграції повинна включати, по-перше, головну мету і завдання, що з неї витікають, а по-друге умови і соціально-економічні передумови, які орієнтовані на розвиток взаємопов’язаної ланки: виробництво, переробка і збут предметів споживання.

3. Специфіка та особливості перехідного етапу, процеси формування ринкових механізмів господарювання вимагають якісно нових підходів до дослідження стану й ефективності функціонування оліє - сировинного виробництва соняшнику. Методичним аспектам дослідження економіки виробництва даної галузі приділяється недостатньо уваги, тому принципового значення набуває вивчення системи показників ефективності (у тому числі - ефективності ресурсовикористання) з урахуванням їх адекватності сучасним тенденціям функціонування виробництва, переробки і реалізації продукту, що інтегрується.

4. Для дослідження стану виробництва соняшнику та економічної ефективності функціонування даної галузі в ринкових умовах доцільне застосування системного підходу, що припускає логічно-послідовну схему оцінки сучасного стану виробництва, забезпеченості та ефективності використання природних, матеріально-технічних, фінансових і інформаційних ресурсів господарськими формуваннями, що вирощують соняшник, а також комплексну оцінку ефективності функціонування галузі в цілому.

5. За період з 1995 по 2000 р.р. валовий збір соняшнику в Запорізькій області збільшився на 32,6%, однак це досягнуто, головним чином, за рахунок розширення посівних площ в господарствах, що супроводжувалось падінням урожайності даної культури. Рівень рентабельності скоротився на 38% (з 160,5% у 1999 р. до 122% у 2000 р.). Вартість валової продукції на одиницю посівної площі зросла в 3 рази, але виробничі витрати на 1 га за період, що аналізується збільшилась майже в 4 рази. У 2000 р. було перероблено 220,7 тис. т. насіння, обсяг реалізації соняшника в області зріс з 246,4 до 377,1 тис.т. На Запорізьку область припадає 21,2% загального обсягу виробництва рослинної олії в Україні, що в розрахунку на 1 га посіву складає 265,7 кг.

6. Несвоєчасність проведення агротехнічних заходів у процесі вирощування соняшнику, слабка технічна оснащеність господарських формувань, нестача мінеральних добрив та засобів захисту рослин приводять до того, що біологічний потенціал районованих сортів і гібридів використовується лише на одну третину і навіть менше. Тому введення у 2000р. у структуру посівних площ сорту Харківський 7, гібридів Самбред, Зустріч, Запорізький 28 свідчить про намагання виробників збільшити вихід насіння з одиниці посівів. Збільшення питомої ваги більш врожайних сортів дало збільшення врожайності на 1,92 ц/га.

7. Дослідження виявили, що товаровиробники соняшнику недостатньо інформовані про стан ринкової кон'юнктури і здебільшого вважають себе нерівноправними учасниками аграрного ринку внаслідок зростаючого диспаритету цін. При виборі каналів реалізації насіння господарства керуються власними мотивами, критеріями, сума яких є ціна, власне бачення кон’юнктури і розрахунок ефективності реалізації.

8. В умовах розвитку агропромислового виробництва необхідно враховувати стабільність виробництва сировини і своєчасне одержання її для переробки. Застосування розробленої методики дозволило визначити ступінь стійкості виробництва соняшнику в господарствах Запорізької області (0,82), а також побудувати за даним критерієм пріоритетний ряд сільгосптоваровиробників.

9. В умовах обмеженого ресурсного забезпечення господарств досить актуальним напрямком підвищення ефективності виробництва соняшнику є впровадження ресурсозберігаючих, інтенсивних і раціональних технологічних підходів. Так, застосування екологічно орієнтованої технології вирощування соняшнику підвищить коефіцієнт енергетичної ефективності виробництва до 2,82, а також дозволить додатково одержати 85-100 грн. прибутку з 1 га посівної площі і на 7-9% знизити сукупні енергетичні витрати.

10. Установлено, що технологічні і соціально-економічні втрати і витрати у виробництві насіння і олії соняшнику є значним резервом підвищення їх ефективності. Своєчасне їх виявлення і попередження за запропонованим в роботі методичним підходом, а також оцінка за розробленою методикою дає можливість збільшити прибуток господарства більше, ніж в 3 рази.

11. Встановлено, що найбільш реальним напрямом зміцнення матеріально-технічної бази товаровиробників насіння соняшнику є лізинг. Використання запропонованих методичних підходів щодо оптимізації і зниження лізингових платежів і плати за кредитні ресурси підвищить ефективність виробничої діяльності господарств. Ефективність придбання набору техніки лізинго-одержувачем для вирощування соняшнику в розрахунку на 100 га посівів забезпечує терміном погашення її вартості за 2,5 роки, а окупність лізингового устаткування, що використовується, у виробництві соняшникової олії складає від 8,5 до 10,2 грн. на гривну отриманого лізингу.

12. З урахуванням фактору часу на реалізовану продукцію і використані ресурси для товаровиробників найбільш прийнятні ціни, термін дії яких заздалегідь не визначений: сезонні ціни, термін дії яких визначається періодом часу, і “справедливі” ціни, механізм формування яких являє собою ряд цінових рівнів на сільськогосподарську продукцію і ресурси в заздалегідь обумовлені моменти часу по попередньо визначеній базовій шкалі. Рішення по встановленню рівня цін на реалізовану сільськогосподарську продукцію (насіння соняшнику і соняшникову олію) повинні прийматися, виходячи з витрат, рентабельності, якості продукції і ринкової кон'юнктури.

Публікації автора:

  1. Домашенко Ю.В. Проблеми розвитку ринку олійних культур в Україні//Економіка і управління.-2001.-№2.-С.23-25.

  2. Домашенко Ю.В. Оптимізація сортового складу соняшнику Запорізької області//Економіка і управління.-2001.-№3.-С.10-12.

  3. Домашенко Ю.В. Система легальних і тіньових втрат при обробітку соняшнику// Науковий вісник Національного аграрного університету/ К.,-Вип. 44.-2001.-С.106-109.

  4. Домашенко Ю.В.Ефективність виробництва і реалізації соняшнику в Мелітопольському районі Запорізької області// Вісник ХДАУ.-2001.-№7.-С.199-202.

  5. Домашенко Ю.В. Практичні аспекти ефективності обітку соняшнику// Агроінком, 2001.- №8-12.-С.55-59.

  6. Домашенко Ю.В. Оцінка стійкості і напрямку підвищення ефективності виробництва соняшнику// Збірник наукових праць. ЛНАУ, №14, Т.2, 2002, С.413-417.