Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Процеси та машини обробки тиском


Смирнов Євген Миколайович. Розвиток наукових основ підвищення якості сортового прокату з безперервнолитої сталі і вдосконалення технології виробництва : Дис... д-ра наук: 05.03.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Смирнов Є.М. “Розвиток наукових основ підвищення якості сортового прокату з безперервнолитої сталі і вдосконалення технології виробництва ”. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.03.05 - “Процеси та машини обробки тиском”. - Державний вищий навчальний заклад “Донецький національний технічний університет”, Донецьк, 2009.

Наведено рішення важливої науково-технічної проблеми удосконалення тех-нології виробництва і підвищення якості сортового прокату з безперервнолитої сталі для вугледобувної ґалузі, вугільного машинобудування, суднобудування і вагонобудування до рівня кращих зарубіжних аналогів на базі розвитку і практичної реалізації елементів багаторівневого технологічного забезпечення управління якістю металовиробів у системі “Сталь - Прокат - Металопродукція”.

Отримали подальший розвиток методологічні основи інноваційного проектування технології виробництва і модель технологічного забезпечення якості металопрокату з безперервнолитої сталі, які дозволили обґрунтувати нову вертикально-інтегровану схему виробництва великосортного прокату ґалузевого призначення стосовно до умов сучасних металургійних холдингів.

Вперше розроблені методи моделювання і проведення експериментальних досліджень процесу деформування безперервнолитих блюмів на стадії неповної кристалізації, які завдяки використанню математичних і універсальних фізичних моделей підтверджують можливість управління процесом в напрямку досягнення максимальної ефективності з одночасним створенням сприятливого для якості металу НДС.

Результати роботи знайшли використання на металургійних підприємствах при удосконаленні технології виробництва великосортних профілів для вищезазначених ґалузей промисловості, в роботі проектних установ України, а також у навчальному процесі вузів.

У дисертації вирішена важлива науково-технічна проблема вдосконалення технології виробництва і підвищення якості сортового прокату з безперервнолитої сталі для вугледобувної ґалузі, вугільного машинобудування, суднобудування і вагонобудування до рівня кращих закордонних аналогів на основі розвитку і практичної реалізації елементів багаторівневого технологічного забезпечення управління якістю металовиробів у системі „Сталь - Прокат - Металопродукція”.

    1. Огляд літературних джерел показав, що в умовах сучасних металургійних холдингів виникає можливість інтегрування окремих інноваційних технологічних елементів у межах знову створюваних систем „Сталь - Прокат - Металопродукція”. Практична реалізація такого підходу дозволяє, з одного боку, створити передумови для підвищення якості металовиробів на всіх рівнях нової технологічної системи „Сталь - Прокат - Металопродукція” через розширення спектра використовуваних технологічних механізмів управління, що базуються, у тому числі, і на принципах обробки металів тиском, а з іншого боку - вимагає вирішення актуальної проблеми вдосконалення технології виробництва на основі комплексних досліджень і розробок, починаючи з виплавки сталі і закінчуючи виробництвом переробної заготовки і металопрокату із заданим високим рівнем споживчих та експлуатаційних властивостей.

    2. На основі подальшого розвитку методологічного підходу інноваційного проектування інтегрованих технологій виробництва сортового прокату з безпе-рервнолитої сталі, який базується на сучасному погляді на якість як на процес, розроблені: модель операційного подання процесу в системі „Сталь - Прокат - Металопродукція”, що має вигляд розділеної на секції спіралі перемінного перерізу, кожний виток якої відповідає одному з елементів рівня технологічних зв’язків, а секція - окремій операції; модель технологічного забезпечення управління якістю, у вигляді ієрархічної багаторівневої системи; інформаційна система аналізу інтегрованих технологій. Показано, що такий підхід є основою еволюційного розвитку металургійних підприємств на сучасному етапі.

    3. Стосовно до умов українських металургійних холдингів, які розвиваються, здійснений вибір підприємств і подане наукове обґрунтування інтегрування їх інноваційних переробок у нову технологічну систему „Сталь - Прокат - Металопродукція” виробництва довгомірного великосортного прокату для вугледобувної ґалузі, вугільного машинобудування, суднобудування і вагонобудування. Рівень технологічних зв’язків “Сталь”: виплавка у великовантажних кисневих конвертерах; позапічна обробка і розкиснення комплексними феросплавами; розливання безперервним способом; виробництво переробної заготовки з безперервнолитої сталі - ВАТ “Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Дзержинського”. Рівень технологічних зв’язків “Прокат”: контрольована прокатка великосортних профілів ґалузевого призначення - ВАТ “Краматорський металургійний завод ім. В. Куйбишева”. Рівень технологічних зв’язків “Металопродукція”: термічна обробка металовиробів з окремого нагрівання - ВАТ “Енергомашспецсталь”.

    4. У межах реалізованої нової інтегрованої технологічної системи “Сталь - Прокат - Металопродукція” на прикладі виробництва переробної заготовки з низьколегованої сталі для суднобудування А32 і Д32 виконаний комплекс промислових досліджень, який дозволив обґрунтувати основний варіант технологічної схеми, заснований на процесі переробки безперервнолитих блюмів із розмірами 335х400мм у менші перерізи. Показано, що економія матеріальних ресурсів при цьому складає не менше, ніж 15%. Підтверджено досягнення рівня якості кращих закордонних аналогів через сертифікацію технологічної схеми виробництва провідними Класифікаційними товариствами.

    5. Запропонований метод прогнозування фізико-геометричного і напружено-деформованого станів безперервнолитих блюмів на стадії „Контрольоване вторинне охолодження”. Для його реалізації розроблені математичні моделі, які реалізовано в програмному комплексі ANSYS. Виконані розрахункові дослідження стосовно до умов процесу безперервного розливання блюма перерізом 335х400 мм на ВАТ “ДМКД” щодо уточнення впливу хімічного складу сталі, параметрів процесу лиття і зовнішнього деформаційного впливу на його результуючий фізико-геометричний і напружено-деформований стан під час пружно-пластичного де-формування на стадії неповної кристалізації. Встановлено, що на внутрішній границі закристалізованої складової безперервнолитого блюма з низьколегованих сталей величина разового обтиснення ei не повинна перевищувати 0,5%.

    Обґрунтований варіант конструктивного оформлення блока клітей для редукування і його позиціювання у технологічній лінії МБЛЗ. Показано, що він дозволив охопити не менше, ніж 95% марочного сортаменту сталей, що розливаються, і забезпечив широкий діапазон можливостей управління якістю безперервнолитих блюмів через реалізацію режимів деформування за 3-5 проходів при вмісті твердої фази в осьовій рідко-твердій складовій у межах: 3070% - у сталі із вмістом С < 0,35%; 3868% - у сталі із вмістом вуглецю в межах 0,35% С < 0,50%; 4370% - у сталі із вмістом С 0,50%.

      1. Розроблено новий спосіб (патент України № 77283) фізичного моделювання процесу пророблення структури у безперервнолитих зливках під час пластичної деформації. Його переваги полягають в урахуванні впливу стану початкової осьової пористості металу, яка визначається кількістю, формою і розмірами окремих складових. Спосіб передбачає реєстрацію динаміки поведінки осьової пористості в процесі прокатки залежно від змін питомого опору деформованої частини фізичної моделі. Вперше експериментально встановлено взаємооднозначну відповідність між залежностями осьової пористості безперервнолитих зливків і питомого електроопору металу від величини сумарної витяжки, які носять експоненційний характер із вираженою границею насичення, для досягнення якої необхідна все більша сумарна витяжка при більшій її початковій розвинутості.

      2. Вперше в лабораторних умовах із використанням нового способу (патент України № 77236) фізичного моделювання процесу деформування безпе-рервнолитих зливків у рідко-твердому стані встановлено вплив керуючих факторів АF, q і e на закономірності підсумкової формозміни та ефективність процесу К еф., а також вивчена динаміка формування напружено-деформованого стану металу на різних ділянках їх бічних граней. Уточнене відтворення у моделі теплового стану натурного блюма, що кристалізується, дозволило підтвердити, що збільшення температурного градієнта у закристалізованій складовій обумовлює характер течії металу в осередку деформації, властивий процесу прокатки особливо високих штаб, а також розширити уявлення про механізм підживлення осьових пустот рідким металом під дією пластичної деформації. Показано, що найвища ефективність процесу Кеф.=10,5% досягається під час деформування фізичних моделей, які мають рівень значень факторів АF » 0,1 і q»0,3, а порушення суцільності на зовнішній границі закристалізованої складової можливі у кутових шарах лише на пізніх стадіях реалізації процесу (АF=0,082) при e=0,08 і q=0,254, а у проміжних шарах - у всьому інтервалі значень фактора АF і q при e=0,0250,055. Ці результати дозволяють сформувати технологу сукупність науково-обґрунтованих вимог до параметрів процесу деформування безперервнолитих блюмів, який проектується, на стадії неповної кристалізації.

      3. Розроблені рекомендації щодо вибору схеми деформування і форми прямокутних калібрів для забезпечення бездефектної прокатки сортових безперервнолитих заготовок у перших обтискних клітях сортового стана з урахуванням комплексу технологічних факторів, які дозволяють управляти характером розподілу і знаком напружень на вільній від взаємодії зі стінками прямокутного калібру поверхні заготовки через зміни схеми силової взаємодії в системі „валок - штаба”. Результати виконаних досліджень стали основою для створення нового способу виробництва прокату з безперервнолитого металу (патент України №75832), реалізованого у промисловому масштабі на середньосортному стані 330 ВАТ “КМЗ ім. В. Куйбишева.

      4. Отримали подальший розвиток положення експериментальних методів механіки твердих тіл, які деформуються, шляхом удосконалення підходу до визначення характеристик кінематичних і статичних параметрів процесу, а також напружено-деформованого стану у вертикально-поздовжній площині симетрії під час пружнопластичного деформування, які дозволяють підвищити точність і вірогідність підсумкових результатів, а також не менше, ніж у 2 рази, скоротити обсяг вимірів, що проводяться. Поставлення завдання і його реалізація спростились, зменшився обсяг і час обчислювальних операцій при одночасному зниженні рівня похибки.

      5. Вперше шляхом прямих експериментів отримані кількісні значення кінематичних і статичних параметрів процесу деформування безперервнолитих блюмів на стадії неповної кристалізації. Здійснена якісна оцінка напруженого стану, який формується, на комбінованих фізичних моделях (свинець + сплав Вуда) у термінах експериментальних методів механіки твердих деформованих тіл. Установлено, що спостерігається локалізація деформаційних процесів у шарах, розташованих від поверхні на відстані не більш, ніж hi/(0,5Hбл)=0,358 і , як наслідок, знижується вплив зсувних деформацій еху на процес руйнування осьових закристалізованих перемичок. Виявлено причину виникнення порушень суцільності у твердому каркасі блюма при ранньому прикладанні зовнішнього деформаційного впливу, яка полягає в інтенсифікації поздовжніх деформацій ехх підповерхневих шарів hi/(0,5Hбл)=0,239. Винайдені закономірності стали основою для створення нового способу (патент України №75537) обтиснення безперервнолитих блюмів і заготовок у рідко-твердому стані , під час реалізації якого досягається підвищення однорідності деформації та ефективності опрацювання осьової пористості і ліквації шляхом послідовного двостадійного обтиснення металу профільованими валками.

        1. Реалізація у промислових умовах інноваційних технологічних елементів управління якістю металопрокату і виробів із нього, виконана в межах інтегрованих технологічних систем „Сталь - Прокат - Металопродукція”, дозволила підвищити конкурентоспроможність середньосортного прокату загального призначення і великосортного прокату для вугледобувної ґалузі, вугільного машинобудування, суднобудування і вагонобудування. Зазначений результат забезпечений сукупністю позитивних ефектів: зниженням матеріальних витрат виробництва, зменшенням кількості поверхневих дефектів на прокаті, покращенням макро- і мікроструктури металу і, як наслідок, підвищенням стабільності комплексу механічних властивостей прокату і виробів із нього.

        Сумарний обсяг металопрокату, вироблений із використанням розроблених у дисертаційній роботі нових технічних рішень і технологій, у 2000-2006 роках склав 41740 тонн, а фактичний економічний ефект - 3394313 гривень. Внесок автора - 1480696,6 гривень.

Публікації автора:

  1. Высокоэффективные технологические схемы и интеграция - основа повышения качества проката ответственного назначения / А. А. Минаев, А. Н. Лубенец, Е. Н. Смирнов, В. В. Щербачёв, А. Н. Смирнов, В. В. Несвет, М. В. Григорьев // Металл и литьё Украины. - 2002. - №7-8. - С. 35-37.

    Система технологического проектирования метода “мягкого” обжатия непрерывнолитых блюмов и заготовок в конце затвердевания / А. А. Минаев, Е. Н. Смирнов, А. Н. Смирнов, Ю. Н. Белобров, М. В. Григорьев, А. В. Украинский // Ресурсозберігаючі технології виробництва та обробки тиском матеріалів у машинобудуванні: зб. наук. праць - Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2002. - С. 59-66.

    Моделирование напряжённо-деформированного состояния при обжатии непрерывнолитого слитка в жидко-твёрдом состоянии / Е. Н. Смирнов, В. А. Скляр, А. П. Митьев, О. С. Киливник, И. А. Яценко, А. И. Горбенко, А. В. Оболянская // Удосконалення процесів і обладнання обробки тиском в металургії і машинобудуванні: тематич. зб. наук. праць - Краматорськ: ДДМА, 2006. - С. 162-169.

    Пилюшенко А. В. Математическая модель показателей напряжённого состояния на боковой грани при прокатке высоких полос / А. В. Пилюшенко, Е. Н. Смирнов, В. А. Белевитин // Удосконалення процесів і обладнання обробки тиском в металургії і машинобудуванні: тематич. зб. наук. праць - Краматорськ: ДДМА, 2005. - С. 435 - 440.

    Теоретический CAD/CAE анализ теплового состояния непрерывнолитого блюма в зоне “мягкого” обжатия / Е. Н. Смирнов, М. В. Григорьев, В. В.Передереев, В. А. Скляр // Удосконалення процесів і обладнання обробки тиском в металургії і машинобудуванні: тематич. зб. наук. праць - Краматорськ: ДДМА, 2004. - С. 508-514.

    Смирнов Е. Н. Физико-геометрическое моделирование упругопластического деформирования непрерывнолитых слитков в жидко-твёрдом состоянии / Е. Н. Смирнов, М. В. Григорьев / Удосконалення процесів і обладнання обробки тиском в металургії і машинобудуванні: тематич. зб. наук. праць - Краматорськ-Слов‘янськ: ДДМА, 2003. - С. 156-164.

    Минаев А. А. Моделирование теплового состояния непрерывнолитого блюма в процессе контролируемого вторичного охлаждения / А. А. Минаев, Е. Н. Смирнов, М. В. Григорьев // Металл и литьё Украины. - 2003. - №6. - С. 18-22.

    Смирнов Е. Н. О новом подходе к экспериментальному исследованию процесса "мягкого" обжатия блюмов на физических моделях / Е. Н. Смирнов, В. А. Скляр, А. А. Слугин // Ресурсозберігаючі технології виробництва та обробки тиском матеріалів у машинобудуванні: зб. наук. праць - Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2005. - С. 42-48.

    Смирнов Е.Н. Исследование влияния деформационных параметров “мягкого” обжатия на сближение фронтов кристаллизации с использованием физических моделей / Е. Н. Смирнов, М. В. Григорьев // Ресурсозберігаючі технології виробництва та обробки тиском матеріалів у машинобудуванні: зб. наук. праць. - Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2004. - Ч.2. - С. 93-99.

    Развитие методологии физического моделирования поведения осевой усадочной раковины и пористости в непрерывнолитых блюмах / Е. Н. Смирнов, А. П. Митьев, М. В. Григорьев,В. В. Зуб, В. А. Гамидов // Наук. пр. Донец. держ. техн. ун-ту. Сер., Металургія. - Донецьк: ДонНТУ, 2002. - Вип.40. - С. 133-140.

    Минаев А. А. О моделировании пластического формоизменения раскатов с неравномерным распределением температуры по сечению на пластилиновых моделях / А. А. Минаев, Е. Н. Смирнов, В. А. Белевитин // Известия вузов. Черная металлургия. - 1992. - № 4. - С. 57-60.

    Минаев А. А. Оптимизация системы технологического проектирования производства проката ответственного назначения из непрерывнолитого блюма / А. А. Минаев, Е. Н. Смирнов, А. Н. Лубенец //Металлургическая и горнорнорудная промышленность. - 2002. - №8-9. - С. 180-184.

    Исследование непрерывнолитых блюмов большого сечения из низкоуглеродистой судостроительной стали / А. Н. Лубенец, Е. Н. Смирнов, В. В. Щербачёв, В. В. Несвет // Наук. пр. Донец. держ. техн. ун-ту. Сер., Металургія. - Донецьк: ДонДТУ, 2001. - Вип. № 31. - С. 106-115.

    Смирнов Е. Н. Свойства и структура заготовок из непрерывнолитого металла для производства проката ответственного назначения / Е. Н. Смирнов // Металл и литьё Украины. - 2001. - №3-4. - С. 17-20.

    Смирнов Е. Н. Исследование особенностей деформирования непрерывнолитой заготовки/ Е. Н. Смирнов, В. А. Скляр, И. Д. Струкова // Удосконалення процесів і обладнання обробки тиском в металургії і машинобудуванні: тематич. зб. наук. праць - Краматорськ: 2006. - С. 170-174.

    Смирнов Е. Н. Сопоставительная оценка качества крупносортных угловых профилей из непрерывнолитой и горячекатаной заготовок / Е. Н. Смирнов, Е. Р. Позняк, В. В. Щербачёв // Металл и литье Украины. - 2004. - №3-4. - С. 33-35.

    Смирнов Е. Н. Металловедческие аспекты сопоставительного анализа качества полособульбовых профилей / Е. Н. Смирнов, С. В. Петрущак, М. В. Григорьев // Наук. пр. Донец. нац. техн. ун-ту. Сер., Металургія - Донецьк: ДонНТУ, 2004. - Вип.73. - С. 105-113.

    Технологические аспекты дожатия торца полки полособульбовых профилей / Е. Н. Смирнов, А. П. Митьев, М. В. Григорьев, Д. В. Григорьев // Удосконалення процесів і обладнання обробки тиском в металургії і машинобудуванні: тематич. зб. наук. праць - Краматорськ: 2003. - С. 135-140.

    Разработка промышленной технологии производства профиля Н170У из непрерывнолитого металла / Е. Н. Смирнов, И. В. Лейрих, М. В. Григорьев, В. В. Щербачёв // Наук. пр. Донец. нац. техн. ун-ту. Сер., Металургія. -Донецьк: ДонНТУ, 2003. - Вип. 66. - С. 86-92.

    Технологические предпосылки получения крупных профилей ответственного назначения из непрерывнолитого металла с качественной микроструктурой / Е. Н. Смирнов, В. В. Несвет, А. Н. Смирнов, М. В. Григорьев, В. В. Щербачёв, Л. К. Маняк // Удосконалення процесів і обладнання обробки тиском в металургії і машинобудуванні: тематич. зб. наук. пр. - Краматорськ - Хмельницький: ДДМА, 2002. - С. 376-383.

    Лубенец А. Н. Опыт производства судовых профилей из непрерывнолитой заготовки / А. Н. Лубенец, Е. Н. Смирнов, В. В. Щербачёв // Сталь. - 2002. - №8. - С. 102-106.

    К вопросу производства деталей замка арочной крепи из непрерывнолитого металла / Е.Н.Смирнов, А. Н. Лубенец, И. В. Лейрих, В. В. Щербачёв, М. В. Григорьев, В.Ф. Компанец // Металлургическая и горнорудная промышленность. - 2002. - № 10. - С.81-85.

    К вопросу повышения качества полособульбовых профилей / А. А. Минаев, А. Н. Лубенец, Е. Н. Смирнов, В. В. Щербачёв // Металлургическая и горнорудная промышленность. - 2000. - №8-9. - С. 208-210.

    Исследование особенностей производства полособульбовых профилей из непреревнолитых заготовок / А. А. Минаев, А. Н. Лубенец, Е. Н. Смирнов, В. В. Щербачёв, В. В. Несвет, А. Н. Смирнов // Наук. пр. Донец. держ. техн. ун-ту. Сер., Металургія. - Донецьк: ДонДТУ, 2000. - Вип. 18. - С. 6-17.

    Смирнов Е. Н. Исследование динамики структурообразования и свойства высококачественной сварочной проволоки из непрерывнолитой стали 07Г1НМА /Е. Н. Смирнов, И. В. Лейрих, В. В.Зуб // Металл и литьё Украины. - 2006. - № 3-4. - С. 43-47.

    Неравномерность структурообразования при термодеформационной обработке сортовых профилей / А. А. Минаев, Е. Н. Смирнов, А. Л. Геллер, Е. Р. Позняк, В. В. Щербачёв // Удосконалення процесів і обладнання обробки тиском в металургії і машинобудуванні: тематич. зб.наук.пр. - Краматорськ: ДДМА, 2000. - С. 254-261.

    Смирнов Е. Н. Неравномерность распределения скоростей течения металла при прокатке овальных заготовок с неравномерным распределением температуры по сечению / Е. Н. Смирнов // Наук. пр. Донец. держ. техн. ун-ту. Сер., Металургія. - Донецьк: ДонДТУ, 1999. - Вип. 8. - С. 121-126.

    Смирнов Е. Н. Исследование напряжённого состояния металла при прокатке овальных заготовок с неравномерным распределением температуры по сечению / Е. Н. Смирнов // Наук. пр. Донец. держ. техн. ун-ту. Сер., Металургія. - Донецьк: ДонДТУ,1999. - Вип.14. - С.70-73.

    Минаев А. А. Демонотонность пластического формоизменения при прокатке овальных заготовок с неравномерным распределением температуры по сечению / А. А. Минаев, Е. Н. Смирнов, В. А. Белевитин // Известия вузов. Черная металлургия. - 1993. - №6. - С. 34-37.

    Минаев А. А. Скорость течения металла при прокатке овальных заготовок с неравномерным распределением температуры по сечению / А. А. Минаев, В. А. Белевитин, Е. Н. Смирнов // Известия вузов. Черная металлургия. - 1993. - №11-12. - С. 22-25.

    Моделирование процесса деформирования непрерывнолитого блюма в жидко-твёрдом состоянии / А. А. Минаев, Е. Н. Смирнов, М. В. Григорьев, В. П. Овсянников // Теория и практика производства листового проката: сб. науч. тр. - Липецк: ЛГТУ, 2003. - Ч.2. - С. 58-70.

    Смирнов А. Н. Сортировка. Опыт производства сортовых заготовок для длинномерного проката / А. Н. Смирнов, Е. И. Штепан, Е. Н. Смирнов // Металл. - 2005. - №1. - С. 44-50.

    А.с. № 1674996 СССР, МКИ3 В 21 В 1/00. Способ прокатки сортовых заготовок / А. А. Минаев, В. А. Белевитин, Е. Н. Смирнов, А. Г. Носанёв, А. Н. Смирнов, В. В. Шишкевич, В. Б. Капустин, В. В. Щербачёв, А. Л. Геллер (СССР) - №4667722/02 ; заяв.06.02.89 ; опубл. 07.09.91, Бюл. №33.

    1. Пат. 75832 UА, МПК В 21 В 1/46, С 21D 8/00. Спосіб виробництва прокату з безперервнолитого металу / Є. М. Смирнов, В. В. Щербачов, М. В. Григорєв, В. М. Мягков, В. В. Зуб, О. О. Слугін, І. А. Демидова: Заявник та патентовласник Донец. нац. техн. ун-т. - №20041209910 ; заяв. 03.12.04 ; опубл. 15.05.2006, Бюл. №5.

    2. Пат. 75537 UA, МПК В 22 D 11/12. Спосіб обтиснення безперервнолитих блюмів і заготовок у рідко-твердому стані / Є. М. Смирнов, О. М. Смірнов, В. В. Несвіт, М. В. Григор’єв, Ю. М. Белобров, В. О. Скляр, В. В. Передерєєв: Заявник та патентовласник Донец. нац. техн. ун-т. - №20041008414 ; заяв. 18.10.04 ; опубл. 17.04.2006, Бюл. №4.

    3. Пат. 77236 UА, МПК G 01 N 3/28. Спосіб фізичного моделювання процесів деформування безперервнолитих зливків у рідко-твердому стані / Є. М. Смирнов, М. В. Григорєв, В. В. Передерєєв, О. О. Воробйов, В. О. Скляр, В. В. Моцний, В. В. Зуб: Заявник та патентовласник Донец. нац. техн. ун-т. - №20040705491 ; заяв. 07.07.04 ; опубл. 15.11.2006, Бюл. №11.

    4. Пат. 77283 UA, МКП G 01 N 3/28. Спосіб фізичного моделювання процесів пророблення структури в безперервнолитих зливках при пластичній деформації / О. А. Мінаєв, Є. М. Смирнов, А. П. Мітьєв, І. А. Демидова, О. О. Слугін, В. М. Мягков: Заявник та патентовласник Донец. нац. техн. ун-т.- №20041008620 ; заяв. 22.10.04 ; опубл. 15.11.2006, Бюл. №11.

    5. Смирнов Е. Н. Численное моделирование напряжённо-деформиро-ванного состояния непрерывнолитых блюмов в зане “мягкого” обжатия / Е. Н. Смирнов, В. А. Скляр, М. В. Григорьев // Проблемы математического моделирования: междунар. науч.-метод. конф., 26-28 мая 2004. - Днепродзержинск: ДГТУ, 2004. - С. 139-140.

    6. Белевитин В. А. К вопросу о расширении возможностей комбинированного Эйлерово-Лагранжевого метода исследования процессов пластической деформации / В. А. Белевитин, Е. Н. Смирнов, Э. Р. Логунова // Механика и процессы управления: тр. ХХХIII Урал. семинара, Екатеринбург, сентябрь 2003г. - Екатеринбург: Урал. отд. РАН, 2003. - С. 171-174.

    7. Big sequence casting for 6-strands bloom and combine bloom-billet CCM in BOF-shop / A. N. Smirnov, E. N. Smirnov, V. V. Nesvet, V. V. Zub // Proceedings V International conference “Metallurgy, refractories and enviroment”, Stara Lesna, 13-16 may 2002, Slovakia. - Kosice: Harlequin s.r.o., 2002. - Р. 353-359.

    8. Смирнов Е. Н. Технологическое проектирование участка деформирования непрерывнолитых блюмов на стадии неполной кристаллизации / Е. Н. Смирнов // Донбас-2020: наука і техніка - виробництву: матеріали IV наук.-практ. конф., Донецьк, 27 - 28 трав. 2008 р. / Донец. нац. техн. ун-т. - Донецьк: Вид-во ДонНТУ, 2008. - С. 173-177.

    9. К вопросу прокатки непрерывнолитых заготовок в обжимных клетях сортовых станов / А. А. Минаев, Е. Н. Смирнов, М. В. Григорьев, В. В. Зуб, В. М. Мягков // Машиностроение и техносфера ХХI века: сб. тр. междунар. науч.-техн. конф., Севастополь, 8-14 сент. 2003 г. - Донецк: ДонНТУ, 2003. - Т. 2. - С. 257-262.

    10. Смирнов Е. Н. Перспективы снижения энергозатрат при производстве проката из непрерывнолитой заготовки / Е. Н. Смирнов, М. В. Григорьев // Энергоэффективность крупного промышленного региона: сб. науч. тр. междунар. конф. - Донецк: ООО "Друк - Инфо", 2004. - С. 287-294.

    Особистий внесок автора в роботах, опублікованих у співавторстві:

    [1,2] - аналіз існуючих технологічних схем виробництва прокату ґалузевого призначення в країнах Європи та СНД, розробка способу технологічного проектування й управління процесом деформування для запобігання осьових дефектів у безперервнолитих блюмах; [3-6, 31, 38] - розробка математичних моделей визначення фізико-геометричного і напружено-деформованого станів блюмів під час деформування на стадії неповної кристалізації, виконання чисельного експерименту, аналіз впливу керуючих факторів процесу; [7-9, 11, 41] - теоретичний аналіз складових фізичного моделювання процесу пружнопластичного деформування безперервнолитих зливків на стадії неповної кристалізації, виконання експерименту на фізичних моделях, аналіз процесу проникнення деформації у внутрішні зони фактичного осередку деформації, розробка критерію оцінки ефективності процесу; [10] - постановка експериментів, обробка експериментальних даних щодо взаємооднозначної відповідності між залежностями осьової пористості безперервнолитих зливків і питомого електроопору металу від величини сумарної витяжки, наявної в процесі деформування; [12-15, 32, 40,42,43] - постановка методик промислових експериментальних досліджень і комплексна оцінка ефективності застосування елементів управління якістю безперервнолитих блюмів і переробної заготовки, вдосконалення технологічного регламенту їх прокатки, аналіз можливої економії ресурсів; [16-24] - обґрунтування нової інтегрованої технологічної схеми виробництва великосортних профілів ґалузевого призначення із безперервнолитої сталі, постановка комплексних досліджень з оцінки досягнутого рівня якості; [25] - обґрунтування застосування безперервнолитої заготовки для підвищення якості зварювального дроту, формулювання основних положень методики наскрізного дослідження якості; [26] - експериментальні дослідження й аналіз впливу форми розкату, температури і ступеня деформації на параметри мікроструктури металу; [27-30] - постановка та розвиток завдань дослідження, аналіз впливу нерівномірного температурного поля на кінематичні параметри процесу їх прокатки і НДС розкату; [33] - розробка нової схеми накопичення деформації проходами лінійного сортового стана під час прокатки безперервнолитої заготовки; [34]- розробка схеми прокатки розкату в стані й аналіз порядку накопичення деформації проходами; [35] - обґрунтування двоступінчатої схеми обтиснення безперервнолитих блюмів на стадії неповної кристалізації; [36] - розробка схеми динамічного формування температурного градієнта в перерізі фізичної моделі; [37] - розробка способу вимірювання і конструкції комбінованих фізичних моделей; [39] - аналіз можливих напрямків подальшого розвитку можливостей комбінованого Ейлерово-Лагранжевого методу дослідження процесів пластичної деформації.