Смирнова Ірина Іванівна. Розвиток мотиваційної системи управління на промислових підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Смирнова І.І. Розвиток мотиваційної системи управління на промислових підприємствах. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2008 р.
Дисертаційна робота присвячена узагальненню і новому вирішенню питань з розробки теоретичних та практичних положень щодо розвитку мотиваційної системи управління на промислових підприємствах. Визначено основні категорії мотивації та їх взаємозв’язок, удосконалено структурну модель мотиваційного процесу. Розглянуто та узагальнено сучасні методи мотивації, досліджено сутність мотиваційної системи та уточнено поняття “мотиваційна система управління”.
Визначено порядок проведення діагностики стану мотивації праці персоналу підприємства. Проаналізовано сучасний стан мотиваційної системи управління на прикладі великого промислового підприємства та обґрунтовано доцільність виплат за основними напрямами преміальної складової мотиваційної системи.
Запропоновано концептуальні основи формування та розвитку мотиваційної системи, розроблено модель мотиваційної системи управління підприємства на підставі поєднання методів економічного, соціального характеру та форм корпоративної культури. Розроблено основні напрями вдосконалення мотивації праці та запропоновано економіко-математичну модель, яка дозволяє визначити закономірність зміни величини преміальної складової мотиваційної системи управління на підприємстві.
У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та вирішення наукового завдання з удосконалення методичних і практичних основ формування та розвитку мотиваційної системи управління на промисловому підприємстві на основі використання комплексної системи мотивування з метою забезпечення високих кінцевих результатів діяльності підприємства. Основні наукові результати дослідження полягають у такому:
На основі розгляду економічної сутності мотивації та узагальнення еволюції наукових поглядів зарубіжних і вітчизняних дослідників різних періодів часу аргументовано, що більш глибоке осмислення проблем мотивації та комплексне використання положень теорій мотивації на практиці забезпечить ефективну реалізацію внутрішнього потенціалу працівника. Кожному періоду розвитку мотивації властивий певний стан людини та відповідні методи мотивації. Нові можливості сучасного суспільства породжують нові потреби та змінюють ціннісну і мотиваційну структуру працівника. Це викликає необхідність ураховувати знання про мотиваційну сутність працівника при побудові дієвої мотивації в кожному конкретному випадку для конкретного кола працівників та певного періоду часу. Систематизація концептуальних підходів до проблеми мотивації праці стала основою формування та розвитку мотиваційної системи управління на промислових підприємствах.
Аналіз сутності мотивації в системі ключових категорій та понять дозволив розглянути мотивацію як поетапний, причинно-наслідковий процес, що визначає поведінку працівника, та виділити взаємозв'язок між потребами, інтересами, мотивами і стимулами для розуміння виникнення та задоволення потреби. На цій основі вдосконалено структурну модель мотиваційного процесу, яка розкриває зміст етапів і взаємозв'язок основних категорій мотивації, сприяє правильному розумінню виникнення та задоволення потреби і дозволяє координувати зусилля на досягнення високих кінцевих результатів роботи підприємства за допомогою активізації трудової діяльності працівника.
Ураховуючи сучасні умови господарювання, уточнено поняття “мотиваційна система управління” як сукупність різних форм і методів мотивації, яка при активній взаємодії з внутрішнім і зовнішнім середовищем, інформаційним забезпеченням змінює свою структуру з метою цілеспрямованого впливу на інтереси, поведінку та діяльність працівників, зберігаючи при цьому цілісність системи. Обґрунтовано, що мотивацію трудової діяльності доцільно здійснювати на основі раціонального поєднання економічних і соціальних методів, а також форм корпоративної культури, що дозволить реалізувати вплив мотивації на персонал відповідно до вимог стратегії розвитку підприємства.
Доведено, що основні елементи, закономірності та зв'язки в мотиваційній системі управління на підприємстві не можуть бути виражені повною мірою математичною залежністю або економічними показниками, що потребує проведення діагностики стану мотивації на основі використання комплексу методів аналізу та соціологічного дослідження. Визначено порядок проведення діагностики, який дозволяє оцінити використовувані методи і засоби мотивації; ієрархію в системі ціннісних орієнтацій працівника та рівень задоволеності якістю трудового життя; переваги і недоліки системи в цілому та кожного окремого елемента.
При дослідженні мотиваційної системи управління виявлено, що найбільш значущими мотивуючими чинниками є гарантія зайнятості, висока оплата праці, система преміювання, соціальні пільги. Отже, матеріальна зацікавленість продовжує залишатися одним із головних мотивуючих чинників трудової діяльності працівників, що потребує аналізу фонду оплати праці на промисловому підприємстві. Аналіз структури фонду оплати праці ЗАТ “НКМЗ” показав значне його зростання переважно за рахунок збільшення виплат додаткової заробітної плати, що зумовило проведення подальшого дослідження основних систем преміальної складової мотиваційної системи з метою визначення їх дієвості.
Обґрунтовано доцільність виплат за основними напрямами преміювання мотиваційної системи управління за допомогою застосування функціонально-вартісного аналізу. Такий підхід до визначення доцільності виплат дозволить оцінити значущість витрат щодо конкретних видів преміювання працівників за досягнення індивідуальних і кінцевих результатів діяльності підприємства в цілому.
Запропоновано концептуальні основи формування та розвитку мотиваційної системи, поєднання методів економічного, соціального характеру та форм корпоративної культури, на базі яких з урахуванням специфіки промислового підприємства розроблено модель мотиваційної системи управління у вигляді сукупності основних підсистем, які перебувають у постійній взаємодії. Розроблена модель спрямована на досягнення конкретних результатів діяльності, реагує на зміни внутрішнього та зовнішнього середовища підприємства та визначає послідовність і спрямованість розвитку мотивації відповідно до стратегії підприємства.
Визначено новий підхід до механізму преміювання за загальні результати роботи підприємства (бонус) на основі застосування принципів збалансованої системи показників. Запропонована система базових показників ефективності підприємства орієнтована на прибутковість, задоволеність клієнтів, інноваційність виробничих процесів, забезпечення зростання за допомогою підвищення кваліфікації та професіоналізму працівників і сприяє забезпеченню відповідності рівня коштів, які направляються на виплату премії, виконанню встановлених базових показників ефективності, що характеризують більш повне уявлення стосовно реального стану виробничої діяльності підприємства. Крім того, перетворення діючої шкали, за якою визначається розмір премії (бонусу) за загальні результати роботи, на підставі розширення градації розмірів премії за категоріями та кваліфікацією працівників підвищить залежність розміру винагороди від конкретних результатів трудової діяльності та професіоналізму працівника.
Використання запропонованої економіко-математичної моделі у вигляді множинної нелінійної регресії, яка дозволяє визначити закономірність зміни величини преміальної складової мотиваційної системи управління залежно від зміни значень основних базових показників ефективності, надає можливість спрогнозувати рівень витрат, що направляються на преміювання працівників, і своєчасно приймати управлінські рішення щодо поліпшення мотиваційної діяльності на промисловому підприємстві.
Публікації автора:
Опубліковано у наукових фахових виданнях:
Рижиков В.С., Сімакова І.І. (Смирнова І.І.). Розвиток мотиваційних процесів як основа підвищення продуктивності в організації // Продуктивність. – 2000. – №2. – С. 2-4. (Особистий внесок здобувача: запропоновано основні чинники мотивації, які впливають на продуктивність праці).
Рижиков В.С., Сімаков К.І., Сімакова І.І. Передумови ефективної реалізації стратегії підприємства щодо рішення проблем стійкого зростання // Продуктивність. – 2003. – №1. – С. 5-7. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано економічне зростання підприємства на основі використання інновацій стимулювання).
Еськов А.Л., Симакова И.И. Новый подход в стимулировании инжиниринга и производства конкурентоспособной продукции на предприятии // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Экономика и социология труда, менеджмент персонала: Сб. науч. тр. – Т.4, ч.І / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти: – Донецк, 2003. – С. 49-54. (Особистий внесок здобувача: сформовано нові напрями мотивації праці персоналу щодо розвитку інжинірингу й виробництва нової техніки на ЗАТ “НКМЗ”).
Еськов А.Л., Симакова И.И. Повышение эффективности мотивации работников на основе усиления ее связи с конечными результатами труда // Вісник Харківського нац. ун-ту ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. – 2005. – Вип. 663. – С. 73-76. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано новий підхід до преміювання на підставі встановлення залежності розміру заохочення від виконання договірних зобов'язань підприємства).
Еськов А.Л., Симакова И.И. Мотивация в корпоративной системе управления персоналом // Вісник Східноукраїнського нац. ун-ту ім. В. Даля. – 2005. – № 2 (84). – Ч.1. – С. 64-68. (Особистий внесок здобувача: досліджено психологічні аспекти мотивації праці в системі управління персоналом на прикладі ЗАТ “НКМЗ”).
Смирнова И.И. Развитие методов и подходов к построению системы премирования работников предприятия // Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право. – Спецвип., Т.2. – 2006. – С. 411-415.
Еськов А.Л., Смирнова И.И. Влияние человеческого фактора на прибыльность крупного машиностроительного предприятия // Економіка, менеджмент, підприємництво: Зб. наук. праць. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля. – 2006. – № 15. – С. 31-34. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано підвищення ефективності трудової діяльності персоналу за допомогою його участі у прибутку підприємства).
Рыжиков В.С., Смирнова И.И. Мотивация как фактор, влияющий на качество трудовой жизни работника // Вісник Донбаської державної машинобудівної академії. – 2006. – №3 (5). – С. 255-258. (Особистий внесок здобувача: визначено основні принципи і чинники, що формують модель мотивації на підприємстві).
Смирнова И.И. Анализ комплексной модели системы мотивации АО НКМЗ // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Вип. 223: В.3т. – Т.ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 708-713.
Смирнова І.І. Вплив стимулювання праці на ефективність підприємства // Економіка промисловості. – 2008. – № 1. – С. 67-70.
Опубліковано за матеріалами наукових конференцій:
Рыжиков В.С., Симакова И.И. Особенности организации оплаты труда на предприятии в современных условиях // Экономика промышленности. Экономика Украины на пороге третьего тысячелетия: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. АО “НКМЗ”; Редкол.: Амоша А.И. (отв. ред.) и др. – Донецк, 2000. – С. 381-385. (Особистий внесок здобувача: досліджено напрями нових підходів до організації оплати праці в сучасних умовах).
Симакова И.И. Мотивация творчества и внутрифирменного предпринимательства // Економічні проблеми промислового розвитку в Україні: Тези доп. і повідом. Всеукраїнської наук.-практ. конф. (Донецьк, 19-20 трав. 2005 р.) / НАН України. Ін-т економіки пром-сті; Редкол.: О.І. Амоша (відп. ред.) та ін. – Донецьк, 2005. – С. 136-138.
Смирнова И.И. Роль мотивации в системе управления персоналом на предприятии // Сб. тезисов IV Междунар. науч.-практ. конф. молодых ученых и специалистов «Интеллект молодых – производству 2005». – Краматорск, 2005. – С. 171-172.
Смирнова И.И. Мотивация труда в системе управления персоналом на предприятиии // Материалы I Междунар. науч.-практ. конф. “Наука и технологии: шаг в будущее – ‘2006”. Т.18: Экономические науки. – Белгород: Руснауч – книга, 2006. – С. 103-105.
Смирнова И.И. Мотивация труда как элемент процесса управления персоналом // Материалы ІІ Междунар. науч.-практ. конф. “Современные научные достижения – 2007”. – Т.1: Экономические науки. – Днепропетровск: Наука и образование, 2007. – С. 39-40.
Опубліковано в інших виданнях:
Єськов О.Л., Смирнова І.І. Удосконалення системи обліку і розподілу витрат на промислових підприємствах // Персонал. – Київ, 2006. – №10. – С. 19-21. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано вплив мотивації, як одного із способів оптимізації виробничих витрат ЗАТ “НКМЗ”).