Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Психологія діяльності в особливих умовах


Гринчишин Ольга Михайлівна. Розвиток мотивації оволодіння іноземною мовою в умовах вищого військового навчального закладу: дисертація канд. психол. наук: 19.00.09 / Національна академія Державної Прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. - Хмельницький, 2003. - 18 с.



Анотація до роботи:

Гринчишин О. М. Розвиток мотивації оволодіння іноземною мовою в умовах вищого військового навчального закладу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.09. – “Психологія праці в особливих умовах”. – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Хмельницький, 2003.

Дисертаційне дослідження присвячено вивченню психологічних аспектів розвитку мотивації оволодіння іноземною мовою в умовах навчання у ВВНЗ. Автором здійснено психологічний аналіз мотивів оволодіння іноземною мовою у слухачів та курсантів ВВНЗ, розроблена психологічна модель мотивації оволодіння іноземною мовою, експериментально перевірена ефективність розвитку мотивації оволодіння іноземною мовою на основі побудованої моделі; специфічним компонентом моделі є професійна мотивація; вироблені психологічні рекомендації з оптимізації мотивації оволодіння іноземною мовою в навчальному процесі. Систематизовано теоретичний матеріал, пов’язаний з мотивацією оволодіння іноземною мовою. Визначено концептуальні підходи до побудови психологічної моделі мотивації. Психологічно обґрунтовано теоретичну основу і практику оволодіння іноземною мовою на основі спілкування в умовах ВВНЗ. Здійснено аналіз соціально-психологічних характеристик групи. Результати апробації дозволили конкретизувати теоретичні положення про соціальну зумовленість процесу навчання, про зв'язок навчання і розвитку особистості, про взаємну зумовленість мотивації і здібностей, про провідну роль комунікативної компетенції в розвитку особистості.

  1. Здійснений загальнопсихологічний аналіз мотивів оволодіння іноземною мовою, дозволив розробити принципи побудови і структуру моделі мотивації оволодіння іноземною мовою у курсантів та слухачів ВВНЗ.

2. Розроблена психологічна модель мотивації оволодіння іноземною мовою, яка включає як мотиваційні, так і немотиваційні компоненти;

- виявлено основні компоненти, що входять у модель мотивації навчання під час оволодіння іноземною мовою у ВВНЗ: рівень професійної мотивації, рівень розвитку іншомовних здібностей, ступінь розвитку інтересу власне до іноземної мови, спілкування, психологічні характеристики навчальної групи. Компонент спілкування включає комунікативні особливості слухачів та курсантів, комунікативні якості педагога і взаємодію між ними;

- одержали подальший розвиток і конкретну реалізацію найважливіші теоретичні положення, що лежать в основі сформульованої гіпотези:

оптимальний варіант моделі мотивації оволодіння іноземною мовою визначається з урахуванням усіх складових її компонентів;

специфічним компонентом моделі мотивації оволодіння іноземною мовою у курсантів та слухачів ВВНЗ є професійна мотивація;

визначальним компонентом моделі мотивації є спілкування;

основою для формування внутрішньої мотивації і переходу зовнішньої мотивації у внутрішню є створення під час занять умов спілкування, близьких до природного спілкування в мовному середовищі. Це спілкування має відповідати професійним інтересам курсантів та слухачів.

3. Досліджені закономірності та характер зв'язків між компонентами моделі мотивації оволодіння іноземною мовою. Аналіз взаємозв'язку професійної мотивації й мотивації оволодіння іноземною мовою показав пряму залежність між цими показниками – вищому рівню професійної мотивації відповідає вища значущість внутрішніх мотивів. Рівень розвитку іншомовних здібностей у навчанні іноземної мови в цілому пов'язаний з рівнем мотивації оволодіння іноземною мовою, особливо з такими його змістовими характеристиками, як внутрішні мотиви оволодіння іноземною мовою. Це дозволило включити іншомовні здібності в модель мотивації оволодіння іноземною мовою.

4. Результати експериментального дослідження свідчать про те, що мотиваційні резерви учасників експерименту залишаються недостатньо реалізованими через відсутність суб'єктивної значущості оволодіння іноземною мовою. Практично відсутній інтерес до іноземної мови.

5. Розроблені психологічні рекомендації допоможуть оптимізувати мотивацію оволодіння іноземною мовою в навчальному процесі ВВНЗ.

В умовах традиційного навчання рівень іншомовних здібностей суттєво впливає на мотивацію оволодіння іноземною мовою. Зокрема, недостатність розвитку деяких властивостей, що складають іншомовні здібності, може знижувати мотивацію оволодіння іноземною мовою, особливо негативно впливаючи на внутрішні мотиви. Навчання, орієнтоване на активізацію природного спілкування, знижує певну залежність мотивації оволодіння іноземною мовою від рівня розвитку іншомовних здібностей. Наявність гарних іншомовних здібностей сприяє як формуванню і прояву високого загального рівня мотивації, так і особливо посиленню внутрішньої мотивації оволодіння іноземною мовою (емоційно-ціннісної, комунікативної, пізнавально-освітньої). Зміна мотивації оволодіння іноземною мовою в цілому і посилення внутрішньої мотивації, зокрема, проявилася, в першу чергу, в інтенсивності спілкування, у бажанні спілкуватися. Сутність комунікативного підходу під час заняття полягає у створенні такої атмосфери, яка сприяє розкриттю потенційних можливостей кожного учасника спілкування.

Експериментальне дослідження підтвердило ефективність формування мотивації оволодіння іноземною мовою на основі побудованої моделі. Врахування усіх компонентів моделі мотивації сприяє створенню найбільш сприятливих педагогічних, соціально-психологічних і внутрішньоособистісних умов для оволодіння іноземною мовою майбутніми фахівцями. Формування внутрішньої мотивації оволодіння іноземною мовою дозволить впливати на розвиток особистості і на формування оптимального стилю та навичок спілкування, вироблення діалогічної спрямованості взагалі, що дозволить зробити внесок у формування особистості майбутнього фахівця. Це може послужити основою для подальшого дослідження. Отримані в результаті дослідження матеріали можуть бути використані для проведення практичних занять з іноземної мови, створення учбово-методичних посібників і курсів лекцій з психології навчання іноземних мов.

Публікації автора:

  1. Гринчишин О.М., Волобуєва О.Ф. Щодо основ комунікативно-мотивованого підходу до оволодіння іноземною мовою // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – К., 2002. – Т.IV. Ч.6. – С. 65-67.

  2. Гринчишин О.М. Іноземна мова у вузі: вивчення чи оволодіння? (психологічні аспекти) // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – К., 2002. – Т.IV. Ч.7. – С.37-40.

  3. Гринчишин О. М. Науково-теоретичні основи побудови моделі мотивації оволодіння іноземною мовою // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – К., 2003. – Т.V. Ч.1. – С. 56-60.

  4. Гринчишин О.М. Мотиваційні аспекти взаємодії викладача та слухачів в процесі реалізації комунікативного підходу до оволодіння іноземною мовою // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С. Костюка АПН України. – К., 2003. – Т.V. Ч.2. – С.63-68.

  5. Гринчишин О.М. Щодо науково-теоретичних основ побудови моделі мотивації оволодіння іноземною мовою та методів її експериментального вивчення // Збірник наукових праць №23, частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії ПВУ, 2002. – C.301-309.

  6. Гринчишин О. М. Комунікативна компетенція як мета оволодіння іноземною мовою: дослідження мотиваційного аспекту // Збірник наукових праць № 24, частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії ПВУ, 2003. – С. 56 – 62.