Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Олексенко Лілія Вікторівна. Розвиток молочно-продуктового підкомплексу в регіоні спеціалізації (на матеріалах Полтавської області) : Дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. — К., 2006. — 214арк. — Бібліогр.: арк. 170-184.



Анотація до роботи:

Олексенко Л. В. Розвиток молочно-продуктового підкомплексу в регіоні спеціалізації (на матеріалах Полтавської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України. – Київ, 2006.

У дисертації обґрунтувано теоретичні й методологічні засади розвитку молочно-продуктового підкомплексу в регіоні спеціалізації. Удосконалено методологію дослідження проблем розвитку і розміщення підкомплексу та розширено низку понять; одержали розвиток методичні засади визначення економічної ефективності функціонування підкомплексу; здійснено комплексну оцінку стану та динаміки розвитку молочного скотарства й молочної промисловості Полтавської області; удосконалено методичні підходи до розміщення продуктивних сил підкомплексу, розроблено пропозиції щодо вдосконалення організаційно-економічного механізму та обґрунтовано стратегічні напрями розвитку і розміщення молочно-продуктового підкомплексу Полтавської області на тривалу перспективу.

У дисертації отримали подальшого розвитку теоретико-методологічні підходи щодо розвитку і розміщення молочно-продуктового підкомплексу регіону агропромислової спеціалізації. Це знайшло відображення в поглибленні понятійного апарату, розробці методології дослідження розвитку молочно-продуктового підкомплексу, визначенні основних напрямів удосконалення його територіальної організації, обґрунтуванні практичних рекомендацій по стабілізації його роботи, які б сприяли зростанню обсягів виробництва молочної продукції. У результаті проведеного дослідження отримані нові результати, які за сукупністю можна кваліфікувати як розв’язання конкретного наукового завдання щодо визначення і наукового обгрунтування розвитку молочно-продуктового підкомплексу в регіоні спеціалізації, що має суттєве значення для розміщення продуктивних сил і регіональної економіки.

Основні висновки, які випливають з отриманих результатів проведеного дослідження, є такими:

1. Становлення ринкових відносин у регіональному молочно-продуктовому підкомплексі характеризується низкою суперечностей. По-перше, між переробкою і торгівлею, які отримують грошові засоби від споживачів, і базовим виробництвом (тваринництво, кормовиробництво), яке потерпає від максимального дефіциту інвестиційних ресурсів й оборотних засобів. По-друге, суперечність між необхідністю збільшити споживання продуктів, багатих білком, і зниженням реальних доходів населення. По-третє, протиріччя між ринковими відносинами, що формуються, і затратним механізмом господарювання на всіх підприємствах підкомплексу. Перераховані загальні суперечності породжують, у свою чергу, низку часткових економічних проблем, без розв’язання яких неможливий ефективний розвиток молочно-продуктового підкомплексу.

2. Економічні перетворення в молочно-продуктовому підкомплексі передбачають вдосконалення наукової методології розвитку і розміщення молочно-продуктового підкомплексу в регіоні спеціалізації, що включає подальший розвиток поняття територіальна організація молочно-продуктового підкомплексу, а також розширення поняття молочно-продуктовий підкомплекс.

3. Досягнення належного рівня економічної ефективності виробництва продукції молочно-продуктового підкомплексу потребує сучасних методичних засад її визначення, для чого нами запропоновано подальший розвиток системи ознак і показників, що мають основним критерієм оцінки рівень досягнення цілей виробничо-господарської діяльності та ґрунтуються на комплексному підході до визначення кінцевих результатів з урахуванням обсягів залучених ресурсів і ступеня раціональності їхнього використання.

4. Розвиток молочно-продуктового підкомплексу, як і всіх інших сфер АПК, характеризується кризовим станом. Економічні умови господарювання, збитковість молочного тваринництва, неефективне використання кормів, а також інші фактори соціального характеру обумовили переміщення обсягів виробництва молока в бік індивідуального сектору. Різко зменшилося поголів’я корів і валові надої молока. Обсяги переробки в молочній промисловості за роки реформ знизилися в 1,5–2 рази, а виробничі потужності підприємств використовуються тільки на 50–70%. Зростання вартості сировини, енергоресурсів, неповне використання виробничих потужностей призводить до погіршення фінансового стану молочної промисловості.

5. Негативні тенденції в молочно-продуктовому підкомплексі визначаються в першу чергу особливостями його розвитку і функціонування в умовах ринку. Головна причина явищ, які відбуваються, полягає у розриві економічних зв’язків між молочним тваринництвом і молочною промисловістю, поштовхом до якого стало: відсторонення держави від регулювання цінових, галузевих й інших пропозицій, диспаритет цін між сільськогосподарською продукцією і засобами виробництва для неї і, в силу цього, нееквівалентний обмін між сільським господарством і переробними підприємствами.

6. Споживчий ринок молока і молочної продукції в останні 5–10 років характеризується зменшенням виробництва і споживання молока. Фактичне споживання молока і молочних продуктів скоротилося на 40,3 %. Рівень споживчого забезпечення молоком і молочними продуктами залежить від розвитку сировинної бази діяльності сільськогосподарських підприємств, переробної промисловості й експортної політики держави. Аналіз стану молочного тваринництва свідчить, що ринок молока Полтавської області не в змозі задовольнити власними ресурсами потреби населення в молочних продуктах та переробної промисловості – в сировині.

7. Тільки за умови активної участі держави може бути сформована ефективна територіальна організація молочно-продуктового підкомплексу в Україні в цілому та окремих її регіонах. Здійснення державної економічної політики щодо розвитку та розміщення підкомплексу в якості методичного підходу передбачає виділення та задіяння техніко-економічних, технологічних і організаційно-управлінських чинників економічної ефективності розвитку молочного скотарства, які мають специфічний прояв у ринкових умовах. Всебічне використання цих чинників здатне забезпечити ефективний розвиток молочно-продуктового підкомплексу на рівні кращих сучасних світових досягнень.

8. Необхідна бюджетна підтримка сільського господарства в цілому і молочного тваринництва зокрема, які в нових умовах поки що не можуть пристосуватися до функціонування ринкового механізму. Розширене відтворення в галузі стане можливим завдяки встановленню обґрунтованого рівня цін і дотацій на молоко, які покриватимуть витрати сільськогосподарського виробництва, ефективному державному регулюванню цін на продукцію матеріально-технічного призначення, що використовується в сільському господарстві. Цьому сприятимуть впровадження цін на обладнання для ферм зі зниженням (на 30–40%), а також практика адресного розподілу ресурсів на конкурентній основі за умови обов’язкового обґрунтування потреби в них.

9. Одним зі шляхів удосконалення виробничих відносин у молочно-продуктовому підкомплексі є створення обслуговуючих виробничих кооперативів при виробництві продукції. Подібні кооперативні організації повинні створюватися самими виробниками на принципі безприбутковості. При цьому аграрні підприємства добровільно централізують частину своїх фінансових і матеріальних ресурсів з метою виробництва конкурентоспроможної за якістю і ціною продукції та захисту власних інтересів на ринку без зміни свого юридичного статусу.

10. Слід підвищити вимоги до якості молока, яке надходить на промислову переробку, і створити на рівні області асоціацію якості виробництва молока і молокопродукції, що стимулюватиме підприємства до пошуку та впровадження сучасних методів управління якістю, підвищення досконалості і конкурентоспроможності продукції. Спільна діяльність сільськогосподарських і переробних підприємств щодо покращення якості молока і молочної продукції дозволить повністю завантажити молокопереробні заводи і створить необхідні умови для впровадження нових технологій.

11. Перетворення в молочно-продуктовому підкомплексі мають спонтанний адаптаційний характер, який відрізняється відсутністю системності і планомірності. Натомість організаційно-економічна адаптація із урахуванням орієнтації на перспективу розвитку ринкових відносин повинна проходити при посиленні ролі держави з допомогою регіональних цільових програм. Основним інтегратором у молочно-продуктовому підкомплексі повинна бути переробна промисловість з метою оптимізації розподільчих відносин і надання позитивного імпульсу розвитку сировинної бази підкомплексу.

12. На рівні молочно-продуктового підкомплексу в цілому пропонується вдосконалення економічних відносин на основі двоступеневої схеми: спочатку здійснюється антимонопольне регулювання, кооперація й інтеграція сільськогосподарських і переробних підприємств; в подальшому (після завантаження молочних заводів) необхідне створення конкурентного середовища. На першому етапі вдосконалення економічних відносин у регіональному молочно-продуктовому підкомплексі найбільш ефективним методом є кооперація, яка дозволить вирішити на взаємовигідній основі дві проблеми: ліквідувати нестачу сировини для молочної промисловості і збільшити ресурсозабезпеченість сільськогосподарських виробників молока за рахунок раціоналізації використання засобів виробництва і залучення кредитних ресурсів.

Публікації автора:

Монографії

  1. Олексенко Л.В. Молокопродуктивний комплекс Полтавщини; Економічна характеристика виробництва молока // Ринкова трансформація економіки АПК: У 4-х ч. / За ред. П.П. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2002. – Ч. 2. – С. 590–594.

Статті у наукових фахових виданнях

2. Олексенко Л.В. Удосконалення виробничих відносин у молочнопродуктовому підкомплексі // Економіка промисловості України: Зб. наук. пр. – К.: РВПС України НАН України. – 2003. – С. 164–171.

3. Олексенко Л.В. Молокопродуктовий підкомплекс в структурі регіонального АПК агропромислової спеціалізації: сутність, критерії і показники розвитку // Вісник Харківського державного технічного університету сільського господарства: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. – 2004. – № 25. – С. 121–125.

4. Олексенко Л.В. Оцінка ефективності розвитку регіонального молочного продуктового підкомплексу // Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства: Економічні науки. Ринкова трансформація економіки АПК. – 2004. – № 32. – С. 182–185.

5. Олексенко Л.В. Розвиток молочного продуктового підкомплексу АПК // Науковий вісник Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка. Економіка і регіон. – № 1. – 2004. – С. 149–151.

6. Олексенко Л.В. Особливості розвитку молочного скотарства в Полтавській області // Вісник ХНАУ. – № 9. – 2004. – С. 239–242.

7. Олексенко Л.В. Напрями підвищення ефективності молочного скотарства // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – № 201. – С. 125–131.

8. Олексенко Л.В. Оцінка територіальної організації молочного продуктового підкомплексу АПК // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2005. – № 1. – С. 148–150.

9. Олексенко Л.В. Роль кооперації в молочно-продуктовому підкомплексі // Вісник ХНАУ. – № 2. – 2006. – С. 218–223.

Тези доповідей

10. Олексенко Л.В. Роль інноваційного менеджменту в підвищенні ефективності молокопродуктового підкомплексу АПК // Матеріали наук.-практ. конф. “Проблеми удосконалення управління ресурсами підприємств АПК в умовах реформування економіки”. – Полтава: Полтавська державна аграрна академія. – 2002. – С. 17–18.

11. Олексенко Л.В. Показники розвитку молочного продуктового підкомплексу // Матеріали ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Динаміка наукових досліджень 2003”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 37.

12. Олексенко Л.В. Методологічні засади оцінки територіальної організації молочного продуктового підкомплексу // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. „Сучасні проблеми економіки підприємства”. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський національний університет. – 2003. – С. 90–91.

13. Олексенко Л.В. Економічна ефективність молочного продуктового підкомплексу // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. студентів і молодих учених “Сталий розвиток аграрного сектора економіки”. – Харків: Харківський національний аграрний університет. – 2004. – С. 270–271.

14. Олексенко Л.В. Підвищення ефективності розвитку молочного скотарства // Матеріали наук.-практ. конф. „Формування конкурентноздатності підприємств АПК в умовах ринкової трансформації економіки”. – Полтава: Полтавська державна аграрна академія. – 2004. – С. 32–34.

15. Олексенко Л.В. Роль інновацій в удосконаленні переробної сфери молочного продуктового підкомплексу // Тези наук. конф. молодих учених. – Умань: Уманський державний аграрний університет. – 2005. – С. 221–222.