Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Чайка-Петегирич Лілія Богданівна. Розвиток міжнародної міграції трудових ресурсів в Україні. : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Чайка-Петегирич Лілія Богданівна. Розвиток міжнародної міграції трудових ресурсів в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

У дисертації розглянуто економічний зміст міжнародної міграції робочої сили та її характерні риси, визначено класифікацію міграції за різними ознаками, проаналізовано особливості формування міжнародного ринку праці, його структуру та функції, обґрунтовано передумови та специфіку розвитку міжнародної міграції трудових ресурсів в Україні.

Досліджено особливості розробки стратегії державної міграційної політики в Україні, визначено особливості державного регулювання міжнародної міграції робочої сили та окреслено напрями його вдосконалення, розкрито роль організаційно-економічних інструментів у розвитку міжнародної міграції робочої сили.

У роботі здійснено оцінку соціально-економічної ефективності міжнародної міграції трудових ресурсів, розроблено та обґрунтовано пріоритетні напрями та моделі участі України у глобальних міграційних процесах.

Результати дослідження пріоритетів розвитку міжнародних міграційних процесів в Україні дають змогу зробити такі висновки та сформувати рекомендації, які характеризуються науковою новизною і мають теоретико-методологічне та науково-практичне значення:

1. Економічна природа спрямованості трудової міграції населення проявляється в тому, що будь-який іммігрант, що залишається тривалий час у країні-імпортері, буде шукати засобів до існування. До працеорієнтованих мігрантів необхідно зачислити: по-перше, безпосередньо трудових мігрантів, що мають визначену трудову мету; по-друге, тих, у кого трудова функція завуальована (стаціонарні мігранти), але які здійснюють помітний тиск на перерозподіл трудового потенціалу між країнами, оскільки в їх структурі до 75-90 % становить населення працездатного віку

2. На сучасному етапі розвитку світового господарства склався досить стабільний і структурно оформлений національними та наднаціональними системами регулювання потоків трудових ресурсів міжнародний ринок робочої сили. Це якісно нове явище, яке характеризується постійним зростанням попиту і пропозиції іноземної робочої сили, участю в ньому не лише економічних агентів, але й країн. Основою формування міжнародного ринку робочої сили є процеси міжнародної трудової міграції – переміщення працездатного населення з одних держав в інші терміном більше, ніж на рік, що обумовлено причинами економічного характеру. За своїми ознаками міжнародний ринок праці має сегментований характер. В його сегментації віддзеркалено як міжнародний поділ праці, так і якісні вимоги щодо кваліфікації робочої сили, в результаті чого формується попит на неї.

3. До характерних рис міжнародної міграції робочої сили належать такі: 1) тенденція міжнародного переміщення працездатного населення має стійкий характер щодо зростання; 2) міжнародна трудова міграція стає важливим об’єктом державної економічної політики; 3) міжнародна економічна інтеграція створює цілі регіони, де переміщення людей через кордони держав, з метою заробітку, повністю лібералізовано. Дедалі більшу роль відіграє міграція висококваліфікованих спеціалістів, носіїв наукових, медичних, військово-технічних технологій, діячів культури, спорту та ін.; 4) грошові перекази мігрантів збільшуються із зростанням міграції і стають важливою частиною валютних надходжень і платіжних балансів; 5) з’явилися нові типи міграції, викликані прихованням коштів, які незаконно отримані на батьківщині, укриттям від податків, створенням бази на всяк випадок для виїзду сім’ї за кордон тощо; 6) продовжується переселення на постійне проживання в країни, що традиційно приймають емігрантів: США, Канаду, Австралію, Нову Зеландію та інші; 7) з’явилися стійкі центри тяжіння міграційних потоків: Західна Європа, нафтодобувні країни Перської затоки та Близького Сходу, деякі розвинуті країни Південного Сходу, Півдня Африки, Росія; 8) з’явилися держави, які одночасно відправляють робочу силу за кордон і приймають її на своїх ринках праці.

4. Передумови та особливості розвитку міжнародних міграційних потоків в Україні знаходять прояв в утворенні кордонів між державами, що функціонують на пострадянському просторі, та пов’язаних з ними митних кордонів. Це призвело до різкого зниження господарських та економічних зносин, інформаційного та культурного обміну, занедбаного транспортного сполучення та інших негараздів, і наштовхнуло багатьох людей, у минулому громадян єдиної держави, до прийняття рішення про необхідність возз’єднання родин на своїй історичній або етнічній батьківщині.

5. Явище міжнародної трудової міграції супроводжується для країн- донорів і країн-реципієнтів робочої сили як позитивними, так і негативними наслідками. Незважаючи на труднощі виїзду за кордон з України (недосконалість законодавства, висока вартість транспортних послуг, моральні, психологічні, побутові, економічні втрати під час адаптації), стимулюючі фактори міграції діють сильніше, ніж фактори стримування. Одним із негативних явищ для України слід вважати погіршення якісних параметрів національного трудового потенціалу. Втім, посилення міжнародної трудової міграції в середовищі наших співвітчизників має амортизуючий вплив у сфері зайнятості населення та сприяє набуттю навичок роботи, корисних знань, вищої кваліфікації, досвіду щодо адаптації до ринкових відносин.

6. Посилення позитивних аспектів міжнародної міграції робочої сили передбачає вдосконалення законодавчо-нормативної бази, зокрема доповнення базових законодавчих актів положеннями щодо врегулювання транзитної міграції з інших країн, чіткий розподіл функцій різних органів виконавчої влади у цій сфері, проведення ними активної міграційної політики на різних рівнях ієрархії управління. Важливою передумовою нормалізації еміграційного процесу може стати широке запровадження практики міжурядових угод і укладення довгострокових контрактів, що забезпечить для мігрантів необхідний мінімум матеріальних умов і соціального захисту.

7. Заходи державного втручання у міграційні процеси трудових ресурсів передбачають: 1) надання пільг мігрантам, які вкладають валютні заощадження у розвиток малого бізнесу; 2) запровадження митних пільг для трудових мігрантів на ввезення інвестиційних товарів; 3) географічну і професійну диверсифікацію міграційних потоків робочої сили через створення агенцій із працевлаштування українських громадян за кордоном; 4) регулювання оплати за посередницькі послуги агенцій із працевлаштування; 5) забезпечення потенційних емігрантів необхідною інформацією шляхом надання консалтингових послуг; 6) вдосконалення фінансових важелів через діяльність Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР). Зокрема, йдеться про встановлення пільгових тарифів на інвалютні перекази трудових мігрантів; запровадження системи платності з боку іноземних фірм, які запрошують українських трудових мігрантів (розмір оплати повинен включати величину людського капіталу, обчислену на основі врахування терміну трудової діяльності до моменту досягнення особою пенсійного віку, щорічного доходу особи, яка емігрує, дисконтуючи його за показником процентної ставки по кредитах).

8. Результати економетричної оцінки впливу факторів соціально-економічного розвитку областей України на зовнішню міграцію дають змогу стверджувати, що найважливішими з них є чисельність населення, обсяги трудових ресурсів, рівень доходів населення, кількість промислових підприємств, рівень кредитування підприємств та ступінь зовнішньої конкурентоспроможності області. Кореляційний аналіз виявив найвищий рівень зв’язку між зовнішньою міграцією і такими показниками, як: грошові доходи населення, кількість населення, трудові ресурси, середньомісячна зарплата. Проте дослідження взаємозв’язку між ознаками неповною мірою забезпечує адекватність побудованих моделей внаслідок недостатньої офіційної статистичної інформації. З огляду на це для забезпечення належного рівня достовірності пропонується проведення зондажних досліджень окремих типів міграції на мезорівні управління, а також міждержавних двосторонніх зіставних досліджень.

9. З метою розробки методичних підходів до оцінки ефективності міжнародної міграції трудових ресурсів, здійснюється аналіз позитивних та негативних ефектів цього явища. Для аналізу економічних причин міжнародної міграції трудових ресурсів доцільно використовувати ті ж самі методи, які застосовуються для аналізу міжнародного руху капіталу, і припустити, що головною причиною міжнародного руху робочої сили є різний рівень реальної середньої заробітної плати в різних країнах.

10. Інтеграція України у світову і передусім загальноєвропейську економіку передбачає розробку ефективної державної політики щодо управління міграційними процесами. Державна міграційна політика має розглядатися як органічна сукупність політичних, економічних, адміністративних, правових, соціальних принципів, форм, методів, інструментів і важелів, які використовуються державою та її представниками для здійснення оптимального регулювання міжнародної міграції вітчизняної робочої сили. Режим та заходи міграційної політики держави повинні забезпечувати досить ретельне відстеження міграційних процесів, їх сучасних тенденцій і явищ, оперативно реагувати на зміни та контролювати їх з метою підпорядкування національним і регіональним інтересам, особистим потребам мігрантів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Петегирич Л.Б. Використання робочої сили в світовому експорті послуг / Петегирич Л.Б. // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Збірник наукових праць. Випуск 38 (у двох частинах). Частина І. К.: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2002. – С. 112-113.

  2. Петегирич Л.Б. Нормативно-правове забезпечення України в міжнародному ринку праці / Петегирич Л.Б. // Збірник праць вчених. Вип. 34 – Київ: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – С. 207-214.

  3. Петегирич Л.Б. Конкурентноздатність робочої сили в умовах глобалізації / Петегирич Л.Б. // Вісник. Економіка. Наукове видання. Випуски 55-57. К.: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, 2002. – С. 207-209.

  4. Петегирич Л.Б. Регіональний аспект участі України в міжнародному міграційному процесі / Петегирич Л.Б. // Збірник праць вчених. Вип. 35 – Київ: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – С. 93-101.

  5. Петегирич Л.Б. Фінансові аспекти взаємодії України з МОП і МОМ / Петегирич Л.Б. // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Збірник наукових праць. Випуск 46 (у двох частинах). Частина І. К.: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2004. – С. 82-83.

  6. Чайка-Петегирич Л.Б. Проблеми зайнятості населення та безробіття в Україні / Чайка-Петегирич Л.Б. // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Збірник наукових праць. Випуск 51 (у двох частинах). Частина ІІ. К.: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2005. – С. 168-171.

  7. Чайка-Петегирич Л.Б. Тенденція накопичення нелегальних мігрантів в Україні / Чайка-Петегирич Л.Б. // Культура народов Причерноморья. Научный журнал. Крымський научный центр Национальной академии наук. – 2005. - № 59. - С. 169-170.

  8. Чайка-Петегирич Л.Б. Формування системи регулювання міжнародної регіональної міграції робочої сили в Україні / Чайка-Петегирич Л.Б. // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Науковий журнал – К., 2005. - №5. - С. 109-113.

  9. Чайка-Петегирич Л.Б. Соціально-економічна ефективність регіональної міжнародної міграції робочої сили / Чайка-Петегирич Л.Б. // Актуальні проблеми міжнародних відносин. Збірник наукових праць. Випуск 66 (у двох частинах). Частина І. К.: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2007. – С. 79-81.

Матеріали конференцій:

  1. Петегирич Л.Б. Пріоритети розвитку міграційних процесів в умовах глобалізації / Петегирич Л.Б. // ІІІ Міжвузівська науково-практична конференція “Трансформаційна економіка в глобальному конкурентному середовищі” (21 листопада 2002). – Київ. – 2002. – С. 45-47.

  2. Петегирич Л.Б. Механізм регіональної міграції робочої сили / Петегирич Л.Б. // Всеукраїнська міжвузівська науково-практична конференція “Управление социально-экономическим развитием регионов Украины и АР Крым” (17 травня 2002 р.). – Сімферопіль : Таврія. – 2002. – С. 144-146.

  3. Петегирич Л.Б. Глобальні імміграційні процеси в Україні / Петегирич Л.Б. // Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених “Україна у світовій економічній спільноті” (28 лютого 2002 р.). – Дніпропетровськ : Наука і освіта. – 2002. – С.31-32.

  4. Петегирич Л.Б. Особливості міжнародної міграції робочої сили регіонів України / Петегирич Л.Б. // Всеукраїнська міжвузівська науково-практична конференція “Проблемы и перспективы транзитивной экономики” (20 грудня 2003 р.). – Сімферопіль : Таврія-Плюс. – 2003. – С. 303-305.

  5. Петегирич Л.Б. Державне регулювання міжнародної міграції робочої сили / Петегирич Л.Б. // Науково-практична конференція “Формирование регионального механизма управления народнохозяйственным комплексом Украины” (25 грудня 2003 р.). – Сімферопіль : Таврія-Плюс. – 2004. – С. 193-194.

  6. Чайка-Петегирич Л.Б. Стратегії розвитку державного регулювання міграційних процесів / Чайка-Петегирич Л.Б. // Міжнародна науково-практична конференція “Україна у пост-біполярній системі міжнародних відносин” (18-19 листопада 2004 р.). – Київ. – 2004. – С. 45-46.

  7. Петегирич Л.Б. Сучасні тенденції розвитку світового ринку праці / Петегирич Л.Б. // Конференція молодих вчених “Актуальні проблеми міжнародних відносин”, присвяченої 170-річчю національного університету імені Тараса Шевченка, 60-річчю інституту міжнародних відносин. Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Інститут міжнародних відносин (14 жовтня 2004 р.). – Київ. – 2006. – С. 23-24.

  8. Чайка-Петегирич Л.Б. Соціально-економічна ефективність трудових ресурсів України / Чайка-Петегирич Л.Б. // Третья международная научно-практическая конференція “Тенденции развития экономики и формирование современной системы управления внешнеэкономическими свіязями предприятия” (30-31 марта 2007 г.). – Сімферопіль : Диайпи. – 2007. – С. 81-82.

  1. Чайка-Петегирич Л.Б. Управління міграційними процесами в Україні / Чайка-Петегирич Л.Б. // XIV міжнародна науково-практична конференція “Євро інтеграційна стратегія України: реалії та перспективи” (19-20 жовтня 2006 р.). – Київ. – 2006. – С.56-58.