У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми побудови граничних інтегральних рівнянь у теорії ортототропних оболонок з розрізами то отворами довільної конфігурації, а також розробки ефективних методів розрахунку збуреного напружено - деформованого стану. У своїй сукупності отримані результати спрямовані на збільшення ефективності оптимального проектування, створення та експлуатації оболонкових конструкцій і відображають потреби енергетики, машинобудування, космічної галузі та інше.
Для досягнення поставленої мети у роботі:
Запропоновано нову методологію визначення напружено-деформованого стану ортотропних оболонок довільної кривини з розрізами та отворами; на цій основі розроблено різні підходи до одержання систем граничних інтегральних рівнянь.
Розглянуто нові варіанти вибору невідомих функцій.
Невідомі функції представляються у вигляді комбінації стрибків переміщень, кутів повороту, їх похідних і інтегралів від них. При цьому додаткові доданки не впливають на характер поведінки невідомих функцій на кінцях розрізів. Кількість невідомих функцій дорівнює чотирьом на кожному контурі. Невідомі функції представляються у відносно простому вигляді, однак їхня кількість зростає до п’яти на кожному контурі.
Проаналізовано переваги та недоліки розглядуваних варіантів у конкретних випадках.
Запропоновано нетрадиційні варіанти вибору граничних умов.
На контурі розрізу чи отвору задаються компоненти головного вектора зусиль, що діють уздовж частини контура з кінцем у поточній точці та головного моменту цих зусиль відносно згаданої точки. В результаті ядра системи граничних інтегральних рівнянь регулярні чи мають логарифмічну особливість, матриця ядер симетрична. Ядра мають значно простіший вигляд, ніж у випадку класичних граничних умов. На контурі розрізу чи отвору задаються похідні компонент головного вектора та головного моменту. В результаті ядра системи граничних інтегральних рівнянь мають особливість типу Коші.
При введенні п’ятої невідомої функції для забезпечення єдиності розв’язку використовуються додаткові співвідношення, які зв’язують невідомі функції: диференціальне – у випадку отвору та інтегральне – у випадку розрізу.
Визначення невідомих сталих у системі граничних інтегральних рівнянь, а також забезпечення єдиності розв’язку здійснюється за допомогою додаткових співвідношень, що випливають з умов однозначності переміщень та кутів повороту на кінцях контура.
Обгрунтовано алгоритм чисельного розв’язання систем граничних інтегральних рівнянь з логарифмічними особливостями.
Створено програмні комплекси на мові програмування Microsoft Visual Fortran 6.2 для виконання розрахунків оболонок з отворами та розрізами.
Числові розрахунки продемонстрували високу ефективність розробленої методики. З отриманих результатів випливає істотний вплив кривини оболонки та орієнтації головних напрямків пружності матеріалу на напружено-деформований стан пластин і оболонок.
Якщо напрямок пружності з меншим модулем Юнга збігається з напрямком навантаження розтягу, то деформації в дотичному напрямку значно вищі, ніж у випадку, коли зазначені напрямки ортогональні один одному. Цей ефект проявляється тим сильніше, чим більші кривина оболонки й радіус отвору. Найбільше значення коефіцієнта концентрації напружень у сферичній оболонці, що знаходиться під дією внутрішнього тиску, досягається в напрямку пружності з більшим модулем Юнга, а найменше – в ортогональному напрямку. Розходження виявляється тим сильнішим, чим більші радіус оболонки та відношення модулів Юнга. На контурі елітпичного отвору в ізотропній оболонці найбільше значення дотична деформація досягає на кінці більшої півосі. Якщо матеріал оболонки є ортотропним, то орієнтація напрямків пружності матеріалу вносить істотні зміни в розподіл напружено-деформованого стану поблизу отвору.
У результаті застосування теорії спеціальної ортотропії при розв’язанні задач для ортотропних оболонок з розрізами та отворами досягнута похибка вище 5% при і не перевищує 5% при у всіх розглянутих випадках. При цьому похибка збільшується прямо пропорційно відношенню модулів Юнга. |