Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Містобудування та територіальне планування


622. Очеретенко Сергій Валентинович. Розвиток мережі метрополітену на основі закономірностей формування пасажиропотоків (на прикладі Харківського метрополітену): дис... канд. техн. наук: 05.23.20 / Київський національний ун-т будівництва і архітектури. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Очеретенко С. В. Розвиток мережі метрополітену на основі закономірностей формування пасажиропотоків (на прикладі Харківського метрополітену). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.20 – Містобудування та територіальне планування. – Київський національній університет містобудування та архітектури. Київ, 2004.

Дисертація присвячена питанням розвитку мережі метрополітену і підвищення якості обслуговування пасажирів на основі закономірностей формування пасажиропотоків.

У роботі виконаний аналіз загального стану питань організації перевізного процесу на міському громадському транспорті. Зроблено класифікацію станцій залежно від години “пік”. Запропоновано математичні моделі, що описують процес надходження пасажирів на станції залежно від години “пік”. Зроблено моделювання процесів надходження, обслуговування пасажирів біля кас. Запропоновано залежності, що описують процес чекання обслуговування біля кас залежно від інтенсивності пасажиропотоку. Зроблено моделювання процесу обслуговування пасажирів на турнікетах залежно від його типу. Запропоновано узагальнений показник оцінки якості, наданої транспортної послуги пасажиру на метрополітені. Запропоновано розвинути мережу метрополітену.

Таким чином, у дисертаційній роботі науково обґрунтована та вирішена прикладна задача підвищення ефективності перевезення пасажирів у мережі метрополітену.

1. Проаналізовано сучасний стан завдань розвитку мережі метрополітену і підвищення ефективності та якості пасажирських перевезень. Показано, що одним з головних завдань в розвитку метрополітену є удосконалення організації процесу перевезення та обслуговування на станціях метрополітену. Для вирішення даного завдання створено інформаційну базу за результатами експериментального дослідження пасажиропотоків і на її підставі встановлено закономірності зміни пасажиропотоків у часі, зроблено аналіз недоцільних витрат часу пасажирів на технічних елементах станцій (особливо біля кас у години “пік”), визначено лімітуючі елементи станцій, де спостерігаються найбільш недоцільні витрати часу пасажирів, обґрунтовано розвиток мережі метрополітену.

2. Запропоновано, залежно від часу години “пік”, класифікацію станцій метрополітену. З урахуванням часу години “пік” для кожної групи станцій розроблена математична модель, що відображає закономірність зміни та дозволяє спрогнозувати число пасажирів, які надходять на станцію залежно від часу доби.

3. На підставі теорії черг і законів розподілу (Пуассона, показового та дозвільного) та імовірних властивостей потоку пасажирів визначені імовірнісні показники обслуговування пасажирів біля кас метрополітену з урахуванням інтенсивності потоку заявок, числа вимог й кількості обслуговуючих апаратів. Встановлено, що при інтервалі надходження пасажирів у години “пік” до каси менше 3 с їх потік є безперервним. Дано кількісну характеристику обслуговування пасажирів біля кас.

4. На підставі встановлених залежностей обслуговування пасажирів на турнікетах, доведено, що час обслуговування різний залежно від виду оплати. Так, на турнікеті, що приймає оплату у вигляді жетонів, середній час обслуговування складає 3,34 с, отже його пропускна спроможність дорівнює 1078 пас./год. На турнікеті, що приймає оплату у вигляді жетонів і електронних карт, середній час обслуговування складає 6,68 с і його пропускна здатність становить 539 пас./год. На турнікеті, що приймає оплату у вигляді “LUM-card”, час обслуговування складає 4,88 с, отже його пропускна здатність становить 738 пас./год. Для розрахунку пропускної спроможності службового входу необхідно враховувати коефіцієнт помилкового прорізу, що знижує ії величину.

5. Аналіз складових часу пересування пасажира по транспортній мережі метрополітену дозволив встановити, що найбільші непродуктивні витрати часу мають місце при очікуванні посадки в поїзд у годину “пік” – 85 с, при пересуванні пасажирів по підземних переходах – 91 с, при чеканні обслуговування в касі – 138 с.

6. Для оцінки якості наданої транспортної послуги залежно від реальних витрат часу пасажира на пересування запропоновано узагальнений показник К. З урахуванням недоцільних затримок пасажирів біля кас і турнікетів цей показник дорівнює К=0,61 що значно нижче без їх урахування (К=0,71). Це свідчить про те, що недоцільні затримки пасажирів, викликані чергами біля кас і турнікетів, знижують якість транспортної послуги.

7. Запропоновані в дисертаційній роботі класифікація, моделі, закономірності, показник оцінки транспортних послуг дозволили підвищити ефективність перевезення пасажирів у метрополітені за рахунок удосконалення графіка випуску поїздів на лінію, оптимізації кількості кас, турнікетів. Отримані результати досліджень і рекомендації використовуються для розвитку ліній метрополітену в генеральному плані м. Харкова до 2026 р., визначення графіка випуску поїздів на лінії, інтервалів між ними, раціонального числа кас, турнікетів і часу їхньої роботи, якості транспортного обслуговування на Харківському метрополітені. Вони впроваджені в навчальний процес ХНАМГ. Реалізація результатів роботи підтверджена довідками Управління містобудування й архітектури Харківської облдержадміністрації, Харківського метрополітену і Харківської національної академії міського господарства.

Публікації автора:

  1. Гук В.И., Бондаренко Н.А., Гулевская В.В., Очеретенко С.В., Сосипатров А.М. Обследование пассажиропотоков на Харьковском метрополитене // Коммунальное хозяйство городов. - К.: Техніка. – 1998. - Вып. 16. - С. 103–104.

  2. Очеретенко С.В. Закономерности пассажиропотоков на станциях метрополитена // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. - Харьков: ХГПУ. - 2000. - Вып. 77. - С. 21 - 23.

  3. Очеретенко С.В. Динамика пассажироперевозок на Харьковском метрополитене // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. – Харьков: ХГПУ. - 2000. - Вып. 80. - С. 10 - 12.

  4. Очеретенко С.В. Непроизводительные потери времени пассажиров на станциях метрополитена // Вестник Харьковского государственного политехнического университета. - Харьков: ХГПУ. - 2000. - Вып. 82. - С. 13 - 15.

  5. Очеретенко С.В. Пропозиції щодо підвищення якості обслуговування пасажирів в Харківському метрополітені у ХХI столітті // Тези міжрегіональної науково-практичної конференції “Стратегія розвитку України до 2010 року”. Секція № 3: “Складові забезпечення реалізації регіональної соціально-економічної політики”. - Харків: УАДУ(ХФ), Екограф. - 2000. - С. 60-62.

  6. Очеретенко С.В. Совершенствование организации пассажиропотоков на метрополитене // Містобудування та територіальне планування. – К.: КНУБА. - 2003.-Вип. 14. – С. 117-123.