Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Жданко Єлизавета Сергіївна. Розвиток механізмів ціноутворення в управлінні виробничо-господарською діяльністю підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Жданко Є.С. Розвиток механізмів ціноутворення в управлінні виробничо-господарською діяльністю підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2008.

У дисертації розглянуто актуальні теоретичні та методичні питання ціноутворення, виконано аналіз практичних проблем розробки й реалізації механізмів ціноутворення; запропоновано рекомендації щодо обґрунтування і прийняття цінових управлінських рішень, зокрема на металургійних підприємствах. Систематизовано поняттєвий апарат дослідження; визначено економіко-правові засади реалізації механізму ціноутворення на продукцію підприємства. Проаналізовано галузеві та методичні особливості формування цін на продукцію металургійних підприємств. Запропоновано уточнену формулу розрахунку кінцевої ціни металургійної продукції, що сприяє підвищенню ефективності цінових рішень і в цілому господарської діяльності підприємств. У рамках забезпечення розвитку механізмів ціноутворення на металургійних підприємствах запропоновано модель встановлення ціни на продукцію, що дозволяє оптимізувати її кінцеву величину з урахуванням якісних параметрів продукції, умов і термінів постачання, форми оплати; розроблено блок-схему процесу покрокового узгодження ціни на металургійну продукцію, що сприятиме врахуванню в кінцевій ціні металу умов конкретної угоди. Розроблено економіко-статистичні моделі залежності фактичних цін реалізації металургійної продукції на внутрішньому ринку від вартості використовуваних ресурсів. Запропоновано схему структури взаємозв’язку основних елементів організаційно-економічного механізму стратегічного управління ціноутворенням на металургійних підприємствах, що сприятиме підвищенню ефективності управлінських рішень.

Результатами дослідження є теоретичне узагальнення, обґрунтування та вирішення методичних і практичних проблем, пов’язаних із розвитком механізмів ціноутворення промислових, зокрема металургійних, підприємств і підвищення на цьому ґрунті ефективності управління їх виробничо-господарською діяльністю. Основні наукові результати дисертаційної роботи полягають у нижченаведеному.

1. Обґрунтовано необхідність упровадження в діяльність промислових підприємств стратегічного управління, зокрема розробки і здійснення цілеспрямованого економічно обґрунтованого стратегічного управління ціноутворенням, як одного з найважливіших елементів цінового механізму і в цілому економічних механізмів функціонування сучасного підприємства. Складовими механізму ціноутворення підприємства є: система цін (власне ціни, їх види, структура, розмір, динаміка змін) як форма прояву механізму; ціноутворення (процес установлення цінових параметрів продукції і визначення порядку застосування цін, що характеризується методами та способами встановлення цін), що характеризує методи механізму; цінова політика і стратегія (інструменти механізму). На підставі групування і узагальнення різноманітних існуючих визначень уточнено поняття «стратегічне управління», «стратегія ціноутворення», «стратегія управління цінами», «цінова конкурентоспроможність продукції».

2. На підставі аналізу організаційних засад реалізації механізму ціноутворення, структури ціни, обґрунтованості реалізації обраної стратегії ціноутворення на продукцію підприємств виокремлено основні проблеми системи економіко-правового забезпечення управління ціноутворенням та визначено шляхи їх вирішення, які можна звести до доцільності прийняття Закону України «Про ціни і ціноутворення» у новій редакції з урахуванням запропонованих змін та доповнень, які конкретизують закон і створять сприятливі умови для його використання в господарській діяльності підприємств у процесі формування цін на промислову продукцію.

3. Для аналізу ринкового середовища з метою прийняття обґрунтованих управлінських рішень у сфері ціноутворення запропоновано використовувати SWOT-аналіз. Результати проведення SWOT-аналізу ринкового середовища металургійних підприємств, моніторингу цінової ситуації на внутрішньому ринку металургійної продукції дозволили узагальнити та згрупувати чинники, що впливають на прийняття рішень про зміну цін на продукцію.

4. Розроблено практичні рекомендації щодо ефективного управління стратегічними і тактичними ціновими рішеннями залежно від умов конкретної угоди на підставі застосування ефективної системи приплат і знижок. Зокрема, розраховано впроваджену в практику діяльності ВАТ «ЄМЗ» шкалу кількісних приплат/знижок із ціни внутрішнього ринку на продукцію підприємства та запропоновано уточнену формулу розрахунку кінцевої ціни металургійної продукції. У рамках розвитку механізмів ціноутворення на металургійних підприємствах запропоновано модель установлення ціни на металургійну продукцію, що дозволяє оптимізувати величину кінцевої ціни з урахуванням узгодження інтересів (економічних вигід) споживачів і виробників за допомогою методів нелінійного програмування. Крім того, розроблено схему (алгоритм, механізм) ітеративного процесу покрокового узгодження ціни на металургійну продукцію, що дозволяє забезпечити індивідуальний підхід до кожного зі споживачів.

5. Доведено, що для підвищення ефективності управління процесами ціноутворення та зменшення можливих ризиків, які виникають при несподіваній зміні цін, необхідно використовувати кореляційно-регресійний аналіз і метод економічного прогнозування, за допомогою яких стає можливим виявлення характеристик основних тенденцій цінових процесів у часі та визначення ступеня залежності між ціною кінцевої продукції та вартістю й динамікою цін на основні види використовуваних ресурсів, матеріалів та інших чинників, які впливають на ціноутворення.

6. Розроблено схему структури взаємозв’язку основних елементів організаційно-економічного механізму стратегічного управління ціноутворенням на металургійних підприємствах, використання якої при прийнятті управлінських цінових рішень створюватиме передумови підвищення цінової конкурентоспроможності металургійної продукції і таким чином підвищення економічної ефективності господарської діяльності металургійних підприємств та галузі в цілому.

7. Із використанням економіко-статистичного моделювання запропоновано практичну реалізацію процесного блоку механізму стратегічного управління ціноутворенням, що з використанням пакета прикладних програм BP_STAT для обробки даних дозволяє вести гнучку та зважену цінову політику, передбачати зміни у ході економічних явищ, а також уникати пов’язаних із цим небажаних процесів.

8. Обґрунтовано, що в сучасних умовах розвитку ринку металургійної продукції та цінових параметрів, які характеризують стан галузі, остання потребує вдосконалення процесу управління, розробки дійових заходів державної підтримки та регулювання. У зв’язку з цим сформульовано стратегію діяльності й розвитку галузі в цілому та окремих металургійних підприємств.

9. Виокремлено адресні рекомендації, спрямовані на оптимізацію механізмів ціноутворення окремих металургійних підприємств та в цілому цінової ситуації на українському ринку металургійної продукції.

Використання обґрунтованих у дисертації рекомендацій на українських металургійних підприємствах сприятиме поліпшенню фінансово-економічних показників їх виробничо-господарської діяльності за рахунок прийняття економічно обґрунтованих управлінських рішень у сфері ціноутворення та підвищення таким чином цінової конкурентоспроможності, обсягів продажів металургійної продукції.

Публікації автора:

Монографії

1. Экономические проблемы черной металлургии Украины [под общ. ред. С.С. Аптекаря, А.И. Амоши]. – Донецк: ДонГУЭТ, 2005. – 383 с. (С. 246-327).

Особистий внесок: пп. 6.1, 6.2, 6.3 (4,22 д.а.). Проаналізовано сучасну цінову ситуацію на українському ринку металопродукції; обґрунтовано вигідність використання різних форм збуту й оплати, умов постачання металопродукції як для виробників металу, так і для споживачів.

Статті у наукових фахових виданнях

2. Чуркина Е.С. Применение имитационного моделирования управления ценообразованием в целях улучшения финансово-экономического состояния предприятия и повышения конкурентоспособности продукции // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. сб. тр. Ч. 2. – Донецк: ДонНУ, 2004. – С. 629-636.

3. Чуркіна Є.С. Аналіз нормативно-правового забезпечення процесу ціноутворення в Україні // Экономика и право. – 2004. – № 1 (8). – С. 116-122.

4. Чуркина Е.С. Ценовая стратегия предприятия: анализ подходов // Экономика и право. – 2004. – № 3 (10). – С. 78-82.

5. Чуркина Е.С. К вопросу о ценообразовании в черной металлургии Украины // Вісник Донецького університету. – 2004. – № 2. – С. 199-205.

6. Жданко Є.С. Особливості ціноутворення в українському металургійному виробництві: сучасний аспект // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 212, т. 1. – С. 63-73.

7. Жданко Є.С. Цінова стратегія металургійного підприємства: аналіз чинників та особливості забезпечення гнучкості // Вісник Хмельницького національного університету. Сер. «Економічні науки», т. 3. – 2006. – № 4. – С. 164-168.

8. Аптекар С.С., Жданко Є.С. Державна цінова політика в Україні: проблеми і напрями їх вирішення // Держава та регіони. Сер.: Економіка та підприємництво. – 2006. – № 5. – С. 16-19.

Особистий внесок: аналіз ефективності державного регулювання індикативних цін в Україні.

9. Жданко Е.С. Проблемы и перспективы повышения ценовой конкурентоспособности продукции черной металлургии Украины // Вісник Донецького університету. – 2006. – Т. 1. – С. 311-318.

10. Жданко Є.С. Взаємозв’язок ціни та комерційних умов реалізації металургійної продукції: шляхи максимізації прибутку // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – Т.1. – С. 213-223.

11. Мельникова М.В., Жданко Е.С. Подходы к формированию цен на продукцию предприятий черной металлургии (на примере вертикально интегрированных структур) // Бизнес Информ. – 2007. – № 5 (335). – Т. 2. – С. 44-46.

Особистий внесок: проаналізовано особливості ціноутворення на продукцію підприємств, що входять у вертикально-інтегровані об'єднання галузі.

12. Джумагельдиева Г.Д., Жданко Е.С. Госрегулирование ценообразования в Украине: проблемы распределения полномочий // Город, регион, государство: проблемы распределения полномочий: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: ООО «Юго-Восток, ЛТД», 2007. – С. 146-159.

Особистий внесок: аналіз стану, принципів та проблем державної цінової політики.

Статті в інших виданнях, тези конференцій

13. Чуркина Е.С. Ценовая политика убыточного предприятия: анализ и направления оптимизации (на примере ОАО «Донецкий завод химических реактивов») // Управління розвитком соціально-економічних систем: праці IV Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С. 314-317.

14. Чуркина Е.С. Методические аспекты построения курса «Ценообразование» в Украине с учётом самостоятельной работы студентов // Самостійна робота студентів – найважливіший засіб підвищення якості знань: матеріали наук.-метод. конф. професорсько-викладацького складу Донецького національного університету. – Донецьк: ТОВ „Юго-Восток, Лтд”, 2003. – С. 323-326.

15. Чуркина Е.С. Ценообразование на продукцию чёрной металлургии Украины: проблемы и направления совершенствования // Ломоносов – 2004: XI Междунар. конф. студентов, аспирантов и молодых учёных по фундаментальным наукам, МГУ им. Ломоносова: сб. тезисов. – М.: ТЕИС, 2004. – С. 153-155.

16. Чуркина Е.С. Анализ современной ценовой ситуации на металлургическом рынке Украины // Управління розвитком соціально-економічних систем: праці V Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – С. 261-264.

17. Жданко Е.С. SWOT-анализ украинского ГМК // Управління розвитком соціально-економічних систем: праці VI Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених. – Донецьк: ДонНУ, 2005.– Ч.4. – С. 261-264.

18. Жданко Є.С. Проблеми економічного розвитку потенціалу металургійних підприємств Донецької області // Держава та ринок: стратегія внутрішнього розвитку промислових регіонів: матеріали всеукр. наук.-практ. конф. – Маріуполь: Вид-во ПДТУ, 2006. – С. 166-168.

19. Жданко Є.С. Шляхи вдосконалення ціноутворення на продукцію чорної металургії в аспекті планово-управлінського рішення // Проблеми глобалізації та моделі стійкого розвитку економіки: матеріали ІІІ Всеукр. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених. – Луганськ: Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля, 2007. – С. 340-342.

20. Жданко Є.С. Прогнозування цінових тенденцій як інструмент поліпшення фінансово-економічних результатів діяльності підприємств // Статистична оцінка соціально-економічного розвитку: зб. наук. пр. – Хмельницький: Хмельницький університет управління та права, 2007. – С. 170-173.

21. Жданко Е. Сырьевые проблемы металлургов // Металл Украины. – 2005. – № 22 (369). – С. 7-9.

22. Жданко Е. Индикативные цены: проблемы госрегулирования // Металл Украины. – 2006. – № 5 (376). – С. 8-10.